Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by hemilios »

Ψάρεμα με ζευγάρι σίγουρα.

Αλλά το πόσο κοντά ή το πόσο μακριά εξαρτάται από τον τρόπο ψαρέματος .

Δηλαδή σενάριο
Αρχίζεις το ψάρεμα με το ζευγάρι σου

1. Στα ξέβαθα . Αν είσαι δίπλα δίπλα δεν έχει περίπτωση να δεις ψάρι. Αν πάρεις όμως από ένα χώρο και κινείσαι παράλληλα με το ζευγάρι σου τότε το πιο πιθανό θα στέλνει ο ένας τα ψάρια πάνω στον άλλο .......δοκιμασμένο και επιτυχημένο και περνάς και ωραία.

2. Αρχίζεις να βαθαίνεις . Έρχεσαι κοντά στο ζευγάρι σου και εναλλάξ μένει ο ένας πίσω και προχωρά ο άλλος ( κάτι σαν σκάλα)

3. Βαθαίνεις . Δίπλα από το ζευγάρι σου. Βουτιά και εσύ από πάνω του φρουρός.

Αυτά ισχύουν για εμένα στην πράξη και όχι ακολουθώντας τυφλά τον κανόνα "το ζευγάρι πρέπει να είναι δίπλα σου". Εννοείται ότι κρατάς και όλους του άλλους κανόνες. Γιατί αν αρχίσουμε με το "την προηγούμενη νύκτα έχω φάει μέχρι σκασμού, έχω πιει , δεν έχω κοιμηθεί , είμαι και λίγο άρρωστος " και στο μισό μέτρο νερό μπορεί να γίνει το κακό.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by gptochos »

hemilios wrote: 1. Στα ξέβαθα . Αν είσαι δίπλα δίπλα δεν έχει περίπτωση να δεις ψάρι. Αν πάρεις όμως από ένα χώρο και κινείσαι παράλληλα με το ζευγάρι σου τότε το πιο πιθανό θα στέλνει ο ένας τα ψάρια πάνω στον άλλο .......δοκιμασμένο και επιτυχημένο και περνάς και ωραία.
Συμφωνώ απόλυτα! Στην περίπτωση που ο ένας εκ των δύο που κινείται παράλληλα αντί βράχους θωρεί άμμο αντί βράχους τι κάμνεις?:wink:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by hemilios »

gptochos wrote:
hemilios wrote: 1. Στα ξέβαθα . Αν είσαι δίπλα δίπλα δεν έχει περίπτωση να δεις ψάρι. Αν πάρεις όμως από ένα χώρο και κινείσαι παράλληλα με το ζευγάρι σου τότε το πιο πιθανό θα στέλνει ο ένας τα ψάρια πάνω στον άλλο .......δοκιμασμένο και επιτυχημένο και περνάς και ωραία.
Συμφωνώ απόλυτα! Στην περίπτωση που ο ένας εκ των δύο που κινείται παράλληλα αντί βράχους θωρεί άμμο αντί βράχους τι κάμνεις?:wink:
1. Ξυλοφάγου,Λαρνακα, Περβόλια, Μαζωτό,Γκαβερνος , Αγιο Γεώργιο θεωρώ ότι είναι περιοχές που εφαρμόζεται το πιο πάνω ψάρεμα.

Υπάρχουν φυσικά και κομμάτια που απλός είναι ένας χώρος που ΔΕΝ κάνει για δύο άτομα. Εκεί μπορείς να πας σκαλωτά με αρκετή απόσταση από τον άλλο αλλά προσωπικά για εμένα είναι ταλαιπωρία και αποφεύγω να τα ψαρέψω.

Και πάλι μιλούμε ΜΟΝΟ για τα ξέβαθα δήλ μέχρι 2-3 μέτρα νερό που για μενα η καλυτερη τεχνική είναι το καρτέρι. Σε έτσι περίπτωση αν δοκιμάσεις να είσαι δίπλα από το ζευγάρι σου ή θα παιχτεις ή δεν θα δεις ψάρι. Είναι μέτρα που έκαμες λάθος κίνηση bye bye ψάρια για ολόκληρη την περιοχή. Θέλει ησυχία, διακριτικότητα,να ξέρεις καλά τον χώρο και ΥΠΟΜΟΝΗ. Εκέι αφηνείς το ψάρι να κάνει πρώτο την κίνηση του.

Δεν μιλούμε για κοφτά νερα κοντά στην ακτή π.χ Καβο Γκρεκο ή για περιοχές όπως Πρωταρά που μπαίνουμε στην άλλη κατηγορία των πιο βαθιών νερών.

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”