ΛΥΘΡΙΝΙΑ

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by ps1xas »

τα έχει ψαρέψει κανεις? τι βάθος? τι δόλωμα? έχω ακούσει και για τσαπαρί εσείς τι πιστεύετε?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by gdeme »

Ελλαδα τα ψαρευαμε τσαπαρι.
Εδω δεν βρηκα καποιον να ασχολειται.(οπως ουτε και με τους κολιους) Κριμα.
Αν το αποφασισεις και βρεις και κανεναν να μην μας στειλει στα κατσαρα, ειμαι μεσα.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by admin »

Φίλε με μακριά παράμαλλα 40-50 εκ , λεπτά και μικρά βαρίδια 20 -40γρ μέσα σε λάκους απο τα 30-60 μέτρα έχεις καλά αποτελέσματα δόλωμα γαρίδα. Καλάμι μαλακό με νήμα για αμεσότητα

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by sea-hunter »

επιασα ενα την περασμενη δευτερα στα 17-19 μετρα με δολωμα καλαμαρι και αρματωσια στυλ paternoster με 25μμ παραμαλλο
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by belluga »

Ο Κωνσταντινος ο Καλογιρου να μας ριξει τα φωτα του :-D οι μονο να ποσταρισκει καθε ευτομα λυθρινια! :-D
Ατε Κωτσο πεμας το κολπο; :-) :-) :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by Captain theodoros »

gdeme wrote:Ελλαδα τα ψαρευαμε τσαπαρι.
Εδω δεν βρηκα καποιον να ασχολειται.(οπως ουτε και με τους κολιους) Κριμα.
Αν το αποφασισεις και βρεις και κανεναν να μην μας στειλει στα κατσαρα, ειμαι μεσα.
Τσαπαρί δεν το έχω ακούσει άλλη φορά για τα λυθρίνια , για γοπες κοκαλια κλπ οκ , αλλά λυθρίνια δεν το έχω ακούσει πάντως μπράβο για την τεχνική σου , εγώ τα ψαρεύω με παράμαλλα 40 εκατοστά στην καθετί με γαρίδα η καραβίδα χτυπά καλύτερα .
Σε βάθος 30- 60 μέτρα !
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by ps1xas »

στις τελευταία εξόρμηση που έκανα ήμουν πολύ ευχαριστημένος και σκέφτομαι να ξαναπάω αποκλειστικά για αυτά.. υπάρχει συγκεκριμένος καιρός που πιάνονται? πχ τώρα που αρχίζει και χειμωνιάζει θα τσιμπούν πάλι? η χάνονται? τα πήρα με δόλωμα γαρίδα.. τι άλλο δόλωμα μου προτείνεται?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλην Εσπεραν Στελιο :)
Στους τοπους μας δεν μπορεις να πεις "παω ειδικα για λυθρινια" διοτι θα σου βγουν και Χαννοι και Σπαροι κλπ.
Το κυριο μελημα οταν κυνηγαμε αυτα τα ψαρια ειναι ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ.
Πρεπει να νοιωσεις τα ΠΡΩΤΑ τσιμπηματα που προερχονται απο τα λυθρινια. Αν αργησεις θα συνεχισουν οι Χαννοι.
Οπως ειπε και ο Καπετανιος, πρωτο δολωμα το Καραβιδακι. Μετα.... Γαριδα, σκουληκια, καλαμαρι κτυπημενο.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Gdeme Καλησπερα σου :)
Και ομως ΕΧΕΙ :wink:
Απλα στον τοπο μας, οι "Επαγγελματιες" ηταν διαχρονικα ΑΧΑΠΑΡΑΝΤΑΝ :lol: :lol:

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by ps1xas »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλην Εσπεραν Στελιο :)
Στους τοπους μας δεν μπορεις να πεις "παω ειδικα για λυθρινια" διοτι θα σου βγουν και Χαννοι και Σπαροι κλπ.
Το κυριο μελημα οταν κυνηγαμε αυτα τα ψαρια ειναι ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ.
Πρεπει να νοιωσεις τα ΠΡΩΤΑ τσιμπηματα που προερχονται απο τα λυθρινια. Αν αργησεις θα συνεχισουν οι Χαννοι.
Οπως ειπε και ο Καπετανιος, πρωτο δολωμα το Καραβιδακι. Μετα.... Γαριδα, σκουληκια, καλαμαρι κτυπημενο.
καλησπέρα και σε εσένα κύριε ευάνθη...
όταν λες λεπτά εργαλεία τι εννοείς? εγώ βάζο μάνα και παράμαλλο 23 αόρατο και αγκίστρι 10 τώρα για καραβιβιδακι δε νομίζω να πουλα κανεις κύπρο.. η κάνω λάθος?

ειδικά στις 2 τελευτές εξόρμησης που πήγα στο ίδιο τόπο.. είχα πολλά καλά αποτελέσματα έπιασα κάπου στα 30 όχι μονος με άλλο 2 φίλους

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by Captain theodoros »

Καλησπέρα σας και από μένα , αγαπητέ μου Ευάνθη είσαι καλά ?
Παιδιά τσαπαρί σε μένα έχει χτυπήσει μόνο στο συρόμενο , κάποτε παλιά έκανα συρτή τσαπαρί για κοκαλια , κάπου κάπου αραιά χτυπούσε και Κανά λυθρίνι αλλα συρομενο .
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΣΩΣΤΟΣ Στελιο :!: :!: :!:
Εισαι απο εκεινους που πιαννεις το θεμα απο την αρχη :clap: :clap: :clap:
Πολλοι πανε με 60+ μανα και 40+ παραμαλλα :snooty: :snooty:
Η βελτιωση που μπορεις να κανης ειναι να παεις σε νημα λεπτο (π.χ. Daiwa Tournament 8, 12 m.m.) και καλαμι τυπου Φητερ, 7 - 8 ποδια.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλησπερα Καπετανιε :D
Θα σου φανει παραξενο.... ΑΛΛΑ οι Κυπριοι δεν ξερουν το τσαπαρι.
Απειροελαχιστοι ειναι εκεινοι που ψαρευουν με την μεθοδο αυτη για Κολλιους, Σαφριδια, Σαρδελλες.
Τα πουλουν τα μαγαζια κυριως για Χαννους.

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by Captain theodoros »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλησπερα Καπετανιε :D
Θα σου φανει παραξενο.... ΑΛΛΑ οι Κυπριοι δεν ξερουν το τσαπαρι.
Απειροελαχιστοι ειναι εκεινοι που ψαρευουν με την μεθοδο αυτη για Κολλιους, Σαφριδια, Σαρδελλες.
Τα πουλουν τα μαγαζια κυριως για Χαννους.
Καλημέρα Ευάνθη μου , κάπου διάβασα ότι δεν έχετε καραβιδακι αυτό είναι άσχημο , εδω όπως ξέρεις έχουμε δυο ποιότητες το πράσινο και το ντόπιο το κόκκινο αυτό σκίζει πολύ καλό δόλωμα . :clap:
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Τα ετη 1977 -1980 , οταν ημουν φοιτητης, εκανα παρεα με ενα Μπαρπα απο το Νεο Φαληρο.
Πηγαιναμε παρεα για ψαρεμα στον Σκαραμαγκα, πανω στες εξεδρες που βγαζουν τα πλοια.
Με πειραζανε οι γεροντες, τοτε, που ψαρευα με καλαμι. Εκεινοι κανανε τσαπαρι στο χερι.
Οτι πιαναμε πηγαινε στην ταβερνα που ειχε η οικογενεια. Εκει δοκιμασα για πρωτη φορα Κολλιο καπνιστο.
Τοτε ηταν που γνωρισα και τα δολωματα αυτα.
ΧΡΥΣΕΣ ΕΠΟΧΕΣ Καπετανιε μου. Να τες θυμωμαστε και να ελπιζουμε να ξαναβρη ο Ελληνας το γελλιο του :pray: :pray: :pray:

Post Reply

Return to “ΚΑΘΕΤΗ”