Εργαλεία για απίκο

Post Reply
PANTIS
Posts: 79
Joined: Sat Feb 24, 2007 7:02 am
Location: nicosia

Εργαλεία για απίκο

Post by PANTIS »

Αγαπητοί μου φίλοι εγώ στο θέμα απίκο-αντένα χρησιμοποιώ για μάνα μια καλή 18άρα fluoro coating,για παράμαλλα 16άρα fluorocabon(τα παράμαλλα κατά την api4η μου δεν πρέπει να ξεπερνούν τον 60-70 πόντους),ένα μικρό στριφτάρι.για φελλό όταν τα νερά είναι ήρεμα χρησιμοποιώ φελλούς 'πέννα 2 ως 4grs.όταν η θάλασσα είναι ταραγμένη χρησιμοποιώ τους "στογιλους" με έντονα χρώματα όπως το κόκκινο και το πορτοκαλι από 3 μέχρι 5grs.i αρματωσιά να γίνετε όσο πιο απλή γίνετε αν είναι δυνατό με ένα παράμαλλο.όσο για τα δεσίματα αποφύγετε τους κόμπους στην κορυφή.προτιμήστε την θηλιά η οποια είναι και πιο εύκολη στην xrisi.to συνολικό μήκος τις μάνας μαζί με την armtosia σας να απέχει γύρο στους 80 πόντους από το τέλος του kalamiou.sto απίκο χρησιμοποιήστε όσο πιο λεπτά εργαλεία μπορείτε.

tsiman
Posts: 5
Joined: Sat Feb 09, 2013 5:44 pm
Location: αθηνα

Re: Εργαλεία για απίκο

Post by tsiman »

επισης στο καθαροαιμο απικο (χωρις φελο με περαστο βαριδι) καλο εργαλειο ειναι και η¨ βαση ψαρεματος απικο¨ εκτος οτι σηκωνει το καλαμι και δεν μας φευγει το χερι αλλα κυριως για να το ρυθμιζεις να πηγαινει στο ιδιο υψος καθε φορα απο τον πυθμενα της θαλασσας (10-20 εκατ.) επισης επειδη παει στο ιδιο ακριβως σημειο το δολωμα(κυριως ζυμαρι) μαλαγρωνει κι ολας . στην περιπτωση του φελου δεν ειναι τοσο απαραιτητη η βαση μονο για το βαρος του καλαμιου. να στε καλα!!!

Post Reply

Return to “ANNTENA”