Επιλογή καλάμιου και μηχανή spinning και εισηγήσεις

Post Reply
Giwrgos
Posts: 10
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:27 pm

Επιλογή καλάμιου και μηχανή spinning και εισηγήσεις

Post by Giwrgos »

Γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας για καλάμι spinning και μηχανισμό και αν αυτά είναι κατάλληλα και για την θάλασσά από πλευράς υλικών και κατασκευής ασχέτου ύψους και γραμμαρίων.

Το καλάμι και ο μηχανισμός στα παρακάτω links :

http://fish.shimano-eu.com/content/eu/e ... espin.html

http://fish.shimano-eu.com/content/eu/e ... na-fc.html

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Επιλογή καλάμιου και μηχανή spinning και εισηγήσεις

Post by admin »

Μια χαρά είναι

labraxcy
Posts: 126
Joined: Mon Feb 25, 2013 8:11 pm

Re: Επιλογή καλάμιου και μηχανή spinning και εισηγήσεις

Post by labraxcy »

Φίλε Γιώργο το σπιννινκ δεν έχει τέλος, εννοώ δεν παίρνεις ενα καλάμι και λες πας για σπιννινκ, οποίο επίπεδο και αν είσαι, βάζεις στόχους και προχωράς σταδιακά. Για τη θήραμα και σε τη περιοχές προορίζεται το καλάμι να το ψαρευεις ?ποιο απο τα μοντέλα καλάμι και μηχανή έχεις ?

Giwrgos
Posts: 10
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:27 pm

Re: Επιλογή καλάμιου και μηχανή spinning και εισηγήσεις

Post by Giwrgos »

Εχω το 2.10 7-21 gr και σκοπευω να παρω την 1000ρα μηχανη

labraxcy
Posts: 126
Joined: Mon Feb 25, 2013 8:11 pm

Re: Επιλογή καλάμιου και μηχανή spinning και εισηγήσεις

Post by labraxcy »

φιλε Γιωργο το καλαμι που εχεις ειναι καλο μονο για μικρα τεχνιτα και για μερη που δεν χρειαζεσαι μακρινες βολες ,ειναι ενα καθαρο λαβρακοκαλαμο,το καλαμι που θα χρειαστεις τωρα για να σου καλυψει ακομα ενα μερος του σπινναρικου εξοπλισμου σου ειναι ενα 270-300 μετρα και με 10-40 cw ,με γλιγορη επαναφορα και δραση κορυφης .Για μηχανισμο ο 1000 που εχεις δεν κανει ,θες ενα πιο μεγαλο για να τεριαζει και να ζηγιζει σωστα σαν συνολο με το καλαμι σου αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι ο 1000 με τιποτα δεν μπορει να προλαμβαινει την ανακτιση λογο του μικρου του μεγεθους .Ενας 2500-3000 με σχεση περιστροφης απο 5:1 μεχρι 6:1 θα εισαι μια χαρα.

Giwrgos
Posts: 10
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:27 pm

Re: Επιλογή καλάμιου και μηχανή spinning και εισηγήσεις

Post by Giwrgos »

labraxcy wrote:φιλε Γιωργο το καλαμι που εχεις ειναι καλο μονο για μικρα τεχνιτα και για μερη που δεν χρειαζεσαι μακρινες βολες ,ειναι ενα καθαρο λαβρακοκαλαμο,το καλαμι που θα χρειαστεις τωρα για να σου καλυψει ακομα ενα μερος του σπινναρικου εξοπλισμου σου ειναι ενα 270-300 μετρα και με 10-40 cw ,με γλιγορη επαναφορα και δραση κορυφης .Για μηχανισμο ο 1000 που εχεις δεν κανει ,θες ενα πιο μεγαλο για να τεριαζει και να ζηγιζει σωστα σαν συνολο με το καλαμι σου αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι ο 1000 με τιποτα δεν μπορει να προλαμβαινει την ανακτιση λογο του μικρου του μεγεθους .Ενας 2500-3000 με σχεση περιστροφης απο 5:1 μεχρι 6:1 θα εισαι μια χαρα.
Τελικά δεν πηρα την 1000ρα αλλά πήρα την Catana την 2500.
Λαβρακοκαλαμο εννοείς στον φρακτη η την θαλασσα?
Για το 230-300 μετα θα το παρω ... σηγα σηγα μεχρι να μαθω.... γενικα σε όλα (δολοματα, βολες, ωρες) εχω ακομα να μαθω πολλα..
Για θαλασσα ξερει να μου πει καποιος τι δολωματα να πιασω γιατι εχω 2-3 ψαρακια αλλα δεν επιασα τιποτε. Μπορει να μου πείτε 1-2 ψαρακια που να καμνουν καλα και να καμνουν για πολλα ειδη αρπακτικών?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Επιλογή καλάμιου και μηχανή spinning και εισηγήσεις

Post by admin »

Υπάρχουν αρκετές αναφορές αλλά και δοκιμές σε διάφορα άρθρα -δοκιμές του περιοδικού κοίταξε λίγο στα νέα προϊόντα παρουσιάσεις ίσως βρείς κάτι που σε ενδιαφέρει

Post Reply

Return to “SPINNING”