Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post Reply
Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Pambs »

ενα απ τα ψαρεματα που πεζει ιδιαιτερο ρολο η μισινα η το νημα. εγω προσωπικα δουλευω νηματα της μπερκλευ εσεις?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by caveman »

που τζίνα που εδοκίμασα εγώ, εννά πω για τους πιο μικρούς που τωρά μπαίνουν σε δοκιμές, επιδεί οι μαγαζάτορες μας εν τέλεια %#$&^#$$#%$#! πως να μεν πιάσουν τα ρον θόμπσον dyna cable & dyna vision διότι δεν τιλιγονται καθόλου καλά στην μηχανή, το cable κάμνει πολλούς κοιμματισμούς τζαι σουππόνει παααρα πολλά, ενο το άλλο μαζί με ένα νήμα της sasame, ένα κίτρινο, αν τζαι εν καλό, φθήρετε πολλά γλήωρα τζαι εν πέταμα λεφτών.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by AggelosLRK »

εγω επιασα να δοκιμασω 25mm νημα της berkley,ξερω οτι ειναι λιγο χοντρο αλλα κατι εχω στο μυαλο μου,επισης το αλλο συμπερασμα που εβγαλα ειναι μεσηνα+rapala knot δεν δουλευουν και πολυ καλα μαζι και παρετησα τες,

αναμενω να παω με το μαστρο ρολανδο περκι μου ξεστραβωθουμε λιγο :mrgreen:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:εγω επιασα να δοκιμασω 25mm νημα της berkley,ξερω οτι ειναι λιγο χοντρο αλλα κατι εχω στο μυαλο μου,επισης το αλλο συμπερασμα που εβγαλα ειναι μεσηνα+rapala knot δεν δουλευουν και πολυ καλα μαζι και παρετησα τες,

αναμενω να παω με το μαστρο ρολανδο περκι μου ξεστραβωθουμε λιγο :mrgreen:
Αν περιμένεις να πάεις με εμένα να ξεστραβωθείς εσώθηκες :lol: :lol: :lol: :lol: Δεν επρόσεξες ότι όπου πάω εγώ φεύγουν τα ψάρια :?: :?: :lol: :lol: :lol:

Σοβαρά τωρά, σχετικά με τα νήματα..... Στην Κυπριακή αγορά δεν υπάρχει ΤΟ νήμα. Το καλύτερο από όσα χρησιμοποίησα από την Κυπριακή αγορά ήταν αυτό της Mustad, αν και υστερεί αρκετά από άλλα νήματα.

Τα Fireline της berkley τα δούλεψα πολύ. Δεν είναι καθόλου εύκολα στον χειρισμό, ειδικά σε fixed-spool reels. Με ελαφριά δολώματα μπορεί να γίνουν εφιάλτης, έχουν όμως καλή αντοχή. Έχω ακόμη ένα καρούλι μηχανής με Fireline Crystal 20lb για θάλασσα, δεν είναι όμως η 1η μου επιλογή.

Υπ' όψιν τα νήματα επιπλέουν, και αυτό γίνεται ακόμη πιο έντονο στην θάλασσα με την μεγαλύτερη άντωση. Θα εισηγούμουν την μικρότερη δυνατή διάμετρο για την χρήση που θέλετε..... Διαφορετικά θα ρίχνετε ένα βυθιζόμενο δόλωμα και θα κάνει αιώνες να φτάσει κάτω, και ακόμη χειρότερα, λόγω του ότι το νήμα μένει ψηλά, θα αρχίσει πολύ γρήγορα να το τραβά μακριά από το βυθό.

Αν όμως θα ρίξετε δολώματα επιφάνειας τότε το νήμα είναι ιδανικό...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by andrea5 »

ρε παιδια αν καποιος που τωρα πιανει καλαμι σπινινγκ τζαι τορα ασχολειται με το σπινινγκ ,αν εξερεσουμε τα ραγκλου με τες μαπουες :doh: ,να πιασω να βαλω νημα πανω στην μιχανουα μου ,αν νε τη νιμα
υγ εν εχω τιποτε στο νου αλλα στο ψαρεμα ποτε εν χερεις τη εν να σου κατσει :wink:

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by stylgeo »

Γενική ερώτηση όσο αφορά το σπίννινγκ. Πότε χρησιμοποιούμε νήμα, και πότε μισίνα?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by caveman »

Συγκεκριμένα, εγώ ασπούμε βάζω σχεδόν πάντα νήμα... θα κάμω σπιν με μισίνα κατα διαστήματα μόνο σε συγκεκριμένες περιπτόσεις, δλδ πέστροφες, μικρά λαβράκια (θάλασσας) κτλ αλλά και εδώ πάλε δεν είναι αναγγέα η μισίνα, και το νήμα πάλε καλό είναι απλά είναι θέμα πρωτιμίσεων.
Στην πωρεία όλοι μας αποκτούμε κάποια γούστα και "πιστεύω" ότι ασπούμε αν είναι κρίσταλο το νερό και θέλω να πιάσω μικρά λαβράκια, θα είναι πιο πρακτική μια λεπτή αόρατη μισίνα παρά το κότζινο ή κίτρινο νήμα... αλλά έχει δύο όψεις το νόμησμα, από την μία ναι μεν θα μου χτυπούν πιο εύκολα τα ψάρια αλλά από την άλλη θα χάνω πιο πολλά χτυπίματα, χτυπίματα που δεν θα έχανα αν είχα την αμεσότητα του νήματος (μηδέν ελαστηκότητα).

Το συγκεκριμένο παράδειγμα που ανάφερα μου συναίβει αρκετές φορές... δύο άτομα σε λιμάνι της Λεμεσού, εγώ να ψαρεύω με 8 λίβρες μισίνα και ο άλλος με 20 λίβρες νήμα... ενοήτε πως στα 3 χτυπήματα που έπιανε ο άλλος με το νήμα, εγώ έπιανα 5-8 :wink: αλλά ο άλλος με το νήμα τα έβγαζε όλα ενώ εγώ... σχεδόν τπτ :lol: τελικά τες επόμενες μέρες βρήκα την λύση... με την ίδια μισίνα αλλά με ελαφρός πιο σκληρό καλάμι, έτσι είχα μεγαλύτερη αμεσότητα στο κάρφωμα... πιο μετά έμαθα να ''δείννω'' σωστά (χάρης στην Ευάνθη :D ) τα νήματα οπόταν εν φοούμε να πάω σπίν ακόμα τζαι με 6 λίβρες νήμα στα λαβράκια.

Νάκκον αργοποριμένη απάντηση αλλά... εγώ τωρά είδα την ερώτηση :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

Να προσθέσω ότι αν θέλεις την αμεσότητα του καρφώματος που σου προσφέρει το νήμα αλλά θέλεις κάτι που να μοιάζει με μισίνα, σχεδόν αόρατο και λεπτό, θα πρότεινα το fireline της berkley. Χρησιμοποιώ το πολλά για πέστροφες και είμαι πολλά ευχαριστημένος.

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by stylgeo »

Να'στε καλά παιδιά, είχα χάσει κάθε ελπίδα για απάντηση στην ερωτηση μου :lol: Το νήμα το χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για λαυράκια στους φράκτες, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ στη θάλασσα. Ίσως το γεγονός πως στο νερό στους φράχτες είναι ως επι το πλείστον πιο θολό που της θάλασσας μου δίνει την εντύπωση πως στη θάλασσα θα είναι υπερβολικά ορατό για τα ψάρια. Θα κάμω τες δοκιμές μου αύριο :dance:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Να προσθέσω ότι αν θέλεις την αμεσότητα του καρφώματος που σου προσφέρει το νήμα αλλά θέλεις κάτι που να μοιάζει με μισίνα, σχεδόν αόρατο και λεπτό, θα πρότεινα το fireline της berkley. Χρησιμοποιώ το πολλά για πέστροφες και είμαι πολλά ευχαριστημένος.
:naughty: :naughty: :naughty:
Φαίνεται δεν δοκίμασες τίποτε καλύτερο ρε μάριε... :think: :think:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

Από τα νήματα είναι το χειρότερο Ρολάνδο όσον αφορά το θέμα αντοχής, ΑΛΛΑ σου παρέχει την αμεσότητα του καρφώματος και επίσης είναι αόρατο και πολύ λεπτό για κάποιον που έχει ανησυχίες :D. Σίγουρα δεν είναι νήμα αλλά εν πολλά καλλύτερο που την μισίνα. Εσύ τι προτείνεις? :think:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Από τα νήματα είναι το χειρότερο Ρολάνδο όσον αφορά το θέμα αντοχής, ΑΛΛΑ σου παρέχει την αμεσότητα του καρφώματος και επίσης είναι αόρατο και πολύ λεπτό για κάποιον που έχει ανησυχίες :D. Σίγουρα δεν είναι νήμα αλλά εν πολλά καλλύτερο που την μισίνα. Εσύ τι προτείνεις? :think:
To συγκεκριμμένο το εχρησιμοποίησα εκτεταμένα. Όντως, είναι πολύ πιο αόρατο στο νερό, και (κατά την προσωπική μου άποψη) το Fireline Crystal (φαντάζομαι γι' αυτό μιλάς) είναι βελτιωμένο σε σχέση με την αρχική Firline. Όμως, υστερεί πολύ σε αντοχή (όπως αναφέρεις και σύ), έχει μια τάση να τσακίζει (σε μεγαλύτερο βαθμό από άλλα νήματα) και είναι ελάχιστα ανθεκτική στην τριβή με βράχια, κλαδιά κλπ. Έχει επίσης μια αυξημένη τάση να σπάζει χωρίς να την περιμένεις.

Εγώ χρησιμοποιώ Power Pro και TufLine XP και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος και από τις δύο. Συμφωνώ ότι υστερούν στο θέμα διαφάνειας, αλλά αυτό λύνεται με ένα παράμαλλο fluorocarbon που διατηρεί την αμεσότητα στο κάρφωμα και παραμένει αόρατο κοντά στο δόλωμα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by stylgeo »

Εν το εκοψεν ο νους μου για παράμαλο φλουοροκαρμπον. Απλά θα είχα μια πομπίνα με μισίνα και μια με νήμα, και θα άλλαζα αναλόγως της περίστασης, δηλαδή αν δεν είχα καθόλου τσιμπιές στο νήμα να έβαλλα την πομπίνα με τη μισίνα, αλλά το παράμαλο έχει the best of both worlds, που λεν και οι εγγλέζοι. Thanks for thinking outside the box Ρολάνδο! :D

Μιας και το thread τούτο είναι ζωντανό, είχε κανένας επιτυχία με poppers στη θάλασσα? Είναι το αγαπημένο μου ψάρεμα για λαυράκια στους φράκτες, απλά τα surface strikes δεν συγκρίνονται με τίποτε κατά την άποψη μου. Ναι μπορεί να πιάνεις πιο μικρά ψάρια, αλλά όταν κάτσει εκείνο το μεγάλο και σπάσει την ησυχία στο πουθενά, παθαίνεις καρδιακό. Αλλά στη θάλασσα εδοκίμασα τα και δεν είχα επιτυχία.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

(CyBasser) wrote: Εγώ χρησιμοποιώ Power Pro και TufLine XP και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος και από τις δύο. Συμφωνώ ότι υστερούν στο θέμα διαφάνειας, αλλά αυτό λύνεται με ένα παράμαλλο fluorocarbon που διατηρεί την αμεσότητα στο κάρφωμα και παραμένει αόρατο κοντά στο δόλωμα...
:naughty: :naughty: :naughty:
varivas is the law
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:
(CyBasser) wrote: Εγώ χρησιμοποιώ Power Pro και TufLine XP και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος και από τις δύο. Συμφωνώ ότι υστερούν στο θέμα διαφάνειας, αλλά αυτό λύνεται με ένα παράμαλλο fluorocarbon που διατηρεί την αμεσότητα στο κάρφωμα και παραμένει αόρατο κοντά στο δόλωμα...
:naughty: :naughty: :naughty:
varivas is the law
Σε τι πράγμα από όλα διαφωνείς ρε?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “SPINNING”