Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post Reply
User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by AggelosLRK »

djvader wrote:
Στάθης wrote:
Demetris1 wrote:ε παιδες θελω την βοηθεια σας. Εδοκιμασε κανενας την μισινα με χρωμα γαλαζιο και ασπρο, ταχα παραλλαγη της θαλασσας???
Δοκίμασα την AWA-Shima Sea Spin, που έχει τα χρώματα που αναφέρεις πιο πάνω, σε 20 και 25 mm.
Πάρα πολύ καλή μισίνα για σπιν η συγκεκριμένη.
Όσον αφορά το χρώμα, δεν πρόσεξα διαφορά στο χρώμα από κάποια διάφανη, αν και έιχα ενδοιασμούς αρχικά.
Σημειωτέο ότι δεν έχω υπόψη την μάρκα στην οποία αναφέρεσαι, γι' αυτό και δεν μπορώ σχολιάσω άλλα χαρακτηριστικά της, αλλά το χρώμα δεν κάνει διαφορά, είχα κτυπήματα τόσο μέρα, όσο και βράδυ .

Τη συγκεκριμένη πετονιά την είχα φορτώσει στον μηχανισμό μου όταν ξεκινούσα να κάνω τα πρώτα βήματά μου στον κόσμο του σπιν. Λόγω της απειρίας μου τότε ( όχι οτι έχει αλλάξει κάτι σήμερα ) και των λάθος επιλογών σε ψαρότοπους, δεν έπαιρνα ψάρι για αρκετό καιρό. Το φταίξιμο για την τότε κατάσταση το είχα ρίξει στο χρώμα της πετονιάς και έτσι αποφάσισα την άμεση αντικατάστασή της. Όταν λοιπόν αφαιρούσα μετά από ένα σχεδόν χρόνο τη συγκεκριμένη πετονιά από την μπομπίνα, διαπίστωσα πως ήταν σαν καινούργια αλλά δεν έδωσα σημασία καθώς η αψαρια με είχε ''τυφλώσει''. Αυτή τη στιγμή θα το είχα μετανιώσει που την πέταξα, αν δεν χρησιμοποιούσα πια αποκλειστικά νήμα, αλλά ακόμα και έτσι προμηθεύτηκα δυο απ' αυτές με το που τις είδα μπροστά μου.
Τα χαιρετίσματά μου σέ όλους όσους γνώρισα από κοντά στον όμορφο τόπο σας. :greetings-waveyellow:

:romance-grouphug:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by fISHANDCHIPS »

Εδοκίμασε κανένας το YGK JIG MAN X4 GALIS ?
Έβαλα πρόσφατα το 30lb ...2 ψαρέματα έχω κάμει ακόμα έτσι δεν έφκαλα πολλά συμπεράσματα. είναι σε 4 χρώματα ανα 10 μέτρα (προκαλέι μου λίγο ψυχολογικό πρόβλημα) ομως βρίσκω το πολλά καλό στην βολή .Πρός το παρών είμαι ευχαριστημένος με τις λίγες βολές που το έχω δοκιμάσει .Οσο για το θέμα δύναμης ...δεν το τέσταρα ούτε στο σπίτι αλλά ούτε έχω πιάσει πραγματικά δυνατο ψάρι ... ελπίζω να το δοκιμάσω σύντομα.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

fISHANDCHIPS wrote:Εδοκίμασε κανένας το YGK JIG MAN X4 GALIS ?
Έβαλα πρόσφατα το 30lb ...2 ψαρέματα έχω κάμει ακόμα έτσι δεν έφκαλα πολλά συμπεράσματα. είναι σε 4 χρώματα ανα 10 μέτρα (προκαλέι μου λίγο ψυχολογικό πρόβλημα) ομως βρίσκω το πολλά καλό στην βολή .Πρός το παρών είμαι ευχαριστημένος με τις λίγες βολές που το έχω δοκιμάσει .Οσο για το θέμα δύναμης ...δεν το τέσταρα ούτε στο σπίτι αλλά ούτε έχω πιάσει πραγματικά δυνατο ψάρι ... ελπίζω να το δοκιμάσω σύντομα.
Για το χρώμα μεν σε απασχολεί, οι συναγρίδες δεν έχουν πρόβλημα με τα multicolors :lol:.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by fISHANDCHIPS »

MariosK wrote:
fISHANDCHIPS wrote:Εδοκίμασε κανένας το YGK JIG MAN X4 GALIS ?
Έβαλα πρόσφατα το 30lb ...2 ψαρέματα έχω κάμει ακόμα έτσι δεν έφκαλα πολλά συμπεράσματα. είναι σε 4 χρώματα ανα 10 μέτρα (προκαλέι μου λίγο ψυχολογικό πρόβλημα) ομως βρίσκω το πολλά καλό στην βολή .Πρός το παρών είμαι ευχαριστημένος με τις λίγες βολές που το έχω δοκιμάσει .Οσο για το θέμα δύναμης ...δεν το τέσταρα ούτε στο σπίτι αλλά ούτε έχω πιάσει πραγματικά δυνατο ψάρι ... ελπίζω να το δοκιμάσω σύντομα.
Για το χρώμα μεν σε απασχολεί, οι συναγρίδες δεν έχουν πρόβλημα με τα multicolors :lol:.
το νήμα είναι jigman αλλα είναι για spinman που το έπιασα :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

fISHANDCHIPS wrote:
MariosK wrote:
fISHANDCHIPS wrote:Εδοκίμασε κανένας το YGK JIG MAN X4 GALIS ?
Έβαλα πρόσφατα το 30lb ...2 ψαρέματα έχω κάμει ακόμα έτσι δεν έφκαλα πολλά συμπεράσματα. είναι σε 4 χρώματα ανα 10 μέτρα (προκαλέι μου λίγο ψυχολογικό πρόβλημα) ομως βρίσκω το πολλά καλό στην βολή .Πρός το παρών είμαι ευχαριστημένος με τις λίγες βολές που το έχω δοκιμάσει .Οσο για το θέμα δύναμης ...δεν το τέσταρα ούτε στο σπίτι αλλά ούτε έχω πιάσει πραγματικά δυνατο ψάρι ... ελπίζω να το δοκιμάσω σύντομα.
Για το χρώμα μεν σε απασχολεί, οι συναγρίδες δεν έχουν πρόβλημα με τα multicolors :lol:.
το νήμα είναι jigman αλλα είναι για spinman που το έπιασα :D
A. Eμμμμ... :P. Έτο εν να χρειαστείς λιά ηρεμιστικά τις πρώτες 4-5 φορές τζε μετά εν να το συνηθίσεις. Βάλε παράμαλλο. Θεωρώ το παράμαλλο πλέον απαραίτητο για ούλλα τα ψαρέματα.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by fISHANDCHIPS »

Κοιταξε να δείς ... leader βάλλω το πρόβλημα είναι οτι οταν το δοκίμασα την πρώτη φορά εφρόντησα να ξεκινήσω με το κόκκινο δεκάμετρο,λόγο του οτι επαραγέμοσα το σπούλ έκαμεν μου κόμπο και ξαφνικά βρέθηκα να να ψαρεύκω με το άσπρο ... ε τζαμε εξεκινήσαν τα ψυχολογικά :D :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

ενας τυπος (που τζινους τους πελλους που βρησκεις στο ψαρεμα) ειπε μου να φυω το κοκκινο το νημα διοτι εν παλιονημα επειδη δακκανουν το οι κουνελλοι :lol:
Esox Lucius

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Στάθης »

note taken. 8)
no whey no gain

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

τωρά σας θέλω!!!!!!
υπάρχει περίπτωση...το πολυαγαπημένο μερικών από εμάς νήμα....να πληγώσει το line roller της σπίννινγκ μηχανής μας με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν σύρσιμο το νήμα πάνω του, κυρίως όταν έχουμε μεγάλα(βαριά) τεχνητά?!!!
Και αν μπορέι αυτό να συμβεί...λύση υπάρχει?!!!!!!!!!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote:τωρά σας θέλω!!!!!!
υπάρχει περίπτωση...το πολυαγαπημένο μερικών από εμάς νήμα....να πληγώσει το line roller της σπίννινγκ μηχανής μας με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν σύρσιμο το νήμα πάνω του, κυρίως όταν έχουμε μεγάλα(βαριά) τεχνητά?!!!
Και αν μπορέι αυτό να συμβεί...λύση υπάρχει?!!!!!!!!!!!
Μάλλον έπιασεν βρομιά και θέλει καθάρισμα και δεν γυρίζει καλά. Είναι το ποιο συχνό μέρος της μηχανής που μαγγώνει. Φκάλε την βίδα και βάλτου λίον λαδούιν για ρουλεμά (έχει και ιδικό για μηχανές) και θα είναι μια χαρά νομίζω. Αν σου το χάραζε θα φαινόταν.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:τωρά σας θέλω!!!!!!
υπάρχει περίπτωση...το πολυαγαπημένο μερικών από εμάς νήμα....να πληγώσει το line roller της σπίννινγκ μηχανής μας με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν σύρσιμο το νήμα πάνω του, κυρίως όταν έχουμε μεγάλα(βαριά) τεχνητά?!!!
Και αν μπορέι αυτό να συμβεί...λύση υπάρχει?!!!!!!!!!!!
Μάλλον έπιασεν βρομιά και θέλει καθάρισμα και δεν γυρίζει καλά. Είναι το ποιο συχνό μέρος της μηχανής που μαγγώνει. Φκάλε την βίδα και βάλτου λίον λαδούιν για ρουλεμά (έχει και ιδικό για μηχανές) και θα είναι μια χαρά νομίζω. Αν σου το χάραζε θα φαινόταν.
φαίνεται λίο! Ενώ το υπόλοιπο έχει χρυσαφί χρώμα ,στο σημείο ακριβώς που περνάει το νήμα έχει φύγει (τουλαχιστον η μπογιά) και φαίνεται γκρίζο.
έκαμα την βίδες ολόκληρη τη μηχανή και καθάρισα και λίπανα!
Αν συνεχίσει να το κάνει , θα είμαι 99,9999999% σίγουρος πως το πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερα!
και η ερώτηση...ανταλλακτικά υπάρχουν, ή θα πρέπει να πετάξω μία μηχανή πο υκατά τα υπόλοιπα λειτουργεί στην εντέλεια? :( :( :(
φίλε μου , είσαι καθόλου συγγενής με τον ΜάριοΚ τον πράσινο?! :P :P :P

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

φιλε φοιβο

το γ.....ο το roller bearing ειναι το αιωνιο προβλημα που εχω με τις μηχανες. Ενα σκατο του σελινιου που σου αχριστευει το μηχανισμο.. το σημειο εκει πετασει αλμυρο νερο μεσα και με τον καιρο σκουριαζει (οτι και να του καμεις). Εψαξα spare για την stradic..40 δολλαρια με το postage ηταν κλοπη. daiwa advantage, shimano sahara, symetre, stradic, atlantis ολες το roller bearing σκουριασε και σε καποιες εμαγκωσε..

αν ξερει κανενα σελιδα με spare ρουλεμαν ας μας την δωσει
Esox Lucius

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

Greg wrote:φιλε φοιβο

το γ.....ο το roller bearing ειναι το αιωνιο προβλημα που εχω με τις μηχανες. Ενα σκατο του σελινιου που σου αχριστευει το μηχανισμο.. το σημειο εκει πετασει αλμυρο νερο μεσα και με τον καιρο σκουριαζει (οτι και να του καμεις). Εψαξα spare για την stradic..40 δολλαρια με το postage ηταν κλοπη. daiwa advantage, shimano sahara, symetre, stradic, atlantis ολες το roller bearing σκουριασε και σε καποιες εμαγκωσε..

αν ξερει κανενα σελιδα με spare ρουλεμαν ας μας την δωσει
:handgestures-thumbupright:

:pray: :pray: :pray: :handgestures-fingerscrossed: :handgestures-fingerscrossed: :handgestures-fingerscrossed:

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by giannosP »

καλα εν καμνει το sprey, που φεφκι τα αλατα που τα σιδερα??
Life is a game....Fishing is serious!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by christos nic »

giannosP wrote:καλα εν καμνει το sprey, που φεφκι τα αλατα που τα σιδερα??
Μαλλον το σημειο αυτο χρειαζετε περισσοτερη προσοχη στο πλυσιμο στεγνωμα και λαδιασμα με το ειδικο αντισκωριακο λαδακι για μηχανισμους καθε φορα μετα το ψαρεμα..το σπρε'ι' νμζ μπορει να το μαγκωσει εκτος και αν το σκουπισεις για να φυγει η σκουρια και το λαδιασης..αλλα και παλε για να λεει ποιο πανω ο φιλος δεν γινετε τπτ πρεπη να τα δοκιμασε.

Post Reply

Return to “SPINNING”