Σκουλήκια

theone
Posts: 9
Joined: Sat Jun 07, 2008 2:57 pm

Re: βγάζοντας σκουλήκια

Post by theone »

ο ΦΑΡΑΏ είναι σχεδόν ελληνικό δόλωμα, ξέρω πόλους καταστηματάρχες να βγάζουν και να πουλούν ΦΑΡΑΏ (ΑΥΤΟΊ ΓΕΝΝΉΘΗΚΑΝ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΆΖΟΥΝ...), μονοδολια υπάρχουν εισαγωγής και ελληνικά αρα και από αυτά μπορείς να βγάλεις!!! μουρμουροσκουλικο επίσης, τριχιά επίσης μαύρο επίσης, κατσιναρι επίσης, ζωντανή γαρίδα επίσης,ζωντανό καβουράκι επίσης, σωλήνα επίσης.... ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΛΆ ΤΑ ΔΟΛΏΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊΣ ΝΑ ΒΓΆΛΕΙΣ ΜΟΝΌΣ ΣΟΥ ΣΕ ΕΛΛΗΝΗΚΕΣ ΘΆΛΑΣΣΕΣ, ΑΡΚΕΊ ΝΑ ΞΈΡΕΙΣ
Last edited by theone on Fri Jul 11, 2008 6:42 pm, edited 1 time in total.

theone
Posts: 9
Joined: Sat Jun 07, 2008 2:57 pm

Re: βγάζοντας σκουλήκια

Post by theone »

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΆΘΕΙΣ ΦΊΛΕ renos_g9 ΝΑ ΜΗΝ ΕΊΣΑΙ ΑΠΌΛΥΤΟΣ....

ΦΑΡΑΩ
Το γνωρίζουν από την τρύπα η τρύπα αναγνωρίζετε από της ακαθαρσίες του που υπάρχουν έξω από αυτή που κάνει στην άμμο,αλλά και από διάφορες πετρούλες που βάζει γύρω της δημιουργώντας κάτι σαν τετράγωνο, η διάμετρος είναι περίπου ίσοι με αυτή ενός καπακιού ενός εμφιαλωμένου μπουκαλιού νερό Όταν θα βρεις την τρύπα που κρύβεται,βάζεις ένα κομμάτι σαρδέλας λίγα εκατοστά έξω από αυτή και το περιμένεις να βγει.Τι στιγμή που θα βγει και θα πλησιάζει την σαρδέλα προσπαθείς να το καρφώσεις στο κεφάλι,με ένα καμάκι το οποίο αποτελείται από πολλά(νομίζω 6-7)λεπτά καρφάκια παίρνεις ένα λεπτό ίσιο σίδερο ας πούμε ακτίνα ποδηλάτου ή δένεις ένα αγκίστρι που το έχεις ισιώσει στην μια άκρη του και στην άλλη ένα φελλό από δίχτυ.Όταν το καρφώσεις,δεν το τραβάς γιατί σκίζεται πολύ εύκολα και το πιο πιθανό είναι να κοπεί και να το χάσεις.Αυτό που πρέπει να κάνεις,είναι να ξεβιδώσεις το κοντάρι από το καμάκι και επάνω στο καμάκι να δέσεις ένα άδειο μπουκαλάκι, 1,5 λίτρου, αναψυκτικού.Το μπουκάλι σιγά σιγά θα βγάλει τον Φαραώ από την τρύπα χωρίς να κοπεί,οπότε όταν το δούμε να ανεβαίνει στην επιφάνεια,πηγαίνουμε και το πιάνουμε.Επειδή μερικές φορές το σκουλήκι είναι μεγαλύτερο από το βάθος,αν το μπουκάλι φτάσει στην επιφάνεια αλλά το σκουλήκι δεν έχει βγει όλο από την τρύπα του,το πιάνουμε με τα χέρια μας και προσπαθούμε με μεγάλη προσοχή να το τραβήξουμε έξω,με αργές και σταθερές κινήσεις

Ξέρω και για όλα τα άλλα δολώματα που έχω προαναφέρει, αλλά βαριέμαι να τα γράψω...

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: βγάζοντας σκουλήκια

Post by marios »

theone wrote: ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΛΆ ΤΑ ΔΟΛΏΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊΣ ΝΑ ΒΓΆΛΕΙΣ ΜΟΝΌΣ ΣΟΥ ΣΕ ΕΛΛΗΝΗΚΕΣ ΘΆΛΑΣΣΕΣ, ΑΡΚΕΊ ΝΑ ΞΈΡΕΙΣ
Έχεις απόλυτο δίκαιο φιλε μου αλλα σου διαφεύγει το πιο σημαντικό είμαστε στην Κύπρο Και τα παιδιά σου απάντησαν με τα δεδομένα που επικρατούν εντός του νησιού :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: SKOULIKIA

Post by CASTING »

Συνηθως 80-90gr αλλα εχρησιμοποιησα τζαι 100gr τζαι 40-50-60gr.Γενικα εξαρταται για τη ψαρεμα θα παω τζαι τη καλαμια εννα χρησημοποιησω.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: βγάζοντας σκουλήκια

Post by renos_g9 »

marios wrote:
theone wrote: ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΛΆ ΤΑ ΔΟΛΏΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊΣ ΝΑ ΒΓΆΛΕΙΣ ΜΟΝΌΣ ΣΟΥ ΣΕ ΕΛΛΗΝΗΚΕΣ ΘΆΛΑΣΣΕΣ, ΑΡΚΕΊ ΝΑ ΞΈΡΕΙΣ
Έχεις απόλυτο δίκαιο φιλε μου αλλα σου διαφεύγει το πιο σημαντικό είμαστε στην Κύπρο Και τα παιδιά σου απάντησαν με τα δεδομένα που επικρατούν εντός του νησιού :)
akrivos touton enoousa file theone. oti isxii kipro . en imasten ellada
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: SKOULIKIA

Post by sea-hunter »

στην Κυπρο πουλουν "μανα" ????? εδοκιμασε κανενας????
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: SKOULIKIA

Post by sea-hunter »

CASTING wrote:Συνηθως 80-90gr αλλα εχρησιμοποιησα τζαι 100gr τζαι 40-50-60gr.Γενικα εξαρταται για τη ψαρεμα θα παω τζαι τη καλαμια εννα χρησημοποιησω.
ρε φιλε με ετσι βαρυδια χρησημοποιας κ impact shield???
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: SKOULIKIA

Post by CASTING »

sea-hunter wrote:
CASTING wrote:Συνηθως 80-90gr αλλα εχρησιμοποιησα τζαι 100gr τζαι 40-50-60gr.Γενικα εξαρταται για τη ψαρεμα θα παω τζαι τη καλαμια εννα χρησημοποιησω.
ρε φιλε με ετσι βαρυδια χρησημοποιας κ impact shield???
Οχι φιλε μου!Αρκετα μασκαραλικια βαλουμε.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

Re: Σκουλήκια

Post by demetris.savva »

παιδια θελω μια πληροφορια.. επιδη ειμαι καινουριος στον κοσμο του ψαρεματος.. τον ακροβατη πως ακριβος τον δολωνουμε? με τα χερια η θελουμε βοηθεια καποιου εργαλιου? ξεκινουμε απο καιφαλι προς τα κατς η απο την ουρα?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Σκουλήκια

Post by MariosK »

Με τα χέρια Δημήτρη αλλά πρόσεχε γιατί δακκάνει λείον :mrgreen:. Κάποιοι προτιμούν που το στόμα τζε κάποιοι που πίσω. Εγώ προσωπικά δοκιμάζω τζε τα δύο τζε εν είδα ιδιαίτερη διαφορά.

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

Re: Σκουλήκια

Post by demetris.savva »

thanx file mou na'sai kala.. kanena kalo topo gia psarema exei? kanena lavraki kai kanena mourmouro anagioumeno:P epia agio 8eodoro alla tpt

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Σκουλήκια

Post by MariosK »

Φίλε για μούρμουρους δοκίμασε όπου έχει άμμο... Συγκεκριμένο τόπο εγώ εν ήβρα ακόμα που να πιάνω πάντα ψάρι τζε ούτε νομίζω ότι υπάρχει. Μπορεί να πάω την μια νύχτα τζε να πιάσω 2-3 μούρμουρους τζε την άλλη στον ίδιο τόπο με τα ίδια δολώματα τζε ίδιες συνθήκες να μεν πιάσω τίποτε :(.

Ο ακροβάτης εν καλό δόλωμα αλλά δοκίμασε τζε κανέναν αμερικάνο τζε κανένα μονοδόλι. Εν λίον πιο ακριβά δολώματα αλλά εν πιο σκληρά τζε εν σου τα τρώσειν τα μιτσιά τα ψάρκα οπότε έχεις παραπάνω πιθανότητες να πιάσεις κάτι μεγάλο.

Επίσης πρέπει να σου πω ότι ο αμερικάνος εν πιο δύσκολο να δολωθεί σε σχέση με τον ακροβάτη γιατί εν πολλά κινητικός ενώ το μονοδόλι εν το πιο εύκολο :D.

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Σκουλήκια

Post by largemouth »

Δοκιμασε στο Helias το ξενοδοχείο.Εχει λαυράκια 8) 8) 8)
Waiting for the perfect storm

Panikos

Re: Σκουλήκια

Post by Panikos »

demetris.savva wrote:thanx file mou na'sai kala.. kanena kalo topo gia psarema exei? kanena lavraki kai kanena mourmouro anagioumeno:P epia agio 8eodoro alla tpt
φιλε pls , γράφουμε ελληνικά :wink:


η συμβουλή μου για να πιάσεις μεγάλο ψάρι , χρησιμοποια μεγάλο δόλωμα

όσο για το μέρος , πολύ δύσκολα τα πράματα

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

Re: Σκουλήκια

Post by demetris.savva »

ευχαριστω παιδια για τες σημβουλες.. εν εδοκιμασα ακομα ουτε αμερικανο ουτε μονοδολι επηδη ειπαν μου οτι το καλυτερο εν ο ακροβατης.. προτημουν το τα πιο πολλα ψαρια.. ετσι μου ειπαν.. φιλε largemouth που εν τουτο το ξενοδοχιο HELIAS ??

Post Reply

Return to “Δολώματα”