ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

28 ναφτικα απο μαρινα λαρνακος . αλλα και στα 4 εχει κατι ψιλα διλαδι με 2 μιχανακια και απο το προι ος το μεσιμερι περνεις καλα ψαρακια 5 με 6 κιλα θα τα παρις φισικα θελις καλο βιθομετρο οστε να βλεπις τα ψαρια και να ψαρεβεις εκι και οχι να τρος τες ωρες σου στο περιπου . χριαζεσε και καλο GPS με τους νεους τρισδιαστατους χαρτες τις garmin g2 για να μιν ψαχνεις οπου νανε βλεπεις πουκανι σικομα ο βιθος και ψαχνεις εκι
Attachments
_Εικόνα0056.jpg
_Εικόνα0056.jpg (47.19 KiB) Viewed 7419 times
τα ψαρια ειναι χοντρα

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

ρε κοπελια ξερει κανενας γιατι τον τελεφτεον μινα εν τρον η μπαλαδες εν να με πελλανουν θοροτους μες το βιθομετρο αλλα εν τσιμπουν .
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by admin »

αυτή την εποχή αρκετά ψάρια αναπαράγονται και για κάποιο διάστημα δέν τσιμπούν μετά την αναπαραγωγή όμως τσιμπούν αρκετά , πώς ξεχωρίζεις ότι είναι μπαλάδες εκεί κάτω

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

σκλιρος βυθος με ψαρια μεγαλα δεν ειναι μπαλαδες
σκλιρος βυθος με ψαρια μεγαλα δεν ειναι μπαλαδες
_Εικόνα0048.jpg (42.53 KiB) Viewed 7297 times
φιλε ατμιν το πος ξεχοριζεις τους μπαλαδες ειναι ευκολο γιατι? πια αλλα ψαρια του βυθου ειναι κοπαδιαστα σε μεγαλους αριθμους αν δεν ειναι μπαλαδες ειναι κατι αλλο οπος σκιλλοψαρα η γαλεοι η κεντρονια που δεν κικλοφορουν σε τοσο μεγαλα κοπαδια η σχεδον καθολου. μερικα παραδιγματα.
Attachments
λασποτραγανα με μπαλαδες
λασποτραγανα με μπαλαδες
_Εικόνα0038.jpg (38.36 KiB) Viewed 7294 times
τα ψαρια ειναι χοντρα

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

βαθια καθετη
Attachments
_25042010722.jpg
_25042010722.jpg (88.93 KiB) Viewed 7155 times
12062010(008).jpg
12062010(008).jpg (35.36 KiB) Viewed 7149 times
12062010(005).jpg
12062010(005).jpg (30.72 KiB) Viewed 7143 times
τα ψαρια ειναι χοντρα

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by mariosko »

η δευτερη φοτογραφια (και λιγο η πρωτη) με τα γαλεουθκια ειναι εμετικη φιλε μου...
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

πελλος που σε ροτισεν . εγω τροοτα και αρεσκουν μου .τα γαλεουθκια σε πιραξαν αν ηταν κουνελλοι εν θα σε πιραζεν ενεν ψαρκα του θεου και τζινα. ρε ξεκολλατε . δε την φατσα σου μες τον καθρεφτη και να ξερασης σιουρα .
τα ψαρια ειναι χοντρα

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Someone »

Nirou wrote:πελλος που σε ροτισεν . εγω τροοτα και αρεσκουν μου .τα γαλεουθκια σε πιραξαν αν ηταν κουνελλοι εν θα σε πιραζεν ενεν ψαρκα του θεου και τζινα. ρε ξεκολλατε . δε την φατσα σου μες τον καθρεφτη και να ξερασης σιουρα .
Που τί ακριβώς να ξεκολλήσουν τζιήνοι που εννοείς...αήττητε;

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by mariosko »

Nirou wrote:πελλος που σε ροτισεν . εγω τροοτα και αρεσκουν μου .τα γαλεουθκια σε πιραξαν αν ηταν κουνελλοι εν θα σε πιραζεν ενεν ψαρκα του θεου και τζινα. ρε ξεκολλατε . δε την φατσα σου μες τον καθρεφτη και να ξερασης σιουρα .
δεν με ρωτησε κανενας. Λαλω την γνωμη μου. για εμενα δεν ειναι ψαρεμα να συρνω και οτι φκει πανω παει μεσα στην παγονιερα και μετα στο τιανι. ενα ψαρι που γινετε χχ κιλα να το τροω αμαν εν 400 γρμμαρια. Λοαρκασμος δικος σου τι καμνεις. Την φατσα μου θορω την μεσα στον καθρεφτη μια χαρα, ειδικα μετα που θα ερτω που το ψαρεμα. Εσυ θορεις την ρε μανάβη???
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by fISHANDCHIPS »

δεν είναι γαλέοι ...το όνομα του είναι είναι κοκκαλάρης - Squalus acanthias ... μέχρι 3 κιλά ...σπάνια μέχρι τα 9 άλλά συνήθως είναι αυτό το μέγεθος όπως την φώτο.
Ψάρια που πιάννοντε σε μεγάλο βάθος ,και να τα αφήσεις δύσκολά θα επιζήσουν,αν και τούτος δεν κρεπαρίσκει όπως τον βλάχο κ τους μπαλάδες
εδοκίμασα μια φορά και δεν μου άρεσε καθολου το φαι του,η γεύση του ηταν όξινη λες και αι έβαλλα την γλώσσα μου πας τους πόλους της παταρίας της 9βολτης :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by AggelosLRK »

Μια χαρα ειναι τα ψαρια του ανθρωπου,δεν εβγαλε 30 κιλα μπαλαδες οπως αλλοι..

savvy
Posts: 63
Joined: Sat Jan 13, 2007 12:24 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by savvy »

http://en.wikipedia.org/wiki/Spiny_dogfish apla diavaste poso kairo tou perni mexri na anapararxti.. 18 me 25 xonon orimazi gia na gennisi..

bili sten
Posts: 5
Joined: Sat Aug 14, 2010 9:18 am

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by bili sten »

ρε κοπελια αν τσακονεστε για το τι πιανετε ισαστε πελλοι,οτι πιαει ο κα8ενας και προβλιμα του αν το τροι ι οι,και αν χερεστε πως πιανετε καλιτερα ψαρκα που τους αλλουσ μπραβο σας εντζε εχουμε ουλι τιν ιδια τιχι!

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

φιλοι ψαραδες της φοτογραφιες της βαζω για να χαριτε μαζι μου ορισμενει δεν μπορουν να το καταλαβουν οσο για το σιγκεκριμενο ιδος σκιλοψαρου ΤΟ ΚΕΝΤΡΩΝΙ

0ΙΚΟΓΕΝΕΙΑ SQUALIDAE
Έχει επιστημονική ονομασία squalus acanthias.Μακρόστενο & λεπτό κορμί, με μουσούδι μυτερό. Τα δύο ραχιαία πτερύγια είναι οπλισμένα το καθένα με ένα λείο μπροστονό αγκάθι, εξού & το όνομα ακανθίας. Η ράχη είναι γκρίζα σκούρα, μερικές φορές μαυριδερή, με άσπρες κηλίδες στα νεαρά άτομα. Κοιλιά άσπρη. Σπάνια φτάνει το μήκος του 1 μέτρου & το βάρος των 10 κιλών. Ζει μέχρι & 75 έτη.Ψάρι του βυθού & των μεσόνερων (0-1460) μέτρα, μερικές φορές έρχεται σε πολυάριθμα κοπάδια προς τις ακτές.Στη σεξουαλική ωριμότητα, τα αρσενικά είναι 60-70 εκατοστά, ενώ τα θηλυκά 75-90 εκατοστά. Η περίοδος κύησης είναι 2 έτη.
Τρέφεται με κοκκαλόψαρα, μαλάκια, καρκινοειδή & άλλα ασπόνδυλα.
Πιάνεται με τράτες ή παραγάδια επιφανείας & βυθού, σε οποιοδήποτε δόλωμα.
Καταναλώνεται για το κρέας του, το έλαιο συκωτιού, τις βιταμίνες, το δέρμα κ.λ.π εν πολλα μιτσια τσινα που επιασα . ορισμενοι αμορφοτοι νομιζω να εμπλουτισουν λιο τες γνοσης τους στα ψαρια και μετα να λενε οτι θελουν . δεν ασχολουμε με το ψαρεμα του κεντρονιου απλος πιαννω αυτα που πιανοντε την ωρα που ψαρευω μπαλαδες και σκορπιους αν υθελα να τα ψαρευω θα επερνα σε καθε ψαρεμα πανο απο 100 κιλα . ηταν η τελευτεα φοτογραφια που βαζω στο φορουμ
τα ψαρια ειναι χοντρα

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by mariosko »

Nirou wrote:ηταν η τελευτεα φοτογραφια που βαζω στο φορουμ
:greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow:

ΥΓ. ευχαριστουμε που μοιραστικες τις γνωσεις σου μαζι μας.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Post Reply

Return to “ΚΑΘΕΤΗ”