ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

ρε φιλε να ιρονευκεσε ξερεις να πιανεις κανενα ψαρι ξερις? βαλε καμιαν φοτο με κανεναν ψαριν ιλικιομενον να δουμεν και εμεις :lol: :lol: :lol:
τα ψαρια ειναι χοντρα

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by mariosko »

Το αν πιάννω ψάρκα ξερουν το τζινοι που παν μαζι μου και οι φιλοι μου ρε κοπελλουιν. Πάντως αν επιαννα τα ψαρκα που πιαννεις εσυ σιουρα εν θα τα ποσταρισκα. Εν παω ψαρεμα να γιεμοσω την σακκουλλα, παω ψαρεμα να περασω καλα και να πιασω τα ψάρκα που ΘΕΛΩ, οι τζινα που θα φερει πανω η καθετη μονη της. τουτη ειναι η διαφορα μας ρε
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by AggelosLRK »

μην το κανουμε γηπεδο βρε παιδια,οι πραγματικοι εχθροι της θαλασσας δεν βρισκονται μεσα στο φορουμ μας,υγειαν!

j the r
Posts: 115
Joined: Fri Mar 02, 2007 9:13 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by j the r »

eo mwre eoooo
ka ola ta paidia

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

mariosko wrote:Το αν πιάννω ψάρκα ξερουν το τζινοι που παν μαζι μου και οι φιλοι μου ρε κοπελλουιν. Πάντως αν επιαννα τα ψαρκα που πιαννεις εσυ σιουρα εν θα τα ποσταρισκα. Εν παω ψαρεμα να γιεμοσω την σακκουλλα, παω ψαρεμα να περασω καλα και να πιασω τα ψάρκα που ΘΕΛΩ, οι τζινα που θα φερει πανω η καθετη μονη της. τουτη ειναι η διαφορα μας ρε
σιγνομη ρε φιλε εγω ενιξερω να ψαρευκω γιαφτον αν πιανεις ψαρκα καλα βαλε καμιαν φοτο να δουμεν πια εν τα ψαρκα τα καλα που πιανεις εσυ για να μαθουμεν και εμεις . και με πιαν τεχνικη τα πιανεις ?
τα ψαρια ειναι χοντρα

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by mariosko »

Nirou wrote:
mariosko wrote:Το αν πιάννω ψάρκα ξερουν το τζινοι που παν μαζι μου και οι φιλοι μου ρε κοπελλουιν. Πάντως αν επιαννα τα ψαρκα που πιαννεις εσυ σιουρα εν θα τα ποσταρισκα. Εν παω ψαρεμα να γιεμοσω την σακκουλλα, παω ψαρεμα να περασω καλα και να πιασω τα ψάρκα που ΘΕΛΩ, οι τζινα που θα φερει πανω η καθετη μονη της. τουτη ειναι η διαφορα μας ρε
σιγνομη ρε φιλε εγω ενιξερω να ψαρευκω γιαφτον αν πιανεις ψαρκα καλα βαλε καμιαν φοτο να δουμεν πια εν τα ψαρκα τα καλα που πιανεις εσυ για να μαθουμεν και εμεις . και με πιαν τεχνικη τα πιανεις ?
Ξαναδιαβασε το bold. Η "τεχνικη" ειναι τζινη που σου δια την εφκερια να εισαι επιλεκτικος, να δεις το ψαρι, να κρινεις αν αξιζει τον κοπο να το σκοτωσεις και να δοκιμασεις να το πιασεις στα ισια και στην εδρα του. Πραματα που εσενα δεν νομιζω να σε αγγιζουν, οποταν μεν το ψαχνεις.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

γιαφτο ειμαι μελος του σαιτ για να μαθεννω, πια ειναι τουτι η τεχνικη και σε πια ψαρια απευθινετε εχτος και αν δεν θες να με πλιροφορισεις αστο. επιδη σε αυτη την σελιδα του φορουμ μιλουμε για βαθια καθετη. με πιον τροπο ψαρεματος ειμαστε πιο επιλεχτικη?
τα ψαρια ειναι χοντρα

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

το ρε κοπελλουιν αρεσεν μου .
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by MariosK »

Κοπέλια κόψετε το. Ο καθένας κάμνει τα ψαρέματα του με βάση την συνείδηση του. Νιρού αφού θωρείς ότι κάποιους ενοχλεί τους ετσί ψαριές μεν βάλλεις έτσι φώτο να δούμεν τι θα γίνει. Μάριε είπες το μιαν είπες το θκιο ρε κουμπάρε επίραμεν το νόημα.

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

καλες γουρλομματες στον κολπο λαρνακας
Attachments
17112010155_001.jpg
17112010155_001.jpg (52.81 KiB) Viewed 7356 times
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by plenom'metatopsarem? »

τωρά διάβασα το συγκεκριμένο θέμα!
την πιο σωστή κουβέντα είπεν την ο Άγγελος! οι εχθροί της θάλασσας δεν είναι στο φόρουμ!

marios allexandrou
Posts: 4
Joined: Tue Jun 07, 2011 10:48 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by marios allexandrou »

ρε παιδκια ποσ παν οι μπαλαδεσ τσιμπουν επειεν κανενασ

koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by koutroullos »

Μόλις εγκατέστησα βυθόμετρο στη βάρκα μου (Garmin GSD 24 με P66 Transducer) και θα ήθελα τα φώτα σας στην πρωτη εξόρμηση μου που θα κάνω. Το GPS μου ειναι Garmin με G2 vision χάρτες και ο εξοπλισμός μου είναι 2 Electric Reels Daiwa SS-80 Sokkou. Επίσης αγόρασα έτοιμες αρματωσιές με σταυρούς που έχουν παραμάνες στο τελος τους, αγγίστρια για βάρος (1.2Κιλά ήταν νομίζω) και μία λάμπα για καθετή.

Μερικές απορίες που έχω σαν αρχάριος είναι:
Οι μπαλάδες ψαρέυονται ολόχρονα ή οριμένους μήνες; Τί ωρες γίνεται αυτό το ψάρεμα και πόσες όρες διαρκεί;
Στην περιοχή του Πρωταρά υπάρχουν ή πρέπει να προχωρήσω προς Κάβο Γκρέκο; Σε τί βάθος πρέπει να ψάχνω (Για να ξέρω περίπου πόσο να πάω έξω βασιμένος στους χάρτες).
Τί δόλωμα έιναι καλήτερα να βάλω Γαρίδα/Καλαμάρι ή κάτι άλλο;

Έχεται κάτι άλλο να με συμβουλέυσεται;

Ευχαριστώ

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by admin »

Φίλε ψαρεύονται ολόχρονα, βάλε σκληρά δολώματα καλαμάρι , κομμάτια απο ψάρι κυρίως κολιό ή σαρδέλα φιλέτο αλατισμένο, και ψάξε για απότομες αλλαγές βάθους κάτω απο 500 μέτρα, επίσης το φώς παίζει σπουδαίο ρόλο

koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by koutroullos »

admin wrote:Φίλε ψαρεύονται ολόχρονα, βάλε σκληρά δολώματα καλαμάρι , κομμάτια απο ψάρι κυρίως κολιό ή σαρδέλα φιλέτο αλατισμένο, και ψάξε για απότομες αλλαγές βάθους κάτω απο 500 μέτρα, επίσης το φώς παίζει σπουδαίο ρόλο
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Το P66 χτυπά καμιά 400ρια μέτρα από οτι θυμάμε. Που διαβαζα στον Internet ειδα ότι πιάνονται σε βάθη από 100 μέτρα και πάνω και πιστευα ότι θα μπορουσα να τους δω με το P66 αλλά αν ειναι πάνω απο 500 μέτρα μάλλον δεν θα μπορώ να δω τίποτα με αυτό το μάτι...
Το φώς που λες ότι παιζει σπουδάιο ρόλο τι εννοας ακριβώς; Εννοας το πόσο φως έχει την ώρα που θα πάω ψάρεμα ή το τί λαμπα θα χρησιμοποιήσω? Αν έιναι για τη λάμπα ποια λάμπα μου συστήνεις; Ο λόγος που έιπες σκληρό δολωμα ειναι για να μην φευγει από το αγγιστρι (η γαρίδα θεωρείται μαλακό δηλαδη;);

Post Reply

Return to “ΚΑΘΕΤΗ”