Πουν τα Λαυράκια;;;

Post Reply
User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by c.nadiotis »

Παίδες, επειδή κινδυνεύω να πάθω ψυχολογικά και ο μόνος τρόπος να την γλιτώσω είναι να βάλω κανένα Λαυρακα πάνω στην βάρκα, πείτε μου, είδεν τα κανένας σας να κυκλοφορούν οξα ακόμα;;;;
I live my life a breath at a time

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by mariosko »

Ορφανιδη, Carfurr
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Μαριος Παπανικολαου
Posts: 12
Joined: Thu Jun 26, 2008 5:22 pm

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by Μαριος Παπανικολαου »

φιλε εγω ακομα δεν πήγα για λαυράκια αν και οι καιρικές συνθήκες συνηγορούσαν για τέτοιου είδους ψαρέματος. Είμαι απο την λάρνακα όμως και ανυπομονώ για το Σαββάτο. Κοιτάζοντας περσινες φώτο μου όμως μέσα Μαρτίου έκανα τις περισσότερες συλλήψεις και με θερμοκασιες 14 βαθμοι. είναι και αυτή η σκόνη....λες να επηρεάζει???? εσυ ψαρεύεις λεμεσό????

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε λαυράκια τίποτα ακόμα αλλά νομίζω πως θα φανούν...βασικά κάποια τσιμπήματα πρέπει να είναι λαυρακίσια, ενώ είδα και ένα να πλατσουρίζει στην επιφάνεια το Σάββατο που πέρασε.

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by c.nadiotis »

Αν με ρωτάς η σκόνη βοήθα… κάτι σαν τεχνίτη συννεφιά… εν έχεις να ανήσυχης για την θέση του ήλιου…
Ακούεται δεξιά αριστερά ότι φανήκαν λίγα, εγώ είδα ένα τη Κυριακή το απόγευμα 2-3 κιλά αλλά εν μου έδωσε χέρι…. Εν να δήξει…
I live my life a breath at a time

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by Antreas »

ε πηγα σε 2 τοπους σημερα ιδικα για λαβρακια τζαι τιποτε :(
δεν βλεπω καθολου ψάρι φέτος

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by Greg »

εκατσα και εψαξα το θεμα 'λαβρακι' αρκετα, ρωτησα δυτες, καλαμαες σε λαβρακοτοπους και μαζεψα αρκετα στοιχεια επειδη και γω φετος εφα τους τοπους και δεν ειδα..

Τα λαβρακια ειναι ψαρια της ακτης και οχι του πελαγους οπως μινερια, λουτσοι, δακκανομουττες κτλ που παν και ερχοντε αναλογα με την εποχη. Αρα λαβρακια υπο κανονικες συνθηκες πρεπει να υπαρχουν ολοχρονα στις ακτες.. Ο λογος που τα ψαχνουμε κυριως τον χειμωνα ειναι γιατι υπαρχουν οι συνθηκες που ευνοουν το ψαρεμα τους. Οπως οι τρικυμιες και η εποχη που γεννουν.. Ο κυριως λογος ομως που τα πιανουμε οκτωβρη-γενναρι ειναι διοτι πολυ απλα εν η περιοδος που σπαζουν/ελευθερονονται απο τα κλουβια και οσα γλιτοσουν εμπλουτιζουν προσορυνα τις θαλασσες μας μεχρι να τα πιασουμε...(εχει 2 χρονια να 'σπασει' κλουβι με λαβρακια ομως !!! )

προπερσυ το καλοκαιρι εβγαλα περισσοτερα λαβρακια απο οτι τον χειμωνα.. αλλες χρονιες την ανοιξη, τον χειμωνα και ου το καθ 'ξεις.... θεωριες γισ θερμοκρασιες νερου, φεγγαρια κτλ ΔΕΝ ευσταθουν διοτι μες το καταμεσημερο του καλοκαιριου επιαννα λαβρακια απο 2 ως 4κιλα.

συμπερασμα? το λαβρακι ειναι σπανιο ψαρι μεχρι να ανοιξει καποιο κλουβι ενος ιχθυοτροφιου, και υπαρχει ολοχρονα στις παραλιες μας
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by caveman »

Σωστός ο σειράς!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by hdemetris »

c.nadiotis wrote:Πουν τα Λαυράκια;;;
Μες τα κλουβιά :violin:
Who the cap fit
Let them wear it

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Πουν τα Λαυράκια;;;

Post by hemilios »

Greg wrote: συμπερασμα? το λαβρακι ειναι σπανιο ψαρι μεχρι να ανοιξει καποιο κλουβι ενος ιχθυοτροφιου, και υπαρχει ολοχρονα στις παραλιες μας
Η πιο σωστή κουβέντα για τα λαυράκια.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν σπάσουν τα κλουβιά και υπάρχουν κοπάδια από ήμερα λαυράκια κάνουν πολύ αισθητή την παρουσία τους και πιο μεγάλα λαυράκια- άγρια ( ή τουλάχιστον που έχουν μείνει αρκετό καιρό ελεύθερα).

Σε αντίθετη περίπτωση σπάνια βλέπεις μεγάλο λαυράκι.

Και κάτι ακόμη. Εκεί που κυκλοφορούν μεσαίου μεγέθους λαυράκια, σε πολλές περιπτώσεις κυκλοφορεί και το πιο μεγάλο που πρέπει να είναι το θηλυκό.

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”