καρβουνια

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: καρβουνια

Post by konstantinos kalogir »

Στη φώτο του Greg το πάνω είναι καρβούνι ή παλαμίδα;;; Εν το ίδιο τούτα τα δύο είδη; Επιασα το 2004 νομίζω ένα παρόμοιο ψάρι με τη φώτο του Ρολάνδου λίγο πάνω από κιλό αλλά δεν ξέρω αν είναι παλαμίδα ή καρβούνι...

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: καρβουνια

Post by MariosK »

Στου Γρηγόρη το πάνω είναι παλαμίδα και το κάτω καρβούνι και στου ρολάνδου το κάτω είναι καρβούνι.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: καρβουνια

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:Στου Γρηγόρη το πάνω είναι παλαμίδα και το κάτω καρβούνι και στου ρολάνδου το κάτω είναι καρβούνι.
Αφού το κάτω του Ρολάνδου μοιάζει παραπάνω με το πάνω του Γρηγόρη..... :oops: :oops: :oops:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: καρβουνια

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παιθκια :!:
Αν μου επιτρεπεται :| :| :| ΝΟΜΙΖΩ :oops: :oops: οτι προκειται για τρια διαφορετικα ψαρια.
Και επειδη δεν μου αρεσει να λεω γνωμη χωρις να ειμαι 100% σιγουρος θα στειλω τες φωτο σ'ενα καλο φιλο ιχθυολογο να μας πη τελικα τι ειναι. Ο.Κ.?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: καρβουνια

Post by konstantinos kalogir »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Παιθκια :!:
Αν μου επιτρεπεται :| :| :| ΝΟΜΙΖΩ :oops: :oops: οτι προκειται για τρια διαφορετικα ψαρια.
Και επειδη δεν μου αρεσει να λεω γνωμη χωρις να ειμαι 100% σιγουρος θα στειλω τες φωτο σ'ενα καλο φιλο ιχθυολογο να μας πη τελικα τι ειναι. Ο.Κ.?
:D :D

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: καρβουνια

Post by Greg »

tunny

Euthynnus Alletteratus

Image
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: καρβουνια

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Παιθκια :!:
Αν μου επιτρεπεται :| :| :| ΝΟΜΙΖΩ :oops: :oops: οτι προκειται για τρια διαφορετικα ψαρια.
Και επειδη δεν μου αρεσει να λεω γνωμη χωρις να ειμαι 100% σιγουρος θα στειλω τες φωτο σ'ενα καλο φιλο ιχθυολογο να μας πη τελικα τι ειναι. Ο.Κ.?
Ευάνθη, δεν μου έστειλες ακόμη τις φωτό :wink: :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Νομίζω ότι εντός του ΤΑ σήμερα δεν θα μπορούν να αναγνωρίσουν αυτά τα ψάρια καλύτερα από μας. Και αυτοί σε βιβλία θα ανατρέξουν και το διαδίκτυο.

Anyway, το μικρό ψάρι στην φωτό του Γρηγόρη είναι η ΠΑΛΑΜΙΔΑ, το μεγάλο είναι το ΙΔΙΟ με το δικό μου και ΕΙΝΑΙ το ΚΑΡΒΟΥΝΙ. Δεν χρειάζεται ειδική ενημέρωση για τα είδη αυτά.

Απλά για ενημέρωση, υπάρχουν ΤΡΙΑ είδη παλαμίδας με μικροελάχιστες διαφορές, και είναι και τα τρία σχετικά κοινά στα νερά μας.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”