Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by mpousoulas »

Η σημασία του ψαρέματος με ζευγάρι έχει τονιστεί επανελειμμένως. Είναι πιστεύω κοινώς παραδεκτό ότι ενισχύει την ασφάλεια των ψαράδων, ενώ τους δίνει και ένα ψυχολογικό ανέβασμα και κατ' επέκταση βελτιώνει τα ψαρευτικά αποτελέσματα τους.Ωστόσο τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει και ακούσει για το θέμα δεν έχω δει πουθενά μια ανάλυση του τι ακριβώς σημαίνει ψαρεύω με ζευγάρι πέραν του ότι ψαρεύει ο ένας και παρακολουθεί ο άλλος. Οπόταν εισηγούμαι να μοιραστούμε εμπειρίες και γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα με στόχο την σωστή εφαρμογή του ψαρεύω με ζευγάρι.

Για να ξεκινήσει ο διάλογος μπορούμε να παραθέσουμε απορίες και κακές εμπειρίες απο ψαρέματα με ζευγάρι.

Ενα θέμα που με προβληματίζει προσωπικά είναι το πως μπορούμε να καταφέρουμε σε ένα τρίωρο ψάρεμα να μείνουμε σταθερά κοντά στο ζευγάρι μας και αντίστροφα, χωρίς να παρασυρτούμε από το ρεύμα, τον κυμματισμό, ψάρια, κλπ.Το λέω αυτό διότι έχω παρατηρήσει ότι είναι πολύ εύκολο να χωριστεί το ζευγάρι συνειδητά ή ασυνείδητα λόγω των πιο πάνω αιτών ή και άλλων. Από την στιγμή που γίνει αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο να έρθει ξανά κοντά το ζευγάρι.

Πέραν τούτου εαν καταφέρει το ζευγάρι να φτάσει σε τέτοια ψηλά επίπεδα συνεννόησης ώστε να μην χωριστεί σε μια φάση του ψαρέματος τους τότε το επόμενο ερώτημα είναι πως διασφαλίζεται ότι ο ένας δεν θα πυροβολήσει τον άλλλο κατα λάθος. Το λέω αυτό διότι έχω παρατηρήσει ότι λόγω του ότι ο κάθε ψαράς έχει την δική του φυσική κατάσταση και τον δικό του ρυθμό στο κολύμπι είναι σχεδόν αδύνατο το ζευγάρι να διατηρήσει μια παράλληλα πορεία στο ψάρεμα. Είναι αναπόφευτκό σε κάποιες φάσεις ο ένας να είναι μπροστά και άλλος πίσω. Σ αυτή την περίπτωση ο μπροστά μπορεί να μην έχει συνυδητοποιήσει ότι το ζευγάρι του βρίσκεται πίσω του και να έχει την βέργα του όπλου στραμμένη προς τα πίσω καθώς κολυμπά. Σε αυτή την περίπτωση το ζευγάρι που βρίσκςεται αό πίσω βλέπει την βέργα να τον σημαδεύει στο κεφάλι από τα τρία μέτρα, οπόταν η πρώτη κίνηση που φυσιολογικά θα κάνει είναι να απομακρυνθεί είτε αριστερά είτε δεξιά. Και είναι και αυτός ένα ακόμα λόγος που το ζευγάρι χωρίζεται.

Τώρα στην περίπτωση που λυθεί και αυτό το πρόβλημα προχωρούμε στο θέμα σημαδούρα. Και οι δύο κουβαλούνε σημαδούρα. Είναι και πάλι παρατηρημένο ότι σε κάποια φάση οι δύο σημαδούρες θα μπλεκτούν όταν οι ψαράδες ψαρεύουν κοντά ο ένας με τον άλλο. Τι λύσεις υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση?

Αν λυθεί και αυτό τότε πάμε στο θέμα βουτιά. Βουττά ο ένας παρακολουθεί ο άλλος. Αν γίνει κάποια στραβή στο βυθό και το ζευγάρι στην επιφάνεια πρέπει να ενεργήσει,τι θα πρέπει να κάνει σε περίπτωση στον βυθό υπάρχει θολούρα? Στην περίτωση που πιαστεί το ζευγάρισε δίκτυα ή παραγάδι? Σε πείρπτωση που σκαλώσει μέσα σε μια τρύπα?

Σε περίτπωση που καταφέρει να τον βγάλει στην επιφάνεια τι πρέπει να κάνει? Αν καταφέρει να τον βγάλει στην ξηρά τι πρέπει να κάνει?κλπ

Αντιλαμβάνομαι ότι κάποια από τα θέματα που έθιξα πιο πάνω έχουν καλυφθεί μέσα από σεμινάρια ή μέσα από τα φόρουμς και τα περιοδικά, όμως προσωπικά δεν τα έχω δει πουθενά όλα μαζεμένα αλλά μόνο σαν αποσπσματικά θέματα για αυτό και πιστεύω ότι πρέπει να γίνει αυτός ο διάλογος σε μια ξεχωριστή ειδική ενότητα για να βοηθηθούμε όλοι.
Ευχαριστώ.
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Ψάρμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by hdemetris »

Φίλε μου εγώ πιστεύω ότι ή ψαρεύεις με εναλλάξ βουτιές με το ζευγάρι σου και ο άλλος να προσέχει ή τραβά ο ένας στην ανατολή και ο άλλος στην δύση και ψαρεύει ο καθένας μόνος του. Το να ψαρεύουμε απλά κοντά κοντά δεν προσφέρει κάτι αφού το κακό θέλει κάποια δευτερόλεπτα για να γίνει και χαλά και ο ένας το ψάρεμα του άλλου (να μεν αρχίσω παραδείγματα τωρά :wink: :lol:).
Εγώ αν και δεν είναι η καλύτερη επιλογή συνήθως κάνω το δεύτερο :whistle:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψάρμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by Giorkos »

όπως λαλεί τζιο χατζηπαντέλας...


να αποχωριστείς που το ζεφκάρι σου
---------------------------------------------
από την στιγμή που ψαρέφκεις ζεφκάρι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση για κανένα λόγο να αποχωριστείτε...αν ναι τότε δεν ψαρεύεται συντροφικά.....


να παιχτούν
------------------
τζίνοι που θα καταφέρουν να παιχτούν θα είναι ηλίθιοι...μια φορά ηλίθιος τζίνος που έπαιξε τον άλλο, τζαι άλλες δέκα ο πεγμένος γιατί δεν έβαλε τες παουρκές στον άλλο για να προσέχει με το όπλο του....(για να γινεί ο χαττάς σημαίνει ότι επαναλημμένα ο άλλος έστρεφε το όπλο στον πεγμένο. πόσο τυχερός-άτυχος πρέπει να είσαι για να γυρίσει το όπλο ο άλλος πάνω σου μια φορά και να σε παίξει ???)

ΠΑΝΤΑ το όπλο στρεμμένο μακριά που τον άλλο ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ , όσο μακριά τζαι ναν ο άλλλος... (εφόσον ψαρέφκεις ζεφκάριν εν ναν αρκετά κοντά) !!!

τούτο πάντα προσέχω το πολλά...ποττέ το όπλο (οποιοδήποτε όπλο )δεν το στρέφω σε άλλους....εφαντάστης...να ρέξεις τον παρέα σου πάστην 6.5 ή την 7αρ.α....κάτε ξεψάριζε τον μετά !!!τζαι που να τον βάλεις πάστο ρεχτήριν....εν να δυσκολεφτείς.... :wink:

αν γινεί κάποιοα στραβή σκαλώματα δίχτυα κτλ κτλ κλτ
--------------------------------------------------------------------
πρώτα πρέπει να ελαχιστοποιήσεις τον κίνδυνο τέτοιας κατάστασης...δλ..έσιη δίχτυα...μεν βουττήσεις τα ευλοημένα δίπλα τους...έσιης παραπάνω τσιάνς να πιαστείς παρά να μεν βουττήσεις δίπλα τους :wink: .... εν να σκαλώσεις μες την τρύπα....μεν μπεις τόοοοσο πολλά μες την τρύπα, ή πάρε ένα 100 να κάνεις καρτέρκα :lol: :lol: (παλιά κουβεντούα εμένα και του μπούσουλα) ....

αν τύχει κάτι όμως, ο άλλος πρέπει να....βοηθήσει...εν τζίνη η δουλειά του....ελπίζουμε.... :shifty:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Ψάρμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by george87d »

Για να εισαι με καποιον ζευκαρι σημαινει οτι συνενοηστε τσιε μεσ το νερο αλλα πρωτα να συνενοεστε τσιε εξω!!Τωρα αν παεις με καποιον αχαπαρο που δεν εξαναπιες μαζι του ψαρεμα το πιο πιθανον να τον γηρευκεις τσιε να μεν τον βρισκεισ μετα που μισι ωρα ψαρεματος !!! Αλλα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΖΕΥΑΡΙ !!!!!!!
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
markos07
Posts: 17
Joined: Fri Nov 07, 2008 4:23 pm

Re: Ψάρμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by markos07 »

Καλησπέρα σε όλους… Ψαρέφκω με πολλά άτομα και οφείλω να ομολογήσω ότι σχεδόν ουλλοι εν καλά ζεφκάρκα… Τον τέλειο συνδυασμό όμως νομίζω επετύχαμε τον με τον Νικόλα Χάρρη το καλοκαίρι. Το μυστικό της επιτυχίας απλό… Εψαρέφκαμε με ένα μεγάλο όπλο(και ένα μικρό ξιόπλιστο στη σημαδούρα)… Σχεδόν ουλλα όσα έγραψες αποφεύγονται. Εν μεγάλος πειρασμός να κρατάς όπλο. Ο νους σου εν στην επόμενη βουθκιά και όχι στο ζεφκάρι σου… Να σημειώσω ότι εψαρέφκαμε ούλλη μέρα βαθκία και ούτε δευτερόλεπτο εν εχασαμε επαφή. Τωρά σε πιο ρηχά νερά εν νομίζω να έχει εφαρμογή… τουλάχιστον εμείς εν το κάμνουμε…

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Ψάρμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by leonidasss »

Καταρχήν για να ψαρέψεις σωστά με το ζευγάρι σου πρέπει:

(α) Να ταιριάζετε σε όλα (επιδόσεις, στυλ ψαρέματος, χαρακτήρα, ωράριο και πολλά άλλα) Είμαστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλον έναν πράμαν! :roll:
(β)Να ψαρεύετε σε ένα Α βάθος, (από 10μ τουλάχιστον) γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα. (Τι, θα κάνεις εναλλάξ βουτιές στα 5μ με ασφάλεια;) Το έγραψαν και τα άλλα παιδιά πιο πάνω
(γ)Να μην υπάρχει ίχνος ανταγωνισμού μεταξύ σας. :hand:
(δ)Να βουτάτε πάντα εναλλάξ.

Τα οφέλη είναι τεράστια. Προσωπικά δεν πηγαίνω ΠΟΤΕ μόνος μου. Εκτός από την εξύψωση του ηθικού μας, το ζευγάρι μας είναι εγγύηση για την ασφάλεια μας . Παρακολουθεί τα σκάφη, εμάς καθόλη τη διάρκεια της βουτιάς και μάλιστα αν είμαστε σταθεροί για πολύ καιρό ξέρει να διαβάζει ΟΛΕΣ μας τις κινήσεις, ακόμα και το βλέμμα μας καλύτερα από εμάς.) Μπορεί πάαααρα πολύ συχνά να βοηθήσει να βγουν ψάρια που αλλιώς θα τα χάναμε. (δευτέρωμα, ξεψάρισμα και τρύπωμα του ψαριού, ξεβράχωμα, ακόμα και να δει από πάνω κάτι που εμείς δεν το βλέπουμε από κάτω πχ το ψάρι να βγαίνει από την τρύπα και να τρυπώνει σε άλλη κλπ). Το ψάρεμα με ζευγάρι είναι πολύ πιο ξεκούραστο, αφού υποχρεωτικά δίνουμε χρόνο στον εαυτό μας να αποβάλει το CO2 που συγκεντρώθηκε στο αίμα μας από την προηγούμενη βουτιά. Επιπλέον, έχουμε καλή παρέα και κάποιον να μας συντροφεύει και να λαφαζανεύκουμε στο δρόμο. :wink:

Τώρα, το άλλο που κάναμε παλιά να πηγαίνουμε δήθεν με ζευγάρι και ο ένας να είναι στη δύση και ο άλλος στην ανατολή είναι χειρότερο από το να πας μόνος σου γιατί νιώθεις ότι έχεις ασφάλεια ενώ δεν έχεις. Επίσης, ο αριθμός 3 είναι κακός γιατί πάντα ο ένας μένει μόνος του.

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Ψάρμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by mpousoulas »

leonidasss wrote:Καταρχήν για να ψαρέψεις σωστά με το ζευγάρι σου πρέπει:

(α) Να ταιριάζετε σε όλα (επιδόσεις, στυλ ψαρέματος, χαρακτήρα, ωράριο και πολλά άλλα) Είμαστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλον έναν πράμαν! :roll:
(β)Να ψαρεύετε σε ένα Α βάθος, (από 10μ τουλάχιστον) γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα. (Τι, θα κάνεις εναλλάξ βουτιές στα 5μ με ασφάλεια;) Το έγραψαν και τα άλλα παιδιά πιο πάνω
(γ)Να μην υπάρχει ίχνος ανταγωνισμού μεταξύ σας. :hand:
(δ)Να βουτάτε πάντα εναλλάξ.

Τα οφέλη είναι τεράστια. Προσωπικά δεν πηγαίνω ΠΟΤΕ μόνος μου. Εκτός από την εξύψωση του ηθικού μας, το ζευγάρι μας είναι εγγύηση για την ασφάλεια μας . Παρακολουθεί τα σκάφη, εμάς καθόλη τη διάρκεια της βουτιάς και μάλιστα αν είμαστε σταθεροί για πολύ καιρό ξέρει να διαβάζει ΟΛΕΣ μας τις κινήσεις, ακόμα και το βλέμμα μας καλύτερα από εμάς.) Μπορεί πάαααρα πολύ συχνά να βοηθήσει να βγουν ψάρια που αλλιώς θα τα χάναμε. (δευτέρωμα, ξεψάρισμα και τρύπωμα του ψαριού, ξεβράχωμα, ακόμα και να δει από πάνω κάτι που εμείς δεν το βλέπουμε από κάτω πχ το ψάρι να βγαίνει από την τρύπα και να τρυπώνει σε άλλη κλπ). Το ψάρεμα με ζευγάρι είναι πολύ πιο ξεκούραστο, αφού υποχρεωτικά δίνουμε χρόνο στον εαυτό μας να αποβάλει το CO2 που συγκεντρώθηκε στο αίμα μας από την προηγούμενη βουτιά. Επιπλέον, έχουμε καλή παρέα και κάποιον να μας συντροφεύει και να λαφαζανεύκουμε στο δρόμο. :wink:

Τώρα, το άλλο που κάναμε παλιά να πηγαίνουμε δήθεν με ζευγάρι και ο ένας να είναι στη δύση και ο άλλος στην ανατολή είναι χειρότερο από το να πας μόνος σου γιατί νιώθεις ότι έχεις ασφάλεια ενώ δεν έχεις. Επίσης, ο αριθμός 3 είναι κακός γιατί πάντα ο ένας μένει μόνος του.
Συμφωνώ. Το ψάρεμα με ένα όπλο παρέχει τεράστια πλεονεκτήματα για να διεξαχθεί ένα ασφαλές και αποδοτικό ψάρεμα με ζευγάρι.Πόσα όμως ζευγάρια ψαρεύουν με ένα όπλο?
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψάρμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by Giorkos »

mpousoulas wrote: Συμφωνώ. Το ψάρεμα με ένα όπλο παρέχει τεράστια πλεονεκτήματα για να διεξαχθεί ένα ασφαλές και αποδοτικό ψάρεμα με ζευγάρι.Πόσα όμως ζευγάρια ψαρεύουν με ένα όπλο?

πολλά λία εώς καθόλου...
αν υπάρχει η θέληση όμως δεν βρίσκω που υπάρχει πρόβλημα να ψαρέψουν με ένα όπλο....στο κάτω κάτω ας βάλουν που μισά να γοράσουν ένα πιο ακριβό (εξωτικό) κιόλας :wink: ....(αν δεν 'μπορεί' ο ένας με το όπλο του άλλου....)


εν τζαι τούτος ένας τρόπος ρε μπούσουλα να πιάσεις 100αρι στο σιέριν σου :D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by gptochos »

Το ένα οπλο δεν το βρίσκω αποδοτικό! Σε περίπτωση πχ που παίξει ο Γιώρκος τη συναγρίδα τζαι κρέμεται και βλέπω ότι θα σκιστεί και θα του φύγει τι θα κάμω! Εννα κατεβώ να την σιαμαϊλύσω για να την καλοπιάσω και να μεν φύγει? :lol:

Το θέμα είναι να ψαρευκεις αλλά να έχεις το νού σου στο ζευγάρι σου και όχι στο αν θα περάσει ψάρι και να το παίξεις!

Εγώ πάντως να ψαρευκω με τα παστούνια του Γιώρκου δεν το δέχουμαι :hand:

:lol: :lol: :lol:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by Giorkos »

gptochos wrote: Εννα κατεβώ να την σιαμαϊλύσω
ου τον κκιάολο....

έμεινεν του χούιν


:D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by hdemetris »

gptochos wrote:έρκετουν βιτσα πάνω μου στο καρτέρι αλλά το ζευγάρι μου, εν νάκκον αμπάλατο και εξηλάωσεν τον και έμεινα με δκυο χείλι καμένα!!!!! :lol:
Κοπέλια να πω την γνώμη μου πας τούτο το θέμα μιας και ξέρω πως ψαρεύετε χωρίς να θέλω να σας παίξω τον έξυπνο ούτε τον καθηγητή του ψαροτούφεκου αφού δεν είμαι.
Γιώργο (gptochos) πιστεύω ότι ψαρέφκετε λάθος. Κολλάτε ο ένας πας τον άλλο σε απόσταση 5 μέτρων και ο καθένας κάμνει τα δικά του. Εν επόμενο να διώχνετε ο ένας τα ψάρκα του άλλου. Άνοιξε λίγη απόσταση ρε φίλε μεν κολλάς πίσω που τον Γιώρκο. Άφησε 20-30 μέτρα απόσταση. Ή κάμνετε εναλλάξ βουτιές αλλά πάλι να βλέπεις τον άλλον στον βυθό στα όρια που μπορείς να τον δεις και να είσαι εντελώς ακίνητος (και τα χέρια και τα πόδια). Με το να κάνεις καρτέρι στα 4-5 μέτρα βάθος και ο άλλος ναν ακριβώς από πάνω σου νομίζεις εννα κοντέψει τίποτε; Μπααα
Να διευκρινίσω ότι ούτε εγώ ψαρεύω σωστά αφού παρά να έχω τον άλλο να περνά από πάνω μου όταν κάνω καρτέρι ή να με τυλίγει όπως το λουκάνικο με το σχοινί της σημαδούρας του προτιμώ να ανοίγω μεγάλη απόσταση.
Όμως τις λίγες φορές που ψαρεύω με άλλον με εναλλάξ βουτιές και λίγο πιο βαθιά το απολαμβάνω ακόμα και όταν δεν πιάσω τίποτε. Τουλάχιστον πιέζομαι και κάνω χρόνους. Έχει και τούτο την φάση του.
Αυτά
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by gptochos »

hdemetris wrote: Κοπέλια να πω την γνώμη μου πας τούτο το θέμα μιας και ξέρω πως ψαρεύετε χωρίς να θέλω να σας παίξω τον έξυπνο ούτε τον καθηγητή του ψαροτούφεκου αφού δεν είμαι.
Γιώργο (gptochos) πιστεύω ότι ψαρέφκετε λάθος. Κολλάτε ο ένας πας τον άλλο σε απόσταση 5 μέτρων και ο καθένας κάμνει τα δικά του. Εν επόμενο να διώχνετε ο ένας τα ψάρκα του άλλου. Άνοιξε λίγη απόσταση ρε φίλε μεν κολλάς πίσω που τον Γιώρκο. Άφησε 20-30 μέτρα απόσταση. Ή κάμνετε εναλλάξ βουτιές αλλά πάλι να βλέπεις τον άλλον στον βυθό στα όρια που μπορείς να τον δεις και να είσαι εντελώς ακίνητος (και τα χέρια και τα πόδια). Με το να κάνεις καρτέρι στα 4-5 μέτρα βάθος και ο άλλος ναν ακριβώς από πάνω σου νομίζεις εννα κοντέψει τίποτε; Μπααα
Να διευκρινίσω ότι ούτε εγώ ψαρεύω σωστά αφού παρά να έχω τον άλλο να περνά από πάνω μου όταν κάνω καρτέρι ή να με τυλίγει όπως το λουκάνικο με το σχοινί της σημαδούρας του προτιμώ να ανοίγω μεγάλη απόσταση.
Όμως τις λίγες φορές που ψαρεύω με άλλον με εναλλάξ βουτιές και λίγο πιο βαθιά το απολαμβάνω ακόμα και όταν δεν πιάσω τίποτε. Τουλάχιστον πιέζομαι και κάνω χρόνους. Έχει και τούτο την φάση του.
Αυτά
Ρε Δημήτρη στες περιοχές που ψαρέυκουμε χωρίς βάρκα άμα έχω 20 - 30 μέτρα απόσταση τούτο σημαίνει ότι εννα ψαρεύκει πάνω στον άμμο ο ένας από τους δύο!
Ο όρος ζευγάρι σημαίνει ότι είσαι κοντά στον άλλο σε περίπτωση που χρειαστεί τη βοήθεια σου να είσαι τζιαμε και όχι να είσαι 2-3 χιλιόμετρα μακριά! :?

Αν ήταν έτσι να πηαίνουμε ούλλοι μόνοι μας! Τώρα άμα είσαι με ζευγάρι δεν είναι ανάγκη να πέρνεις 2 σημάδούρες! Εναλλαξ καρτέρκα και ο άλλος που περιμένει κρατά τη σημαδούρα!

Εν λογίκο άμα ψαρευκεις σε μικρά βάθη να περιορίζεται ο ρόλος του ζευκαρκού αφού επηρεάζει τα ψάρκα που το βλεπουν από μακρία συμφωνώ αλλά στην περίπτωση του σαργο-φαραώ ακούστηκε ο θόρυβος που το όπλο του ζευκαρκού και έφυε!

Στην πρόσφατη περίπτωση με το κταπόδι που έλεες ότι επειδή ήσουν μόνος σου δεν το έβκαλες! Αν είχες το ζευκάρι δίπλα σου που πάνω σου ήταν να το φκάλεις γιατί ήταν να νοιώθεις πιο ασφαλής και πιο άνετος :wink:

Όταν δεν εφαρμόζουμε σωστά την τεχνική τότε είναι λογικό ότι ποτέ δεν θα την εφαρμόσουμε σωστά και συνέχεια θα λαλούμε ότι εν μας βολέυκει!

ΒΤW την κυριάκή δεν έχασες και τίποτες στον προταρά! Ένα ακταπόδι το αποτέλεσμα της εξόρμησης :( Άσε που δεν είδαμε και κάτι το αξιόλογο! Νέκρα :shock:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by hdemetris »

Φίλε νομίζω το τι έγραψα είναι ξεκάθαρο. Τώρα αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που ψαρεύεις τότε εγώ δεν έχω πρόβλημα.
Λάθος μου που έγραψα ότι έγραψα.
gptochos wrote: ΒΤW την κυριάκή δεν έχασες και τίποτες στον προταρά! Ένα ακταπόδι το αποτέλεσμα της εξόρμησης :( Άσε που δεν είδαμε και κάτι το αξιόλογο! Νέκρα :shock:
Οπότε καλύτερα στα σεντονάκια μου :dance:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by gptochos »

Ρε φίλε δεν είπα ότι είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που ψαρεύω απλά είπε τις συνθήκες που επικρατούν στον συγκεκριμένο τόπο! Αν δεν εφαρμόζεις ψάρεμα με ζευγάρι στις εξορμήσεις σου πως περιμένεις να βελτιωθείς (μιλώ γενικά ρε Δήμητρη)! Απλά εγώ επισημαίνω ότι εαν ψαρεύεις σε μικρό βάθος και γενικά σε μικρό τόπο είναι δύσκολο να εφαρμόσεις την τεχνική τουτή λόγω των περιορισμων που υπάρχουν! Προς θεού δεν θέλω να μειώσω το ψάρεμα με ζευγάρι στα μικρά βάθη! Απλά λέω ότι είναι δύσκολο να εφαρμσοτεί στην πράξη! :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Ψάρεμα με ζευγάρι στην πράξη

Post by mariosko »

το μικρο βαθος ειναι σχετικο και διαφορετικο για τον καθενα απο εμας. το ποσο επικυνδινο ή ακυνδινο ειναι το ψαρεμα χωρις ζευγαρι παλι ειναι σχετικο. καποιος που ειναι προσεχτικος και τηρα τους κανονες και τους χρονους επιφανειας, ψαρευει με καρτερι και ειναι γενικα σοβαρο ατομο νομιζω δεν ειναι και τοσο επικυνδυνο οταν ψαρευει μονος του σε μικρο για αυτον βαθος. καποιος αλλος που δεν ειναι τοσο προσεχτικος ομως, κανει υπερβασεις και ψαρευει με ψαχτηρι και ξεβραχωνει μαυροψαρα μονος του τοτε κινδυνευει εστω και αν το βαθος ειναι μικρο και το "εχει".
τωρα ποσο εφικτο ειναι να ψαρευει καποιος με ζευγαρι σε ξεβαθα νερα, ειδικα με καρτερι, μαλλον ειναι δυσκολο. ο ενας πρεπει να μενει πισω, να μην "ενοχλει " αυτο που κανει καρτερια, να ειναι ομως σε ετοιμοτητα να βοηθησει αν χρειαστει. ειναι αρκετα εκνευριστικο να κανεις καρτερι, να τα κανεις ολα σωστα και εκει που παει να κοντεψει το ψαρι να το βλεπεις να χανετε γιατι το ζευγαρι δεν σε ειδε οτι κανεις καρτερι και αθελα περασε απο πανω σου.
εγω προσπαθω παντα να ψαρευω με το ζευγαρι μου κοντα κοντα. σιγουρα θα υπαρξουν φορες που θα απομακρυνθουμε αλλα τις περισσοτερες φορες ειμαστε διπλα διπλα.
οταν το ζευγαρι ειναι το σωστο και δεν υπαρχουν κοντρες ή αισθηματα ανταγωνισμου, τοτε το ψαρεμα γινετε και ευχαριστα και με ασφαλεια
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”