Ερωτήσεις για spinning

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by PrEdAtΩR »

marios wrote:
PrEdAtΩR wrote:Για να εχεις επιτυχια στο spinning στην θαλασσα χρειαζεται:

να ζεις διπλα απο θαλασσα
να εισαι αδιασερος
να εισαι τυχερος
να εχεις υπομονη , επιμονη οσπου να κατσει το ψαρι γιατι χρειαζονται οπως ειπεν ο Ευανθης καμποσα χιλιαδες cast για καθε ψαρι
πιστεύω στην κύπρο τα πιο πάνω ισχύουν για όλα τα παράκτια ψαρέματα με εξαίρεση την αντένα!

:D :D :D

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by Yiannis »

Ανάφερα οτι είμαι αρχάριος στο σπιννινγ ,οχι όμως στο ψάρεμα. Είμαι φανατικος στο κάστινγ είδικά σέρφ κάστινγ εδώ και 25 περίπου χρόνια.
Ξερω παρα πολύ καλά οτι χρειάζεται υπομόνη και τύχη, οι ευνοικές συνθήκες έπαψαν να ισχύουν εδώ και χρόνια.
΄Υπομονή έχω, τύχη μηδέν χρόνο πολύ λίγο γι' αυτο πάω μονο νύκτα. Η κυριακή είναι αφιερομένη στην κόρη μου.
Σας ευχαριστώ όλους γιά την ανταπόκριση.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by AggelosLRK »

εγω ειτε χρησιμοποιω double uni knot ειτε κανω tony pena πανω σε 1 μετρο 40αρα και την ενωνω παλι με tony penna στο υπολοιπο νημα

stelios_tz
Posts: 3
Joined: Thu Nov 22, 2012 9:02 am

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by stelios_tz »

Παίδες σας χαιρετώ! Είμαι νέο Μέλος στο Φόρουμ και οφείλω να ομολογήσω ότι, μέχρι στιγμής, πήρα πολλές χρήσιμες συμβουλές από όλους σας σχετικά με το ψάρεμα και γι’αυτό πρώτα θέλω να σας ευχαριστήσω :D
Λοιπόν, με το Spinning άρχισα να ασχολούμαι πριν κανένα 6μηνο το βρίσκω πολύ ενδιαφέρων και εθιστικό είδος ψαρέματος( τώρα τζε με την Τροικα είναι επίσης αρκετά πολυέξοδο :shock: ).Έχω 2 καλάμια, ένα 2.10μ 10-30 γρ DAM ένα 2.40μ 5-25 g OLYMPOYS έτσι για αρχή και 2 Μηχανές μια 2500 TICA CAMBRIA και μία 2000 Mitchel.
Μετά από πολύ πειραματισμό μου δημιουργήθηκε αύτη η απόρροια που νομίζω δεν θα έχει μόνο μια απάντηση….

Το Τεχνητό (σκληρό η σιλικόνη) το δένουμε απευθείας στην μάνα ή δένουμε στριφταροπαραμάνα στην μάνα κε σε αυτή αλλάζουμε τα Τεχνητά? Επίσης πιο είδος στριφταροπαραμανάνας είναι το πιο αξιόπιστο? και Τέλος… υπάρχει περίπτωση να βάλουμε στην μάνα πραμανα(snap) Χωρίς ενσωματωμένο στριφτάρι?(έν θα στριφογυρίζει η μισίνα κατά την ανάκτηση του τεχνητού με αποτέλεσμα να γίνει μαλλί πάνω στο spool Της Μηχανούας?)

Τελικά απ’ότι βλέπω έν ήταν μόνο μια ερώτηση αλλά θα εκτιμήσω αφάνταστα αν έχω κάποια κατατοπιστική απάντηση :D

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by fISHANDCHIPS »

Καλός ορίσει φιλε ... Νομίζω με κάτι τέτοιο θα είσαι καλυμενος http://www.google.com.cy/search?hl=en&t ... -hbOLkUHQM:
Δεν χρειαζεται στριφταρι .... Την ενωση μπορείς να την κανείς με Palomar knot
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

stelios_tz
Posts: 3
Joined: Thu Nov 22, 2012 9:02 am

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by stelios_tz »

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αν και λίγο καθηστεριμένα! :) Δοκίμασα και τα Egg Snaps με στριφτάρι και είναι πολύ καλά! Τώρα όμως άρχισα να Σπινάρω και με Jig Head και σιλικόνες και διερωτούμε αν πρέπει να δένω απευθείας τη Μάνα στο Jighead παρά να βάζω στριφταροπαραμάνα…
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πιο μαγαζί στη Κύπρο έχει ποικιλία σε Σιλικονούχα Lureς(Soft Plastic Jerk Baits) και Offset αγκίστρια..και αν ψαρεύονται αυτά που ανάφερα στην θάλασσα(διότι μόνο εκεί ψαρεύω).
Έχω πάθει εθισμό με το Spinning…it’s official :D

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by Greg »

εγω δενω τη παραμανα απευθειας στη μολυβοκεφαλη, διοτι δεν νομιζω να εχει διαφορα στο αποτελεσμα.. επιασες τιποτε μεχρι στιγμης?
Esox Lucius

stelios_tz
Posts: 3
Joined: Thu Nov 22, 2012 9:02 am

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by stelios_tz »

Με σιλικονούχα ακόμη τίποτε.Φύσικά τώρα με έπιασε η μανία με τα σιλικονούχα 8) Με σκληρά τεχνιτά (με τεχνιτό Conrad των 3.5 ευρώ να φανταστής)έπιασα 2 Λόυτσους, και ακόμη ένα μικρούλι που ελευθερώθηκε :D Έκανα με μια μοτίοφα με καλάμι σπίνινγ και καλαμαριέρα Yozuri κε έπιασα μια καλή σουπια...βασικά νομίζω εν egging που λέγετε η τεχνική στην ιαπωνία αλλά για αρχή χρησιμοποιό το καλάμι του σπιννινγ :D
Τώρα να δούμε αν έυρω λίγη πικιλία σιλικονούχα των 10cm στην κύπρο να δοκιμάσουμε κανένα Τεχας Rig με Offset αγγιστρι ....

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by christos nic »

Καλη Ανασταση και χρονια πολλα.Θα παρω ενα καλαμι σπιννιγκ αυτες τις μερες το οποιο ειναι αρκετα σκληρο fast με δραση κορυφης.Αν ξερει κανεις τα καλαμια τα πολυ σκληρα βγαζουν μικροτερες βολες απο τα καλαμια τα λιγοτερο σκληρα δηλαδη τα medium-fast?

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by Nikolas Nklou »

christos nic wrote:Καλη Ανασταση και χρονια πολλα.Θα παρω ενα καλαμι σπιννιγκ αυτες τις μερες το οποιο ειναι αρκετα σκληρο fast με δραση κορυφης.Αν ξερει κανεις τα καλαμια τα πολυ σκληρα βγαζουν μικροτερες βολες απο τα καλαμια τα λιγοτερο σκληρα δηλαδη τα medium-fast?
εξαρρτατε που πολλους παραγοντες τουτο το θεμα, ποιοτητα γραφιτη , το πως εν κατασκευασμενο το καλαμι, το υψος του :P και φυσικα τι μεγεθος μηχανισμου και το νημα-μισηνα που εννα τα συνδιασεις!
Never back down

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by christos nic »

Σιγουρα εξαρτατε που πολλους παραγοντες φιλε μου το θεμα εκτος απο το υψος το ειδος του γραφιτη και την τοποθετηση και τον αριθμο των οδηγων και το ειδος τους.
το καλαμι ειναι 2.70 και πολυ γρηγορο καλης ποιοτητας γραφιτη.Απλα μια αποψη θελω απο καποιο που εχει fast η extra fast καλαμι αν ειναι ευχαριστημενος με την βολη που βγαζει η αν ετυχε να δοκιμασει και medium-fast και εχει καποια ιδεα για τα 2 ειδη για το θεμα αποσταση στην βολη του τεχνιτου.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by inglese.fishing »

christos nic wrote:Καλη Ανασταση και χρονια πολλα.Θα παρω ενα καλαμι σπιννιγκ αυτες τις μερες το οποιο ειναι αρκετα σκληρο fast με δραση κορυφης.Αν ξερει κανεις τα καλαμια τα πολυ σκληρα βγαζουν μικροτερες βολες απο τα καλαμια τα λιγοτερο σκληρα δηλαδη τα medium-fast?
Οπως τα λες με το καλαμη, αλλα παιζει και μεγαλο ρολο το ποσο λεπτη ειναι ειναι η μυτη.

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by renos_g9 »

παιδες εγω θελω να ρωτισω αν μπορουμε με την τεχνικη του spinning na ψαρεψουμε ψαρια που δεν ειναι κυνηγετικα με σιλικονουχο μικρο σκουλικακι και κατα ποσον μπορει να φερει αποτελεσματα αυτοσ ο τροπος στην Κυπρο :?: :think: :think: :think:
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by Nikolas Nklou »

φιλε εγω θα σου πω οτι το σπιννινγκ τα τελευταια χρονια εχει τεραστια επιτυχια στην Κυπρο ,οπως επισης και η τεχνικη που αναφερεσε! δοκιμασμενα πραματα.....αλλα για να πιστεψεις φτανει μονο να δοκιμασεις ο ιδιος σου με υπομονη και επιμονη ....μολις πιασεις το πρωτο ψαρι τζε καταλαβεις το γιατι....ετελιωσαν τα ψεματα ;)
Never back down

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Ερωτήσεις για spinning

Post by renos_g9 »

ευχαριστω φιλε Νικολα για τις συμβουλες, ελπιζω να εχεις δικιο :) απ'οτι εκαταλαβα ομως για τον τροπο με το μικρο τεχνητο σκουλικακι θα χρειαζεσαι πολυ λεπτα εργαλεια με βασικοτερο το καλαμι για να κανεις μακρινες βολες :?: :?:
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

Post Reply

Return to “SPINNING”