Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικούς.

Post Reply
fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικούς.

Post by fanis93 »

Γειά σας φίλοι, όπως λέει και το όνομα του θέματος μου είμαι νέος σε αυτό το υπέροχο χόμπυ και μιας και υπάρχει Κυπριακό φόρουμ παρόλο που απότι φαίνεται έχει καιρό να χρησιμοποιηθεί από πολλούς είπα να γράψω κάτι και γω μπας και απαντήσει κάποιος.

Λοιπόν έχει και 3 μήνες που άρχισα, πήρα ότι χρειάζομαι εκτός από στολή και ζώνη βαρών, έχω καλυτερέψει αρκετά από τον καιρό που άρχισα μπόρω να πω, πάω πιο πολύ στα ρηχά αφού τώρα έχω αρχίσει να ασχολούμαι γενικά με ψάρεμα και την θάλασσα.

Είμαι από Λάρνακα και απότι άκουσα και ξέρω δεν υπάρχουν πολύ καλοί τόποι για ψαροντούφεκο εδώ.

Θα σας γράψω όσους τόπους πήγα και άκουσα ότι έχει ψάρι και γράψτε και σεις αυτούς που ξέρετε αν θέλετε φυσικά:
―Ζύγι
―Αλαμινός
―Άγιος Γεώργιος Αλαμάνου, δεν βρήκα κάτι το σπουδαίο επειδή δεν ήξερα από που να μπω και που να πάω, αν ξέρει κάποιος ας μου πει
―Περβόλια, δεν βρήκα κάτι το σπουδαίο επειδή δεν ήξερα από που να μπω και που να πάω, αν ξέρει κάποιος ας μου πει
―Ρομάντζο στην Ορμήδεια
―Κάβο Γκρέκο
―Ακτή Κυβερνήτη, δεν πήγα ακόμη αλλά άκουσα ότι είναι καλή περιοχή για ψάρεμα
―Ακρωτήρι παρόλο που δεν πήγα ακόμη άκουσα πολλά καλά λόγια
―Πάφος, Ακάμας, φυσικά είναι πολύ μακριά αλλά αξίζει

Αν ξέρετε άλλους τόπους κοντά στην Λάρνακα ή κάπου αλλού γράψτε τους αν θέλετε.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by admin »

Καλοσώρισες φίλε,


το ψαροντούφεκο κατά εμένα χωρίζεται σε 3 κατηγορίες

1) Ο εποχιακός ψαροντουφεκάς της ρηχής ζώνης. Είναι αρκετοί άνθρωποι οι οποίοι με πέδιλα μάσκα και ψαροντούφεκο απασχολούνται κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες σε ρηχές ζώνες κυρίως για σκάρους-κουρκούνες-λαυράκια
2) ο όχι και πολύ τακτικός ψαροντουφεκάς ο οποίος έχει κάποια εμπειρία ή έκανε κάποιο σχολείο ελεύθερης κατάδυσης. Είναι άτομα τα οποία έχουν την στολή, τα πέδιλα, την μάσκα, το όπλο τους και τα συναφή έμαθαν να ασχολούνται σωστά αλλά λόγω χρόνου ή ΄αλλων υποχρεώσεων ψαρεύουν κυρίως Άνοιξη-Καλοκαίρι-Φθινόπωρο 3-4 εξορμήσεις κάθε εποχή. Λόγω εμπειρίας μπορούν να ψαρέυουν τις περισσότερες φορές κάτω απο τα 6-7 μέτρα
3) ο μανιακός ψαροντουφεκάς ο οποίος πηγαίνει τακτικά , ψαρεύει ολόχρονα με το ίδιο ζευγάρι, έχει εμπειρία και ανέπτυξε και καλή άπνοια



τα ψάρια συνήθως γίνονται πιο μεγάλα και πιο πολλά ανα κατηγορία. όσο πιο μεγάλη άπνοια έχεις και όσο περισσότερη τριβή με το αντικείμενο τόσο περισσότερες συναντήσεις με ψάρια θα έχεις. Εάν θέλεις να ασχοληθείς πιο σοβαρά με αυτό το αντικείμενο , βρές ένα καλό ζευγάρι, παρακολούθησε ένα σχολείο ελεύθερης κατάδυσης και σίγουρα θα πάς απο την κατηγορία 1 στην κατηγορία 2 όπου θα βλέπεις και αθ πέρνεις περισσότερα ψάρια με ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Εαν δέν έχεις την οικονομική ευχέρια στο παρών στάδιο να κάνεις κάτι τέτοιο μπορείς να ενταχθεις σε ένα όμιλο όπως είανι ο Ο.Φ.Ε.Κ και να παρακολουθήσεις μια χρονιά σεμινάρεια για άπνοια, ψάρεμα, κ.τ.λ να αποκτήσεις κάποιες βασικές γνώσεςι που θα σε κάνουν και ποιό άνετο στο νερό και θα είσια και ποιό ασφαλείς.

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by fanis93 »

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, απότι βλέπω είσαι ο μόνος που προσπαθά να κρατήσει ζωντανό το φόρουμ αφού εσύ το δημιούργησες.

Ζευγάρι είναι δύσκολο να βρείς πιστεύω, έχω ένα φίλο ο οποίος αυτός μου έμαθε όσα ξέρω για το ψαροντούφεκο και αυτός με μύησε ας το πούμε σε αυτό το υπέροχο χόμπυ αλλά λόγω χρόνου και λόγο άλλων ασχολιών όπως κυνήγι και πανεπηστίμιο δεν μπορεί ή και βαριέται απότι κατάλαβα επειδή του αρέσει περισσότερο το κυνήγι άρα τώρα τον τελευταίο μήνα που έχω ελεύθερο χρόνο πρίν αρχίσω πανεπηστίμιο πηγαίνω μόνος.

Για να πω την αλήθεια αν με βάλεις με τα πέδιλα θα είμαι μια χαρά, πάω και από κάτω στο νερό μια χαρά, αλλά αν με βάλεις χωρίς πέδιλα δύσκολα κρατιέμε για πολύ ώρα επειδή δεν μπορώ να χαλαρώσω και πολύ άρα πρίν το σχολείο ελεύθερης κατάδυσης θα πάω για βασικά μαθήματα κολύμβησης όσο αστείο και αν ακούγεται, δεν ασχολήθηκα ποτέ με την θάλασσα εκτός από μερικά μπάνια στα πολύ ρηχά έτσι δεν ήξερα ποτέ κολύμπι, μετά με έμαθε ο φίλος αυτό το χόμπυ και με έμαθε να "κολυμπώ" κάπως και κυρίως με τα πέδιλα έτσι έμαθα να κολυμπώ πάρα πολύ καλά με τα πέδιλα αλλά χωρίς αυτά δύσκολα χαλαρώνω στο νερό.

Δεν το πολυέψαξα το θέμα με τα μαθήματα αυτά γιατί κυρίως έχω εθιστεί ας το πούμε κατά κάποιο τρόπο με το χόμπυ αυτό και όποτε βρίσκω την ευκαιρία πάω αφού ακόμη είναι καλός ο καιρός και το νερό, όταν θα ρθει ο χειμώνας σίγουρα θα το ψάξω περισσότερο.

Αγόρασα πρίν 3 μήνες το ψαροντούφεκο και πήγα αρκετές φορές και σίγουρα έμαθα πολλά παραπάνω πράγματα και καλυτέρεψα από την αρχή αλλά σίγουρα είμαι στο στάδιο 0 ακόμα. Πήρα αρκετά ψάρια μέχρι τώρα και δεν ξέρω κατά πόσο έπρεπε να χτυπήσω μερικά από αυτά ή όχι, απότι κατάλαβα και από βίντεο που είδα με ψαροντούφεκο κυρίως στην Κύπρο τα μεγάλα ψάρια κυρίως βρίσκονται συνήθως στα βαθιά και θα πάρω παράδειγμα τον ορφό, τα μεγάλα του είδους βρίσκονται στα βαθιά και απότι διάβασα είναι υπό εξαφάνηση ας το πούμε αφού στην Κύπρο μπορεί να υπάρχει ένας ορφός σε μια περιοχή και 50 ψαροντουφεκάδες να προσπαθούν να τον πιάσουν, κάποιος όπως εγώ ας πούμε που τώρα άρχισα ήδη χτύπησα 3 μεσαίου μεγέθους ας το πω ορφούς περίπου 30 εκατοστά ή και παραπάνω ένα περίπου, και μεσέου μεγέθους το είπα απλά από δική μου πλευρά, μπορεί κάποιος να τον θεωρεί υπερβολικά μικρό μέγεθος επειδή απλά χτύπησε πιο μεγάλους, ξέρω ότι είναι ανήλικοι αυτοί οι ορφοί αλλά τους χτύπησα, πώς κάποιος που τώρα αρχίζει θα μάθει ψαροντούφεκο αφού στην αρχή ας το πούμε τα ψάρια που συναντά είναι αυτού του μεγέθους? Θα βγάλω φωτογραφία τα ψάρια που χτύπησα μέχρι τώρα και θα τα κάνω ένα πόστ εδώ στο ποστ μου και όσοι το διαβάσουν ας κάνουν κάποιο σχόλιο εαν έπρεπε ή όχι να χτυπήσω το τάδε ψάρι, θα τα βγάλω την Κυριακή και θα τα ανεβάσω εδώ.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by admin »

Φίλε υπάρχουν αρκετά άτομα που παρακολουθούν το φόρουμ αλλά λίγοι γράφουν, ο Νικόλας ο Χαρρίς συνεργάτης μας που τώρα ζεί κυρίως Ελλάδα ή ο Γιώργος ο Δημητριάδης άλλος φίλος μέλςο του φόρουμ και δάσκαλος κολύμβησης μπορούς να σε βοηθήσουν αρκετά. Τώρα απο εκεί και πέρα πρέπει για να αναπτύξης αυτή την αγάπηση για το ψαροντούφεκο πρέπει να εμπλακείς με έμπειρα άτομα για να πάρεις εμπειρίες δυστηχώς δέν υπάρχει κα΄ποιος σχολείο για ψαροντούφεκο να διδαχθείς και εμε΄ςι μάθαμε με΄σα απο έντυπα του χώρου κυρίως καθώς τότε δέν υπήρχαν facebook . Ψάρια υπάρχουν παντού και μην ακούς θεωρίες . Στο τελευταίο DVD που έχουμε στο περιοδικό έχουμε παιξίματα ορφών 5-6-7 κιλών σε βάθος λιγότερο απο 10 μέτρα. Επίσης μπορείς όπως σου ανέφερα να έρθεις σε συναντήσεις με το Ο.Φ.Ε.Κ ο οποίςο φέτος κλείνει 20 χρόνια λειτουργίας και θα μάθεις πολλά για πρώτη χρονιά ( Αγώνας έμπειρος άπειρος) (αγώνας σκοποβολής) σεμινάρεια και πολλά άλλα ... το φόρουμ ακι η σελίδα πάντα ενημερώνονται επίσης ανάτρεξε στα βίντεο του περιοδικού και δές λίγα βίντεο για υποβρύχιο ψάρεμα κάτι σημαντικό θα αρπάξεις :wink:

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by Philippos »

Καλοσωρισες!

Η δικη μου συμβουλη, που ανηκω στην δευτερη κατηγορια του Αριστου :lol: , ειναι πρωτα να εχεις την ασφαλεια πανω απο ολα και μετα ολα τα αλλα. Πολλοι την επαθαν. Το ζευγαρι ειναι αναγκαιο για το ψαροτουφεκο και ο σεβασμος προς την θαλασσα.

Δευτερο, ειναι πως δεν πρεπει να κυνηγησεις τα μεγαλα βαθή ή τις μεγαλες απνοιες. Θα γινει πιο ενδιαφερον και επιτυχεμενο το ψαρεμα σου αν μελετησεις και εφαρμοσεις τις τεχνικες σωστα, οπως το ψαχτηρι και το καρτερι. Εχει πολλα βιντεακια στο youtube που μπορουν να βοηθησουν και φυσικα αφιερωματα στο περιοδικο.

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by fanis93 »

Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης κάτι που δεν το γράφει στην άδεια ψαροντούφεκου.

Απότι κατάλαβα και διορθώστε με αν κάνω λάθος τα ψάρια που αναφέρονται στην τελευταία σελίδα της άδειας είναι τα επιτρεπόμενα που δικαιούμαστε να χτυπάμε και το μέγεθός τους.

Τι γίνεται όμως με κάποια άλλα τα οποία δεν τα γράφει και κάποιοι ίσως και εγώ μέσα μερικά από αυτά τα χτυπάμε? όπως χταπόδι, καλαμάρι, σαλάχι ή βατί, πιθκιάυλι ή τρομπέτα ή αυλός, σμέρνα?

Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας για αυτά?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by admin »

φίλε για το βατί το οποίο είναι στην κατηγορία σελάχια απαγορεύεται για άλλα είδη που δέν αναφέρονται κουρκούνα, χταπόδι , πιθκιάβλι κ.τ.λ δέν έχει περιορισμό αλλά το να χτυπήσεις πολύ μικρά μόνο ζημιά κάνεις !Στο κάτω κάτω με το ψαροντούφεκο εμείς έχουμε επιλογή να διαλέξουμε τι θα χτυπήσουμε ας είμαστε λίγο επιλεκτικοί.

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by fanis93 »

Ναι έχεις δίκαιο, έκατσα να διαβάσω όλη την άδεια ξανά και το γράφει ότι απαγορεύεται το βατί και τα σελάχια.

Ε στην αρχή χτυπούσα και μικρά ψάρια τα οποία τώρα αν τα δω δεν θα τα χτυπήσω σίγουρα γιατί πρέπει να τα αφήσουμε να μεγαλώσουν και να γεννήσουν για να υπάρχουν κιόλας αποθέματα να χτυπούμε, το έμαθα αυτό όταν άρχισα να χτυπάω πιο μεγάλα ψάρια έτσι άρχισα να γίνομαι πιο επιλεκτικός με το τι θα χτυπήσω.

Πιο κάτω ή πιο πάνω δεν ξέρω που θα εμφανιστεί η φωτογραφία είναι τα ψάρια που χτύπησα μέσα σε 3 μήνες που άρχισα αυτό το χόμπυ. Τι δεν έπρεπε να χτυπήσω είναι οι μικροί ορφοί τους οποίους αν συναντούσα ξανά τώρα δεν θα τους χτυπούσα με τίποτα και τα άλλα πιο μικρά ψαράκια, αλλά τι άλλο δεν έπρεπε να χτυπήσω και οι ορφοί οι μεγάλοι ας το πούμε σε σύγκριση με τους πιο μικρούς που χτύπησα έπρεπε ή όχι να τους χτυπήσω?
Attachments
12007064_1667440136806291_876700272_n.jpg
12007064_1667440136806291_876700272_n.jpg (91.57 KiB) Viewed 7609 times

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by admin »

Η παραδοχή σου και η επίγνωση φίλε Φάνο είναι μεγάλο προτέρημα αλλά πρόσεχε τι δημοσηεύεις γιατί το τμήμα αλιείεας έχει μια τάση να προσπαθεί να κάνει την δουλειά του απο τους υπολογιστές τελευταία και απο τα περιοδικά παρά απο την θάλασσα. Θα σε βοηθήσει πολύ το βιβλίο με τα ψάρια της Κύπρου για να αντιληφθείς τα σωστά μεγέθη

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by fanis93 »

Φίλε μου το τμήμα αλιείας (αν επιτρέπεται να πω αυτή την έκφραση αλιώς να σβήσω αυτή την απάντηση μου) δεν έχει υπόθεση και ας το δουν και ας με τιμωρήσουν και γιαυτά που δημοσιεύω.

Δεν έχω και πάρα πολλύ εμπειρία με την θάλασσα, ψτ κλπ αλλά και με άλλους πιο έμπειρους που βλέπω τις απόψεις τους και γενικά με το τι γίνεται στον βυθό αυτή η έκφραση τους αξίζει απόλυτα. Αντί να πάνε να πιάνουν αυτούς που πιάνουν την χιλιαπλάσια ποσότητα ψαριών και μικρού μεγέθους με άλλους τρόπους εκτός ψτ θα πάνε στον ένα αρχάριο ή και έμπειρο ψαροντουφεκά για να του βάλουν πρόστιμο επειδή χτύπησε ένα απαυτά ενώ άλλοι και δεν εννοώ με ψτ πέρνουν περισσότερα? ή αυτούς με τις μποτίλιες ή με τα φανάρια την νύχτα.

Εσένα ποιά είναι η άποψη σου γιαυτό?

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by fanis93 »

Δεν μπορούσα να επεξεργαστώ την προηγούμενη απάντησή μου έτσι γράφω ακόμα μία.

Το βιβλίο το οποίο ανάφερες γράφει τα ίδια πράγματα με το ηλεκτρονικό βιβλίο που μπορούμε να βρούμε στο τμήμα αλιείας το οποίο ονομάζεται τα 100 σημαντικότερα ψάρια της Κύπρου? Εννοώ αν γράφει τα ίδια πράγματα σε σχέση με το ψαροντούφεκο επειδή απότι διάβασα γράφει και για όσους ψαρεύουν με καλάμι κλπ... απλά ρωτώ όχι για να μην το αγοράσω το βιβλίο επειδή είναι ακριβό ή κάτι απλά αν γράφει τα ίδια πράγματα για τα ψάρια πχ μέγεθος, εποχή να μην το αγοράσω και να διαβάσω το ηλεκτρονικό βιβλίο.

ευχαριστώ.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νέος στο φόρουμ, νέος και στο χόμπυ ή άθλημα για μερικού

Post by admin »

όχι είανι πιο αναλυτικό με καλύτερες περιγραφές πώς αλιεύονται τα ψάρια και επίσης μαζί με τα δολώματα που βρίσκεις στην κύπρο και άλλες πληροφορίες για το ψάρεμα όπως εποχιακά ψάρια κ.τ.λ

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”