ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by marios »

konstantinos kalogir wrote:
Φαίνεται πως στο συγκεκριμένο ψάρι δεν αρέσουν τα τηγανιτά... :lol:
Πάντως ο φαραώ δεν κάμνει για μουρμούρες σωστά?
Για μουρμουρους ΟΧΙ Για ΜουρμουραΤΣΟΥΣ καμνει !!! :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by NIKOLAS HARRIS »

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΨΑΧΝΕΙ ΕΝΑΣ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΑΛΑΜΙΣΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ;

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΣΑ ΤΟ ΚΑΛΑΜΟΨΑΡΕΜΑ (ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΙΣΩΣ) ΑΛΛΑ ΑΣΧΟΛΙΟΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ!!ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΨΑΡΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΨΑΡΑΣ!ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟΥΛΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΜΑΛΟ ΕΒΓΑΖΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΨΑΡΙΑ!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΡΑΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΟΛΩΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΦΟΣΦΩΡΙΖΕΙ ΣΑΝ DISCO BALL :D

ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΥΤΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ .ΓΙΑ ΜΥΛΟΚΟΠΙ ΚΑΙ ΣΑΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ 3 ΣΑΡΓΟΥΣ 700 800 ΚΑΙ 950GR! (ΚΑΒΟ ΓΚΡΕΚΟ)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟ!ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΤΕ;ΑΠΟ ΠΟΥ;

ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

ΝΑ ΤΟ ΤΗΓΑΝΙΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΑΣ ΚΑΝΕΙ!!! :mrgreen:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by konstantinos kalogir »

Δεν θα ήταν λάθος να ψαρέψω μια αμμώδη παραλία με λίγους βράχους με τέτοιο δόλωμα;

Panikos

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by Panikos »

γιατί λάθος από τι στιγμή που δεν έχει φαραώ στη κύπρο ? ξέρουν τα ψαρια μας ότι στην ελλάδα τον φαραώ δεν τον βρίσκεις σε αμμώδες βυθούς και θα υποψιαστούν κάτι ? :wink:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by konstantinos kalogir »

Εν γενικά που ισχύει πως όταν κάτι δεν το βρίσκουν τα ψάρια στην περιοχή τους τότε εν πιο διστακτικά.Αλλά όλα τα σκουλίκια που χρησιμοποιούμε δεν τα βρίσκουν στη φύση, οπότε πρέπει να έχεις δίκαιο Πανίκκο..

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by Greg »

Να σας απαντησω και εγω στο θεμα διοτι δεν ειμαι της θεωριας αλλα της πραξης....


Τα ψαρια ειναι ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ!.. Δεν υπαρχουν καλυτερα δολωματα. Ψαρευεις σε μια περιοχη, αν υπαρχουν ψαρια το πιο πιθανο ειναι οτι ΘΑ ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝ!... Αν δεν υπαρχουν, ειτε ριξεις μεσα Φαραω, ειτε λεγεωναριο ή οτιδιποτε αλλο τοτε δεν θα τσιμπησουν ,ειναι πολυ απλο....

Στην θαλασσα υπαρχει ανταγωνισμος ετσι το ψαρι αν βρει μπροστα του φαγητο την στιγμη που το χρειαζεται, τοτε θα το φαει...φτανει μονο να το φορει στο στομα του.

Στην επιλογη δωλοματων ομως ειναι καλο να διαλεγουμε κατι που θα βολεβει ΕΜΑΣ αναλογα με τον τροπο που θελουμε να ψαρεψουμε...πχ να ειναι ανθεκτικο στις βολες, δεν θα διαλυεται απο τσιμπιες των μικροψαρων και θα ειναι ελκυστικο (στην οραση του ψαριου και να μυριζει)..Ενα τετοιο δολωμα ειτε ειναι φαραω ειτε φρεσκο φιλεττο κοτοπουλλου με αιμα θα εχει επιτυχια
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by konstantinos kalogir »

Συμφωνώ στο ότι τα ψάρια είναι απρόβλεπτα, μπορεί να τσιμπήσουν από φαραώ μέχρι φλούδα από κεράσι (εδοκίμασατο στες πέστροφες!!!)
Αλλά σίγουρα με άλλη σιγουριά θα τσιμπήσει ένα δόλωμα που βλέπει συχνά, ένα δόλωμα δηλαδή που βγάζει η περιοχή.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by Greg »

οι ακροβατες φιλε και η ψαροτροφη που ειναι τα πρωτα δολωματα στην κυπρο εν δολωμα που βγαζει η περιοχη? ;)
Esox Lucius

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by chrysanthos9 »

Εξαρταται απο τα δολωματα που τρων πιο συχνα τα ψαρκα και που βλεπουν πιο συχνα.Αλλα στην Κυπρο σχεδον ουλοι οι ψαραδες χρησιμοποιουν ψαροτροφη και τα ψαρκα εμαθαν την τροφη και εν τσιμπουν στα αλλα δολωματα :oops:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:οι ακροβατες φιλε και η ψαροτροφη που ειναι τα πρωτα δολωματα στην κυπρο εν δολωμα που βγαζει η περιοχη? ;)
Γιατί ρε φιλούι μου ποιος είπε πως η ψαροτροφή είναι καλύτερη που τη σωλήνα, σε τόπους όπου υπάρχουν σωλήνες;;;;;;;;;;;;
Όσο για τον ακροβάτη είναι από τα καλύτερα δολώματα όσον αφορά τα σκουλίκια γιατί χρησιμοποιείται παραπάνω από τα άλλα δολώματα με αποτέλεσμα ολοένα και περισσότερα ψάρια να έρχονται σε επαφή με αυτό το δόλωμα. Ψαροτροφή έχει περιοχές που 'βγάζουν', αυτές που είναι κοντα σε ιχθυοτροφεία. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by chrysanthos9 »

konstantinos kalogir wrote:
Greg wrote:οι ακροβατες φιλε και η ψαροτροφη που ειναι τα πρωτα δολωματα στην κυπρο εν δολωμα που βγαζει η περιοχη? ;)
Γιατί ρε φιλούι μου ποιος είπε πως η ψαροτροφή είναι καλύτερη που τη σωλήνα, σε τόπους όπου υπάρχουν σωλήνες;;;;;;;;;;;;
Όσο για τον ακροβάτη είναι από τα καλύτερα δολώματα όσον αφορά τα σκουλίκια γιατί χρησιμοποιείται παραπάνω από τα άλλα δολώματα με αποτέλεσμα ολοένα και περισσότερα ψάρια να έρχονται σε επαφή με αυτό το δόλωμα. Ψαροτροφή έχει περιοχές που 'βγάζουν', αυτές που είναι κοντα σε ιχθυοτροφεία. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σωστατος :P
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by (CyBasser) »

Για μιά φορά θα συμφωνήσω πλήρως με τα σχόλια του φίλου μου του Greg. Αλίμονο αν τα ψάρια τσιμπούσαν μόνο ή κυρίως σε ότι βγάζει η περιοχή. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Επιασα το πρώτο μου λαβράκι στην Λάρνακα με ακροβάτη το 1994, τότε που δεν υπήρχε στην Κύπρο τέτοιο δόλωμα. Με το ίδιο κουτί έπιασα και μούρμουρους και σορκούς και άλλα λαβράκια. αρα, δεν ήταν επειδή το ήξεραν.

Ομως― λέμε ότι δεν ξέρουν τα σκουλήκια αυτά επειδή δεν υπάρχουν στην Κύπρο. Υπάρχουν δύο παράγοντες που νομίζω κανείς δεν λαμβάνει υπ’ όψιν. Ξέρετε ότι όντως ο φαραώ ή ο ολλανδος πχ δεν υπάρχουν στην κύπρο; Είναι και τα δύο καταγραμμένα ως είδη των Κυπριακών θαλασσών! Μπορεί να μην είναι κοινά, και μπορεί να μην υπάρχει κανείς να τα μαζεύει. Ομως υπάρχουν. Υπάρχουν τριών ειδών μονοδόλια στις αμμουδιές μας! Υπάρχουν περιοχές που θεωρητικά θα μπορούσαν να έχουν αμερικάνικο (που είναι καταγεγραμμένο αι αυτό στις θάλασσες μας). Ποιός το γύρεψε;

Αλλά και εάν ακόμη δεν υπάρχουν σε αρκετές ποσότητες ώστε να είναι κοινό είδος λείας για τα παράκτια μας είδη, μόνο για την Α. Μεσόγειο υπάρχουν πέραν των 50 ειδών σκουληκιών της κατηγορίας των Νηρηειδών όπου ανήκουν όλα τα πιο πάνω (εκτός των μονοδολιών, και συμπεριλαμβανομένων κορδέλλας και ακροβάτη). Αρα, όλα τα σαρκοφάγα ψάρια των θαλασσών μας, από το μπαρμπούνι ως το μινέρι σε κάποια φάση έχουν φάει σκουλήκια. Και έτσι τα σκουλήκια πάντα θα είναι ένα δυνατό δόλωμα στις παραλίες μας. Τώρα, αν για κάποιους δουλεύει παραπάνω ο Ολλανδός και για άλλους ο ακροβάτης ή ο αμερικάνος ή ο φαραώ, αυτό ίσως έχει να κάνει περισσότερο με την εμπιστοσύνη που δείχνει ο ψαράς στο συγκεκριμμένο δόλωμα! Παρεπιπτόντως, ο φαραώ γίνεται δυό μέτρα. Νομίζετε ότι ο σορκός των 300γρ μπόρει να του επιτεθεί εύκολα και να τον φάει; Απλά όταν τον βρεί σε φέτες εντοπίζει μυρωδιά νηρηειδούς σκουληκιού σε μεγάλη δόση με αίμα και εκμεταλλεύεται το γεγονός!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by konstantinos kalogir »

Φυσικά και θα φάνε σκουλήκια τα ψάρια αφού αυτά περιέχουν αίμα πρωτεϊνες κτλ, όλοι μας έχουμε πιάσει ψάρια με σκουλήκια και είναι το Νο.1 δώλωμα που θα χρησιμοποιείσουμε. Απλά μεγάλα πονηρά ψάρια δεν θα φάνε με βουλημία κάτι που δεν ξέρουν. Ενώ κάτι που υπάρχει στην περιοχή θα το μουντάρουν χωρίς δισταγμούς. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου και δεν είμαι απόλυτος γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ τις παραξενιές της θάλασας και των παιδιών της, εμείς απλά καταγράφουμε κάποια γεγονότα που έτυχαν σε προσωπική βάση. :D

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by chrysanthos9 »

Π.χ ενας σορκος θα μουνταρι χωρις δισταγμο μια καλοδολωμενη γαριδα και θα κοντοσταθη σε ενα μονοδολι η ενα κοματη ακροβατη. :? :?
Rememper always someone waiting for you at home

Panikos

Re: ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟΣ ΦΑΡΑΩ

Post by Panikos »

Greg wrote:Να σας απαντησω και εγω στο θεμα διοτι δεν ειμαι της θεωριας αλλα της πραξης....


Τα ψαρια ειναι ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ!.. Δεν υπαρχουν καλυτερα δολωματα. Ψαρευεις σε μια περιοχη, αν υπαρχουν ψαρια το πιο πιθανο ειναι οτι ΘΑ ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝ!... Αν δεν υπαρχουν, ειτε ριξεις μεσα Φαραω, ειτε λεγεωναριο ή οτιδιποτε αλλο τοτε δεν θα τσιμπησουν ,ειναι πολυ απλο....

Στην θαλασσα υπαρχει ανταγωνισμος ετσι το ψαρι αν βρει μπροστα του φαγητο την στιγμη που το χρειαζεται, τοτε θα το φαει...φτανει μονο να το φορει στο στομα του.
:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Post Reply

Return to “Δολώματα”