ΛΥΘΡΙΝΙΑ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by konstantinos kalogir »

belluga wrote:Ο Κωνσταντινος ο Καλογιρου να μας ριξει τα φωτα του :-D οι μονο να ποσταρισκει καθε ευτομα λυθρινια! :-D
Ατε Κωτσο πεμας το κολπο; :-) :-) :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Φίλε δυστυχώς δεν υπάρχει κόλπο! :lol: :lol:
Λεπτές αρματωσιές, 0.20mm παράμαλλο - 0.23mm μάνα, καμπόσες έτοιμες αρματωσιές γιατί μπλέκουνται εύκολα. Τρία αγγίστρια, τα πάνω με μήκος γύρω στα 6-10 εκατοστά και το κάτω πιο μακρύ, έτσι ώστε να είναι πατωτό και το βαρίδι στο τέλος. Αρματωσιά για όλα τα ψάρια της καθετής :D Αν είσαι τυχερός εν να πιάσεις και λυθρίνια! Δυστυχώς εν εκατάφερα να έβρω τόπο μόνο για λυθρίνια, συνήθως εν γεμάτο χάννους και πιάνουμε και κάποια λυθρίνια! :D
Βάθη εξαρτάτε, συνήθως πάνω που τα 30 μέτρα, πιο έξω βρίσκουμε αλλά μικρά τα οποία πάνε πίσω! Πολλές ώρες δοκιμής το κόλπο! :D
Καραβιδάκι υπάρχει στην Κύπρο, πρέπει όμως να πηγαίνετε στα μαγαζιά και να το προπαραγγέλετε!

User avatar
Damianos
Posts: 18
Joined: Wed Feb 29, 2012 7:56 pm

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by Damianos »

Δηλαδή αν έχω καταλάβει καλά είναι η ίδια η αρματοσια με αυτή που πάμε στους χανους? Και το μόνο που μένει μετά για να πιάσουμε λυθρινια είναι η τυχη?
Σχετικά για τα καραβιδακια , υπάρχουν στη Κυπριακή αγορά, προσωπικα αγόρασα αρκετές φορές χωρίς να το προπαραγγειλω... Οποιος θέλει να μου στείλει μήνυμα να του πω από που να πάει....

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by Captain theodoros »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Τα ετη 1977 -1980 , οταν ημουν φοιτητης, εκανα παρεα με ενα Μπαρπα απο το Νεο Φαληρο.
Πηγαιναμε παρεα για ψαρεμα στον Σκαραμαγκα, πανω στες εξεδρες που βγαζουν τα πλοια.
Με πειραζανε οι γεροντες, τοτε, που ψαρευα με καλαμι. Εκεινοι κανανε τσαπαρι στο χερι.
Οτι πιαναμε πηγαινε στην ταβερνα που ειχε η οικογενεια. Εκει δοκιμασα για πρωτη φορα Κολλιο καπνιστο.
Τοτε ηταν που γνωρισα και τα δολωματα αυτα.
ΧΡΥΣΕΣ ΕΠΟΧΕΣ Καπετανιε μου. Να τες θυμωμαστε και να ελπιζουμε να ξαναβρη ο Ελληνας το γελλιο του :pray: :pray: :pray:
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:


Τι μου θύμισες αγαπητέ μου φίλε μου τώρα τον Σκαραμαγκά το πρώτο μου ψάρεμα σε βάρκα του κουμπάρου μας , καθετί έπιασα έναν κολιό και εγώ το τι έγινε δεν περιγράφετε ήμουν σε ηλικία 10 χρόνων , καταλαβαίνεις σεισμός έγινε στην βάρκα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by konstantinos kalogir »

Damianos wrote:Δηλαδή αν έχω καταλάβει καλά είναι η ίδια η αρματοσια με αυτή που πάμε στους χανους? Και το μόνο που μένει μετά για να πιάσουμε λυθρινια είναι η τυχη?
Σχετικά για τα καραβιδακια , υπάρχουν στη Κυπριακή αγορά, προσωπικα αγόρασα αρκετές φορές χωρίς να το προπαραγγειλω... Οποιος θέλει να μου στείλει μήνυμα να του πω από που να πάει....
Φίλε Δαμιανέ δεν θα το έλεγα 'τύχη'.. Πρέπει να ψάξεις για να εβρεις τα λυθρίνια. Συνήθως ζουν σε βυθούς που κρατούν και χάννους αλλά χάννοι υπάρχουν και σε περιοχές που δεν κρατούν λυθρίνια. Πρέπει να δοκιμάσεις επανελημένα τόπους κατεβάζοντας τες αρματωσιές σου αρκετές φορές για να τα έβρεις. Επίσης βασική διαφορά στην αρματωσιά είναι τα αγγίστρια προσωπικά στους χάννους δουλέυω σχετικά μεγάλα (νο 4. νο 6) ενώ για τα λυθρίνια πιο μικρά (νο.10), βέβαια αυτό εξαρτάται από τον κατασκευαστή γιατί κάθε εταιρία έχει και το δικό της τρόπο που μετρά τα μεγάθη των αγγιστριών. Γενικά στα λυθρίνια βάζω μικρά αγγίστρια, χωρίς να ξέρω ότι είναι απαραίτητα σωστό αυτό. Απλά προσωπικά μου έδωσε παραπάνω ψάρια

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by ps1xas »

είχαμε συζήτηση με ένα φίλο σήμερα περί το ψάρεμα τον λυθρινιών και μου είπε ότι τα ψάρευε παλιά αλλα ήταν όλα τα αγκίστρια του χαμέ στην άμμο ... μου είπε ότι στο λυθρίνι του αρέσει να βρίσκει το δόλωμα μέσα στην άμμο.. τι λέτε?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by konstantinos kalogir »

ps1xas wrote:είχαμε συζήτηση με ένα φίλο σήμερα περί το ψάρεμα τον λυθρινιών και μου είπε ότι τα ψάρευε παλιά αλλα ήταν όλα τα αγκίστρια του χαμέ στην άμμο ... μου είπε ότι στο λυθρίνι του αρέσει να βρίσκει το δόλωμα μέσα στην άμμο.. τι λέτε?
Άκουσα το ίδιο ρε φίλε, και για αυτό το τελευταίο παράμαλλο κάμνουμε το μακρύ. Όμως επιάσαμε πολλά ψάρια στα πιο ψηλά αγγίστρια, ακόμα και 2-3 μέτρα πάνω που τον βυθό, ειδικά τζιαμέ στο τοπούι μας :wink:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by admin »

Στέλιο για τα λυθρίνια υπάρχουν ή δημιουργούνται τόποι. Εξηγούμε, για 10 χρόνια περίπου τώρα ψάρευα τα λυθρίνια σε συγκεκριμένη περιοχή και συγκεκριμένη περίοδο. Έπιανα κάθε εξόρμηση 10-30 ψάρια . Τα ψάρια είναι αρκετά έξυπνα και για αυτό είναι πολύ πιο επιφυλακτικά από άλλα ψάρια της καθετής όπως ο Χάνος. Στην συγκεκριμένη περιοχή που τα ψάρευα το βάθος ήταν 60 μέτρα περίπου λασπόαμμος. Εκεί υπήρχαν κάποιες σημαδούρες. Λοιπόν κάθε χρονιά την συγκεκριμένη περίοδο τσιμπούσαν σαν τρελά . Μιά μέρα είδα την τράτα να περνάει εκεί κοντά και διαπίστωσα ότι την συγκεκριμένη περίοδο ψάρευε η τράτα στην περιοχή κάθε χρόνο και τα λιθρύνια πήγαιναν κοντά στην σημαδούρα για προστασία. Πέρσι έφυγαν την συγκεκριμένη σημαδούρα και πήγα να δοκιμάσω αλλά τίποτα ούτε τσίμπημα. Έτσι ξεκίνησα το ψάξιμο. Βρήκα τα ψάρια διάσπαρτα σε ισοβαθίες μεταξύ 40-60 μέτρα σε λασπόπαγγους. Έπιανα ένα εδώ ένα εκεί και πάει λέγοντας. Πάλι όταν πήγαινω για καθετή για χάνους συχνά πυκνά σε βάθη πέραν των 40 μέτρων πιάνω κανένα
Attachments
lithrini 2.JPG
lithrini 2.JPG (72.24 KiB) Viewed 4971 times
lithrini.JPG
lithrini.JPG (107.79 KiB) Viewed 4972 times

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by Captain theodoros »

ΑΡΙΣΤΕ ΕΙΣΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΜΠΡΑΒΟ :clap: :clap: :clap:
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Σημερα μεγαλωσε τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ που μοιαζει με τον Κολοσσο της Ροδου :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :wink:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΛΥΘΡΙΝΙΑ

Post by admin »

Ευχαριστώ κύριε Ευάνθη όντος όλα μοιάζουν ασήμαντα μπροστά σε τέτοια γεγονότα. Ιδιαίτερα μετά απο τόση ταλαιπωρία. Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά μεχρι τέλους :wink:

Post Reply

Return to “ΚΑΘΕΤΗ”