Μονο Κουρκούνες κυκλοφορουν ή δεν ειμαι καλος ψαρας εγω;

Post Reply
Michas
Posts: 35
Joined: Wed Mar 12, 2014 5:47 pm

Μονο Κουρκούνες κυκλοφορουν ή δεν ειμαι καλος ψαρας εγω;

Post by Michas »

Γεια σας κοπελλες τζαι κοπελια. Εδω και περιπου 3 - 4 χρονια καμνω τον ερασιτεχνη ψαρα. Γενικα εδοκιμασα και surf casting και spinning αλλα κυριως παω με Αντενα. Το 2012 μολις ξεκινησα με Αντενα πηγεννα εκει στο βασιλικο που εχει ενα δρομουιν γεματο δεντρα (ή ευκαλυπτους) δεξια και αριστερα και μετα βγενεις σε ενα τοπο με βραχους. Εκει καταφερνα και επιανα σορκουσ και μελανες μικρες αλλα επιαννα. Απο το επομενο καλοκαιρι ομος το μονο ψαρι που επιαννα ηταν κουρκουνες. Ακομα πιαννω κουρκουνες. Εβαρεθικα τες. Να σημειωσω οτι επιασα και κεφαλου τζιαμε στο αρχιροδο επειδη ξερω οτι εν τζιαμε αλλα εν συγγεκριμενη η ωρα τους τζαι διαρκει πολλα λιγη ωρα δηλαδη μολις αρχισει να σουροθππωνει μεχρι να σκοτεινιασει τελιως, τζιαμε σταματα.

Να μεν λαλω πολλα λογια το παραπονο μου ειναι οτι μονο κουρκουνες καταφερνω να πιασω τζαι θελω να πιασω σορκους, μελανες, καμια τσιπουρα, λαυρακια. Υπαρχουν συγγεκριμενοι τοποι που πιαννω το καθε ψαρι; Εχω δοκιμασει πολλους τοπους, Λιμανι ζιγιου, βασιλικο, αρχιροδο, εκλλησακι αγιας τριαδας αγια ναπα, ψαρολιμανο λαρνακα, δεκελια. Αλλα παντα κουρκουνες εχτος απο τους λιγους κεφαλους που επιασα.

Πολλοι θα μου πειτε να μην βαζω αλευρι στην τροφη, το κανω αυτο τωρα αλλα παλι τα ιδια.

Αν μπορειτε ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ πειτε μου που να παω ή τι να κανω για να πιασω και αλλα ψαρια.

Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να καταλαβετε τι γραφω

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Μονο Κουρκούνες κυκλοφορουν ή δεν ειμαι καλος ψαρας εγω;

Post by admin »

Φίλε και εγώ που βουτώ το 90% των ψαριών που βλέπω είναι κουρκούνες! Βασικα΄για να πιάσεις σορκούς θα πρέπει αν ταράξουν λίγο τα νερά και σε τόπους που τους πιάνει , για λαυράκια και τσιπούρες ή λιμάνια ή κανένα σπάσιμο ιχθυοτροφείου. Αυτό το σιάστημα όμως υπάρχουν και κέφαλοι

Michas
Posts: 35
Joined: Wed Mar 12, 2014 5:47 pm

Re: Μονο Κουρκούνες κυκλοφορουν ή δεν ειμαι καλος ψαρας εγω;

Post by Michas »

admin wrote:Φίλε και εγώ που βουτώ το 90% των ψαριών που βλέπω είναι κουρκούνες! Βασικα΄για να πιάσεις σορκούς θα πρέπει αν ταράξουν λίγο τα νερά και σε τόπους που τους πιάνει , για λαυράκια και τσιπούρες ή λιμάνια ή κανένα σπάσιμο ιχθυοτροφείου. Αυτό το σιάστημα όμως υπάρχουν και κέφαλοι
Τι εννοεις ΅θα πρέπει αν ταράξουν λίγο τα νερά και σε τόπους που τους πιάνει΅; Να ερτουν φουρτουνες δηλαδη, να βρεξει ετσιπραματα;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Μονο Κουρκούνες κυκλοφορουν ή δεν ειμαι καλος ψαρας εγω;

Post by admin »

Κάπως έτσι ρε φίλε να ανακατωθεί λίγο η θάλασσα να κατεβεί κανένας ποταμός, να κρυώσουν τα νερά και κοντά στις πέτρες πάντα εμφανίζονται ψάρια!

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Μονο Κουρκούνες κυκλοφορουν ή δεν ειμαι καλος ψαρας εγω;

Post by Yiannis »

Φίλε, για σορκους με surf casting ΜΟΝΟ με ταραγμένη θάλασσα με κύμμα να σπάζει στην ακτή και καλύτερα νυκτα. Δοκίμασε με γαρίδα ή καλυτερα μονοδόλι ή μανα.
Δοκίμασε σε αμμώδες παραλίες που κοντά υπάρχουν βράχοι. Παραλία fig tree bay,Yianna Μarie,
αριστερά λιμανιού Αγίας Νάπας Μακρόνησσος Κάππαρης είναι μερικά καλά σημεία αλλά ΠΑΝΤΑ με τρικυμία,
Φυσικά οι παλιές καλές εποχές έχουν παρέλθει.Μήν πάρεις μεγάλο καλάθι!!!!
Καλή Τύχη!!
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

Post Reply

Return to “ANNTENA”