Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

ειναι αληθεια με τα νηματα....επατησα την τζε εγω... επαρηγγηλα που το ebay 20 λιπρο power pro και η shimano εδινε οτι ηταν 0.15μμ στην ευρωπαικη σελιδα...επαραλαβα το και τελικα ηταν 0.23μμ ακριβως(αμερικανικο).... τα power pro κατασκευαζονται ολα στην αμερικη και αγγλια αποτι ειδα εχουν ξεχωριστες προδιαγραφες.... μεγαλο μπερδεμα και καλυτερα να καμνουμε βαθυ ψαξιμο πριν την αγορα που εξωτερικο.... :)

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by rafaellos22 »

εγω εχω varivas 0.20μμ τσε ειμαι πολλα ευχαριστημενοσ αλλα εν ν ηθελα να ρωτισω να βαλω τσε μισινα σαν παραμαλλο η μονο το νημα με τη παραμανουα του σπιννινγκ ?

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by rafaellos22 »

εκτες που επια ψαρεμα εγινε ενα μεγαλος κομπος στο νημα μου με αποτελεσμα να κοψω 30μ. νημα τσε μετα να συνδεσω τα δυο ακρα ... μπορει να υποψιαστει καποιος τι φτει και μπλεκτικε ?

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by belluga »

rafaellos22 wrote:εκτες που επια ψαρεμα εγινε ενα μεγαλος κομπος στο νημα μου με αποτελεσμα να κοψω 30μ. νημα τσε μετα να συνδεσω τα δυο ακρα ... μπορει να υποψιαστει καποιος τι φτει και μπλεκτικε ?
πολλοι παραγοντες μπορουν να παιξουν ρολο οπως το νημα,το καλαμι σου ,το τεχνητο σου ,η βολη σου!
Τες παραπανω περιπτωσεις συμβαινει οταν το τεχνητο μας ειναι πιο λιγα ή πολυ περισσοτερα γραμμαρια απο το action του καλαμιου σου!


Sent from my iPhone using Tapatalk

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by rafaellos22 »

το τεχνητο μου ειναι μεσα στο action του καλαμιου , η μηχανη ειχε αρκετο νημα πανω η βολη πιστευω ηταν μια συνηθυσμενη αλλα εγινε ενα κουβαρη απο νημα :evil:

ANTONISE
Posts: 81
Joined: Sat Jun 29, 2013 2:19 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by ANTONISE »

rafaellos22 wrote:το τεχνητο μου ειναι μεσα στο action του καλαμιου , η μηχανη ειχε αρκετο νημα πανω η βολη πιστευω ηταν μια συνηθυσμενη αλλα εγινε ενα κουβαρη απο νημα :evil:

αεροκομπος φιλε.επρεπε να αρχισεις με ποιο χοντρο νημα ,τουλαχιστον 24 η 25 και να βαζεις shock leader,

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Απ: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by marios pafitis »

Πιστευω ηταν χαλαρο το νημα πανο στο spool

Sent from my ST15i using Tapatalk 2

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by belluga »

marios pafitis wrote:Πιστευω ηταν χαλαρο το νημα πανο στο spool

Sent from my ST15i using Tapatalk 2
+1 αλλα πεμας αν θελεις και λιγα στοιχεια για το καλαμι την μηχανη σου το νημα σου και το τεχνητο σου!
Αν και αυτο το ειδα να συμβαινει σε πολλα ατομα τα οποια δεν ειχαν καθολου εμπειρια και αρχιζαν να ψαρευουν με λεπτα εργαλεια, αυτο το λεω εντελως επιφυλακτικα αφου δεν ξερω τη εμπιρεια εχεις και τη εργαλεια χρησιμοποιας!


Sent from my iPhone using Tapatalk

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by rafaellos22 »

να ειμαι απηρος στο σπιννινγκ μολις 2 μηνες εχει που εξεκηνισα χρησιμοποιο ελαφρυ εξοπλισμο με καλαμι up to 17g αλλα νομιζω ηταν χαλαρω το νημα στο spool

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

rafaellos22 wrote:να ειμαι απηρος στο σπιννινγκ μολις 2 μηνες εχει που εξεκηνισα χρησιμοποιο ελαφρυ εξοπλισμο με καλαμι up to 17g αλλα νομιζω ηταν χαλαρω το νημα στο spool
Φίλε καλή σου μέρα. Το νήμα σου είναι καλά να το τυλίγεις σφικτά στη μηχανή σου στην αρχή(!) και στη συνέχεια να το "στρώνεις". Υπάρχουν τρόποι, αν δεν ξέρεις πως πες να σε ενημερώσει κάποιος μας.

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by rafaellos22 »

δηλαδη πως να το στρωνω στην μηχανη

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by rafaellos22 »

τελικα ηταν σκαρτη η μηχανη ή επηδη χρησιμοποιουσα ελαφρια τεχνητα.
τωρα αγορασα πιο σκληρο καλαμι νεα μηχανη και βεβαιως νεο νημα
καλαμι tica μηκος 2,70 cw 10-40
μηχανη shimano catana
νημα εχω το momoi 0,14μμ σε πορτοκαλι χρωμα εχασα 1 λαβρακουι πριν 2 εφτομαες

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by SiliS »

Μετα το varivas για αρχη μπηκε στο σετ το Toro Tamer hollow 16κλωνο...με το inline connection χωρις κομπο για μεγιστη αποδοση και τεστ στο KNFishing η ψυχολογια ανεβηκε αισθητα!!!!
I d rather be fishing!!!

Post Reply

Return to “SPINNING”