ΜΠΑΛΑΔΕΣ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Την αφορμη για να βαλω στο Φορουμ μας αυτο το νεο θεμα μου την εδωσε ενα βιντεο που μου εστειλε ο Χαμπης.
Το ψαρεμα του Μπαλα πρωτοεμφανιστηκε στην Ιταλια και μετα διαδοθηκε και στην Ελλαδα. Αυτο γινοταν στις αρχες απο τους ερασιτεχνες οι οποιοι ομως,αφου ειχαν πολυ μεγαλες επιτυχιες, αρχισαν να "χουμιζουνται" να καμνουν show off τες "μεγαλες τους ψαριες" και στο τελος να πουλουν και τα ψαρια.
Αυτη η συμπεριφορα ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ και στους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, τους "αρχοντες και ιδιοκτητες πασων των θαλασσων" και..........
Την συνεχεια μπορειται να την μαντεψετε?????? ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ στους ερασιτεχνες να ψαρευουν μπαλαδες, απαγορευση κατοχης μπαλαδομηχανων κλπ.
Χρειαστηκαν Θεοι και δαιμονες να πεισθη το Ελληνικο Κρατος να επιτρεψη ξανα το ψαρεμα αυτο.
Και μην σας φαινεται παραξενο διοτι ειχαμε και εμεις εδω το ιδιο προβλημα με τον Τονο (thunnus Alalunga).
Δεν θελω να λεω πολλα λογια. Απλα θελω να σας προβληματισω ΟΛΟΥΣ.
Ξαπολατε τελος παντων αυτες τες συμπεριφορες διοτι θα το χασουμε ΚΑΙ αυτο το ψαρεμα. ΜΗΝ δινεται αφορμες. Ξυπνηστε επιτελους. Αλλο να πω στους φιλους μου οτι ειχα μια επιτυχια και αλλο να βγαιννω στο Ιντερνετ και να καμνω επιδειξη.

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :cry: :cry: :cry: :cry: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

nicmoy
Posts: 8
Joined: Wed Feb 28, 2007 10:47 am
Location: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by nicmoy »

Ρε φίλε δηλ. οι ηλεκτρικές μηχανές βαθιάς καθετής ή συρτής απαγορεύονται στην Κύπρο;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by admin »

nicmoy wrote:Ρε φίλε δηλ. οι ηλεκτρικές μηχανές βαθιάς καθετής ή συρτής απαγορεύονται στην Κύπρο;
Δέν απαγορεύονται αλλά αν είναι να τις χρησιμοποιούμε για να πιάνουμε ψάρια και να κάνουμε επίδειξη τότε σε μία φάση θα απαγορευτούν ή θα μας σύρουν όλους εκτός θάλασσας, αυτό θέλει να πεί ο κύριος Ευάνθης

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Για οσους ενδιαφερονται :idea: :idea:
Ερχεται αυριο στην Κυπρο, για να λαβη μερος στην Εκθεση που διοργανωνει το Περιοδικο στην Λεμεσο. Ο Κος ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΤΣΗΣ.
Προκειται για ενα απο τους καλυτερους κατασκευαστες ηλεκτρικων "μπαλαδομηχανων" που μπορουν να χρησιμοποιηθουν εκτος απο καθετη μεγαλου βαθους, και για συρτη βυθου, για παραγαδια και για πολλες αλλες χρησεις.
Ειναι ευκαιρια να τον γνωρισεται και να μαθεται απο "πρωτο χερι" την τεχνικη.
Ο Σπυρος ειναι νεαρος, ευκολοσχετιστος και σιγουρα θα χαρει να μιλησει με ολους.

andreas
Posts: 2
Joined: Wed Jan 23, 2008 12:14 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by andreas »

re paidia olo to kalokairi gyreyko tous mpalades sthn larnaka kai tpt.akoma gyreyko tous.kamia pliroforia,kanena stigma :pray: :pray:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αντρεα, σε χαιρετω :!:
Ολοι το ιδιο προβλημα εχουμε στην Λαρνακα :( :( :(
Αυτη την εποχη, μαζι με καποιους φιλους ετοιμαζομαστε για "σοβαρη" εξερευνηση.

andreas
Posts: 2
Joined: Wed Jan 23, 2008 12:14 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by andreas »

ευχαριστω κ. Εβανθη.

andreas1979
Posts: 1
Joined: Tue Sep 02, 2008 8:34 am

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by andreas1979 »

ρε παιδια κανενασ σασ δεν παει στουσ μπαλαδεσ στην λαρνακα?

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

ρε κοπελια με ιντα βυθομετρο τους γιρεφκετε γιατι το δικο μου οστα 220 μετρα να σπασι πετρα διχνει παντος αν ευρει κανενας στην λαρνακα ενδιαφερουμε και εγω γιατι εχαθικαν και τα λιθρινια.
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by admin »

andreas1979 wrote:ρε παιδια κανενασ σασ δεν παει στουσ μπαλαδεσ στην λαρνακα?
Έξω απο το αεροδρόμιο Λάρνακας άκουσα ότι έχει ωραίο τόπο

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by admin »

Nirou wrote:ρε κοπελια με ιντα βυθομετρο τους γιρεφκετε γιατι το δικο μου οστα 220 μετρα να σπασι πετρα διχνει παντος αν ευρει κανενας στην λαρνακα ενδιαφερουμε και εγω γιατι εχαθικαν και τα λιθρινια.
Ρε φίλε βασικά παίζει μεγάλη σημασία το μάτι του βυθομέτρου σου αλλά και το βυθόμετρο ναέίναι δύο συχνοτήτων 50-200 . Εμένα ένα απλό και φθηνό σχετικά που έχω βυθόμετρο -gps χτυπάει μέχρι 500 μέτρα.

Τεγγης
Posts: 23
Joined: Mon Oct 19, 2009 8:10 am

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Τεγγης »

admin wrote:
andreas1979 wrote:ρε παιδια κανενασ σασ δεν παει στουσ μπαλαδεσ στην λαρνακα?
Έξω απο το αεροδρόμιο Λάρνακας άκουσα ότι έχει ωραίο τόπο
Αν μας δωσεις και κανενα στιγμα θα εισαι αρχηγος...............

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by admin »

Τεγγης wrote:
admin wrote:
andreas1979 wrote:ρε παιδια κανενασ σασ δεν παει στουσ μπαλαδεσ στην λαρνακα?
Έξω απο το αεροδρόμιο Λάρνακας άκουσα ότι έχει ωραίο τόπο
Αν μας δωσεις και κανενα στιγμα θα εισαι αρχηγος...............
Ρε φίλε ούτε εγώ ξέρω ακριβώς τόπο αλλα απο ότι μου είπε έγκυρη πηγή κάπου απέναντι του αεροδρομίου, εγώ εάν ήμουν στην θέση σου θα κοίταχα για απότομεσ αλλαγές βάθους 150-200 /250-300 κ.τ.λ

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by Nirou »

ρε παιθκια εγορασα το νεο koden 128 με χιλιαρι ματι που μπορει να αναγνορισει κοπαδι απο μπαλαδες σε μεγαλα βαθι . το μεγιστο που μπορει να χτιπισει ψαρι ειναι τα 1200 μετρα . μπαλαδες εχω βρει σε ενα σιμιο αλλα δεν μπορω να το δοσω μεχρι να βρω κατι καλιτερο. αν ξερετε πος βαζις φοτογραφια θα βαλω να διτε
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΜΠΑΛΑΔΕΣ

Post by MariosK »

Nirou wrote:ρε παιθκια εγορασα το νεο koden 128 με χιλιαρι ματι που μπορει να αναγνορισει κοπαδι απο μπαλαδες σε μεγαλα βαθι . το μεγιστο που μπορει να χτιπισει ψαρι ειναι τα 1200 μετρα . μπαλαδες εχω βρει σε ενα σιμιο αλλα δεν μπορω να το δοσω μεχρι να βρω κατι καλιτερο. αν ξερετε πος βαζις φοτογραφια θα βαλω να διτε
Εδώ είναι οι οδηγίες http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 337#p24766

Post Reply

Return to “ΚΑΘΕΤΗ”