καρβουνια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

καρβουνια

Post by chrysanthos9 »

Ρε κοπελια υπαρχουν ψαρια καρβουνια :?: :?: :?:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: καρβουνια

Post by (CyBasser) »

chrysanthos9 wrote:Ρε κοπελια υπαρχουν ψαρια καρβουνια :?: :?: :?:
Ναι. Είναι είδος μικρόσωμου τόνου, Euthynnus alletteratus, το οποίο μεγαλώνει ως τα 4-5 κιλά συνήθως. Είναι από τα λίγα τοννοειδή που μπορούν (στην σωστή περίοδο και κάποιες κατάλληλες περιοχές) να πιαστούν με spinning από την ακτή....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: καρβουνια

Post by chrysanthos9 »

Τι εποχες συνηθος πιανονται :?: :?:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: καρβουνια

Post by (CyBasser) »

chrysanthos9 wrote:Τι εποχες συνηθος πιανονται :?: :?:
Αύγουστο με Νιόβρη συνήθως, στις νότιες ακτές (Λεμεσό - Λάρνακα). Οι περιόδοι που πιάνονται αλλάζουν με την περιοχή, δεν είμαι σίγουρος για άλλες περιοχές του νησιού...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: καρβουνια

Post by chrysanthos9 »

οκ ευχαριστο για τις πληροφοριες :D :D :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: καρβουνια

Post by Greg »

Image


to apokatw einai tonos karvounniaris (karvouni)
Esox Lucius

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: καρβουνια

Post by chrysanthos9 »

Se ti ba8os 4areuontai sini8os :?: :?:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: καρβουνια

Post by largemouth »

Ρε greg εν τουτα που επιασες προχτές στο laydiesmile ? :twisted: :twisted: :twisted:
Waiting for the perfect storm

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: καρβουνια

Post by Greg »

Οχι ρε συ εν η φοτο που εβαλε ο πετρης σε αλλο τοπικ. Εγω ουτε επιασα ουτε ειδα κανενα να πιανει απο την παρααλια τετοια
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: καρβουνια

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Οχι ρε συ εν η φοτο που εβαλε ο πετρης σε αλλο τοπικ. Εγω ουτε επιασα ουτε ειδα κανενα να πιανει απο την παρααλια τετοια
Greg! To ότι δεν έπιασες εσύ ή δεν είδες κανένα να πιάνει από την παραλία δεν σημαίνει ότι δεν πιάνονται! Το μικρό (800γρ) πιάστηκε στην παραλία Λάρνακας από τον υποφαινόμενο. Έχω πιάσει και μεγαλύτερο (1.5 κιλά) στο ίδιο σημείο αλλά δεν έχω φωτογραφία... Πιάνονται σε σχετικά ξέβαθα νερά...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: καρβουνια

Post by Greg »

Ρολανδο!.. Το να πιαστει ενα κομματι πριν 12 χρονια, δεν σημαινει οτι ΝΑΙ ψαρευοντε απο την ακτη. Οι τσιπουρες ΝΑΙ ψαρευοντε συχνα απο την ακτη. Οι τονοι οχι, αν εισαι τυχερος θα πιασεις 1 στις 100000000 φορες που θα παεις.

Αρα να πεις οτι ΄Παω στα καρβουνια' και πιανεις το καλαμουι σου και ξεκινας, ειναι σαννα και παεις να βρεις την χαμενη ατλαντιδα :twisted:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: καρβουνια

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Ρολανδο!.. Το να πιαστει ενα κομματι πριν 12 χρονια, δεν σημαινει οτι ΝΑΙ ψαρευοντε απο την ακτη. Οι τσιπουρες ΝΑΙ ψαρευοντε συχνα απο την ακτη. Οι τονοι οχι, αν εισαι τυχερος θα πιασεις 1 στις 100000000 φορες που θα παεις.

Αρα να πεις οτι ΄Παω στα καρβουνια' και πιανεις το καλαμουι σου και ξεκινας, ειναι σαννα και παεις να βρεις την χαμενη ατλαντιδα :twisted:
Διαφωνώ και συμφωνώ :roll: . Στην Λάρνακα εμφανίζονται κάθε χρόνο κοντά στην παραλία. Συμφώνώ ότι δεν είναι κοινό είδος, αλλά εμφανίζονται και αν είσαι εκεί την σωστή περίοδο με τις σωστές τεχνικές μπορείς να πιάσεις. Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα αρπακτικά. Δεν μιλούμε για τον κόκκινο τόνο ή τον ξιφία! Τουλάχιστον εξ'όσων γνωρίζω, από το 1998 ως το 2002 ήταν συστηματικά εκεί. Δεν έχω ενημέρωση για 2003 ως 2007 γιατί δεν ασχολούμουν καθόλου, αλλά φέτος (2008) πάλι ήρθαν στο ραντεβού τους (άσχετα αν δεν "επωφεληθήκαμε" εμείς). Άρα, στην περίοδο που προσεγγίζει τις ακτές ναι, αποτελεί θήραμα.

Άλλωστε, η απάντηση μου ήταν στο ότι έγραψες "Εγω ουτε επιασα ουτε ειδα κανενα να πιανει απο την παρααλια τετοια" κάτι που είναι κάπως υποκειμενικό, αφού κάποιοι τα πιάσαμε (όπως και παλαμίδες την ίδια εποχή στα ίδια σημεία)...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: καρβουνια

Post by Greg »

συμφωνω μαζι σου φιλε. αλλα τουτο δεν αλλαζει το οτι Ουτε ειδα κανενα να πιανει, ουτε επιασα καρβουνια, εννα λαλω λαφαζανιες οτι πιανω καρβουνια??
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: καρβουνια

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:συμφωνω μαζι σου φιλε. αλλα τουτο δεν αλλαζει το οτι Ουτε ειδα κανενα να πιανει, ουτε επιασα καρβουνια, εννα λαλω λαφαζανιες οτι πιανω καρβουνια??
:lol: :lol: :lol: :lol: Eυτυχώς που σε έχω να με ποσκολιάς τούτες τες δύσκολες ώρες ρε Γρηγόρη! :D :D Εν τζαιν λαφαζανιές να πεις ότι όντως υπάρχει κάτι... Γιατί, εγώ που έπιασα το 2001 τελευταία φορά σημαίνει ότι εν λαφαζανιά? Αν ο άνθρωπος θέλει να μάθει κάτι εννα του πούμε αυτά που ξέρουμε. Γίνεται να πιαστούν? Γίνεται. Εν εύκολο? Όχι. Άμαν πηγαίνω εκεί που τα έπιασα περιμένω να πιάσω? Όχι, αλλά αμαν είναι την σωστή εποχή πάντα...ελπίζω :wink: :D :D :D !!!!

Άτε ρε, τζαι πόψε μαζί με τες lecce εννά ονειρεύκεσαι τζαι... καρβούνια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: καρβουνια

Post by chrysanthos9 »

Σε τι βαθος ψαρευονται συνηθως?
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”