καλαμι αντενα

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

καλαμι αντενα

Post by angiec »

Γειά σας, θα ήθελα να μάθω πιό είναι το καλύτερο καλάμι αντένα 8μετρο,ι από που το αγοράζω και την τιμή. :angelic-little: :angelic-cyan:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: καλαμι αντενα

Post by admin »

angiec wrote:Γειά σας, θα ήθελα να μάθω πιό είναι το καλύτερο καλάμι αντένα 8μετρο,ι από που το αγοράζω και την τιμή. :angelic-little: :angelic-cyan:
Φίλε εν πολλά θεωρητική και γενική η ερώτηση σου. Τι είναι αυτό που θέτεις εσύ σαν κριτήρια για να πείς ότι ένα καλάμι είναι το καλύτερο? Το βάρος του, το balance του, η αντοχή του, η ευαισθησία του. Καλάμια υπάρχουν πάρα πολλά απο πολλά υλικά και σε διάφορες τιμές. Υπάρχουν και αντέννες 120-170-220 ευρό υπάρχουν και οκτάμετρα 30-40-50 ευρό το καθένα με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Το καλύτερο είναι προσωπική άποψη του κάθε ενός ανάλογα με το που ψαρεύει και τί ψαρεύει. Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για να πάρεις κάποιες απόψεις.

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καλαμι αντενα

Post by angiec »

Πρώτα-πρώτα μία διόρθωση αν μου επιτρέπεται, δεν είμαι φίλος αλλά φίλη.υπάρχουν και γυναίκες που ψαρεύουν αλλά σπάνιες.Τώρα στο θέμα καλαμιού συνήθως ψαρεύω κουρκούνες μελάνες μούρμουρους .Με ενδιαφέρει το βάρος γιατί ασχολούμαι πολλές ώρες ,οσο και για αντοχή Έχω χάσει μεγάλες κουρκούνες.Δεν ξέρω όμως για τα πιο πάνω ψάρια αν πρέπει το καλάμι να έχει ευαισθησία.

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: καλαμι αντενα

Post by Tryfon »

ωραίο πράγμα να βλέπεις γυναίκα ψαρά!! :D
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: καλαμι αντενα

Post by admin »

angiec wrote:Πρώτα-πρώτα μία διόρθωση αν μου επιτρέπεται, δεν είμαι φίλος αλλά φίλη.υπάρχουν και γυναίκες που ψαρεύουν αλλά σπάνιες. :clap: :clap: :clap: Τώρα στο θέμα καλαμιού συνήθως ψαρεύω κουρκούνες μελάνες μούρμουρους .Με ενδιαφέρει το βάρος γιατί ασχολούμαι πολλές ώρες ,οσο και για αντοχή Έχω χάσει μεγάλες κουρκούνες.Δεν ξέρω όμως για τα πιο πάνω ψάρια αν πρέπει το καλάμι να έχει ευαισθησία.
Αγαπητή φίλη, εκείνο που κατά την προσωπική μου άποψη χρειάζεσαι είναι ένα καλάμι ελαφριού τύπου. Συνήθως ελαφριά καλάμια είναι απο υλικό fiber τα οποία τα κάνει αρκετά ανθεκτικά και ελαφριά παράλληλα. Φυσικά αγαπητή μου angiec απο ότι αντιλαμβάνομαι για να χρειάζεσαι οκτάμετρο ψαρεύεις είτε κάπου βαθιά είτε κάπου όπου χρειάζεσαι να καλύψης κάποια απόσταση απο την ακτή (δική μου πάντα προσωπική άποψη) είναι να δοκιμάσεις να ψαρέψεις με εγγλέζικο. Είναι λίγο απαιτητικό ψάρεμα αλλά πιστεύω με λίγη μελέτη απο το φόρουμ και απο κανένα βοηθιτικό καταστηματάρχη κάτι θα γίνει. Οι κουρκούνες θέλουν ευαίσθητα καλάμια όπως και τα περισσότερα ψάρια

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: καλαμι αντενα

Post by marios »

admin wrote:
angiec wrote:Πρώτα-πρώτα μία διόρθωση αν μου επιτρέπεται, δεν είμαι φίλος αλλά φίλη.υπάρχουν και γυναίκες που ψαρεύουν αλλά σπάνιες. :clap: :clap: :clap: Τώρα στο θέμα καλαμιού συνήθως ψαρεύω κουρκούνες μελάνες μούρμουρους .Με ενδιαφέρει το βάρος γιατί ασχολούμαι πολλές ώρες ,οσο και για αντοχή Έχω χάσει μεγάλες κουρκούνες.Δεν ξέρω όμως για τα πιο πάνω ψάρια αν πρέπει το καλάμι να έχει ευαισθησία.
Φυσικά αγαπητή μου angiec απο ότι αντιλαμβάνομαι για να χρειάζεσαι οκτάμετρο ψαρεύεις είτε κάπου βαθιά είτε κάπου όπου χρειάζεσαι να καλύψης κάποια απόσταση απο την ακτή (δική μου πάντα προσωπική άποψη) είναι να δοκιμάσεις να ψαρέψεις με εγγλέζικο.
.. :handgestures-thumbupleft: :text-+1:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καλαμι αντενα

Post by angiec »

Είναι σωστό αυτό πού λέτε.Ψαρεύω σε βαθύ νερό με αντένα .Τις περισσότερες φορές όμως τα ψάρια είναι πιό μέσα.Δεν ξέρω σε παλιά περιοδικά αν βρώ απο την αρχή βήμα-βήμα τι υλικά χρειάζεται γιά το εγγλέζικο και πως να αρματώσω σωστά το καλάμι (και από που θα προμηθευτώ τα περιοδικά). :banana-angel:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: καλαμι αντενα

Post by admin »

angiec wrote:Είναι σωστό αυτό πού λέτε.Ψαρεύω σε βαθύ νερό με αντένα .Τις περισσότερες φορές όμως τα ψάρια είναι πιό μέσα.Δεν ξέρω σε παλιά περιοδικά αν βρώ απο την αρχή βήμα-βήμα τι υλικά χρειάζεται γιά το εγγλέζικο και πως να αρματώσω σωστά το καλάμι (και από που θα προμηθευτώ τα περιοδικά). :banana-angel:
Πάρε μας τηλέφωνο στο περιοδικό να σε προμη΄θεύσουμε με ότι χρειαστής

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: καλαμι αντενα

Post by jack tar »

Tryfon wrote:ωραίο πράγμα να βλέπεις γυναίκα ψαρά!! :D
:ugeek: :ugeek: και γω που πίστευα ότι ήταν αντρική υπόθεση το ψάρεμα?........ :o :o
καλωσόρισες στο φόρουμ angiec :dance: :clap: :dance: :clap:

συμφωνώ με αυτά που είπε ο admin,σίγουρα με την τεχνική του εγγλέζικου θα έχεις καλύτερα αποτέλέσματα στο θέμα ότι τα ψάρια κάποτε είναι πιο μέσα ή πιο έξω αλλά επειδή και εγώ είμαι fan τις αντέννας θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια είναι τα βάθη που ψαρεύεις ακριβώς?
''surf casting'' A way of Living

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καλαμι αντενα

Post by angiec »

Ευχαριστώ jack tar ,ελπίζω εδώ
βρώ πραγματικούς φίλους για το ψάρεμα,γιατί κακά τα ψέματα άκουσα τα πάντα γιά το ότι είναι ανδρικό σπόρ.Κάποιος ....θύμωσε τόσο (γιατί δεν έπαιρνε ψάρια)και ξέρεις τι μου είπε..Η ΘΈΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑ..Ομως δεν τα έβαλα κάτω . Αντίθετα συνέχισα έμαθα και ακόμα μαθαίνω.Γιά το βάθος πού με ρωτάς εξαρτάται .Ως συνήθως 3-6 μέτρα. :angelic-little:

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: καλαμι αντενα

Post by jack tar »

angiec wrote:Ευχαριστώ jack tar ,ελπίζω εδώ
βρώ πραγματικούς φίλους για το ψάρεμα,γιατί κακά τα ψέματα άκουσα τα πάντα γιά το ότι είναι ανδρικό σπόρ.Κάποιος ....θύμωσε τόσο (γιατί δεν έπαιρνε ψάρια)και ξέρεις τι μου είπε..Η ΘΈΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑ..Ομως δεν τα έβαλα κάτω . Αντίθετα συνέχισα έμαθα και ακόμα μαθαίνω.Γιά το βάθος πού με ρωτάς εξαρτάται .Ως συνήθως 3-6 μέτρα. :angelic-little:
:clap: βασικα η σκεψη που ειχα στο μυαλο μου ήταν εάν ψάρευες από την ακτή που ως συνήθως τα βάθη είναι από μισό μέτρο μέχρι ένα-ενάμισι τότε θα σου πρότεινα την αντένα αλλά στα βάθη που λες τότε θα ήταν καλό να χρησιμοποιούσες την τεχνική που σου πρότειναν οι άλλοι φίλοι του φόρουμ ,οι λόγοι εν πάρα πολλοί και πιστεύω ότι μέσα από προηγούμενα τεύχη του περιοδικού και μαζεύοντας αρκετές πληροφορίες από το φόρουμ θα σου ήταν αρκετά χρήσιμες για την συνέχεια.φαντάζομαι, εχεις επικοινωνήσει με τον admin για να σε προμηθεύσει με διάφορα παλιά τεύχη που υπάρχουν σχετικά αρθρα?
''surf casting'' A way of Living

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καλαμι αντενα

Post by angiec »

Έχω επικοινωνήσει με τον admin και θα πάρω τηλέφωνο στο περιοδικό.Ελπίζω να βρώ μια άκρη να αρχίσω ,γιατί ακούω ότι είναι μπελάς ..../...αλλά μου αρέσουν τα δύσκολα. :think: :think: :think:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: καλαμι αντενα

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλη angiec WELCOME ABOARD :) :) :)
Τιποτα δεν ειναι δυσκολο η τοσο complicated που να μην μπορεις να το μαθης :idea: :idea: :idea:
Απλα, οι χωρκανοι μας οι Καλαμαραδες :evil: , μεσα απο τα γραφομενα τους στα Ελληνικα περιοδικα, προσπαθουν να αποδωσουν σε καποιες τεχνικες- που εκεινοι ΤΩΡΑ ανακαλυπτουν και μαθαιννουν - μια υπερβολικη δοση "επιστημονικοτητας" και "υπερφυσικοτητας" και ...και .... :evil:
Η συμβουλη μου ειναι να πηγαινεις ψαρεμα και να πειραματιζεσαι συνεχεια.
Συντομα θα οργανωθει ενα get together για να μιλησουμε για το Εγγλεζικο και αμα θελεις κοπιασε.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: καλαμι αντενα

Post by Giorkos »

angiec wrote:Ευχαριστώ jack tar ,ελπίζω εδώ
βρώ πραγματικούς φίλους για το ψάρεμα,γιατί κακά τα ψέματα άκουσα τα πάντα γιά το ότι είναι ανδρικό σπόρ.Κάποιος ....θύμωσε τόσο (γιατί δεν έπαιρνε ψάρια)και ξέρεις τι μου είπε..Η ΘΈΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑ..Ομως δεν τα έβαλα κάτω . Αντίθετα συνέχισα έμαθα και ακόμα μαθαίνω.Γιά το βάθος πού με ρωτάς εξαρτάται .Ως συνήθως 3-6 μέτρα. :angelic-little:
τζαι μένα η γυναίκα μου ποσκολιέται που τζαι που με το ψάρεμα...

να στέκουν οι 'ειδήμονες΄' πάστους βράχους τζαι να μεν σταυρώνουν τίποτε (που τζαι που να φκάλουν καμιά κουρκουμνούα-τζεφαλούιν, τζαι η έλλη να φκάλλει διάφορα (πιο μεγάλα που τους άλλους) τζαι να τα C+R μπροστά τους τζαι τζίνοι ναν :o :o :shock: :shock: :shock: :o :o :o ...εγιώ πιο τζι πάστους βράχους τάχατες σπινάρω :mrgreen: !!!

τζαι μένα προορίζεται για εγγλέζικο αλλά νάρτει ο 13ος πρώτα :D :D :D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: καλαμι αντενα

Post by marios »

εμενα είναι ήδη φανατικοί του εγγλέζικου και τις αντένας παρατζελι μου χέμας :shifty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “ANNTENA”