Γοφαρια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γοφαρια

Post by caveman »

NIKOLAS HARRIS wrote: ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΜΕ ΛΙΓΟ;;ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΗΡΑΜΑ....!!!
Καλησπέρα φίλε :D :D

Σίγουρα σε καμία περίπτοση δεν είχα υπόψη μου ΟΛΑ τα θηράματα της θάλασσας αλλά μόνο τα "σοβαρά" ψάρια που κηνυγάμε στο σπινινγκ όπως λίτσες, μινέρια, σφίρνες, λαβράκια, ή στο σερφ κάστιν όπως(μεγάλα λαβράκια, μυλοκόπια κτλ κτλ) αλλά απόλυτα δικαιολογιμένη η απάντηση σου μιας και είσαι ψαροτουφεκκάς :wink:

Το ότι είναι το πιο "εύκολο θήραμα" αποδικνίεται ακριβός και από τα γραφόμενα σου :wink: και εγώ ακριβός αυτό είχα υπόψη μου... άμα ξέρεις τι κάνεις... ρίχνης μέσα την σαρδέλλα και το ψάρι "έρχεται από μόνο του!"

Το φόρουμ στο οποίο αναφέρθηκα εγώ(το βουλγάρικο) είναι το εξής :arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... f42fda7510

Για το Ιταλικό θα σε καθοδηγίσουν αν θέλουν ο Γκρεκ ή ο Πριτέτορ(εγώ δεν το ξέρω)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

Κοπελια εχτες επιασεν ο θειος μου στο παραγαδι 2 γοφαρια το εαν 3.5 κιλα και το αλλο 2 κιλα ειπα του να τα φυλαξει να τα φαμεν αλλα επιεν και επουλησεν τα( επαγγελματιας ψαρας) πριν προλαβω να φκαλω ουτε φωτο γμτ
Rememper always someone waiting for you at home

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Γοφαρια

Post by fISHANDCHIPS »

http://www.youtube.com/watch?v=sFpZwhnywuo

Δαμε έχει ψάρι (φαι) ...λογικό να έχει και αρπακτηκά (πχ γοφάρια) ,στις θάλασσες μας τι να κάμουν ??? ΄ετζεν παλαβά :roll:
κανένα μέσα μέσα έτσι για να ακούετε ότι όντως υπάρχουν

http://www.youtube.com/watch?v=750FO32j ... re=related
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by AggelosLRK »

κοπαδια και κοπαδια αλλα δεν πλησιαζουν εξω,εγω βαρεθηκα ουλα μαυρα μου φαινονται :neutral:

Costas
Posts: 121
Joined: Sat May 26, 2007 9:10 pm

Re: Γοφαρια

Post by Costas »

Γοφάρια συνήθως συναντάς σε κόλπους με βαθεία νερά... ετσι εκατάλαβα δλδ!! Οπόταν, καβο γρκέκο ΘΑ μπορούσε να έχει! Το τριημερο είχα πάει στην Κρήτη στο Ηράκλειο. Ο κόλπος του Ηρακλείου έχει απίστευτα βαθεία νερά και κρατά πάρα μα πάρα πολλά γοφάρια... Αν διαβαζα το πόστ προηγουμένως θα επιχειρούσα να πίασω κανενα. Εκεί ρίχνουν μπετονιές με ζωντανό καλαμαράκι, χταποδάκι, σουπιά και με ψαροδόλι το απόγευμα προς βράδυ και τις δενουν στα βράχια. Τις βγάζουν το πρωί. Τεχνιτά δεν ακουσα ή ειδα κανένα να χρησημοποιά. Φυσικά πιάνουν και ορφούς, συναγρίδες, σφυρίδες κτλ!! Αλλά έχουν πρόβλημα με τουσ δυναμίτες!! Καθαρίζουν τα τζικάτω. Σε σύγκριση με πρίν 4 χρόνια που είχα χαναπάει στο ακριβώς ίδιο μέρος το ψάρι ήταν μειομένο κατα πολύ. Ακόμα όμως κρατά περισσότερο απο την Κύπρο!!!!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Γοφαρια

Post by CASTING »

fISHANDCHIPS wrote:http://www.youtube.com/watch?v=sFpZwhnywuo

Δαμε έχει ψάρι (φαι) ...λογικό να έχει και αρπακτηκά (πχ γοφάρια) ,στις θάλασσες μας τι να κάμουν ??? ΄ετζεν παλαβά :roll:
κανένα μέσα μέσα έτσι για να ακούετε ότι όντως υπάρχουν

http://www.youtube.com/watch?v=750FO32j ... re=related
Τοτε(1992) κατι ησιε τζαι στη Κυπρο.Τωρα :( :(
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Γοφαρια

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μολις πριν ενα λεπτο μου τηλεφωνησε ο καλος μου φιλος ο Σταυρος ο Πλανακης απο την Αθηνα.
Ο Ευβοικος γεμισε χιλιαδες ΓΟΦΑΡΙΑ που μπαινουν μεσα για να γεννησουν. Τα Γρι-Γρι τα κτυπουν ανελεητα. Αν καποιος εχει ορεξη ιδου η Ροδος :lol: :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by MariosK »

Εντομεταξύ διερωτούμαι, τούτες ούλλες οι "σφαγές" που γίνονται στην μεσόγειο εν επηρεάζουν τζε την Κύπρο? Μήπως τελικά εν φτέει 100% ο Κυπραίος για τον αφανισμό των ψαρκών που τις Κυπριακές ακτές?

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

σιουρα εενεν μονο ο Κυπριος που φταιει για τον αφανισμο των ψαριων γιατι αφου στην Ελλαδα τα γρι-γρι εν αφηνουν ψαριν να περασει φταιν και οι Ελληνες αλλα σε μικροταιρο βαθμο απο τι ο Κυπριος
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by MariosK »

Χρύσανθε σίγουρα εν μιλώ για ψάρκα όπως σορκοί, τσιπούρες τζε τα σχετικά τα οποία σίουρα αφανιστίκαν μες τα τιανούθκια. Μιλώ όμως για τόνους, γοφάρκα τζε γεννικά μεγάλα ψάρκα που τραβιούνται στα βαθκιά τον παραπάνο τζερό. Τέτοια ψάρια υποθέτω συντηρούν τζε το οικοσύστημα με έναν δικό τους τρόπο οπότε πιθανόν να επηρέαζουν τζε τα ψάρκα που ζουν κοντά στις ακτές. Εν είμαι καθόλου ειδικός τζε εν βρίσκω τις σωστές λέξεις οπότε αν μπορεί κάποιος που καταλάβει να το αναλύσει εν να ήταν καλά.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γοφαρια

Post by (CyBasser) »

CASTING wrote:
fISHANDCHIPS wrote:http://www.youtube.com/watch?v=sFpZwhnywuo

Δαμε έχει ψάρι (φαι) ...λογικό να έχει και αρπακτηκά (πχ γοφάρια) ,στις θάλασσες μας τι να κάμουν ??? ΄ετζεν παλαβά :roll:
κανένα μέσα μέσα έτσι για να ακούετε ότι όντως υπάρχουν

http://www.youtube.com/watch?v=750FO32j ... re=related
Τοτε(1992) κατι ησιε τζαι στη Κυπρο.Τωρα :( :(
Oi aπόψεις μου για το θέμα γουφάρια στην κύπρο είναι γνωστές, δεν θα τις επαναλάβω. Αλλά μια και είχα την τύχη να ζήσω αυτά που δείχνουν τα βιντεάκια του Πέτρου όταν ήμουν νεαρός φοιτητής στις ΗΠΑ, θα σας πώ κάτι. Τα νεαρά (ως 1 κιλό) γοφάρια που βγαίνουν σε συγκεκριμμένες περιοχές στις παραλίες των ΗΠΑ κάποιες περιόδους του χρόνου ακολουθούν ένα βασικό στοιχείο (τα ίδια στοιχεία ακολουθούν και τα πιο μεγάλα αλλά δεν βγαίνουν τόσο έξω ενώ στην κύπρο βγαίνουν!). Πρώτα πρώτα κυτάξτε τι υπάρχει στις συγκεκριμμένες πολιτείες των ΗΠΑ μέχρι το νότιο Maine όπου εμφανίζονται τα γοφάρια, και διερευνήστε και πως καταλήγουν στις συγκεκριμμένες παραλίες των συγκεκριμμένων πολιτειών. Ο θαλασσινός αυτός θρύλος είναι από το 1990 που τον γνώρισα για πρώτη φορά σε δόλωμα μου στις ΗΠΑ που με γοητεύει, αλλά μόλις τώρα απέκτησα σε κάποιο βαθμό την γνώση και την εμπειρία ώστε να συσχετίζω γεγονότα. Τα ίδια έχω εντοπίσει ερευνώντας για περιοχές της Ελλάδας όπου πιάνονται συχνά - πυκνά γοφάρια. Πιστεύω ότι το ίδιο συμβαίνει σε Ιταλία και Ισραήλ όπου επίσης πιάνονται γοφάρια, αυτοί που διαβάζουν συνεχώς φόρουμς αυτών των χωρών ας το διερευνήσουν το ζήτημα. Ο Ευάνθης πιο πάνω δίνει άλλη μια υπερπολύτιμη πληροφορία που επιβεβαιώνει κάποιους συσχετισμούς.

Δυστυχώς εγώ δεν έχω τον τρόπο να εντοπίσω μόνος μου κάτι πολύ βασικό (που υπάρχει όμως και στις θάλασσες μας, απλά δεν γνωρίζω ακριβείς τοποθεσίες). Αν είχα τον χρόνο και την ευχέρεια να είμαι συνεχώς στην θάλασσα και κυρίως να μιλώ με αυτούς που θα μπορούσαν να μου δώσουν το σωστό "κλειδί" θα το έκανα.Πάντως, βρήκα κάπου την άκρη ενός νήματος και θα αρχίσω σύντομα να το ξετυλίγω. Δεν ξέρω που και πότε θα με οδηγήσει, αλλά αν όλα πάνε καλά ίσως απ'του χρόνου ή του άλλου χρόνου να μπορώ να ξαναπαλαίψω τους γόμφους στα δικά μας νερά (ή θα καταλήξω σε αδιέξοδο λαβύρινθο :lol: :lol: ). Αυτό πάντως που ξέρω είναι ότι δεν αρκεί να πηγαίνω σε δυο τρία γνωστά (για αρπακτικά) σημεία και να ελπίζω σε γοφάρια, αυτό το έχω ξεπεράσει. Χρειάζεται αληθινή έρευνα για να βρεθούν ΤΑ σημεία και δεν εννοώ μόνο έρευνα με ένα καλάμι στην παραλία....

ΥΓ: Το φαγητό των γουφαριών υπάρχει σε σχετική αφθονία στην κύπρο, άρα δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν εντοπίζονται εύκολα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Γοφαρια

Post by fISHANDCHIPS »

Αν εκατάλαβα σωστά την ιδέα σου Ρολάνδο,τοτε πρέπει να υπήρχαν περισσότερα γοφαρια στην Κύπρο,πριν χτιστούν τα φράγματα ? η καμία σχέση? 8-)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γοφαρια

Post by (CyBasser) »

fISHANDCHIPS wrote:Αν εκατάλαβα σωστά την ιδέα σου Ρολάνδο,τοτε πρέπει να υπήρχαν περισσότερα γοφαρια στην Κύπρο,πριν χτιστούν τα φράγματα ? η καμία σχέση? 8-)
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

και μενα οι αποψεις μου για τους γομφους ειναι γνωστες.. εχω ρωτησει τοπακες σε συγκεκριμενες περιοχες οπου συχναζει αυτο το ψαρι και ολοι μου εχουν πει πως εχει 2 χρονια να τα δουν, αλλοι μου λενε πως σχεδον καθε χρονο που ειναι η εποχη τους μερικοι τα ανατιναζουν.. Φετος πιστευω οτι εχουν ηδη πλησιασει μερικες απο τις παραλιες μας με αυτα που εχω δει.

το γουφαρι δεν το αμφισβητει κανενας οτι υπαρχει στα νερα μας, απλα ειναι ενας σπανιος επισκεπτης οπως θα ειναι και οι τουνες σε μερικα χρονια απο τωρα.
(CyBasser) wrote:αλλά μόλις τώρα απέκτησα σε κάποιο βαθμό την γνώση και την εμπειρία ώστε να συσχετίζω γεγονότα
Ρολανδο για ποιαν εμπειρια μιλας? Πιανεις γομφους Κυπρο και δεν ειπες κανενου τιποτα? Δεν καταλαβα ακριβως τι θες να μας πεις με τα αναγραφομενα σου :| . Η θεωρια με την πραξη εχουν τεραστια διαφορα, και η δικη μου πειρα τουλαχιστο μου εχει δειξει οτι οσα αναγραφοντε στα Ισραηλιτικα, Ιταλικα, Ισπανικα, Ελληνικα φορουμ και youtube απεχουν κατα πολυ απο τα δικα μας δεδομενα (παραπληροφοριση) ;) . Αρα ηθικο διδαγμα ---> αν καποιος πειραματιστει μονος του τοτε καποτε θα πετυχει.
fISHANDCHIPS wrote:Αν εκατάλαβα σωστά την ιδέα σου Ρολάνδο,τοτε πρέπει να υπήρχαν περισσότερα γοφαρια στην Κύπρο,πριν χτιστούν τα φράγματα ? η καμία σχέση? 8-)
Πετρη περισσοτερα γοφαρια υπηρχαν στην Κυπρο πριν κτιστουν οι Κυπραιοι :twisted:
Esox Lucius

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by AggelosLRK »

Βαρκα για σπιν κοπελια και να τους προλαβαινουμε πριν τα θερισουν,το μονο πραγμα που διδαχθηκα ειναι οτι σπανια καταφερνει να ερθει κοντα στην ακτη,δεν θα μου κοψουν το ψαρεμα κατι καραγκιοζηδες

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”