Αδεια ταχυπλοου Σκαφους

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Νεος στη βαρκα

Post by fISHANDCHIPS »

admin wrote:
sea-hunter wrote:ρε φιλε καμια σχεση...απλα 8ελω να πιασω ενα συμβατικο για μεταφορα παραπανω σε μικρες αποστασεις χωρις πολλες νομικες- χρηματικες περιπετειες λογο ελλειψης χρονου(βλεπε στρατος) για την ε3ασφαλιση μιας κανονικης αδειας και χρηματος για την αγορα μιας κανονικης βαρκας.ελπιζω να καταλαβες τι 8ελω να πω και να 3ερεις οτι συμφονω απολυτα μαζι σου για τα περι ασφαλειας :!: :wink:
Πιασε fishing kayiak
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:
με την περιγραφή σου νομίζω και εγώ οτι ένα fishing kayiak θα ηταν οτι πρέπει ... εχτός αν είσαι τεμπέλης και εν θέλεις να κάμνεις κουπι
στην Λεμεσό έχει μερικούς που ασχολούνται και εν ωραία φάση ... σε κάποια φάση θα πιάσω και εγώ ένα ...απλά τούτη την στιγμή έχω άλλες προτερεότητες
Με ένα fishing kayiak μπορείς να κάμεις τρόλλινγκ ,καθετή , jigging ,σπίννινγκ κτλ
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Νεος στη βαρκα

Post by AggelosLRK »

Εδω στη Λαρνακα που μπορω να βγαλω αδιεια πλοηγησης σκαφους?που να αποταθω?

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: Νεος στη βαρκα

Post by paulos charalambous »

AggelosLRK wrote:Εδω στη Λαρνακα που μπορω να βγαλω αδιεια πλοηγησης σκαφους?που να αποταθω?
Ρε φιλε εγω αθυμουμε που εφκαλα αδεια επηραν με στο λιμανι τζιαμε στες φοινικουδες ...
αν θυμουμε καλα επια στην λεμεσο(τμημα εμπορικης ναυτιλιας)εν ειμαι τζε τελια σιουρος ανεν ετσι που το ελαλουσαν ακριβως :shock: τζαι εγεμωσα μια αιτηση για τεστ για αδεια της βαρκας τζαι ηρτε στο σπιτι επιστολη με την ημερομηνια.. οι εξετασεις εν γραπτες τζαι πραχτικες (νομιζω γινεται να καμεις τζαι αιτηση που το ιντερνετ)(βαλει σε τζαι περνεις τον με την βαρκα)τζα η ερωτησεις εν πολλαπλης επιλογης(εφκαλα την πριν 2 χρονια εν ξερω αν αλλαξε κατι
http://www.mcw.gov.cy/mcw/dms/dms.nsf/i ... enDocument εμπα δαμεσα τζαι ανβρεις οτι θελεις..
εν να θελεις αδεια ασυρματου,αδεια οδηγησης βαρκας,να γραψεις το σκαφος..(να κολλισεις τζε τα LL pano +ονομα της βαρκας)(εν να θελει τζαι επιθεωρηση η βαρκα ..πλε πρεπει να καμεις αιτηση τζιαμε.. εν αν πρπει να εσχεις μεσα οτι λαλει η λιστα που να σου δωκουν
...να γραψεις το τρολει τζαι εισαι κομπλε..
τωρα αν θελεις την βαρκα για να ψαρευκης καθετη ,να τραβας ψαρουι στους τονους τζαι τα λειπα πρπει να πιερωσεις αλλο μια αδεια αλιειας που σκαγος αλλα τζιαμε πρπει να απεις στο τμημα αλιειας(εν λευκωσια νομιζω)

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Νεος στη βαρκα

Post by AggelosLRK »

η εξεταση που θα δωσω πρακτικα θα ειναι με δικο του σκαφος η δικο μου?

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: Νεος στη βαρκα

Post by paulos charalambous »

AggelosLRK wrote:η εξεταση που θα δωσω πρακτικα θα ειναι με δικο του σκαφος η δικο μου?
με δικο του ρε φιλε.. βασικα εν μια βαρκα γυρως τα 20 ποθκια βαλλει σε μεσα οδηγας τζαι ρωτα σε διαφορα πραματα και εξηγα σου θεμας.... μπορει να σου σειρει τζε σωσιβιο ταχα πως εν αθρωπος στην θαλασσα να παεις κοντα του να τον πιαεις..

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Νεος στη βαρκα

Post by AggelosLRK »

Για φουσκωτο 4μ με 30bhp μηχανη παλι χρειαζομαι αδεια σωστα? ουφφφ πως τα βαρκουμε τουτα... :?

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: Νεος στη βαρκα

Post by paulos charalambous »

AggelosLRK wrote:Για φουσκωτο 4μ με 30bhp μηχανη παλι χρειαζομαι αδεια σωστα? ουφφφ πως τα βαρκουμε τουτα... :?
ναι ρε φιλε νομιζω εν που 15 τζε κατω που εν θελεις αδεια

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νεος στη βαρκα

Post by admin »

paulos charalambous wrote:
AggelosLRK wrote:Για φουσκωτο 4μ με 30bhp μηχανη παλι χρειαζομαι αδεια σωστα? ουφφφ πως τα βαρκουμε τουτα... :?
ναι ρε φιλε νομιζω εν που 15 τζε κατω που εν θελεις αδεια
σωστός

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Νεος στη βαρκα

Post by Nautilus »

μα το τρόλλευ πρεπει να είναι γραμμένο :o :?: . Ξέρει κανένας την διαδικασία και τι χρειάζεται?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Νεος στη βαρκα

Post by gptochos »

Άγγελε πας στο Τμήμα Εμπορικής Ναυτιλίας και συμπληρώνεις αίτηση για μαθητική άδεια ταχύπλοου σκάφους. Μαζί με την αίτηση πρέπει να πάρεις συμπληρωμένη από γιατρό μια αίτηση (την κατεβάζεις από το site του Τμήματος) και φωτογραφιες (όχι γυμνές :D ) διαβατηρίου για να σου βγάλουν την άδεια τη μαθητική.

Μετά συμπληρώνεις αιτηση για να κάτσεις εξετάσεις και θα σου έρτει μια επιστολή σπίτι για την ημερομηνία των εξετάσεων και τα τηλέφωνα των εξεταστών. Θα μιλήσεις μαζί τους και θα σου πουν αν οντως ισχυεί η ημερομηνία εκείνη ή αν θα μεταφερθεί καμιά βδομάδα παρακάτω! Πρέπει να αγοράσεις ενα βιβλίο για χειριστές ταχύπλοων σκαφών απ όπου θα δκιαβάσεις. Το βιβλίο τούτο εν 60 σελίδες και το προμηθευεσε από τον Τρικομήτη (Suzuki) στη Στρατηγού Τιμάγια στη Λάρνακα. Θα πας να ζητήσεις τον Αντρέα (νομίζω) και θα σου δώσει. Νομίζω εν 17 ευρώπουλα.

Θα πας στην Μαρίνα Λάρνακας και θα βρεθείτε στο καφέ εκεί στη μαρίνα. Θα πιείτε τον καφέ σας και θα σας κάμνουν προφορικές ερωτήσεις τζιαμέ στυλ συζήτησης. Μετά θα πάτε στα γραφεία της ΠΟΝΑΘΑ ένα κτίριο πίσω από το καφέ και θα γράψετε εξετάσεις στυλ multiple choice. Εν πολλά ευκολα μεν σε ανησυχεί. Μολίς τελείωσει το γραπτό θα τα διορθώσουν και θα σας πουν τα αποτελέσματα. Μετά θα σας συμπληρώσουν την πεδίο της αίτησης ότι επεράσετε και θα το πάρεις στο Τμήμα Εμπορικής Ναυτιλίας θα ακουμπήσεις τα ευρώπουλα σου και την φωτογραφία σου και θα σου βκάλουν την άδεια χειριστή!

Ναυτίλε το τρόλλευ πρέπει όπωσδήπτοε να είναι γραμμένο! Για να γραφτεί το τρόλλευ πρέπει να έχεις τα σχέδια του υπογραμμένα από μηχανολόγο μηχανικό του ΕΤΕΚ. Αν το τρόλλευ και η βάρκα έχουν συνολικό βάρος πάνω από 750 κιλά πρέπει να έχει και φρένα.

Τώρα για να το γράψεις μαζι με τα υπογραμμένα σχέδια πάς στην πιλάνζα του λιμανιου με το τρόλλέυ και την βάρκα σου την ζυγίζουν και σουν βκάλουν το αποδειτκικό του βάρους. Πας στο τμήμα οδικών μεταφορών και τους τα δείχνεις. Κάμνουν ελεγχο του τρόλλευ (τροχούς, φώτα, φρενα κλπ) και στου βκάλουν την εγγραφή!

Πάντως για να γραφτεί άγραφο τρόλλευ εν ολόκληρή διαδικασία εκτός εαν το τρόλλευ έχει τα κατασκευαστικά σχέδια του από την Εταιρεία κατασκευής. Αν δεν τα έχει εν φασαρία να τα κάμεις άσε που εννα θέλουν και μια κοπή ευρώ να σου κάμει τα σχέδια και να σου τα υπογράψει ο μηχανολόγος μηχανίκός.

Αν έχεις ώρα πέρνα από το τμήμα οδικών μεταφορών και βρες ενα επιθεωρητή να σου πει τι πρέπει να κάμεις για να είσαι σίγουρος.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Νεος στη βαρκα

Post by Nautilus »

Σε ευχαριστώ πολύ gptochos για τις πληροφορίες. Πραγματικά εσιοκκαρίστηκα. Πόσα μα πόσα λεφτά θέλουμε για να έχουμε μια βάρκα. Εμένα το τρόλλευ μου εν παλιό και χωρίς stopper και είναι γύρω στα 670κλ με τη βάρκα. Θα πάω να ρωτήσω

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Νεος στη βαρκα

Post by AggelosLRK »

gptochos wrote:Άγγελε πας στο Τμήμα Εμπορικής Ναυτιλίας και συμπληρώνεις αίτηση για μαθητική άδεια ταχύπλοου σκάφους. Μαζί με την αίτηση πρέπει να πάρεις συμπληρωμένη από γιατρό μια αίτηση (την κατεβάζεις από το site του Τμήματος) και φωτογραφιες (όχι γυμνές :D ) διαβατηρίου για να σου βγάλουν την άδεια τη μαθητική.

Μετά συμπληρώνεις αιτηση για να κάτσεις εξετάσεις και θα σου έρτει μια επιστολή σπίτι για την ημερομηνία των εξετάσεων και τα τηλέφωνα των εξεταστών. Θα μιλήσεις μαζί τους και θα σου πουν αν οντως ισχυεί η ημερομηνία εκείνη ή αν θα μεταφερθεί καμιά βδομάδα παρακάτω! Πρέπει να αγοράσεις ενα βιβλίο για χειριστές ταχύπλοων σκαφών απ όπου θα δκιαβάσεις. Το βιβλίο τούτο εν 60 σελίδες και το προμηθευεσε από τον Τρικομήτη (Suzuki) στη Στρατηγού Τιμάγια στη Λάρνακα. Θα πας να ζητήσεις τον Αντρέα (νομίζω) και θα σου δώσει. Νομίζω εν 17 ευρώπουλα.

Θα πας στην Μαρίνα Λάρνακας και θα βρεθείτε στο καφέ εκεί στη μαρίνα. Θα πιείτε τον καφέ σας και θα σας κάμνουν προφορικές ερωτήσεις τζιαμέ στυλ συζήτησης. Μετά θα πάτε στα γραφεία της ΠΟΝΑΘΑ ένα κτίριο πίσω από το καφέ και θα γράψετε εξετάσεις στυλ multiple choice. Εν πολλά ευκολα μεν σε ανησυχεί. Μολίς τελείωσει το γραπτό θα τα διορθώσουν και θα σας πουν τα αποτελέσματα. Μετά θα σας συμπληρώσουν την πεδίο της αίτησης ότι επεράσετε και θα το πάρεις στο Τμήμα Εμπορικής Ναυτιλίας θα ακουμπήσεις τα ευρώπουλα σου και την φωτογραφία σου και θα σου βκάλουν την άδεια χειριστή!

Ναυτίλε το τρόλλευ πρέπει όπωσδήπτοε να είναι γραμμένο! Για να γραφτεί το τρόλλευ πρέπει να έχεις τα σχέδια του υπογραμμένα από μηχανολόγο μηχανικό του ΕΤΕΚ. Αν το τρόλλευ και η βάρκα έχουν συνολικό βάρος πάνω από 750 κιλά πρέπει να έχει και φρένα.

Τώρα για να το γράψεις μαζι με τα υπογραμμένα σχέδια πάς στην πιλάνζα του λιμανιου με το τρόλλέυ και την βάρκα σου την ζυγίζουν και σουν βκάλουν το αποδειτκικό του βάρους. Πας στο τμήμα οδικών μεταφορών και τους τα δείχνεις. Κάμνουν ελεγχο του τρόλλευ (τροχούς, φώτα, φρενα κλπ) και στου βκάλουν την εγγραφή!

Πάντως για να γραφτεί άγραφο τρόλλευ εν ολόκληρή διαδικασία εκτός εαν το τρόλλευ έχει τα κατασκευαστικά σχέδια του από την Εταιρεία κατασκευής. Αν δεν τα έχει εν φασαρία να τα κάμεις άσε που εννα θέλουν και μια κοπή ευρώ να σου κάμει τα σχέδια και να σου τα υπογράψει ο μηχανολόγος μηχανίκός.

Αν έχεις ώρα πέρνα από το τμήμα οδικών μεταφορών και βρες ενα επιθεωρητή να σου πει τι πρέπει να κάμεις για να είσαι σίγουρος.
Νασαι καλα γιωργο ηταν πολυ χρησιμα ολα αυτα,εγω ειχα την απορια αφου ταχατες θελω την αδιεια ταχυπλοου ινταλος να κανω πρακτικη εφοσον ειμαι απειρος?υπαρχει καποια σχολη υποτιθετε? τεσπα εγω θελω να ειμαι σωστος οπως χρειαστει

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Νεος στη βαρκα

Post by gptochos »

Ρε φίλε πιάσμε τηλέφωνο να σου πω κάποια πράματα που τα έχω φρέσκα μες στο νου μου μιας και εγώ πρόσφατα έπιασα τη βάρκα.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Aristodemos
Posts: 2
Joined: Thu Aug 28, 2008 12:41 pm

Αδεια ταχυπλοου Σκαφους

Post by Aristodemos »

Παιδεια καλημερασας

Αν γνωριζει καπιος που και πωσ μπορο να βρω την υλη για της εξετασεις για την αδεια ταχυποου σκαφους.

Αριστοδημος (καινουριος μελος και ψαρας απο σκαφος)

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αδεια ταχυπλοου Σκαφους

Post by admin »

απο τους ναυτικούς ομίλους

Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΚΑΦΩΝ”