Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post Reply
machos
Posts: 3
Joined: Fri Apr 24, 2009 2:47 pm

Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by machos »

τι ψαράκια να βάλω και τι μέγεθος για ψάρεμα σε λιμάνι και αν δεν πάσιν μακριά τι φταίει η μισίνα η το βάρος του "ψαρκου". το action του καλαμιού m εν 3-20 gr

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: pseftika psarakia

Post by MariosK »

Φίλε σε παρακαλώ γράφε ελληνικά ή αν μπορείς μετάφραζετε τα greeklish σε τούτο το site http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Τι μήκος καλάμι έχεις? Ούλλα πέζουν ρόλο για την απόσταση, το βάρος αλλά και το σχήμα του δωλώματος που ρίχνεις (αν είναι αεροδυναμικό και που εν το κέντρο βάρους του), το μήκος τζε το action του καλαμιού σε σχέση με το δόλωμα σου (p.x. για action 3-20 ίσως το καλύτερο βάρος να ήταν 10-12 γραμμάρια) τζε φυσικά ο τρόπος που ρίχνεις τζε ο αέρας.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: pseftika psarakia

Post by konstantinos kalogir »

+η διάμετρος της μισίνας που έχεις στη μηχανή....

machos
Posts: 3
Joined: Fri Apr 24, 2009 2:47 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by machos »

Το υψος του καλαμιου μου ειναι 2.40μ και η μισινα που χρησιμοποιω εν ειδικη για spinning .ειναι 150 μετρα αλλα το καρουλι δεν ειναι πληρως γεματο. ισως πρεπει να αλλαξω καρουλι και να βαλω ενα πιο μικρο.παντωσ οταν ριχνω η μισινα σταματα μερικες φορες.
ευχαριστω :)

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by Tryfon »

ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΕΝΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΙΣ ΜΙΣΙΝΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 0.25ΜΜ.
ΕΠΙΣΙΣ Η ΠΟΜΠΙΝΑ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΜΕΝΑ :roll: ΓΕΜΑΤΗ. ΣΚΑΛΛΩΝΕΙ ΙΣΟΣ Ι ΜΙΣΙΝΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΧΑΝΗ Η Ι ΠΟΜΠΙΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΗ ΛΙΓΗ ΜΙΣΙΝΑ Η ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟ :think:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by konstantinos kalogir »

Μήπως σκαλώνει σου επειδή έκαμες κάποιο κόμπο για να ενώσεις περισσότερη μισίνα; Η έκαμε η μισίνα κάποιους κόμπους από μόνη της;

georkoui
Posts: 3
Joined: Fri Apr 24, 2009 3:19 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by georkoui »

Για λιμάνι τι είδους ψαράκια είναι καλύτερα να βάζω ? Πάντως τα ψάρια της περιοχής είναι κυρίως λαβράκια και σφύρνες.Κυρίως η ώρες που ψαρεύω είναι πρωί προς μεσημέρι και απόγευμα προς νύχτα!!!

GiorgosG9
Posts: 7
Joined: Sat Apr 25, 2009 4:40 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by GiorgosG9 »

έχεις φίλο το καλύτερο ψαρά je ρωτάς στο forum ρε??? :D :D

βάλε yo zuri (japan always know) red head 10ari να dis τι πράματα εν να πιαΐς!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by AggelosLRK »

red head μονο το δειλης απ'οτι ξερω

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by largemouth »

AggelosLRK wrote:red head μονο το δειλης απ'οτι ξερω
Εν σταθερη αξια τα redhead.Και νυχτα επιασα και ξημεροματα και καταμασημερο.Εν θεμα πιας εταιριας ειναι και πως το ψαρευεις.
Waiting for the perfect storm

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by Giorkos »

ρε παιθκιά...

έπιασα τζαι γώ ένα κόκκινόκκελο-άσπρο σώμα της ΣΑΚΑΙ ... που τον μαύρο(ήμουν τζιαμέ τζαι είπα να σύρω λία ευρώ)..επίσης έπισασ αλόνα που τζαμέ ασημομπλετί με βούλες...

όπως είπα, δεν είμαι ειδικός αλλά τούτο το κόκκινόκελο σακάι εν μου εφάνηκε πολλά σόι...άλλων εταιρειών γυαλίζει καλύτερα κτλ κτλ...μπορείν να μόνο στο μάτι μου που φαίνεται πιο καλό, αλλά κάτι μου λέει ότι τζαι το ψάρι εν να το προτιμήσει.... τι γνώμη έσιεται εσείς για τα ΣΑΚΑΙ (ρωτώ για να ξέρω αν θα ασχοληθώ να τα πάρω ποττέ μαζί μου ή να τα παραιτήσω καμιά γωνιά...)


εν μας κανούν τα χάλια μας , έπιασα τζαι το ραπάλα Σκίττερ ποπ σήμερα (το Mullet ) τζαι 20άρα γκορίλλα φλορο....

Στραβάρα μου :whistle: :shifty: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by sifu-nas »

no gorilla... :naughty:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by Giorkos »

sifu-nas wrote:no gorilla... :naughty:

φτού...εθυκούμουν την ότι την ανάφεραν σε κάπιοα ποστ αλλά δεν εθυμούμουν αν την υποστήριξαν ή κατηγόρησαν....εν κατηγόρησαν μάλλον έννεν :lol: :lol:

ε..πέτε μου μιαν καλή μάρκα να πιάσω να ξιμπερτέφκω καλό εφόσον εν το κατέχω !!!! (να την φυλάξω για παράμαλλα , οξά να μεν την εμπιστεφτώ??? ....)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by marios »

sifu-nas wrote:no gorilla... :naughty:
Γιατι οχι gorilla?? :think: σκέτο όχι δεν βοηθα :doh:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψεύτικα ψαράκια(τεχνητά)

Post by MariosK »

Giorkos wrote:
sifu-nas wrote:no gorilla... :naughty:

φτού...εθυκούμουν την ότι την ανάφεραν σε κάπιοα ποστ αλλά δεν εθυμούμουν αν την υποστήριξαν ή κατηγόρησαν....εν κατηγόρησαν μάλλον έννεν :lol: :lol:

ε..πέτε μου μιαν καλή μάρκα να πιάσω να ξιμπερτέφκω καλό εφόσον εν το κατέχω !!!! (να την φυλάξω για παράμαλλα , οξά να μεν την εμπιστεφτώ??? ....)
Giorko εγώ χρησιμοποιώ την 50lb ρε φίλε χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα ως τωρά. Εν ξέρω αν οι πιο λεπτές έχουν πρόβληματα.

Post Reply

Return to “SPINNING”