ΛΑΒΡΑΚΙΑ

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by kostas728 »

παιδιά εγώ πάντως οποτε πάω πιάνω από 700gr μέχρι 2.5 κιλά λαβράκια σε κάθε εξόρμηση η κάθε περιοχή έχει τα μυστικά τις για εμενα το ποιο κύριο είναι το στήσιμο του καλαμιού ( πχ "μισινεs" παράμαλλα αγκίστρια) και τι ώρα εν να τα ψαρέψεις το λαβράκι εν έξυπνο ψάρι και θέλει υπομονή τα έπιασα σε casting antenna και εγγλέζικο αλλα την περιοχή την ψαρεύω εδώ και 12 χρονια τα τελευταία 5 χρονια τα ψαρεύω καλοκαίρι αρχές ιουνίου μέχρι τέλη αυγούστου gt μετά λείπω στο εξωτερικό για σπουδές αλλα όταν τα "εψαρευα" χειμώνα έπιανα τα τέρατα το ποιο μεγάλο που έπιασα στην συγκεκριμένη περιοχή ήταν 4 κιλά πας το εγγλέζικο επίσης μιλάω για λεμεσό δεν "εψαρεψα" λαβράκια εκτος λεμεσού ακόμα!!!
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by marios »

kostas728 wrote:παιδιά εγώ πάντως οποτε πάω πιάνω από 700gr μέχρι 2.5 κιλά λαβράκια σε κάθε εξόρμηση
:o σε φράγμα ? η σε θάλασσα? :think:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by sotiris!129 »

γεια σας. ψαρεβω σε μια περιοχη και πολες φορες, σχεδον παντα βλεπω λαβρακια να περνανε και πολες φορες να ειναι και γιρο απο το δολομα μου.
ψαρεβω με αντενα.
μου ειπαν να βαλω 16ρα μισινα 14ρα πραγγαρολλα 1 γραμαριο φελλο και να δολονω κοκκους τροφης πανω, ομως δεν ειδα και κανα σπουδεω αποτελεσμα, επιασαμε 2-3 λαβρακια ουλι η παρεα αλλα τιποτε παραπανω...
τι κανω λαθος
το δολομα ειμαι σιγουρος πως ειναι λαθος οπως και η ωρα που παω!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by andrea5 »

φιλε τα λαυρακια που λες οτι ειδες και επιασες τι μεγεθους ειναι ? απλα για να δουμε ακριβως γιατι μιλαμε ! :)

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by sotiris!129 »

φιλε ζινα που επιασαμε εν 850-500 γραμαρια ειδα και πολλα ποιο μικρα αλλα και πολλα ποιο μεγαλα! δλδ 1-1.500 κιλο ετσι ανετα,
εν εξω που λιμανι ζε οπως στεκουμε πανω στους βραχους βλεπω τον βυθο ξεκινα ενα μετρο βαθος ζε εχει κλιση ζε βαθινισκει αποτομα(αμμος ελαχιστες πετρες!)...
αμαν τους συρω τροφη που ψαρεφκω βλεπω τα που μαζεφκουντε ζιαμε πολλα ζε τρον την αλλα εν τσιμπουν πανω στο καλαμι.
1 γρ φελλο 1 βαρακι στο μισο μετρο που την πραγγαρολλα 16ρα , 16ρα μισινα, οσο πιο λεπτα εργαλια εμπορουσα εβαλα τα , οσο ποιο απλη αρματοσια γινεται εκαμα την νομιζω...
παω που τις 4.30 το βραδι μεχρι 10-12 μεσιμερι.
εγω αν πιανω 1 καθε φορα εν να ειμαι happy ετσι για την μαχη αλλα αμαν πιανεις 1 καθε μηνα σπαζουν τα νεβρα σου :lol: αφου θορω τα εν ζιαμε τα τουμπανα :violin:
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by andrea5 »

το οτι εν καθαρη η θαλασσα σιγουρα εν βοηθα ,παρολο που μιλουμε για ψαρια κλουβισια δοκιμασε και με κανενα ζωντανο δολωμα(γαριδα,ακροβατη,αμερικανο) ετσι για αλλαγη ,προσπαθα να τα ψαρεψεις με ενα τροπο που εν ψαρευκουν στον συγκεκριμενο τοπο για να τα ξεγαλασεις με το ιδιο δολωμα αφου μιλουμε για κλουβισια (τροφη),αντι πραγκαρολα αφου μιλουμε για ψαρια με μεγαλο στομα καλυτερα αλλαξε την με αγιστρι 6-8 no (αν θα βαλλεις κοκκους πανω),δοκιμασε να αφερεσεις και τον φελλο ακομα και αφηστο δολωμα σου μονο του αν δεν εχει βραχους πουκατω σου,τωρα οσον αφορα το παραμαλλο σου μπορεις να το μεγαλωσεις σε μηκος ,τωρα ομως για να μικρανεις διαμετρο σε 0,14μμ εν ξερω αν σε παιρνει ... πειραματιστου λιο με τουτα που σου ειπα και σκευτου και εσυ δικους σου τροπους :)

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by sotiris!129 »

thnx :)
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by christos nic »

Φιλε περιμενα και εγω να δω για τι μεγεθη μιλας αν ειναι για επιτρεπομενα μεγεθη που θελεις να ψαρεψεις και οχι τα μικρα που τα αφηνουμε πισω για να μην καταστρεψουμε τον τοπο..
.Βασικο δεδομενο για να ψαρεψεις λαβρακια ειναι η θαλασσα να ειναι θολη οπως ειπε και ο φιλος και εγω τα μεγαλυτερα(πανω απο κιλο) τα επιασα σε λιγο ταραγμενη θαλασσα 1-2-3 μποφορ αερα κοντρα η πλαγιους σε μυτες βραχωτοπων και πολυ μικρα κολπακια με μικτους βυθους απο 2+ μετρα βαθος και πανω αλλα προτιμα αρκετο βαθος πχ 3-4 μετρα..
.το δολωμα σου να βρισκεται αρκετα βαθια..1 μετρο πανω απο τον βυθο η λιγο ποιο κατω απο μεσονερα..οχι ποιο πανω.
.δολωματα..ζωντανη μικρη γαριδα,μπικατινι..και τα 2 σωστα δολωμενα(την γαριδα απο την ουρα για να μενει ζωντανη) σε 2 πολυ μικρα αγκιστρια οπως αυτα που βαζουν στην κουρκουνα περιπου για να καταλαβεις.
.παραμαλλο μεχρι 0.20 δεν υπαρχει προβλημα.
.υπαρχει περιπτωση να ειναι κεφαλοι(μοιαζουν πολυ με τα λαβρακια οταν τους βλεπουμε απο πανω..να εχεις παραμαλακια ετοιμα με πολυ μικρα αγκιστρια και δολωμα τυλιχτο με λιγο λαδι σαρδελας μεσα για μυρωδια αν προτιμας ,δηλ ζυμαρι νερουλο σαν πισσα που το βαζεις με ενα ξυλακι τυλιχτα απλα να καλυφτει λιγο το αγκιστρακι να μην φαινεται.
.αν δεν τσιμπουν παλι ουτε με αυτα προσεξε αν πεφτει η σκια σου στο νερο και τα τρομαζει η αν φαινεσε πολυ κατσε λιγο ποιο πισω..ακομα μια τεχνικη ειναι η μονοκοματη αορατη μισηνα απο την μυτη του καλαμιου μεχρι το αγκιστρακι..δεν μου αρεση εμενα κι που το δοκιμασα τον καιρο που εκανα λιγο αντενα δεν προσεξα διαφορα στο τσιμπημα.
Περιμενουμε φοτο τους :) !!

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by sotiris!129 »

φιλε ευχαριστω παρα πολλη :)
φωτο για της επομενες 2 βδομαδες με λαβρακια αποκλιεται γιατι δεν θα παω ζιαμε εκανονισαμε με την παρεα να παμε αλλου για τουτι την βδομαδα.
οτι εν λαβρακια ειμαι 100% σιγουρος γιατι ηταν φορες που περνουσαν ακριβος που μπροστα μου, 2-3 φορες ειδα να κυνηγουν οπως τες τορπιλες τα μικροψαρα
φιλε χωρις φελλο ενεν πολλα δισκολο να καταλαβεις αν σου τσιμπα? οξα εν μπαμ και κατω το τσιμπιμα ετσι?
οσο για τα μεγεθοι οπως ειπα και σε αλλο θεμα εγω τουλαχιστο προσεχω πολι τη βαζω στο καλαθι μου... τα μονα μικροψαρα που σκωτονω εν τους σαλιαρους γιατι καταπινουν τες πραγγαρολες και μετα εν αδινατον και να θελω να σοθει!
πηγα και με ψαροτουφεκο ζιαμε ειμαι 100% εν λαβρακια ενε ζεφαλοι επαιξα 1 ζε εχαθικαν ουλλα μετα
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by andrea5 »

θα το νιωσεις φτανει η μισηνα να ειναι τεντωμενη ,δηλαδη να με το βουτας το δολωμα στην θαλασσα αλλα να του βαλεις δυναμη να παενει οσο πιο μακρια ,ετσι που η μισηνα να εν τεντωμενη, το τσιμπημα θα το δεις στην μυτη αλλα κυριος θα το νιωσεις !

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by sotiris!129 »

ουτε βαρακι ουτε τπτ μονο το αγγιστρι! σοστα?
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by andrea5 »

μπορεις να χρησιμοποιησεις βαρακι αν δεν εχει αρκετο βαρος να παει την αποσταση η αν εχει ρευματα η αερα

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by christos nic »

Φιλε ακομα μια λυση ειναι αν εχει λιγο καθαρο κομματι ο βυθος εκει χωρις βραχο και θελεις να δοκιμασεις πατωτα το δολωμα σου για να τα ξεγελασεις παρε ενα μικρο καλαμι αν εχεις με μηχανη μικρη..βαρος περαστο πχ 20γρ και 2πλο παραμαλλακι μισο μετρο..καμε μια μικρη βολη και οταν αγγιξει βυθο το δολωμα σου τυλιξε προσεκτικα μεχρι να νιωσεις το βαρος..να εχεις επαφη δηλ να ειναι η μισινα σου λιγο τεντωμενη χωρις να τραβας το βαρος..ειναι πολυ βολικο γιατι ενα καλαμι μικρο πχ 2-2μιση μετρα(η και ποιο μικρο αν εχεις) ειναι πολυ ελαφρη και να εχεις το χερι σου στην μισινα λιγο ποιο πανω απο την μηχανη για να νιωσεις αμεσα το τσιμπημα πριν να καρφωσεις..ειναι πολλα καλη λυση και για τοπους με αρκετο βαθος που δεν μπορει να ψαρεψει η αντενα πατωτα αλλα και καλη λυση οταν καποιες μερες τα ψαρια δεν τσιμπουν πανω απο τον βυθο για δικους τους λογους :) .

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”