Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote: To συγκεκριμμένο το εχρησιμοποίησα εκτεταμένα. Όντως, είναι πολύ πιο αόρατο στο νερό, και (κατά την προσωπική μου άποψη) το Fireline Crystal (φαντάζομαι γι' αυτό μιλάς) είναι βελτιωμένο σε σχέση με την αρχική Firline. Όμως, υστερεί πολύ σε αντοχή (όπως αναφέρεις και σύ), έχει μια τάση να τσακίζει (σε μεγαλύτερο βαθμό από άλλα νήματα) και είναι ελάχιστα ανθεκτική στην τριβή με βράχια, κλαδιά κλπ. Έχει επίσης μια αυξημένη τάση να σπάζει χωρίς να την περιμένεις.
Ναι για το fireline crystal μιλώ. Ο μόνος λόγος όμως που βλέπω εγώ για να βάλω παράμαλλο αντί fireline είναι το κόστος, αφού το fireline είναι πολύ πιο δυνατό και πιο αόρατο σε πολύ πιο μικρές διαμέτρους και επίσης σου δίνει την δυνατότητα για πολύ πιο δυνατούς κόμπους σε αντίθεση με την μισίνα? Αν το ψάρι σου σκαλώσει ή προσπαθήσει να τριφτή πάνω σε βράχους πέτρες τότε το πιο πιθανόν είναι να τραυματίσει το πρώτο 1 μέτρο της μισίνας σου.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:
(CyBasser) wrote: To συγκεκριμμένο το εχρησιμοποίησα εκτεταμένα. Όντως, είναι πολύ πιο αόρατο στο νερό, και (κατά την προσωπική μου άποψη) το Fireline Crystal (φαντάζομαι γι' αυτό μιλάς) είναι βελτιωμένο σε σχέση με την αρχική Firline. Όμως, υστερεί πολύ σε αντοχή (όπως αναφέρεις και σύ), έχει μια τάση να τσακίζει (σε μεγαλύτερο βαθμό από άλλα νήματα) και είναι ελάχιστα ανθεκτική στην τριβή με βράχια, κλαδιά κλπ. Έχει επίσης μια αυξημένη τάση να σπάζει χωρίς να την περιμένεις.
Ναι για το fireline crystal μιλώ. Ο μόνος λόγος όμως που βλέπω εγώ για να βάλω παράμαλλο αντί fireline είναι το κόστος, αφού το fireline είναι πολύ πιο δυνατό και πιο αόρατο σε πολύ πιο μικρές διαμέτρους και επίσης σου δίνει την δυνατότητα για πολύ πιο δυνατούς κόμπους σε αντίθεση με την μισίνα? Αν το ψάρι σου σκαλώσει ή προσπαθήσει να τριφτή πάνω σε βράχους πέτρες τότε το πιο πιθανόν είναι να τραυματίσει το πρώτο 1 μέτρο της μισίνας σου.
Στα δικά μου ψαρέματα ρε Μάριε δεν πιστεύω όι η ορατότητα της μυσίνας ή του νήματος παίζει οποιονδήποτε ρόλο. Μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις (πεντακάθαρο νερό, πολύ πιεσμένα ψάρια). Έχω όμως βρει ότι σε συγκεκριμμένες τεχνικές spinning ή ύπαρξη του παραμαλλου είναι πολύ βοηθητική για διάφορους λόγους. Πρόσεξε τι κάνω την επόμενη φορά που θα πάμε μαζί και θα καταλάβεις :wink:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by caveman »

@ Stylgeo

Παράμαλλο στο σπιν χρεισιμοποιούμε σχεδόν ΠΑΝΤΑ (για θάλασσα μιλούμε) αλλά μέχρι ένα όριο... σε κάτο από 20 λίβρες νήμα εν βάλλω διότι δεν είναι πρακτηκό, δεν με βοηθά.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote: Στα δικά μου ψαρέματα ρε Μάριε δεν πιστεύω όι η ορατότητα της μυσίνας ή του νήματος παίζει οποιονδήποτε ρόλο. Μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις (πεντακάθαρο νερό, πολύ πιεσμένα ψάρια). Έχω όμως βρει ότι σε συγκεκριμμένες τεχνικές spinning ή ύπαρξη του παραμαλλου είναι πολύ βοηθητική για διάφορους λόγους. Πρόσεξε τι κάνω την επόμενη φορά που θα πάμε μαζί και θα καταλάβεις :wink:
Άτε να δούμεν αθκιασέρεψες να πάμεν? Πέρκει μάθω τζε γω τίποτε :oops:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:
(CyBasser) wrote: Στα δικά μου ψαρέματα ρε Μάριε δεν πιστεύω όι η ορατότητα της μυσίνας ή του νήματος παίζει οποιονδήποτε ρόλο. Μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις (πεντακάθαρο νερό, πολύ πιεσμένα ψάρια). Έχω όμως βρει ότι σε συγκεκριμμένες τεχνικές spinning ή ύπαρξη του παραμαλλου είναι πολύ βοηθητική για διάφορους λόγους. Πρόσεξε τι κάνω την επόμενη φορά που θα πάμε μαζί και θα καταλάβεις :wink:
Άτε να δούμεν αθκιασέρεψες να πάμεν? Πέρκει μάθω τζε γω τίποτε :oops:
Έχει άλλες προτεραιότητες τωρά (βλέπε Σταυρός της Ψώκας) :mrgreen: Ποννά φκει ξανά το φεγγάρι....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote:
MariosK wrote:
(CyBasser) wrote: Στα δικά μου ψαρέματα ρε Μάριε δεν πιστεύω όι η ορατότητα της μυσίνας ή του νήματος παίζει οποιονδήποτε ρόλο. Μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις (πεντακάθαρο νερό, πολύ πιεσμένα ψάρια). Έχω όμως βρει ότι σε συγκεκριμμένες τεχνικές spinning ή ύπαρξη του παραμαλλου είναι πολύ βοηθητική για διάφορους λόγους. Πρόσεξε τι κάνω την επόμενη φορά που θα πάμε μαζί και θα καταλάβεις :wink:
Άτε να δούμεν αθκιασέρεψες να πάμεν? Πέρκει μάθω τζε γω τίποτε :oops:
Έχει άλλες προτεραιότητες τωρά (βλέπε Σταυρός της Ψώκας) :mrgreen: Ποννά φκει ξανά το φεγγάρι....
Πάντως είσαι απίστευτος, πως θα αντέξεις ρε 3 μέρες να είσαι που πάνω με τα λαβράκια τζε να μεν σύρεις μέσα ένα καλάμι???? :lol: :lol: :lol:

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by stathis 1821 »

ε κοπελλια τελεια του νιπιαγογειου που ειμε εγο προτη μερα για σπιννινγ τι μισινα να βαλο πανο στο καρουλι διαμετρο και να ωαλο μαπουαν που μπενει νερο μεσα η οχι πλσ εξηγατε μου λια πραματα
:(

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by gptochos »

Φίλε εγώ είμαι σχετικά άπειρος αλλά εγώ έχω 20 άρα μισίνα! Τώρα όσον αφορά τη μαππούα που λαλείς δεν εχρησιμοποίησα ποτέ μου αλλά νομίσω τη μαπούα την βάλεις αν είναι ελαφρύ το τεχνητό σου!

Κοπέλια εγώ για τεχνητά εφάρμοσα μια νεα τεχνική αγοράς! Παέις στο κατάστημα τζαι θωρείς ποια τεχνητά εν πιο λίγα που τα άλλα! Τούτο μπορεί να σημαίνει πολλά πράματα αλλά μπορεί να σημαίνει και ότι τα συγκεκριμένα τεχνητά πουλιούνται! :wink: Και φυσικά ότι σου γυαλίσει πιάνεις το!!!! Άμα πείνα το ψάρι τζαι θα το αρπάξει ότι χρώμα τζαι να βάλεις όπως τζαι αν το τραβήσεις εννα δακκάσει! :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by MariosK »

gptochos wrote:Άμα πείνα το ψάρι τζαι θα το αρπάξει ότι χρώμα τζαι να βάλεις όπως τζαι αν το τραβήσεις εννα δακκάσει! :D
:naughty:

Η κουβέντα είναι να το κάμεις να φάει χωρίς να πεινά :wink:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by plenom'metatopsarem? »

Η κουβέντα είναι να το κάμεις να φάει χωρίς να πεινά :wink:[/quote]

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by apsavvas »

βασικα πρεπει να κανεις το τεχνιτο σου να γινει ενα με το ψαρι κινισεις βαθος και αντιδρασεις

ετσι θα εχεις και καλα αποτελεσματα.

α κ κατι που 3εχασα υπομονη και καλα χερια :P
The only source of knowledge is experience

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by stathis 1821 »

ε φιλε νημα 12 αρι που τραωα 12 κιλα εν καλο?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by MariosK »

stathis 1821 wrote:ε φιλε νημα 12 αρι που τραωα 12 κιλα εν καλο?
Στάθη μην βάλεις 12 είναι πολλά λεπτό και θα έχεις πρόβλημα 0.18-0.20 καλύτερα.

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by stathis 1821 »

ρε φιλε μαριε νημα 12 αρι εσιστισε μου ο χριστοφοροσ εσυ τι λαλεισ?
:D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by MariosK »

stathis 1821 wrote:ρε φιλε μαριε νημα 12 αρι εσιστισε μου ο χριστοφοροσ εσυ τι λαλεισ?
:D
Πιάσμε τηλέφωνο που εν να πάεις τζιαμέ! :D

Post Reply

Return to “SPINNING”