Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post Reply
Michas
Posts: 35
Joined: Wed Mar 12, 2014 5:47 pm

Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Michas »

Γεια σας ρε κοπελια. Εχω ενα ψαροτουφεκο το mares mini sten οι το τελια μιτσι ενα size πιο μεγαλο και εν πιαννω ευκολα ψαρι (ειμαι νέος στο ψαροντουφεκκο). Σκεφτουμε να γορασο ενα αλλο: http://www.ebay.co.uk/itm/Speargun-SEAC ... 4cf659a1bc το 95αρι. Τι μου προτεινετε να μεινω με τζινο που εχω ή να το αλλαξω με τούτο που εν πιο μεγαλο?

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Δημήτρης »

Φίλε το mares mini sten Που είχες δεν εξυπηρετεί στο κυνήγι ψαριών... :naughty: :naughty:.....!!!! Τα mini όπλα είναι μια άλλη κατηγορία, είναι για προστασία του εαυτού σου, για κανένα οχταπόδι, καθώς και για να σιγουρέψεις ένα χτυπημένο ψάρι το οποίο πέτυχες με μεγαλύτερο όπλο....!!! ΓΙΑ ΨΑΡΟΝΤΟΎΦΕΚΟ, για να χτυπάς κανένα ψάρι , πρέπει να πάρεις από 80 cm και πάνω, αναλόγως... είτε λαστιχοβόλο είτε αεροβόλο είναι καλό για αρχή....

Michas
Posts: 35
Joined: Wed Mar 12, 2014 5:47 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Michas »

Δημήτρης wrote:Φίλε το mares mini sten Που είχες δεν εξυπηρετεί στο κυνήγι ψαριών... :naughty: :naughty:.....!!!! Τα mini όπλα είναι μια άλλη κατηγορία, είναι για προστασία του εαυτού σου, για κανένα οχταπόδι, καθώς και για να σιγουρέψεις ένα χτυπημένο ψάρι το οποίο πέτυχες με μεγαλύτερο όπλο....!!! ΓΙΑ ΨΑΡΟΝΤΟΎΦΕΚΟ, για να χτυπάς κανένα ψάρι , πρέπει να πάρεις από 80 cm και πάνω, αναλόγως... είτε λαστιχοβόλο είτε αεροβόλο είναι καλό για αρχή....

Αυτό είναι καλό για αρχή? http://www.ebay.co.uk/itm/Speargun-SEAC ... 4cf659a1bc

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by gdeme »

Καλο ειναι αλλα γυρεψου απο την εγχωρια αγορα γιατι για συμβατικο οπλο που θες μπορεις να βρεις αξιολογες προτασεις.
Ακομα κ στις αγγελιες μπορει να βρεις κατι καλο

Michas
Posts: 35
Joined: Wed Mar 12, 2014 5:47 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Michas »

gdeme wrote:Καλο ειναι αλλα γυρεψου απο την εγχωρια αγορα γιατι για συμβατικο οπλο που θες μπορεις να βρεις αξιολογες προτασεις.
Ακομα κ στις αγγελιες μπορει να βρεις κατι καλο
Εννοείς καλυτερο απο αυτο που εδειξα ή το ίδιο σε καλυτερη τιμη?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by gdeme »

Δεν ξερω ποσα πανε τα seac sub μιας κ δεν τα ψαρευω.

Ομως ειμαι σιγουρος οτι με τα λεφτα που θα σου στοιχισει το seac απο το ebay μπορεις να βρεις αξιολογο οπλο απο μαγαζι στην Κυπρο

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by chrysanthos9 »

Φιλε για αρχη παρε ενα απο 80-90cm και σιγα σιγα με ωρες βυθου θα παρεις και τα πρωτα σου ψαρια αν εχεις και κανενα να σε παρει μαζι του να σου δειξει καποια πραγματα βασικα κτλ ακομα καλυτερα. Φιλε Δημητρη το mares mini sten το εχω και εγω δεν φανταζεσε σορκους που επιασα με το ψαροτουφεκο εκεινο στα πιο ιδιοτροπα θαλαμια στις πιο δυσβατες σχισμες εφκαλεν με ασπροπροσωπο εκει που δεν χωραει τιποτε το mares μπαινει οπως το φαντασμα :wink:
Rememper always someone waiting for you at home

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Δημήτρης »

chrysanthos9 wrote:Φιλε για αρχη παρε ενα απο 80-90cm και σιγα σιγα με ωρες βυθου θα παρεις και τα πρωτα σου ψαρια αν εχεις και κανενα να σε παρει μαζι του να σου δειξει καποια πραγματα βασικα κτλ ακομα καλυτερα. Φιλε Δημητρη το mares mini sten το εχω και εγω δεν φανταζεσε σορκους που επιασα με το ψαροτουφεκο εκεινο στα πιο ιδιοτροπα θαλαμια στις πιο δυσβατες σχισμες εφκαλεν με ασπροπροσωπο εκει που δεν χωραει τιποτε το mares μπαινει οπως το φαντασμα :wink:
Συμφωνώ μαζί σου φίλε Χρύσανθε, για τα θαλάμια είναι πολύ καλό... Αλλά έξω από αυτά είναι αδύναμο, εξαρτάτε βέβαια και από τον ίδιο τον φίλο που άνοιξε το θέμα που ακριβώς θέλει να επικεντρωθεί στο ψαροντούφεκο. Σίγουρα όμως ένα μεγαλύτερο όπλο σου δίνει περισσότερες δυνατότητες και για θαλάμια και για έξω από αυτά.

Michas
Posts: 35
Joined: Wed Mar 12, 2014 5:47 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Michas »

Δημήτρης wrote:
chrysanthos9 wrote:Φιλε για αρχη παρε ενα απο 80-90cm και σιγα σιγα με ωρες βυθου θα παρεις και τα πρωτα σου ψαρια αν εχεις και κανενα να σε παρει μαζι του να σου δειξει καποια πραγματα βασικα κτλ ακομα καλυτερα. Φιλε Δημητρη το mares mini sten το εχω και εγω δεν φανταζεσε σορκους που επιασα με το ψαροτουφεκο εκεινο στα πιο ιδιοτροπα θαλαμια στις πιο δυσβατες σχισμες εφκαλεν με ασπροπροσωπο εκει που δεν χωραει τιποτε το mares μπαινει οπως το φαντασμα :wink:
Συμφωνώ μαζί σου φίλε Χρύσανθε, για τα θαλάμια είναι πολύ καλό... Αλλά έξω από αυτά είναι αδύναμο, εξαρτάτε βέβαια και από τον ίδιο τον φίλο που άνοιξε το θέμα που ακριβώς θέλει να επικεντρωθεί στο ψαροντούφεκο. Σίγουρα όμως ένα μεγαλύτερο όπλο σου δίνει περισσότερες δυνατότητες και για θαλάμια και για έξω από αυτά.
Ρε ειμαι καινουριος στο ψαροντουφεκκο και ουτε εχω πολλη αντοχη στο να κρατω την αναπνοη μου αρα εν νομιζω να αντεχω να μπαινω σε ιδιοτροπα θαλαμια. Εχετε τιποτε να μου προτεινετε εσεις που εισαστε πιο εμπειροι (καμια μάρκα ψαροντουφεκκου) ;

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Δημήτρης »

Φίλε εγώ έχω το mares cyrano 85 (αέρα) και είμαι πολύ ικανοποιημένος και για θαλάμια και για έξω από αυτά, με έβγαλε πολλές φορές ασπροπρόσωπο, είναι και δυνατό όπλο....
Είναι όμως ακριβό το αγόρασα 230 ευρό περίπου, αν θυμάμε καλά, πριν από χρονια. Ίσως κάποιος άλλος φίλος που είναι πιο έμπειρος και έχουν περάσει περισσότερα όπλα από τα χέρια του μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.
Τώρα αυτό που δείχνεις καλό είναι seac, mares, pathos και omer να ξέρεις είναι πολύ καλά όπλα... είναι θέμα προσωπικής επιλογής από εδώ και πέρα... :think: :think: :think:
Δες και κανένα review από το internet, ακόμα και στο youtube....
Έρευνα αγοράς φίλε, μην βιαστείς κάνε την έρευνα σου, ρώτα κανένα πιο έμπειρο και θα βρεις πολλά αξιόλογα όπλα. :D :D :D
Φιλικα..

Michas
Posts: 35
Joined: Wed Mar 12, 2014 5:47 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Michas »

Δημήτρης wrote:Φίλε εγώ έχω το mares cyrano 85 (αέρα) και είμαι πολύ ικανοποιημένος και για θαλάμια και για έξω από αυτά, με έβγαλε πολλές φορές ασπροπρόσωπο, είναι και δυνατό όπλο....
Είναι όμως ακριβό το αγόρασα 230 ευρό περίπου, αν θυμάμε καλά, πριν από χρονια. Ίσως κάποιος άλλος φίλος που είναι πιο έμπειρος και έχουν περάσει περισσότερα όπλα από τα χέρια του μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.
Τώρα αυτό που δείχνεις καλό είναι seac, mares, pathos και omer να ξέρεις είναι πολύ καλά όπλα... είναι θέμα προσωπικής επιλογής από εδώ και πέρα... :think: :think: :think:
Δες και κανένα review από το internet, ακόμα και στο youtube....
Έρευνα αγοράς φίλε, μην βιαστείς κάνε την έρευνα σου, ρώτα κανένα πιο έμπειρο και θα βρεις πολλά αξιόλογα όπλα. :D :D :D
Φιλικα..
Ευχαριστω ρε φιλε

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by gdeme »

Εγω λεω να βρεις κανενα demka που ειναι φτηνα, αξιοπιστα κ πανε με όλα ...

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Philippos »

Εγω σου προτεινω αφου εισαι νεος να πας σε μια σχολη ελευθερης καταδυσεις. Οι επομενοι μηνες Απριλης-Μαης ειναι οι καλυτεροι γιατι θα μπορεις να εξασκηθεις καλα το καλοκαιρι. Για το οπλο μην περιμενεις να παρεις ενα μεγαλο οπλο και να κτυπας ψαρια. Το πιο βασικο ειναι η τοποθεσια και η τεχνικη, παρα το οπλο. Αν δεν βρισκεις ψαρι - οπως εμεις πολλες φορες - το μεγαλο οπλο θα σου ειναι βαρος και θα χασεις τον ενθουσιασμο σου. Επισης θα δυσκολευεσαι να το οπλιζεις και μπορει να ειναι και επικινδυνο αν δεν εχεις εμπειρια απο μικροτερα οπλα.

Ετσι, αν εχεις το χρονο και το χρημα (300 ευρω περιπου) πηγαινε σε σχολη και θα εντυπωσιαστεις απο τα πραγματα που θα κερδισεις. Αν θες να το αφησεις για μετα, καλυτερα παρε ενα 75αρι με απλα λαστιχα απο τις κυριες 4-5 μαρκες και οταν εισαι ετοιμος για πιο βαθυα νερα και πιο μεγαλα ψαρια παιρνεις και 90αρι+. Κανε την ερευνα σου στα καταστηματα της πολης σου και δεν νομιζω να ειναι πολυ πιο ακριβα απο το ιντερνετ.

Michas
Posts: 35
Joined: Wed Mar 12, 2014 5:47 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Michas »

Philippos wrote:Εγω σου προτεινω αφου εισαι νεος να πας σε μια σχολη ελευθερης καταδυσεις. Οι επομενοι μηνες Απριλης-Μαης ειναι οι καλυτεροι γιατι θα μπορεις να εξασκηθεις καλα το καλοκαιρι. Για το οπλο μην περιμενεις να παρεις ενα μεγαλο οπλο και να κτυπας ψαρια. Το πιο βασικο ειναι η τοποθεσια και η τεχνικη, παρα το οπλο. Αν δεν βρισκεις ψαρι - οπως εμεις πολλες φορες - το μεγαλο οπλο θα σου ειναι βαρος και θα χασεις τον ενθουσιασμο σου. Επισης θα δυσκολευεσαι να το οπλιζεις και μπορει να ειναι και επικινδυνο αν δεν εχεις εμπειρια απο μικροτερα οπλα.

Ετσι, αν εχεις το χρονο και το χρημα (300 ευρω περιπου) πηγαινε σε σχολη και θα εντυπωσιαστεις απο τα πραγματα που θα κερδισεις. Αν θες να το αφησεις για μετα, καλυτερα παρε ενα 75αρι με απλα λαστιχα απο τις κυριες 4-5 μαρκες και οταν εισαι ετοιμος για πιο βαθυα νερα και πιο μεγαλα ψαρια παιρνεις και 90αρι+. Κανε την ερευνα σου στα καταστηματα της πολης σου και δεν νομιζω να ειναι πολυ πιο ακριβα απο το ιντερνετ.
Για ποσο καιρο παει το σχολειο ελευθερης καταδυσης ? Επισης ελευθερη καταδυση εννοεις χορις μπουκαλλα οξυγονου?

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Αλλαγη ψαροντουφεκου?

Post by Philippos »

Ειναι περιπου 3 μαθηματα θεωρητικα, 2-3 σε πισινα ειδικα αν εισαι απο Λευκωσια και 2-3 σε θαλασσα. Ναι, χωρις οξυγονο κυριος για ψαροτουφεκο ή για αγωνες. Εμεις κανονισαμε μια παρεα 5-6 ατομα απο Λευκωσια και ερχοταν ο εκπαιδευτης (Σαββας Σαββα) και μας εκανε τα μαθηματα σε τοπο και ωρες που μας βολευε. Ολοκληρωθηκαν σε 2 βδομαδες περιπου. Στο περιοδικο υπαρχουν συχνα διαφημισεις απο σχολεια ελευθερης καταδυσης. Απ οτι ξερω εκτος απο τον Σαββα που ηταν παρα πολυ καλος υπαρχει το blueinstict και ο Γιωργος Παυλιδης. Δεν εχω σκοπο να κανω διαφημιση απλα το λεω επειδη θεωρω πως επρεπε να ηταν υποχρεωτικο για να παρει καποιος αδεια για ψαροτουφεκο και φυσικα να ηταν τουλαχιστον το 1/3 της τιμης. Στην δευτερη ταξη που ισως σε παρουν απευθιας αν εχεις τις βασικες γνωσεις μαθαινεις να κατεβαινεις στα 20 μετρα.

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”