Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Στάθης »

Επίσης, όπως ειπε ο Φοιβος, άλλη φορά φρόντιζε να μην γεμίζεις το spool, είναι κι αυτό μια αιτία για μπερδέματα.
no whey no gain

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by pavlos_agianapitis »

Ευχαριστώ παιδιά. Ίσως κόπσω λία μετρα που το νήμα.

Φίλε Greg ελα αλλη μία φοτογραφία. Πάντος η stratic εν νομίζω να μεν κάμνει για νήμα. Είδα τζαι άλλους να χρησημοποιούν νήμα σε τούτην τη μηχανούα.
Attachments
spool s.jpg
spool s.jpg (47.63 KiB) Viewed 4716 times
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by pavlos_agianapitis »

Επίσεις ήθελα να ρωτήσω, βάλετε παράμαλλο σε 0,15 νήμα???
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

ωντος ολιγο παραγεμισμενο το μηχανακι.

Προσπαθα να τυλιγεις το νημα σου σφικτα πανω στο καρουλι και σιγα σιγα θα εξουδετερωσεις τα προβληματα που εχεις οταν το μαθεις. Πρωτη φορα που δοκιμασα νημα (ενα ρον thompson μαυρο), 3 ψαρεματα μου αντεξε και το πεταξα στα ποσκουπιδα. παραμαλλο παντα βαζω οταν δουλευω νημα διοτι φοβαμε τα δοντια
Esox Lucius

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

Greg wrote:ωντος ολιγο παραγεμισμενο το μηχανακι.

Προσπαθα να τυλιγεις το νημα σου σφικτα πανω στο καρουλι και σιγα σιγα θα εξουδετερωσεις τα προβληματα που εχεις οταν το μαθεις. Πρωτη φορα που δοκιμασα νημα (ενα ρον thompson μαυρο), 3 ψαρεματα μου αντεξε και το πεταξα στα ποσκουπιδα. παραμαλλο παντα βαζω οταν δουλευω νημα διοτι φοβαμε τα δοντια
και τα δόντια και να μην σου σκιστεί το ψάρι αν δεν έχει πιαστεί καλά! Το παράμαλλο έχει ελαστικότητα σε αντίθεση με το νήμα. Κι εγώ Χρησιμοποιώ παράμαλο εκτός αν πάω σε φράγμα για largemouth

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote:
Greg wrote:ωντος ολιγο παραγεμισμενο το μηχανακι.

Προσπαθα να τυλιγεις το νημα σου σφικτα πανω στο καρουλι και σιγα σιγα θα εξουδετερωσεις τα προβληματα που εχεις οταν το μαθεις. Πρωτη φορα που δοκιμασα νημα (ενα ρον thompson μαυρο), 3 ψαρεματα μου αντεξε και το πεταξα στα ποσκουπιδα. παραμαλλο παντα βαζω οταν δουλευω νημα διοτι φοβαμε τα δοντια
Κι εγώ Χρησιμοποιώ παράμαλο εκτός αν πάω σε φράγμα για largemouth
Τζε τζιαμέ χρειάζεται νομίζω. Όσο για να μεν σου σκιστή το ψάρι δεν νομίζω οι 50 πόντοι χοντρό παράμαλλο να σου προσφέρουν τόση ελαστικότητα :?. Εξάλου για παράλαμαλλα συνήθως βάζουμε σκληρά flurocarbons.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Στάθης »

Η επιμήκυνση έχει γραμμική συνάρτηση με το μήκος της πετονιάς, αλλά για τις διαστάσεις παράμαλου για τις οποίες μιλάμε (max 50 cm), η επιμήκυνση είναι ουσιαστικά αμελητέα.
Δηλάδή, άλλο να έχει γεμάτο το spool πετονιά και να αποσβαίνει τα κεφάλια η επιμήκυνση της λόγω διάτασης, και άλλο να έχει ένα κομματι 50 cm - η επιμήκυνση είναι πολύ μικρή για να κάνει τη διαφορά.
Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα παράμαλλο, είτε σε φράκτη, είτε σε θάλασσα, από φόβο τριβής του εκάστοτε τεχνητού, είτε σε δόντια , έιτε σε κάτσαρα κοκ.
no whey no gain

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

ok :D

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by christos nic »

Παιδια δεν αμφιβαλλω καθολου για τις εμπειριες ορισμενων στην χρηση του νηματος αλλα μου δημιουργουνται καποια ερωτηματα δηλ αν ειναι τοση μεγαλη η αναγκη για χρηση του νηματος στο σπιννινγκ τελικα που η χρηση του θα δημιουργουσε πολλες φορες καποια σημαντικα προβληματα σε καποιο που το αρχιζει..

.μιλατε για επιμηκηνση που εχει η μισινα..ποσα εκατοστα ειναι αυτη η επιμηκηνση(ελαστικοτητα)που θα κανει στα 40-50 μετρα η μισινα?πιστευετε οτι ειναι πανω απο 2cm και αυτα τα 2cm(αν ειναι τοσα) ποση αμεσοτητα στο καρφωμα θα μας χασουν και αν μας χασουν αυτη την αμεσοτητα των 2cm σημαινει κατ αναγκη πως θα χασουμε το ψαρι η την αισθηση του τεχνητου?

.πολλοι υποστηριζετε πως με το νημα κερδιζουμε μετρα στην βολη..ποσα ειναι αυτα τα μετρα απο οτι αν ειχα μισινα στο καρουλι?

Εμενα το νημα θα ηταν στην προτιμηση μου απ οσα καταλαβα προς το παρον περισσοτερο γτ δεν φθιρεται οταν ειναι καλης ποιοτητας στον βαθμο που φθιρεται η μισινα και δεν θα θελει αλλαγη συχνα οπως κανουμε με τις μισινες..γνωριζω περιπτωση καποιου που ψαρευει χρονια σπιννινγκ και καταληξε στην μισινα για μανα..

Γνωριζει κανεις αν υπαρχη νημα με επικαλυψη κεριου γτ καπου το διαβασα παλιοτερα και δεν το βρισκω τωρα?

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by inglese.fishing »

pavlos_agianapitis wrote:Ευχαριστώ παιδιά. Ίσως κόπσω λία μετρα που το νήμα.

Φίλε Greg ελα αλλη μία φοτογραφία. Πάντος η stratic εν νομίζω να μεν κάμνει για νήμα. Είδα τζαι άλλους να χρησημοποιούν νήμα σε τούτην τη μηχανούα.
Μεν το κόψεις, τι καλάμη έχεις και τι οδηγούς;
Πόσα εκατοστά είναι ο πρώτος οδηγός από την μηχανή;

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by caveman »

christos nic wrote:Γνωριζει κανεις αν υπαρχη νημα με επικαλυψη κεριου γτ καπου το διαβασα παλιοτερα και δεν το βρισκω τωρα?
Ναι, κάτι σαν βαζελίνη :lol: σκέττη μλκια.

Σχετηκά με το θέμα νήμα-μισήνα, αν δεν τα δοκιμάσει κάποιος και τα δύο για αρκετό καιρό δεν μπορεί να καταλάβει τις διαφορές, δεν είναι μαθηματική πράξη, είναι η αίσθηση που σου δειά την ώρα του ψαρεύεις, το πως νιώθεις το όλο σύνολο!

Εγώ προτυμώ πολλά παραάνω την μισήνα παρά νήμα για το ελαφρύ σπιν όπως για πέστροφες... δλδ, μεν καρτεράτε να φκάλετε συμπεράσματα μέσα που συζήτηση, εφκάτε έξω ψαρέψετε!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by PrEdAtΩR »

caveman wrote:μεν καρτεράτε να φκάλετε συμπεράσματα μέσα που συζήτηση, εφκάτε έξω ψαρέψετε!

πολυ καλα τα ειπες φιλε :D :D

Οσο για νημα και μισινα ειναι οπως λεν οι γυναικες

once you go black you never go back , ετσι ειναι και αυτο ,οταν μαθεις το νημα δεν εχει επιστροφη χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by pavlos_agianapitis »

inglese.fishing wrote:
pavlos_agianapitis wrote:Ευχαριστώ παιδιά. Ίσως κόπσω λία μετρα που το νήμα.

Φίλε Greg ελα αλλη μία φοτογραφία. Πάντος η stratic εν νομίζω να μεν κάμνει για νήμα. Είδα τζαι άλλους να χρησημοποιούν νήμα σε τούτην τη μηχανούα.
Μεν το κόψεις, τι καλάμη έχεις και τι οδηγούς;
Πόσα εκατοστά είναι ο πρώτος οδηγός από την μηχανή;



Φίλε μου οι οδηγοί μου είναι sic τζαι γενικά ο εξοπλισμός μου κάμνει για νήμα. Ξέρω και αλλα ατομομα με τον ίδιο εξοπλησμό που να χηρίζονται μια χαρά νημα.
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by pavlos_agianapitis »

caveman wrote:
christos nic wrote:Γνωριζει κανεις αν υπαρχη νημα με επικαλυψη κεριου γτ καπου το διαβασα παλιοτερα και δεν το βρισκω τωρα?
Ναι, κάτι σαν βαζελίνη :lol: σκέττη μλκια.

Σχετηκά με το θέμα νήμα-μισήνα, αν δεν τα δοκιμάσει κάποιος και τα δύο για αρκετό καιρό δεν μπορεί να καταλάβει τις διαφορές, δεν είναι μαθηματική πράξη, είναι η αίσθηση που σου δειά την ώρα του ψαρεύεις, το πως νιώθεις το όλο σύνολο!

Εγώ προτυμώ πολλά παραάνω την μισήνα παρά νήμα για το ελαφρύ σπιν όπως για πέστροφες... δλδ, μεν καρτεράτε να φκάλετε συμπεράσματα μέσα που συζήτηση, εφκάτε έξω ψαρέψετε!



Σηφονώ μαζί σου εφκατε εξω ψαρέψετε!!! Αλλα καλά κάμνουν τζαι ρωτούν γιατι εν τζαι καμιά σιλικόνι ή τεχνιτο. Ένα μέσο καλό νήμα εν 35-40 ευρο. Το να μεν έχουν την ανάγκη του νήματος τζαι να πετάξουν 40 ευρο εν μ@..... καλήτερα να γώρασουν 2 καρούλια ποιοτική μισίνα.
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

μισό λεπτό κοπέλια!!!
η ελαστικότητα από μισίνα σε μισίνα διαφέρει!!!!!!!!!!!!!!!! Για να τα λέμε ούλλα σωστά!
Επίσης...ποιός είπε πως με το νήμα βγάζουμε πιο μακρυνές βολές?!!!!
Το πιο σωστό είπεν το ο Χαμπής! αν και με το να ρωτούμε δεν κάνουμε κακό! Θα γλυτώσουμε και κάποια ευρωπουλάκια και κάποση ταλαιπωρία! Αλλά και πάλι...θέλει δοκιμές! ΠΟΛΛΕΣ!

Post Reply

Return to “SPINNING”