ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

yiannos
Posts: 8
Joined: Mon Oct 13, 2008 8:33 am

ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by yiannos »

Φίλοι γεια σας. Μπορεί σε πολλούς να ακούεται παράξενο το κοτόπουλο ως δόλωμα. Και σε μένα όταν το άκουσα αρχικά . Αλλά φαίνεται απο μερικές φορές που το δοκίμασα στο casting ότι όντως δουλεύει τουλάχιστον για τους σορκούς και σε πολύ ταραγμένη θάλασσα. Yπαρχει κανείς που γνωρίζει περισσότερα όπως σε τι καιρικές συνθήκες δουλεύει, εποχές, τεχνικές, ψάρια κλπ;

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by AggelosLRK »

σε surf/casting για σορκους το βαζουν αν το καψεις και λιγο με τον αναπτηρα πριν το δολωσεις ακομα καλυτερα 8-)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by marios »

AggelosLRK wrote:σε surf/casting για σορκους το βαζουν αν το καψεις και λιγο με τον αναπτηρα πριν το δολωσεις ακομα καλυτερα 8-)
:) Πρώτη φορα το ακούω αυτό Άγγελε :think: για εξήγα και το γιατί είναι καλύτερα?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by fISHANDCHIPS »

ε καλά που ελάλεν ο Τρυφωνας για τους γύρους και τα σουβλάκια ...
Εννα βρισκούμε και σουβλάκια πλέον στα ψυγεία των καταστηματων αλιείας
.... αλλά τν πρωτοτυια εννα την κάμει τζίνος που εννα πουλα και μιξ .... αγκιστρι 12/0 και μια σεφταλία πάνω
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by MariosK »

Ετσι χάρι εν τους κάμνω ρε Πέτρο :lol:! Νομίζω εν να παίζουμε ξύλο μεταξύ μας ποιος εννα φάει τα δολώματα. Άγγελος αλήθεια τι διαφορά κάμνει λίο κάψιμο?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by fISHANDCHIPS »

MariosK wrote: Νομίζω εν να παίζουμε ξύλο μεταξύ μας ποιος εννα φάει τα δολώματα
ααχαχαχχα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by AggelosLRK »

Πρωτα πρωτα μου το ειπε 1 βουλγαρος μεγαλη κρυφαλουπα στο ψαρεμα που το εκανε για τα γατοψαρακια που εχουν εκει,ειπε μου να δοκιμασω ο ανθρωπος να το καιω λιγο με τον αναπτηρα και υστερα να το δολωνω,ως γεγονος σκληρηνε λιγο το κοτοπουλο και μου εκανε τη ζωη πιο ευκολη στο δολωμα και τα αποτελεσματα ηταν μελανες :shock:

Και μια που το εφερε η κουβεντα,αληθεια η ψεματα ειχα γνωρισει 1 ανθρωπο στο λενιος αρρωστο με το casting και μου ειπε μια νυχτα που πηγε σε γαμο και βαρεθηκε με τα καλαμια οπως παντα στο αυτοκινητο εσυρε πολλυαγγιστρο με κομματι απο σουβλα και εβγαλε κεφαλο δεν εχω λογο να μην το πιστεψω αφου ειδα λαβρακια στην ελλαδα με μπαλονια και ναυλον στο στομαχι τους,εστω και λαφαζανιες δινουν λιγο χρωμα παρα να ακουμε μουρμουρες και αψαριες

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by marios »

Το ότι το κοτόπουλο δουλεύει στους "σορκους" αυτό είναι αδιαμφισβήτητο! απλά δεν κατάλαβα προς τι το κάψιμο? μάλλον είναι για να κρατάει στο αγκίστρι........ :snooty: εγώ θα προτιμήσω το ελαστικό νήμα
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε!
Το θεμα αυτο μου θυμισε καποιον παλιο δασκαλο στο ψαρεμα των λαυρακιων.
Μιλουμε για μια εποχη πριν 40 χρονια :shock: . Ο τυπος μας εμαθε οτι ηταν καλυτερα να ψιλοτηγανιζουμε το ψαρακι πριν το δολωσουμε. Και οντως πιανναμε ψαρια............τοτε 8) 8)
Αργοτερα, το εψαξα λιγο το θεμα (λιγο πιο επιστημονικα). Η λογικη εξηγηση ηταν οτι αφου ψαρευαμε σε λιμανακια - οπως στο Ρομαντζο - οπου πετουσαν μεσα αποφαγια, ηταν λογικο τα ψαρια να ειχαν συνηθιση να τρωνε τηγανιτα :o :o :o :o :o
Κατι παρομοιο συνβαινει και στο Ζηνοβια (το ναυαγιο) οπου οι Ορφοι και οι Στηρες προτιμουν Αρνισια Σουβλα :lol: :lol:
Μια αλλη ΘΕΩΡΙΑ ειναι οτι η καμενη πρωτεινη παραγει κατι που προσελκυει τα ψαρια.
Το σιγουρο ειναι οτι στο ψαρεμα χρειαζεται ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ

fishbow
Posts: 4
Joined: Fri Jun 18, 2010 8:53 pm

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by fishbow »

ρε αθροπε μου άκουσα j εγώ πως εν πολλά δυνατό το κοτόπουλο για "σορκους" τζε μουρμουρουσ...εδοκιμασατο" j όντως για μουρμουρους κάμνει..που σορκους λιαπραματα!

Nikolas Nklou

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by Nikolas Nklou »

κοπελια εχει 7 χρονια που ψαρευκω με αντενα και πριν να μαθω οποιο διποτε αλλο δολωμα εψαρευκα παντα με κοτοπουλο..... οι επιτυχιες ηταν μεγαλες...μουρμουρες του μισου κιλου,λιτσομελανουρα,λιτσες,μελανες και πατοτο μια φορα μονο επιασα ενα μυλοκοπι μικρο αλλα αφησα το πισω :D :D :D :D :D :D για εμενα εν το καλυτερο δολωμα :dance: :dance: :dance:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by Greg »

με κοτοπουλο επιασα ενα γατοψαρο τερας!
Esox Lucius

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by sifu-nas »

kfc spicy wings εδοκίμασε κανένας? :lol:

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by Sorkomanis »

εγώ νομίζω ότι το κάψιμο έχτος που τα αλλα που ανάφεραν πιο πάνω βοηθα je στο να μυρίσει παραπάνω το δόλωμα. Διά του μια τσίκνα μια βρόμα που πιστευκω είναι πολλά πιο χτυπητή
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΔΟΛΩΜΑ KOTOΠΟΥΛΟ

Post by mariosspinning »

κοπελια μια βοηθεια :pray: ,πως δολονω το κοτοπουλο πανω στο αγκίστρι,θελω να το δοκιμασω σαν δολωμα επειδη εβαρεθηκα τα σκουλουτζια :)
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Post Reply

Return to “Δολώματα”