ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by chrysanthos9 »

ρε φιλε ενεν που την παραλια που τους ψαρευκω εν που εναν βραχο που μπαινει καμια 30ρια μετρα μες την θαλασσα και το βαθος εν πολλα μεγαλο. τα ελληνικα περιοδικα δειχνουν ορφους 6+ κιλα που επιαστικαν με βαρυ rock fishing με ζωντανα καλαμαρια και σουπιες. :P :P :P
Rememper always someone waiting for you at home

Panikos

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by Panikos »

Someone wrote:Που την άλλη όμως, εννα ήθελα να δώ τες φωτογραφίες με τους ορφούς που έφκαλες με το καλάμι που την παραλία.
Εν έσιεις ούτε μια; Εν δυνατόν;
chrysanthos9 wrote:ρε φιλε ενεν που την παραλια που τους ψαρευκω εν που εναν βραχο που μπαινει καμια 30ρια μετρα μες την θαλασσα και το βαθος εν πολλα μεγαλο. τα ελληνικα περιοδικα δειχνουν ορφους 6+ κιλα που επιαστικαν με βαρυ rock fishing με ζωντανα καλαμαρια και σουπιες. :P :P :P



ρε φιλε τες φωτογραφίες τον ελληνικόν περιοδικών αφιστες στην πάντα

φωτογραφίες με τους ορφούς που έφκαλες με το καλάμι που βραχο που μπαινει καμια 30ρια μετρα μες την θαλασσα έσιεις :?: :?: :?: :?:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by Greg »

Ρε παιδες. το κοπελλουι εν τζιε εγραψε πουθενα οτι επιασε ορφο, ειπε οτι ετσιμπησεν του μια φορα και εκοψεν του τα στην πορεια.. Επαθα το και γω μια φορα στο νεο λιμανι πριν κατι χρονια, εκτυπισεν μου ενας κολαουζος 15 - 20 κιλα και εκαμεν μου το καλαμουι μου 3 κομμαθκια :).. Τωρα με κολαουοζος με ορφος εμεινε σε τζινην τη περιοχη, καθε μερα 5-6 ψαροτουφεκκαδες εννα κτενισουν την περιοχη και την νυχτα το δυκτουι και το παραγαδι εν standard
Esox Lucius

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by Someone »

Greg wrote:Ρε παιδες. το κοπελλουι εν τζιε εγραψε πουθενα οτι επιασε ορφο, ειπε οτι ετσιμπησεν του μια φορα και εκοψεν του τα στην πορεια.. Επαθα το και γω μια φορα στο νεο λιμανι πριν κατι χρονια, εκτυπισεν μου ενας κολαουζος 15 - 20 κιλα και εκαμεν μου το καλαμουι μου 3 κομμαθκια :).. Τωρα με κολαουοζος με ορφος εμεινε σε τζινην τη περιοχη, καθε μερα 5-6 ψαροτουφεκκαδες εννα κτενισουν την περιοχη και την νυχτα το δυκτουι και το παραγαδι εν standard

Στο νέο Λιμάνι εψάρευκε ορφούς ένας γνωστός μου με 100άρα μισίνα, καλαμάρι ολόκληρο τζιαι στερέωμα της μισίνας πάνω σ'ενα παλλουκούι που εκάρφωνε στο βράχο.
Πριν πολλά πολλά χρόνια.

Σήμερα, αμφιβάλλω αν έσιει έτσι περίπτωση οπουδήποτε στην Κύπρο.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by (CyBasser) »

΄Εχει αρκετές μέρες που παρακολουθώ την συζήτηση. Τον Χρύσανθο που την άνοιξε δεν τον ξέρω. Δεν σημαίνει όμως επειδή θέλει να κάνει κάτι διαφορετικό πρέπει να τον στήσουμε στον τοίχο.

Ναι, είναι αλήθεια ότι στην Κύπρο του 2008 το ψάρεμα ορφού με καλάμι από την παραλία είναι λίγο απίθανο να αποδώσει "αξιοπρεπούς" μεγέθους ψάρια. Όχι όμως αδύνατον. Το τονίζω αυτό γιατί στο παρελθόν υπήρξαν άτομα που το έκαναν με επιτυχία, αν και οι ορφοί που πιάνονταν ήταν σχετικά μικροί (1 με 2 1/2 κιλά).

Πιστεύω ότι αφού ο φίλος μας αποφάσισε να "ρισκάρει" σε τέτοιο ψάρεμα δεν πρέπει να τον αποπάρουμε. Απλά, πρέπει να τονίσουμε (και αυτό ισχύει φυσικά για όλους, όχι μόνο τον Χρύσανθο) την ανάγκη προστασίας αυτού του είδους που έγινε τόσο σπάνιο πιά. Η προσωπική μου άποψη είναι πως ορφοί μικρού μεγέθους (κάτω των 5 κιλών) πρέπει αν είναι δυνατόν να επιστρέφονται ζωντανοί.

Θυμάμαι πριν χρόνια (δεκαετίες 80 και αρχές του 90) ότι μπορούσα να δω πολλούς ορφούς σε βράχια λιμανοβραχίονων χωρίς να χρειαστεί να βουτήξω, και μικροί ορφοί (ως 1 κιλό) ήταν σχετικά συχνό φαινόμενο σε τέτοια σημεία με αντέννα. Τώρα είναι εξαιρετικά σπάνιοι. Όμως, υπάρχουν κάποιες (πρώιμες) ενδείξεις ανάκαμψης.

Έχει λοιπόν σημασία τόσο ο Χρύσανθος, όσο και οποιοσδήποτε άλλος αποφασίσει να ασχοληθεί με το ψάρεμα ορφού με Rock Casting να λάβει σοβαρά υπ' όψιν την ανάγκη προστασίας του είδους στις παραλίες μας. Μια ωραία φωτό και απελευθέρωση ενός ορφού 2 ή 3 κιλών είναι πολύ καλύτερα απ'το ανήλικο αυτό ψάρι στο πιάτο...

Άτε Χρύσανθε, καλή επιτυχία και περιμένουμε φωτό με ορφούς (να θυμηθούμε παλιούς καλούς καιρούς...)...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by Greg »

Το ψαρεμα ορφων κατω των 5 κιλων εγω θεωρω το εγγλημα
Esox Lucius

Panikos

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by Panikos »

Panikos wrote:
Panikos wrote:
Greg wrote:Ρε παιδες. το κοπελλουι εν τζιε εγραψε πουθενα οτι επιασε ορφο, ειπε οτι ετσιμπησεν του μια φορα και εκοψεν του τα στην πορεια..
chrysanthos9 wrote:ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΠΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΝ ΜΟΥ ΕΤΡΙΠΟΕ ΜΟΝΟ ΕΤΡΑΒΑΝ ΠΟΛΛΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΜΙΣΙΝΑ. ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΚΑΛΩ ΠΟΥ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΚΟΨΕ ΜΟΥ ΤΑ. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΦΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ?


chrysanthos9 wrote:ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ ΕΠΙΑΣΑ ΤΟΝ ΜΕ ΠΟΛΥΑΓΓΙΣΤΡΟ ΠΑΤΟΤΟ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΑΡΕΥΚΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΥΑΓΓΙΣΤΡΟ ΑΦΡΟΥ ΕΣΥ :P :P :P :P :P :P :P

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by Greg »

Εχεις δικιο πανικκο

Κατι τελευταιο που μενα σε αυτο το τοπικ. Φωτογραφιες με ορφουθκια κιλισια μεσα στην βουρνα και μινερακια βρεφη (οπως καποιο ποιο που εβαλε ενα πεγμενο πριν 2-3 μερες ) εν θα ανεχτω ( οπως βλεπω σε κατι φορουμ στην ελλαδα). Η θα διαγραφουντε ή διαγραψεται με εμενα που το φορουμ να μεν βλεπω ετσι πραγματα
Esox Lucius

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by chrysanthos9 »

Ρε κοπελια ο λογος που μερικοι δεν εχουν αρκετες επιτιχιες στο ψαρεμα ειναι οτι ψαρευουν με μια μονο τεχνικη σε τοπια γνωστα σε εκεινουν και αλλους πολλους. Αν ψαρευαν με διαφορες τεχνικες σε διαφορετικα τοπια μπορει να ειχουν επιτιχιες αλλα και αποτυχιες για αυτο πρεπει να εφαρμοζουμε διαφορες τεχνικες σε αγνωστα σε εμας τοπια. :evil: :evil: :evil:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by MariosK »

Ρε φίλε έκαμες τίποτε το Σάββατο? Εγώ επία την Κυριακή το πρωί τζε ήταν η θάλασσα γεμάτη ΚΟΥΝΕΛΛΟΥΣ :evil: :evil:!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by chrysanthos9 »

επιασα 5 κουνελους και ενα σορκο μισοκιλο :oops: :oops: :oops:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by MariosK »

Πάλε καλά που έπιασες τζε τον σορκό...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by chrysanthos9 »

ρε φιλε εν να παω τωρα για spinning για καμια σφυρνα περκι πιαω καμια και εχει καιρο να παω. :P :P :P :P
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:
marios wrote:
chrysanthos9 wrote:ρε φιλε εγω εχω καλαμια τυπου rock fishing
:? :roll: εισαι σηγουρος :?: :roll:
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΟΥΡΟΣ
:) τι καλαμια είναι τύπου rock fishing ..... πέμου τζαι θέλω και εγώ :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΟΡΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ

Post by chrysanthos9 »

Ειναι εκεινα που το action tous ειναι :idea: :idea: 250-300gr και 5-6 oz. Oi μηχανισμοι να ειναι σερφαδικοι και γεμισμενοι με μισινα 60αρα. :D :D
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”