Γοφαρια

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by konstantinos kalogir »

Όσο και να το ψάξεται για τούντο ψάρι εν να καταλήξεται σε αδιέξοδο. Τα πράγματα είναι απλά, τούντα ψάρια για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν έρκουνται στα νερά μας. Κανένα κουτσόφτερο που μπορεί να βρεθεί αραιά και που δεν σημαίνει τίποτα. Αν βρεθούν κοπαδιαστά γοφάρια θα είναι στα κατεχόμενα, Κερύνεια και απόστολο Ανδρέα. Κατά τ'άλλα καθαρόαιμο ψάρεμα γοφαριού δεν μπορεί να γίνει, όπως πχ γίνεται στην Ελλάδα, που λεν ότι θα πάνε για γοφάρια και όντως πιάνουν γοφάρια. Κάποια σποραδικά ψάρια που πιάνονται, όσες συγκινήσεις και αν προσφέρουν, δεν συγκινούν τον οποιονδήποτε να πάει ψάρεμα για να ψάξει αποκλιστικά γοφάρια. Η απουσία τούντου ψαριού εν κάτι που πρέπει να το παραδεχτούμε, χωρίς να σημαίνει ότι ποτέ δεν θα εμφανιστούν κοπαδιαστά τούντα ψάρια και στα μέρη μας. Οι κλιματολογικές αλλαγές εν κάτι που μπορεί να επηρεάσει τις μεταναστευτικές κινήσεις των ψαριών...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γοφαρια

Post by (CyBasser) »

Προς όλους τους φίλους: Δεν είμαι "εμπειρος" με την άποψη ότι είναι ψάρεμα που το κάνω συστηματικά. Εδώ εκτός από ένα μικρό διάστημα πέρσι τον Σεπτέμβρη και Οκτώβρη, ούτε με θαλασσινό spinning δεν ασχολήθηκα συστηματικά από το 2002. Όμως, με 3/4 της ζωής μου να ψαρεύω τόσο στην θάλασσα όσο και στα φράγματα έχω αποκτήσει κάποιες γενικότερες εμπειρίες που πιστεύω ότι μπορούν να βοηθήσουν σε γρίφους του στυλ "γοφάρι". Αυτό δεν σημαίνει ότι "ξέρω τα πάντα" ή ότι έχω δίκαιο - μπορεί να είμαι και τελείως λανθασμένος στην λογική που χρησιμοποιώ. Αυτό όμως που τόνισα και ξανατονίζω είναι ότι εκφράζω τις δικές μου απόψεις! Και οφείλω να πώ πως χαίρομαι που υπάρχει τόση συζήτηση και διαφορετικές απόψεις για αυτό το ψάρι θρύλος!

Προς Γρηγόρη: ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ! Απλά πιστεύω ότι θα βρεθούν. Ο πιο πιθανός να τα εντοπίσει ίσως να είσαι εσύ (από όσους ξέρω τουλάχιστον). Ξέρεις καλά ότι δεν είναι το κύριο μου ενδιαφέρον στο ψάρεμα. Όμως, με τα όσα γράφουμε και συζητάμε μου κεντρίστικε το ενδιαφέρον γιατί να είναι "φάντασμα". Δεν είναι πελαγήσια ψάρια τεραστίων μεταναστεύσεων όπως οι τόνοι, άρα για να πιάνονται κάποια είναι ολόχρονα εδώ. Το θέμα είναι που και πότε πλησιάζουν σημαντικά τις ακτές και αν τα αφήνουν οι διάφοροι επιτήδειοι. Τώρα, αφού μου κεντρίστηκε το ενδιαφέρον άρχισα να γυρεύω ότι είχα και δεν είχα σχετικά - και αν και δεν μπαίνω σε πολλά φόρουμ, βρέθηκα να έχω πολύ περισσότερες πληροφορίες από Ελλάδα, Γαλλία, Μάλτα, Ιταλία, Λίβανο, Κύπρο, και ΗΠΑ από ότι φαντάστηκα. Στην μεγάλη πλειοψηφία όλες οι πληροφορίες είχαν ένα κοινό παρονομαστή, και αυτόν τον παρονομαστή θέλω να εντοπίσω εδώ. Αν τον βρώ πιστεύω ότι τουλάχιστο σε κάποιες χρονικές περιόδους θα εντοπίζω γοφάρια από ακτή.

Προς Κωνσταντίνο: Τα πράγματα δεν είναι απλά, γιατί τα ψάρια αυτά υπάρχουν στα νερά μας - απλά δεν είναι πολύ κοινά (όπως πχ το λαβράκι), και δεν εντοπίσαμε περάσματα και περιόδους (που τα γνωρίζουν από γενιά σε γενιά στην Ελλάδα) και είμαι 100% βέβαιος για αυτό. Το ότι δεν το πιάνουν οι επαγγελματίες δεν είναι παράξενο, ούτε στην Ελλάδα θεωρείται ψάρι του επαγγελματία (μπορεί και αποφεύγει τα δίκτυα). Με βάση αυτά που μάζεψα, ίσως όντως να είναι πιο εύκολο (προσέξτε την λέξη: "εύκολο"!) να εντοπιστούν περάσματα στην χερσόνησο της Καρπασίας, αλλά πρέπει να υπάρχουν όλα τα συστατικά. Τα παιδιά που πάνε "δίπλα" ίσως να μπορούν να μας δώσουν ένα σημείο εκκίνησης (που υπάρχουν καλοί πληθυσμοί κεφαλόπουλων) αλλά χρειάζονται και άλα στοιχεία.

Εγώ προσωπικά δεν θα τα γυρέψω στα κατεχόμενα, αλλά διατηρώ ζωντανές τις ελπίδες μου για το κομμάτι Πέτρα του Ρωμιού ως Κάβο Γκρέκο. Μακάρι να είχα τον χρόνο και θα ασχολούμουν πιο επισταμένα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γοφαρια

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:
fISHANDCHIPS wrote:Αν εκατάλαβα σωστά την ιδέα σου Ρολάνδο,τοτε πρέπει να υπήρχαν περισσότερα γοφαρια στην Κύπρο,πριν χτιστούν τα φράγματα ? η καμία σχέση? 8-)
Πετρη περισσοτερα γοφαρια υπηρχαν στην Κυπρο πριν κτιστουν οι Κυπραιοι :twisted:
Σ' αυτό πάντως θα συμφωνήσω ΠΛΗΡΩΣ με τον Γρηγόρη :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by marios »

Δείγμα τις ύπαρξης τους στο νησί "γοφαρακι"" 35cm περίπου.. περιοχή Λάρνακας ψάρεμα αντένα δόλωμα ακροβάτη ..φωτό αργότερα το απόγευμα από τον "seabass :) "
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

marios wrote:Δείγμα τις ύπαρξης τους στο νησί "γοφαρακι"" 35cm περίπου.. περιοχή Λάρνακας ψάρεμα αντένα δόλωμα ακροβάτη ..φωτό αργότερα το απόγευμα από τον "seabass :) "


:?: :?: :?: :?: :?:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by konstantinos kalogir »

marios wrote:Δείγμα τις ύπαρξης τους στο νησί "γοφαρακι"" 35cm περίπου.. περιοχή Λάρνακας ψάρεμα αντένα δόλωμα ακροβάτη ..φωτό αργότερα το απόγευμα από τον "seabass :) "
Ε άτε, πούντο;

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

Aλλοπος οπως επιε να το φκαλι φοτο επεσεν του μες την θαλασσα :lol: :lol: :lol: ( αστιευκω)
Rememper always someone waiting for you at home

seabass
Posts: 39
Joined: Mon Jan 19, 2009 2:17 pm
Location: λευκwσια

Re: Γοφαρια

Post by seabass »

εχει ενα προβλιμα το κομπιουτερ ρε κοπελια...ιπομονι και θα τιν βαλο 8)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

πιαν εν να βαλις? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

Η φωτο του επιμαχου ψαριου επερασε απο 2 ματια εμπειρογνωμονων.. το ψαρι τελικα ηταν λιτσουλα και οχι γοφαρι. λαθος συναγερμος :twisted:

ευλπιστω οτι νιοβρη-δεκεβρη θα κανουν την εμφανιση τους αυτα τα ψαρια μυθοι..
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γοφαρια

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Η φωτο του επιμαχου ψαριου επερασε απο 2 ματια εμπειρογνωμονων.. το ψαρι τελικα ηταν λιτσουλα και οχι γοφαρι. λαθος συναγερμος :twisted:

ευλπιστω οτι νιοβρη-δεκεβρη θα κανουν την εμφανιση τους αυτα τα ψαρια μυθοι..
Ποιών? :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:
Last edited by (CyBasser) on Sun Aug 30, 2009 9:24 am, edited 1 time in total.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Γοφαρια

Post by fISHANDCHIPS »

μα ε τουτο που λάλώ και εγώ .. παίζουν πολλα PM φαίνεστε μου :roll:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by marios »

fISHANDCHIPS wrote:μα ε τουτο που λάλώ και εγώ .. παίζουν πολλα PM φαίνεστε μου :roll:
E πέτρο ευτυχώς που εχάλασε το τηλέφωνο του Hλία όσο έλειπα και δεν έβαλε την φωτό :pray: ..διαφορετικά ήταν να σας οργάνωση ο CyBasser να μου κάμετε υποδοχή στο αεροδρόμιο πετώντας μου ντομάτες και αλλα ζαρζαβατικά :oops: :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

seabass
Posts: 39
Joined: Mon Jan 19, 2009 2:17 pm
Location: λευκwσια

Re: Γοφαρια

Post by seabass »

:D

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by AggelosLRK »

Greg wrote:Η φωτο του επιμαχου ψαριου επερασε απο 2 ματια εμπειρογνωμονων.. το ψαρι τελικα ηταν λιτσουλα και οχι γοφαρι. λαθος συναγερμος :twisted:

ευλπιστω οτι νιοβρη-δεκεβρη θα κανουν την εμφανιση τους αυτα τα ψαρια μυθοι..
και γεναρη να συμπληρωσω,συμφωνα με τους συμπασχοντες ιταλους που μιλουμε,για να δουμε τον μαζοχισμο μας φετος...ο γονος ειναι αρκετος για να τα τραβηξει εξω,μιλωντας παντα υποθετικα ετσι για να εχουμε και εμεις κατι πισω στο μυαλο μας διαφορετικα θα πηγαιναμε ψαρεμα χωρις στοχο οπως τους αντεναρηδες

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”