Ηθική

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ηθική

Post by admin »

toulipas wrote:Κυρ για σασ και απο εμενα εγω εχω παρατηρισει οτι απο τον καιρο που μπηκε στην ζωη μασ η καμερα πολλοι απο εμασ εχασαν το σεβασμο προσ την θαλασσα .Οσο για τουσ τοπουσ αναγκαστηκα κατω απο τα 30 για να μην σε ενοχλουν τουλαχιστων οι πολλοι
Φίλε θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου σε αυτό το θέμα γιθατί απο τον καιρό που μπηκε η κάμερα στην ζωή μας ανέβηκε και το στάνταρτ των απαιτήσεων.Τι ν ακάνω ένα σορκό 100 γρ αφού δέν θα φανεί καλά στην κάμερα. Ή ακόμη άκουσα και εκφράσεις απο παιδιά που ασχολούνται ' κοίτα επερνούσαν οι σορκοί μπροστά μου και δέν έπεζα επερήμενα να μπεί η συναγρίδα' Μακάρι να έπιαναν όλοι κάμερα και θα βλέπαμε προκοπή. Η κάμερα είναι μάρτυρας είτε των καλών είτε των κακών πράξεων και εάν ένας γελαστή και τραβήξει κάμερα και την δίξει αυτόματα το μαθαίνουν όλοι είτε το έπίτευγμα είτε το έγκλημα που έκανε!!!!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Ηθική

Post by c.nadiotis »

gdeme wrote: Τα ευρα πανε και ερχονται, και πανω και κατω απο τα τραπεζια. Τα ροφακια κανουν παρτυ στις ψαροταβερνες. Τα συμβατικα έγιναν 7μετρα με 150 + και εμεις ψάχνουμε να βρουμε φταιξιμο στα παιδια που πανε σχολεια?
ετσι
I live my life a breath at a time

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Ηθική

Post by maky »

gdeme wrote:Tο αν θα παει καποιος σε καποιο κομματι που σε πηρε καποιος άλλος δεν εχει να κανει με τα σχολεια , γι αυτο μην λετε ότι σας κατέβει.(το θεωρώ δυσφιμιση αν και ούτε σχολή έχω ,ουτε σχολειο εκανα ,ούτε καποιο άλλο συμφερον έχω)...
Γιώργο απλά δεν βλέπω το που έγινε η δυσφήμιση που λες...
Αντίθετα βλέπω παρότρυνση σε αυτό το θέμα πράγμα που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο γιατί προσωπικά η ασφάλεια είναι το πρώτο θέμα που πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν

toulipas
Posts: 12
Joined: Mon Aug 30, 2010 1:58 pm

Re: Ηθική

Post by toulipas »

φιλε εγω ενοουσα[ καμερα] φωτο- επειδηξη και σεβασμοσ δεν ηπαρχει πια γιατι ακομα και αυτοι που θεωρουνται θρηλοι στο ψαροτουφεκο κανουν ........ (ολοι μασ ειδαμε καποιεσ φοτο) εγω προσωπηκα ειδα και με τα ματια μου ανθρωπουσ δυνατουσ στο χωρο να επειδικνιονται.φυσικα το ψαροτουφεκο ειναι και η πιο μικρη καταστροφη

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ηθική

Post by christos nic »

gdeme wrote:Tο αν θα παει καποιος σε καποιο κομματι που σε πηρε καποιος άλλος δεν εχει να κανει με τα σχολεια , γι αυτο μην λετε ότι σας κατέβει.(το θεωρώ δυσφιμιση αν και ούτε σχολή έχω ,ουτε σχολειο εκανα ,ούτε καποιο άλλο συμφερον έχω)
Ευτυχως που υπαρχουν τα σχολεια για να μαθαινουν όσοι θελουν και 2 σωστα πράγματα και όχι ότι λαχει.
Φιλε στην απαντηση μου χρησιμοποιησα παραθεσεις..
της<<κινεζικης παροιμιας>>και του<<σκοπος του υγειους ψαροκυνηγου ειναι η πορεια προς την συλληψη και οχι το ψαρι>>
αφου ηθελα να στραφω προς αυτη την κατευθυνση στην απαντηση μου που ειναι εντος θεματος του τιτλου <<ηθικης>>..
Δεν αναφερα πουθενα αυτο που εντονα ειπες<<οτι μου κατεβει>>
δηλ<<το αν θα παει καποιος σε καποιο κομματι που σε πηρε καποιος αλλος εχει να καμει με σχολειο>>
Επομενος δεν ειμαι απο αυτους που λενε οτι τους <<κατεβει>>μαλλον δεν κατανοησες αυτα που ηθελα να πω απο θεμα διατυπωσης.
Μοναδικος μου σκοπος ηταν να αναφερω καποια λαθη που συμβαινουν στην θαλασσα παροτρινοντας τους σωστους ψαροκυνηγους να επιλεγουν με πολλη προσοχη το ζευγαρι τους οπως αναφερε και ο Αρης προηγουμενος.
Μιλησα για την καταλληλοτητα ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ που ξεκινουν ψαροτουφεκο και οχι για ολους..
Δεν δυσφημισα κανεναν σωστο ψαροτουφεκα ουτε και κανενα σχολειο που και τα σχολεια συνδεονται με την ηθικη και τον σεβασμο προς την θαλασσα..
γνωριζω εκπαιδευτη που βγαινει η ψυχη του μεχρι να μεταδωσει στους εκπαιδευομενους τους ορθους χειρισμους προς την θαλασσα και τις περισσοτερες φορες αποτυνχανει!
Ολοι γνωριζουμε λιγο-πολυ τι συμβαινει στην θαλασσα..εγω ετυχε να γνωρισω αρκετα.. με το να αδιαφωρουμε βλεποντας τα δεν καταπολεμουμε την κατασταση και για να γινω λιγο ποιο σαφεις μιλω για ανθρωπους που καναν μαθηματα καταδυσης και ελευθερου ακομη οχι γιατι αγαπουν το αθλημα η για να σεβονται την θαλασσα αλλα για αλλους λογους που ηδη αναφερθηκαν..εκκαθαριση του βυθου οτι κινηται παιζεται και οχι απο 1-2 ατομα αλλα απο πολλους οργανωμενους παντα νυχτερινες ωρες..
Αρα φιλοι ζημια νομιζω γινεται.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Ηθική

Post by gdeme »

Χριστο απολογουμε αν καταλαβα λαθος.

Αλλα αν θες την γνωμη μου την εκκαθαριση την κανουν πολλοί γνωστοι και φτασμενοι ψαροτουφεκαδες και οχι οι άσχετοι.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ηθική

Post by gptochos »

Εγώ να σας κάμω μια άλλη ερώτηση πολλά απλή και πιστέψετε με θα βρεθεί το λάθος!

Πόσοι από εσάς έχουν σταθερό ζευγάρι - παρέα που πάν ψάρεμα? Αυτοί που δεν έχουν σταθερό ζευγάρι είναι εκείνοι που σε κάποια φάση θα χάσουν τόπους που ήταν 'άποκλειστικά" δικοί τους!

Από προσωπική μου εμπειρία είχα την τύχη να ψαρέψω αρκετά παλιά με τον Άρη λόγο κάποιου κοινού μας γνωστού! Ουδέποτε πήγα ή θα ξαναπάω στον τόπο - τόπους που με επήραν! Γιατί? Λόγω σεβασμού προς τους κόπους και τα έξοδα των παιδκιών για να έβρουν τους τόπους και λόγο του ότι δεν είναι του χαρακτήρα μου!

Επίσης είχα την τύχη να ψαρέψω και με τον Γιώργο (gdeme) και ποτέ μου δεν πήγα στους τόπους κομμάτια του για τους ίδιους πιο πάνω λόγους!

Τωρά εβρεθήκαμε μια παρέα 3-4 άτομα που τις πλείστες αν όχι όλες τις φορές πάμε μαζί! Αν έβρουμε τόπους δικούς μας είναι δικοί μας και ουδέποτε (προσωπικά) δεν θα πάρω άλλο ζευγάρι γιατί ψαρεύω πάντα μαζί με την συγκεκριμένη παρέα!

Με τα σχολεία και τις φωτογραφίες ότι επηρεάζουν την ηθική του ψαροτουφεκά δεν θα συμφωνήσω! Άμα έχεις ψαρευτική παιδεία την έχεις αμα δεν την έχεις δεν την αποκτάς! :think:

Άλλοι παν για ψαροτουφεκο για να πιάσουν ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΚΑ άλλη παν Ψαροτουφεκο για να κάμουν το χόμπυ - κάβλα τους και να περάσουν καλά και βάζουν την ψαριά σε δεύτερη μοίρα! Νομίζω το πρόβλημα βρίσκεται κάπου εδώ και στο ότι δεν υπαρχουν σταθερά ζευγάρια ψαροτουφεκάδων!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ηθική

Post by MariosK »

Παιδιά σόρρυ που παρεμβαίνω αλλά τούτο το θέμα δεν αφορά μόνο το ψαροτούφεκκο. Ακόμα και με βάρκα, και από την ακτή με καλάμι και μεν σας πω ακόμα και στα φράγματα που οι τόποι εν περιορισμένοι πάντα χρειάζεται χρόνος, κόπος και έξοδα για να έβρεις ένα καλό κομμάτι και πάντα θα τύχει να πάρεις κάποιον νέο μαζί σου είτε για παρέα είτε από ανάγκη, π.χ. ψαροτούφεκκο και βάρκα. Το θέμα όπως πολλά σωστά το είπεται δεν έχει να κάμει ούτε με σχολεία ούτε με το πόσα ψάρκα πιάνει ο καθένας αλλά είναι καθαρά θέμα σεβασμού και δυστυχώς πολλά λίοι είναι τζίνοι που σέβονται έναν καλό κομμάτι. Οι παραπάνω το ψαρεύκουν μέχρι να μεν μείνει τίποτε και καρτερούν το επόμενο θύμα να τους έβρει άλλο κομμάτι.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ηθική

Post by christos nic »

gptochos wrote: Με τα σχολεία ότι επηρεάζουν την ηθική του ψαροτουφεκά δεν θα συμφωνήσω! Άμα έχεις ψαρευτική παιδεία την έχεις αμα δεν την έχεις δεν την αποκτάς! :think:
Φίλε δεν αναφέρθηκε πουθενά πως τα σχολεία επηρεάζουν αρνητικά την ηθικη του ψαροτουφεκα. Τα σχολεια τα αναφερα γιατι γνωριζω περιπτωσεις ανθρωπων που τα εκαναν εκμεταλλευόμενοι τις γνωσεις που απόκτησαν ακόλουθος όχι για να κάμουν το χόμπι τους σωστα αλλα για να παρανομήσουν-είναι ανήθικη πραξη αυτή κατά την αποψη μου και δεν αναφερα κατι αλλο! Ειμαι υπερ των σχολειων για πολλους λογους!Αντιθετα πιστευω πως σε μικρο βαθμο τα σχολεια σε ορισμενες περιπτωσεις(αν και συμφωνω μαζι σου λιγο πως στις περισσοτερες περιπτωσεις πρεπει να εχεις την παιδεια και δεν μπορεις να την αποκτησης)
ομως μεσο καποιων σωστων μεταδοτικων εκπαιδευτων μπορουν να επηρεάσουν καπως θετικα την ηθικη-σωστη συμπεριφορα προς την θαλασσα και θα εξηγήσω..
για παραδειγμα οι 2 νεοι που αναφέρθηκαν προηγουμενος στο θεμα αυτό αρχιζουν το ψαροτουφεκο που δεν ειχαν ποτε την ευκαιρία να γνωριζουν από σωστους-νομιμους-ασφαλεις χειρισμους, επιτρεπόμενα μεγέθη ψαριων, απαγόρευση-επικυνδυνοτητα νυχτερινης καταδυσης με χρηση ψαροτουφεκου κτλ..τοτε ένα σχολειο θα ηταν η μονη θετικη επιδραση που θα μπορουσαν να εχουν! Με ποιον τροπο θα εχουν και ψαρευτική παιδεια πριν καν να καθοδηγηθούν ορθα αφου δεν ειχαν ποτε την ευκαιρία όπως σε ορισμενους που ειχαν την τυχη να τους εξηγήσουν 5-10 πραγματα σωστοί παλιοτεροι ψαροτουφεκαδες? Υπαρχουν όμως ανθρωποι που θα συμφωνήσω μαζι σου την εχουν την ψαρευτικη παιδεια γιατι όπως νομιζω καθοδηγήθηκαν η γνωριζαν ήδη το σωστο και δεν περιμεναν από κανενα σχολειο να τους μαθει σωστους ηθικους τροπους. Ειμαι της αποψης ότι η ηθικη γενικοτερα και το δικαιο καλλιεργείται και δεν τα φέρνει μαζι του ο ανθρωπος με την γέννηση του. Οι ανθρωποι που ασχολούνται με το ψαρουτουφεκο αποτελουν μερος της κοινωνιας ετσι είναι φυσικο να παρουσιάζονται κοινωνικα θεματα όπως της ηθικής,ανηθικότητας. Καποια λογια ανθρωπων που ασχοληθήκαν με την ηθικη που όπως πιστευω συνδέονται και με την θαλασσα..
.Η ηθική ξεκινάει από τη στάση μας απέναντι στη Φύση Ευαγγέλου Ι.
.Η συνείδηση είναι το ένστικτο του ηθικού ανθρώπου Μπουρζέ
.Στην ηθική προηγείται ο εξαναγκασμός, ύστερα η ηθική γίνεται έθιμο, αργότερα: ελεύθερη υπακοή και τελικά παίρνει μορφή ένστικτου Νίτσε Φ.
.Ο άνθρωπος πρέπει να είναι ηθικός ελεύθερα, και για αυτό πρέπει να έχει κάποια ελευθερία να είναι ανήθικος Σολοβιόφ Β.

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”