Ο κλέφτης του Κάβο Γκρέκο ξανακτύπησε

Post Reply
aantoni
Posts: 16
Joined: Tue Mar 18, 2008 8:24 am

Ο κλέφτης του Κάβο Γκρέκο ξανακτύπησε

Post by aantoni »

Καλημέρα κοπέλια.
Χτες Σάββατο πήγα με ένα φίλο κάβο γκρέκο στην περιοχή κάτω απο τις αντένες. Παρκάραμε εκεί που έχει κάτι σκαλάκια και κατεβαίνεις προς την θάλασσα. Ντυθήκαμε στο αυτοκίνητο, κατηφορίσαμε προς την θάλασσα και κρύψαμε το κλειδί κοντά στα σκαλιά στην πλευρά προς τη θάλασσα και όχι κοντά στο αυτοκίνητο. Βεβαιωθήκαμε ότι δεν μας έβλεπε κανένας και αφού τύλιξα το κλειδί σε χαρτί, σκάψαμε στο χώμα και το σκεπάσαμε χωρίς να βάλω αποπάνω ούτε πέτρα ούτε τίποτε. Το μοναδικό σημείο που θα μπορούσε κάποιος να μας δει είναι από το εκκλησάκι των αγίων Αναργύρων.

Βγαίνουμε μετά απο ένα τρίωρο και καθώς ανεβαίνω προς το αυτοκίνητο και πάω να πάρω το κλειδί, βλέπω το χαρτί με το κλειδί τυλιγμένο μέσα να είναι ακριβώς στο ίδιο σημείο αλλά στην επιφάνεια. Κατευθείαν εκοπήκαν τα πόδια μου, πάω στο αυτοκίνητο και βλέπω ότι κάτι τσάντες ώμου που είχαμε, ήταν ανοιχτές με τα πράγματα έξω. Μην τα πολυλογώ όλα τα πράγματα ήταν έκει εκτός απο τα μετρητά στα πορτοφόλια μας. Επικοινώνησα με την αστυνομία, τους είπα να έρθουν για δακτυλικά και κλασσικά μου είπαν ότι δεν έχουν περιπολικό διαθέσιμο. Οι πατημασιές του στο χώμα φαινόντουσαν κανονικότατα, 43 μάλλον μέγεθος παπουτσιού, και μια μέσα στα πλαστικά του αυτοκινήτου μου. Η αστυνομία μου είπε ότι έχουν πάρα πολλά κρούσματα με τον ίδιο τρόπο. Και η ερώτηση που τους έκανα "Γιατί ρε μάγκες δεν κάνετε κάτι να τελειώνουμε?". Στο τέλος πήγα έδωσα κατάθεση και μετά πήρα τηλ στην Γραμμή Πολίτη και παραπονέθηκα ότι ενώ το ξέρουν ότι συμβαίνει αυτό το πράγμα εκεί, δεν πάνε 1, 2, 3 σαββατοκύριακα να ασχοληθούν να τον πιάσουν.

Το τύπος πάντως είναι επαγγελματίας. Με τον ίδιο τρόπο ξέρω άλλες 3 περιπτώσεις φίλων μου ψαράδων και άλλη μια περίπτωση ενός ζευγαριού που πήγε απλά για μπάνιο. Κλέβει μόνο μετρητά για να μην μπαίνει σε διαδικασία με άλλα πράγματα που θα μπορεί να τον καρφώσουν και επειδή οι περισσότεροι δεν θα κάνουν καν καταγγελία. Εγώ πιστεύω ότι πέρα απο κυάλια που παρακολουθεί από μακρια, θα έχει κάποιο απλό metal detector και μέσα σε δευτερόλεπτα θα βρίσκει τα κλειδιά. Εγώ το μοναδικό ύποπτο που είδα ήταν ένα τύπο σε ένα suzuki vitara ασημένιο, το προηγούμενο μοντέλο, ο οποίος έφτασε εκεί την ώρα που παρκάραμε και έφυγε αμέσως μόλις μας είδε.

Τώρα που έπαθα, και την γλύτωσα πολύ φτηνά επειδή θα μπορούσαν να λείπουν κινητά, κάρτες, ταυτότητες, ρολόγια, γυαλιά και ακόμα και το αυτοκίνητο, έμαθα. Από αύριο στεγανό δοχείο με τα κλειδιά μέσα, απλά ας ελπίσουμε ότι δεν θα μας σπάσει κανένα τζάμι.

Το θέμα είναι η αστυνομία γιατί δεν κάνει κάτι. Ας στήσει μια ενέδρα... τόσο δύσκολο είναι?

Πάνω στο ψάξιμο μου βρήκα και αυτό το σχετικό: http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... E%BF%CE%B9

Έτσι για την ιστορία δεν κάναμε ούτε μια βολή.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ο κλέφτης του Κάβο Γκρέκο ξανακτύπησε

Post by Sorkomanis »

Ο τυπος μαλλον ουτε κλειδια δεν χρειαζετε. Παρεας ειχεν τα κλειδια μαζι του μεσα, και οταν πηγαν πισο το αυτοκινητο ηταν κλειδομενο κανονικα και μετα σε σταση σε περιπτερο ειδαν οτι λειπαν τα λευτα που τα τσεντια τους. πολλα προ!

οντος τοσες περιπτοσεις γιατι εν καμνει τιποτε η αστινομια??
μια μερα ή θα καμει κατι λαθοσ ή καποιοι θα τον καρτερουν τζαι θα φαει να στισει τζαι θα παει τζαι μεσα
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Ο κλέφτης του Κάβο Γκρέκο ξανακτύπησε

Post by rockfishing »

Πριν μερικά χρόνια οι υποψίες έδιχναν ότι ήταν κάποιοι που ασχολούνταν επαγγελματικά με τι καταδύσεις
Μάλιστα ξένοι, κοπέλα μικρού αναστήματος με μαλλιά ραστα

Φίλε είσαι τυχερός στο ότι βρήκαν τα κλειδιά σου και δεν σου άνοιξαν με άλλο τρόπο το αυτοκίνητο

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”