Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Στάθης »

Demetris1 wrote:ε παιδες θελω την βοηθεια σας. Εδοκιμασε κανενας την μισινα με χρωμα γαλαζιο και ασπρο, ταχα παραλλαγη της θαλασσας???
Δοκίμασα την AWA-Shima Sea Spin, που έχει τα χρώματα που αναφέρεις πιο πάνω, σε 20 και 25 mm.
Πάρα πολύ καλή μισίνα για σπιν η συγκεκριμένη.
Όσον αφορά το χρώμα, δεν πρόσεξα διαφορά στο χρώμα από κάποια διάφανη, αν και έιχα ενδοιασμούς αρχικά.
Σημειωτέο ότι δεν έχω υπόψη την μάρκα στην οποία αναφέρεσαι, γι' αυτό και δεν μπορώ σχολιάσω άλλα χαρακτηριστικά της, αλλά το χρώμα δεν κάνει διαφορά, είχα κτυπήματα τόσο μέρα, όσο και βράδυ .
no whey no gain

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Tryfon »

gptochos wrote:Έχω την εγώ ρε φίλε! Έπιασα την από τον Τρύφωνα! Αυτό που παρατήρησα είναι ότι κόβεται πολύ εύκολα (δοκίμασε να την τραβήσεις έξω από το νερό με το χέρι σου και θα καταλάβεις)! Όπως και να έχει εγώ θα βάλω νήμα τωρά!

Τί νήμα προτέινεται ρε κοπέλια για ρίξτε καμιά ιδέα! :wink:
Εμπου ενεχεις υποθεση γιαφτο! :lol: το να τεσταρεις μια μισινα εν ειναι απλα ενα τραβημα με το χεριεγω παντος που τεσταρα την μισινα αρεσε μου εχει αρκετους πελατες φανατικους ι σιγκεκριμενη μισινα οπος και να έχει Δημήτρη μου αν ειναι οκ η μισινα και δεν νιωθεις οκ να την βαλεις αλλασω σου την ενεχει προβλημα :D
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

Demetris1
Posts: 13
Joined: Wed Jun 02, 2010 9:20 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Demetris1 »

oi re file en ne anagki.. ebala tin simera kai epia kai edokimasa tin.. en kaloua.. oi pws eixa tsimpima pote alla ok :P

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

Demetris1 wrote:oi re file en ne anagki.. ebala tin simera kai epia kai edokimasa tin.. en kaloua.. oi pws eixa tsimpima pote alla ok :P
Μεν έχεις έννοια ρε για το χρώμα, δαμέ έχει κόσμο ψαρεύκει με κίτρινες φοσφοριζέ και φορτώνεται ψάρι :). Πάντος για το ψυχολογικό μπορείς να βάλεις παράμαλλο για να μεν σε κρατά η έννοια αλλά πρόσεχε λίον τους κόμπους.

Demetris1
Posts: 13
Joined: Wed Jun 02, 2010 9:20 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Demetris1 »

sorry για τους αγγλικους χαρακτηρες πριν εφιε μου.. ε φιλε εν σιουρα Κυπρο που ψαρεβουν τουτοι που λαλεις?? :)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

Demetris1 wrote:sorry για τους αγγλικους χαρακτηρες πριν εφιε μου.. ε φιλε εν σιουρα Κυπρο που ψαρεβουν τουτοι που λαλεις?? :)
Ναι :)

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Tryfon »

MariosK wrote:
Demetris1 wrote:oi re file en ne anagki.. ebala tin simera kai epia kai edokimasa tin.. en kaloua.. oi pws eixa tsimpima pote alla ok :P
Μεν έχεις έννοια ρε για το χρώμα, δαμέ έχει κόσμο ψαρεύκει με κίτρινες φοσφοριζέ και φορτώνεται ψάρι :). Πάντος για το ψυχολογικό μπορείς να βάλεις παράμαλλο για να μεν σε κρατά η έννοια αλλά πρόσεχε λίον τους κόμπους.
Δημητρη μου συμφωνω με τον Μαριο το 40% της φασης ουλλης ειναι να παεις με την σωστη ψυχολογια . Το παραμαλλο όμως το φλουοροκαρπον οντος πρεπει να εισαι πολλα προσεχτικος στους κόμπους. Εσκεφτουμουν κάτη ομος.. η φαση καλλυτερεφκι με πολυ μικρα σφιχτιρακια (Εμπνευσμενος απο κυριο Ευάνθη στο jigging):)
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by gptochos »

Tryfon wrote:
MariosK wrote:
Demetris1 wrote:oi re file en ne anagki.. ebala tin simera kai epia kai edokimasa tin.. en kaloua.. oi pws eixa tsimpima pote alla ok :P
Μεν έχεις έννοια ρε για το χρώμα, δαμέ έχει κόσμο ψαρεύκει με κίτρινες φοσφοριζέ και φορτώνεται ψάρι :). Πάντος για το ψυχολογικό μπορείς να βάλεις παράμαλλο για να μεν σε κρατά η έννοια αλλά πρόσεχε λίον τους κόμπους.
Δημητρη μου συμφωνω με τον Μαριο το 40% της φασης ουλλης ειναι να παεις με την σωστη ψυχολογια . Το παραμαλλο όμως το φλουοροκαρπον οντος πρεπει να εισαι πολλα προσεχτικος στους κόμπους. Εσκεφτουμουν κάτη ομος.. η φαση καλλυτερεφκι με πολυ μικρα σφιχτιρακια (Εμπνευσμενος απο κυριο Ευάνθη στο jigging):)
Σωστόοοοοοος ο Τρύφωνας :clap: :clap: :clap:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by kostas728 »

Εγώ ρε παιδιά χρησιμοποιώ 2 νήματά με τα οποία είμαι πόλι ευχαριστημένος και σήτες βολές μου και στην αντοχι το πρώτο είμαι το suffix 832 το χρησιμοποιώ όταν ψαρεύω με δολώματα επιφάνειάς poppers spoons κτλ... και το άλλο είναι το spiderwire flurobraid το οποίο είναι βυθιζόμενο όπως την κανονική flurocarbon Μασίνα και το χρησιμοποιώ με crankbaits κτλ!!! χρησιμοποιώ το 30ld για striper bass άλλα στη Κύπρο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το 20lb!! για Μινέρβα ποσό χωντρο πιστεύετε ότι πρέπει να είναι και ποσά μέτρα πρέπει να έχω πάνω στο spool μου;;;
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by kostas728 »

kostas728 wrote:Εγώ ρε παιδιά χρησιμοποιώ 2 νήματά με τα οποία είμαι πόλι ευχαριστημένος και σήτες βολές μου και στην αντοχι το πρώτο είμαι το suffix 832 το χρησιμοποιώ όταν ψαρεύω με δολώματα επιφάνειάς poppers spoons κτλ... και το άλλο είναι το spiderwire flurobraid το οποίο είναι βυθιζόμενο όπως την κανονική flurocarbon Μασίνα και το χρησιμοποιώ με crankbaits κτλ!!! χρησιμοποιώ το 30ld για striper bass άλλα στη Κύπρο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το 20lb!! για Μινέρβα ποσό χωντρο πιστεύετε ότι πρέπει να είναι και ποσά μέτρα πρέπει να έχω πάνω στο spool μου;;;
μινερκα Συγνώμη :drool: :drool:
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by fISHANDCHIPS »

Με ένα σχετικά λεπτό 30lb νομίζω είσαι καλυμένος πλήρως
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

30lb θεωρω το υπερβολικο, εκτος απο αυτου σου περιοριζει τα μετρα που μπορεις να βαλεις σε ενα μηχανισμο. Με 20lb γεμιζεις με ασφαλεις μετρα το μηχανισμο σου. Suffix 832, ειναι το νημα που εχω αυτη τη στιγμη στο μηχανισμο μου, το ελατωμα του ειναι οτι δεν αντεχει την καταπονηση που του καμω και φθειρεται πολυ ευκολα (κοβω 2-3 μετρα πο την ακρια του καθε μερικα ψαρεματα που κανω)
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

Θεωρώ την Performance Braid της Suffix ένα πολλά καλό νήμα σε σχέση τιμή και ποιότητα. Χρησιμοποιώ το τα τελευταία 2+ χρόνια και δεν είχα ποττέ μου πρόβλημα. Κάμνει απίστευτους κόμπους και έτριψα το όπου φανταστείς χωρίς να μου κοπεί ούτε μια φορά. Από Κύπρο μπορείς να βρεις το Tuff-line XP που εν εξίσου καλό και ένα νήμα της Jaxon το οποίο χρησιμοποιώ τον τελευταίο χρόνο και είμαι υπερευχαριστημένος.

User avatar
djvader
Posts: 21
Joined: Sat Aug 28, 2010 10:05 pm
Location: Ελλαδα-Π.Φαληρο
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by djvader »

Στάθης wrote:
Demetris1 wrote:ε παιδες θελω την βοηθεια σας. Εδοκιμασε κανενας την μισινα με χρωμα γαλαζιο και ασπρο, ταχα παραλλαγη της θαλασσας???
Δοκίμασα την AWA-Shima Sea Spin, που έχει τα χρώματα που αναφέρεις πιο πάνω, σε 20 και 25 mm.
Πάρα πολύ καλή μισίνα για σπιν η συγκεκριμένη.
Όσον αφορά το χρώμα, δεν πρόσεξα διαφορά στο χρώμα από κάποια διάφανη, αν και έιχα ενδοιασμούς αρχικά.
Σημειωτέο ότι δεν έχω υπόψη την μάρκα στην οποία αναφέρεσαι, γι' αυτό και δεν μπορώ σχολιάσω άλλα χαρακτηριστικά της, αλλά το χρώμα δεν κάνει διαφορά, είχα κτυπήματα τόσο μέρα, όσο και βράδυ .

Τη συγκεκριμένη πετονιά την είχα φορτώσει στον μηχανισμό μου όταν ξεκινούσα να κάνω τα πρώτα βήματά μου στον κόσμο του σπιν. Λόγω της απειρίας μου τότε ( όχι οτι έχει αλλάξει κάτι σήμερα ) και των λάθος επιλογών σε ψαρότοπους, δεν έπαιρνα ψάρι για αρκετό καιρό. Το φταίξιμο για την τότε κατάσταση το είχα ρίξει στο χρώμα της πετονιάς και έτσι αποφάσισα την άμεση αντικατάστασή της. Όταν λοιπόν αφαιρούσα μετά από ένα σχεδόν χρόνο τη συγκεκριμένη πετονιά από την μπομπίνα, διαπίστωσα πως ήταν σαν καινούργια αλλά δεν έδωσα σημασία καθώς η αψαρια με είχε ''τυφλώσει''. Αυτή τη στιγμή θα το είχα μετανιώσει που την πέταξα, αν δεν χρησιμοποιούσα πια αποκλειστικά νήμα, αλλά ακόμα και έτσι προμηθεύτηκα δυο απ' αυτές με το που τις είδα μπροστά μου.
Τα χαιρετίσματά μου σέ όλους όσους γνώρισα από κοντά στον όμορφο τόπο σας. :greetings-waveyellow:

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by andrea5 »

φιλε demetri εχω και μια παρομοια μισηνα στον μηχανισμο μου(alpha line, sea spin) σε 25 μμ μαζι με leader 35μμ φλουροκαρπον για την περιπτωση που εν να το καταπιει το δολωμα κανενας λουτσος τζιαι για διακριτικοτητα .Eιμαι αρκετα ευχαριστημενος ,αλλα δεν μπορω να σου πω σιγουρα γιατι τελευταιος ειμουν λιγο ατυχος στο spinning για να την δοκιμασω με καποιο ψαρι. :)

Post Reply

Return to “SPINNING”