μεγαλη αυξηση των σπιννερς

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by rafaellos22 »

τις τελευταιες μερες εχω καταλαβει οτι βγαινουν αρκετα ψαρια με αποτελεσμα ο κοσμος να τρελαινεται και με παθος και αγωνια να προσπαθει να ξεκινησει σπιννινκγ . Εγω ασχολουμαι μονο με σπιννινκγ και βλεπω τρελαμενους ασχετους με σπιννινγκ να αγοραζουν μονο ενα τεχνητο να περνουν τ οποιοδηποτε καλαμι εχουν και να πετουν μεσα στη θαλασσα το τεχνητο περιμενοντας να πιασουν ψαρια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by AggelosLRK »

Δεν πειραζει εχει χωρο για ολους :D

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by mikrosa »

Εν να συμφωσυνω...
Εχθες επισκευτικα περιοχη της Λαρνακας να καμω σπιννινγ(ναι εκαμα και εγω σπιννινκ μια φορα) και ηταν γεματος ο τοπος σπιννεραες
Οντως εχουν βγει μερικα λαυρακια αλλα αυτο δεν σημενει πρεπει να παμε να αγωρασουμε ενα καλαμι σπιννινγ και 2 τεχνητα και να τα φαμε ουλλα να μεν μηνει ενα σαν να ειναι κατι επιβλαβες που πρεπει να το εξαφανισουμε αμεσα...

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by Sorkomanis »

rafaellos22 wrote:τις τελευταιες μερες εχω καταλαβει οτι βγαινουν αρκετα ψαρια με αποτελεσμα ο κοσμος να τρελαινεται και με παθος και αγωνια να προσπαθει να ξεκινησει σπιννινκγ . Εγω ασχολουμαι μονο με σπιννινκγ και βλεπω τρελαμενους ασχετους με σπιννινγκ να αγοραζουν μονο ενα τεχνητο να περνουν τ οποιοδηποτε καλαμι εχουν και να πετουν μεσα στη θαλασσα το τεχνητο περιμενοντας να πιασουν ψαρια
ουλλοι που καπου ξεκινουν φιλε.
που ξερεις οτι ενα τεχνιτο εχουν?
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by michalispsarema »

mikrosa wrote:Εν να συμφωσυνω...
και να τα φαμε ουλλα να μεν μηνει ενα σαν να ειναι κατι επιβλαβες που πρεπει να το εξαφανισουμε αμεσα...

WE LIVE IN CYPRUS!!! Αυτο μονο εχω να πω για τουτο!!

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by michalispsarema »

Η δικη μου αποψη για το θεμα ειναι οτι.. Πριν απο καιρο που βγαιναν πιο αξιολογα και πιο μεγαλα ψαρια με το Casting και το Surf Casting, ουλοι εμαθαν μου το, δεν λεω πως μερικοι απλα τους αρεσει, απλα ξερω μερικα ατομα αρχισαν αυτη την τεχνικη για να παρουν μεγαλα μυλοκοπια, μουρμουρες κτλ.
Μετα ηρθαν αλλες τεχνικες αλλα αυτοι που ειχαν μια τεχνικη ηθελαν να δοκιμασουν καινουργιες αφου δεν πιανουν τοσο ψαρι με την τεχνικη που ψαρευουν σαν την ανντενα πχ. Και εμαθαν πως με το spinning ξερουν οτι θα βγαλουν λουτσους, μινερια, λιτσες, λαυρακια κτλ ετσι αρχισαν το spinning. Εχει καποιους που αρχισαν με μια τεχνικη και μεινανε σε αυτες.. στον κοσμο αρεσει να πειραματιζετε.. και στην κυπρο πρεπει να πιασουν οτι ψαρι υπαρχει!!
Εμενα μου αρεσουν πολλες τεχνικες.. αλλα σιγα σιγα αποκλιο μερικες και μενω σε αυτες που μου αρεσουν...

δεν λεω οτι ειναι σωστο η λαθος.. ειναι απλα η αποψη μου..

Φιλικα,
Μιχαλης

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by chrisostomos »

Μιχάλη εν μέρη θα συμφωνήσω μαζί σου χωρίς όμως να χρειαστεί να τα ισοπεδωσουμε όλα. Γιατί όλοι ξεκινήσαμε με ένα φελλό τυλιγμένο με 50μ. Μπετονια ή ένα μπουκάλι ή ένα καρουλι για τους ποιο νέους και καταλήξαμε είτε με καλάμια είτε με ψαροντούφεκο σε ακτή σκάφος ή γλυκά νερα... Στην κύπρο αρκετές τεχνικές "πιασανε" ενώ άλλες δεν τα κατάφεραν λόγο μορφολογίας των ακτών. Βασιλιάς είναι το απικο για εμένα, όλοι έχουμε από μια αντεννα κάπου χωσμενη και οπότε θέλουμε ένα γρήγορο ψάρεμα με λίγο ζυμαρακι παμε πάνω σε ένα βράχο και διασκεδάζουμε "υπάρχουν και ψαράδες που το απικο το έχουν αναγάγει σε επιστήμη με παρά πολύ καλά αποτελέσματα". Η επιτυχία του απικο είναι τόσο μεγάλη που τεχνικές όπως το μπολονεζ εκτοπίστηκαν.Στην δεύτερη θέση είναι το casting, βρίσκουμε μια παραλία στηνουμε τα καλάμια μας καθόμαστε στην καρέκλα μας και χαλαρώνουμε με τον καφέ μας, "αρκετοί από εμάς το ψάχνουμε παραπάνω και αυτό αντικατοπτρίζεται στο ότι παρά τις δύσκολες συνθήκες έχουμε αρκετά καλά αποτελέσματα". Στην τρίτη θέση είναι το spinning, μια τεχνική για ποιο δραστήριους ψαράδες που τους αρέσει να μην είναι στατικοί και να έχουν την αδρεναλίνη της μάχης.Τέλος αρκετοί που ζουν κοντά σε λιμάνια δοκιμάζουν και το εγγλεζικο που κυρίως έχει επιτυχία στους φράχτες μαζί με το spinning. Το ψαροντούφεκο πάει αρκετά καλά ενώ δυστυχώς λόγο κρίσης το ψάρεμα από σκάφος έχει σταλωσει... Ακόμα και αυτοί που έχουν σκάφος αδυνατούν να το συντηρήσουν πόσο μάλλον να πηγαίνουν τακτικά για εξορμήσεις.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by rafaellos22 »

συμφωνω μαζι σας επειδη και εμεις με τετοιο τροπο ξεκινησαμε εγω απλα ηθελα να σχολιασω την κατασταση. Πιστευω ομως αν συνεχιστει αυτη η συνεχομενη συλληψη ψαριων θα φτασουμε σε μια δυσκολη κατασταση με ερημους βυθους (μπορω να πω οτι το φαινομενο αυτο εχει ξεκινησει)

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by chrisostomos »

Παιδιά η μόνη τεχνική ψαρέματος που έχει το μικρότερο ποσοστό ευθύνης για την ερήμωση των θαλασσών είναι οι κάθε τύπου καλαμαδες που ψαρεύουν απ έξω... Δεν θα πρέπει να επιρρίψουμε ευθύνη στο spinning γιατί είναι αποδοτικό και αλιευτικά και εμπορικα. Ας ασχοληθούμε με τις τρατες τα γριγρι και τα δύχτια που κάποιοι ρίχνουν και στα 10 μέτρα από την ακτή και ας αφήσουμε το spinning και την κάθε παράκτια τεχνική κατά μέρους.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

labraxcy
Posts: 126
Joined: Mon Feb 25, 2013 8:11 pm

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by labraxcy »

παιδια ο καθε ενας που παρανομει πρεπει να τημωρειται,ειται ειναι επαγγελματιας ,ειται καλαμας ,διλαδι αν παω να κλεψω ενα περιπτερο δεν πρεπει να τημωριθω γιατι υπαρχουν και καποιοι που κανουν δολοφονειες?εγω ψαρευω με το καλαμι και ναι υπαρχουν περιοδοι του χρονου που οι καλαμαες καμνουν περισσοτερη ζιμια απο καθε αλλο ειδους ψαρεμα !μονον οταν κατσουμε ολοι κατο και ανολογιστουμε ολοι τα λαθη που εχουμε καμει και δουλεψουμε για να αντιστρεψουμε την κατασταση θα καταφερουμε να σοσουμε τις θαλασσες μας!

User avatar
since1984
Posts: 128
Joined: Wed Aug 13, 2008 10:55 am
Location: Paphos/Cyprus

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by since1984 »

Καλό τούτο ...Άτε σιγά σιγά να κυριαρχήσει ΜΟΝΟ το Spinning. Να μάθει και το Catch & Release και χρόνο με το χρόνο το ποσκόλιο μας θα γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον. 10000 φορές καλύτερα παρά την κρεατοσυλλογή τις Αντέννας.
Να μεν ξιάνουμεν το ΨΑΡΕΜΑ εν ποσκόλιο και ΟΧΙ αποκλειστικά για ΜΑΣΑ.

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by mikrosa »

ΜΑΚΑΡΙ να γινετε ουλλοι σπιννεραες, να αφηκετε τα ψαρκα μου να ηρεμησουν και να πειενω μονος μου για εγγλεζικο και φιττερ,να πειενω μονος μου για καστινκ και μπολονες...
Να εν ηρεμα τα ψαρκα ,να μεν εν καχυποπτα να ευκαρισκιουμε και εγω ψαρεμα

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by rafaellos22 »

ακομη κατι που θελω να σχολιασω σημερα πηγα ψαρεμα στο ψαρολιμανο (λαρνακα) ευθεια ακριβως εξω απο το λιμανι υπηρχαν δικτυα σε τοσο κοντινι αποσταση που καταφερα να τα πιασω με το τεχνητο μου (ευτυχος το ξεμπλεξα)

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by michalispsarema »

Ξερεις τον λογο γιατι ειχε δυχτια, ΜΑΡΙΝΑ που ειχε τσιουρες ηταν το ιδιο..

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: μεγαλη αυξηση των σπιννερς

Post by spais »

spinning !! Βγαζουν καλά ψάρια ? βάλτε και καμιά φώτο !!
Είδα κατι βίντεο με C & R !! Πολύ ωραία !! Μπράβο σας !!!
Μακάρι να ασχοληθεί πολύς κόσμος με αυτό !! :lol: :lol: :lol:

Post Reply

Return to “SPINNING”