Γοφαρια

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Γοφαρια

Post by Greg »

Ας γραψουμε εδω μερικες πληροφοριες για αυτο το ψαρι φαντασμα.. Αναφορες που ακουσατε ή ειδατε για αυτο το ψαρι.. Τοπους, περιοχες και εποχες ή αν ετυχε κανενας ψαροτουφεκκας να δει ή να πειασει καπου ας μας πει


Image
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:Ας γραψουμε εδω μερικες πληροφοριες για αυτο το ψαρι φαντασμα.. Αναφορες που ακουσατε ή ειδατε για αυτο το ψαρι.. Τοπους, περιοχες και εποχες ή αν ετυχε κανενας ψαροτουφεκκας να δει ή να πειασει καπου ας μας πει
Ρε φίλε το μόνο γοφάρι που είδα ήταν μέσα στο περιοδικό :oops: :oops:
Στη Λεμεσό που επιάστηκε σωστα;

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γοφαρια

Post by caveman »

Θα μπορούσα να γράψω πολλά πράματα για τούντο ψάρι αλλά θα ήταν ούλλα σενάρια επιστημονικής φαντασίας αφού ουδέποτε είδα με τα μάθκια μου δαμέσα! Όλες οι πληροφορίες είναι από κουβέντες του καφενέ που ακούμε κατά καιρούς...

Το μόνο που είναι σίγουρο, μια φορά στην Ελλάδα που έπιασα, έχει πολλή δύναμη και με το που πιάνετε αρχίζει μια πάλη απίστευτη... φεύγει πότε δεξιά, πότε αριστερά με φοβερή ταχύτητα χωρίς πολλές "κκελάδες" όπως μας κάμνει η λίτσα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Γοφαρια

Post by PrEdAtΩR »

Aπό την παρέα που ψαρεύουμε αποκλειστικά αρπακτικά από την ακτή , πιάσαμε λιτσες , μινερια, σουρους etc.

γοφάρι δεν πιάσαμε ποτε , αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. το ψάρι είναι πολύ σπάνιο στην κύπρο.

Δεν τίθεται θέμα τεχνικής αφού στο εξωτερικό θεωρείτε πολλά πιο εύκολο να το πιάσεις από την λίτσα.

Στο Ισραηλ που ειναι διπλα μας θεωρειται το πιο common ψαρι.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

Ρε παιδια.. τουτα που ειπατε τα ξερουμε κτλ τι γινεται σε αλλες χωρες, ομως φετος ετυχε να δει κανενας πουθενα? κανενας ψαροτουφεκκας τουλαχιστο... ?

Μου κτυπισε και μενα πανω στο ψευτικο 7-8 κιλα τον αυγουστο και οταν πεταχτικε πανω απο το νερο μου το εφτυσε... που το καλουπι του και την συμπεριφορα του μπορω να κρινω οτι ηταν ή λαυρακι τερας ή γοφαρι, δεν μπορω να ειμαι σιγουρος ομως διοτι το ψαρι νικησε

Το περιεργο ειναι πως στο Ισραηλ και Ελλαδα πιανουν ενω εμεις που ειμαστε στην μεση δεν εχουμε υποθεση
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Γοφαρια

Post by PrEdAtΩR »

Greg wrote:Ρε παιδια.. τουτα που ειπατε τα ξερουμε κτλ τι γινεται σε αλλες χωρες, ομως φετος ετυχε να δει κανενας πουθενα? κανενας ψαροτουφεκκας τουλαχιστο... ?

Μου κτυπισε και μενα πανω στο ψευτικο 7-8 κιλα τον αυγουστο και οταν πεταχτικε πανω απο το νερο μου το εφτυσε... που το καλουπι του και την συμπεριφορα του μπορω να κρινω οτι ηταν ή λαυρακι τερας ή γοφαρι, δεν μπορω να ειμαι σιγουρος ομως διοτι το ψαρι νικησε

Το περιεργο ειναι πως στο Ισραηλ και Ελλαδα πιανουν ενω εμεις που ειμαστε στην μεση δεν εχουμε υποθεση

φιλε μπορεί να ήταν και λίτσα , εκεινη που έπιασα προκτες επήδησεν 2 μετρα και αν μου το εφτηνεν θα έλεγα ότι ήταν γοφάρι

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

Ηταν 2 μετρa αποσταση απο εμενα το ειδα καθαρα το σχημα... αν εβλεπα το κεφαλι του καλυτερα θα ημουν σιγουρος ;)
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

PrEdAtΩR wrote: γοφάρι δεν πιάσαμε ποτε , αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο.
Δεν τίθεται θέμα τεχνικής αφού στο εξωτερικό θεωρείτε πολλά πιο εύκολο να το πιάσεις από την λίτσα.
συμφωνω απολυτα
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Γοφαρια

Post by PrEdAtΩR »

Greg wrote:Ηταν 2 μετρa αποσταση απο εμενα το ειδα καθαρα το σχημα... αν εβλεπα το κεφαλι του καλυτερα θα ημουν σιγουρος ;)

εν τίθεται θέμα αμφιβολίας άμα ήταν που τα 2 μετρα
κρίμας φιλε μου ήταν να δούμε που κοντά πως είναι τούτο το ψάρι που όπως σωστά είπες , εκαταντησεν φάντασμα


κανένας που το forum επιστήμονας να μας φωτίσει λίγο τι έχει τούτο το ερημονήσι μας και δεν μας κοντευκει τούτο το ψάρι?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

ditto, εχουμε επιστημονες?..... :(
Esox Lucius

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

Ρε κοπελια ημουν περσι παρων στο λιμανι στο λατσι ευκαλαν κατι ψαραες που επιαν με την βαρκα και εβαλλαν παραγαδι επιασαν δκιο γοφαρια που ηταν 3-4 κιλα το καθενα.Παντως τοσα χρονιια που ψαρευκω εν επιασα ποττε μου κριμα γιατι αμαν πιαστη εχει απιστευτη δυναμη με αλματα πανω απο το νερο :x :x
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Γοφαρια

Post by hdemetris »

Έιδα 2 φορές πέρσι στο Ξυλοφάγου. Το ένα ήταν 3-4 κιλά και το άλλο περίπου 2. Εκινούνταν πολύ ρηχά. Δυστυχώς δεν μου έδωσαν ευκαιρία για βολή.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by AggelosLRK »

Ειδα και εγω στο ΧΧΧΧ στη λαρνακα τον σεπτεμβρη ηταν αρκετα μεγαλο(1μ) αλλα απ'οτι καταλαβα ερχεται πολυ σπανια στις ακτες,μπορει τον απριλη-μαη που θα γεμωσουμε κεφαλοπουλα να δουμε κανενα παλι.εγω δεν θα απομακρυνθω απο τους φετινους στοχους και ας ερθουν ολα τα γοφαρια της γης :P

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

hdemetris wrote:Έιδα 2 φορές πέρσι στο Ξυλοφάγου. Το ένα ήταν 3-4 κιλά και το άλλο περίπου 2. Εκινούνταν πολύ ρηχά. Δυστυχώς δεν μου έδωσαν ευκαιρία για βολή.
Τι εποχη τα ειδες φιλε? μηνα?
Esox Lucius

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Γοφαρια

Post by hdemetris »

Greg wrote: Τι εποχη τα ειδες φιλε? μηνα?
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν Μάρτης ή Απρίλης.
Who the cap fit
Let them wear it

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”