Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by C&R »

Πάντως έχω τις ανφιβολιες μου αν τα λαβράκια μας έχουν βάλει για τα καλά στην δίαιτα τους τα pumpkinseed. Οι παρατηρήσεις λένε είναι ότι κυνηγούν ακόμα ως επί το πλείστον κοκκινοφτερες ειδικά όταν είναι κοπάδια. Είναι δύσκολο να αλλάξουν συνήθειες χρονων

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by c.nadiotis »

Ανακοίνωση της Κίνησης Αρχιτεκτόνων Λεμεσού σχετικά με τα έργα ανάπλασης του Παλιού Λιμανιού Λεμεσού

08 Νοεμβρίου 2012

Η Κίνηση Αρχιτεκτόνων Λεμεσού σε σχέση με το κτιριολογικό αποτέλεσμα από την ανοικοδόμηση των κτηρίων της ανάπτυξης του παλιού Λιμανιού Λεμεσού διαπιστώνει τα ακόλουθα:

1. Η ανάπτυξη έρχεται σε σύγκρουση με τις πρόνοιες του Τοπικού Σχεδίου και του Σχεδίου Περιοχής Λεμεσού.

2. Θεωρεί ότι η Αρχή Λιμένων Κύπρου καταπατεί νόμους και θεσμούς με μοναδικό στόχο το οικονομικό όφελος και δραστηριοποιείται σε τομείς εκτός των αρμοδιοτήτων της.

3. Θεωρεί ότι έγινε καταχρηστική περιγραφή ιδιοκτησίας άρα και υπολογισμός εμβαδού γης επί της οποίας έγιναν οι υπολογισμοί των δομήσιμων εμβαδών και μάλιστα για μια χρήση που δεν είναι ζωτικής σημασίας για την Αρχή Λιμένων Κύπρου.

4. Θεωρεί ότι υπήρξε ασυνέπεια εκ μέρους της Πολεοδομικής Αρχής όσον αφορά την ρύθμιση των πολεοδομικών ζωνών με την αλλαγή χρήσης του Λιμανιού σε Ψαρολίμανο.

5. Θεωρεί την ανάπτυξη υπερβολική και ασύμβατη με την χρήση του Ψαρολίμανου. Τα κτήρια συνωστίζονται το ένα με το άλλο , δεν έχουν συνοχή μεταξύ τους ούτε με την πόλη.

6. Έχει γίνει οικειοποίηση των δημόσιων έργων διάσωσης του παραλιακού μετώπου από την θαλάσσια κατάκλυση και διάβρωση για ανοικοδόμηση κτηρίων σε αυτά και προσπάθεια νομιμοποίησης τους για χρήσεις άσχετες με αυτές του Λιμανιού- Ψαρολίμανου.

7. Γίνεται δόμηση ιδιωτικής χρήσης κτισμάτων πάνω στην ζώνη προστασίας της παραλίας και επί του μόλου και του κυματοθραύστη.

8. Η όλη ανάπτυξη έρχεται σε σύγκρουση με την παράδοση και το κόστος που κατέβαλαν πέντε γενεές για την διάνοιξη του παραλιακού μετώπου, με απαλλοτριώσεις και κατεδαφίσεις, από τα κτήρια που ήταν κτισμένα στην μεριά της θάλασσας.

9. Γίνεται διακοπή των οπτικών φυγών από τον ιστορικό ιστό της πόλης προς την θάλασσα, από την μεγάλη αποβάθρα προς την πόλη, από την θάλασσα προς το κάστρο και αντίστροφα, από την promenade του μόλου προς το Παλιό Λιμάνι και την Ακταία οδό και από το Παλιό Λιμάνι προς την promenade και την ακτή Ολυμπίων.

10. Η Λεμεσός αφήνει την σφραγίδα της στην Ολοκληρωμένη Θαλάσσια Πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης με την Διακήρυξη της Λεμεσού το 2012. Πλέον τοποθετείται επίσημα στον Ευρωπαϊκό χάρτη. Ως τέτοια πύλη στο νοτιοανατολικό άκρο της Ε.Ε. που καταγράφεται στην ιστορία , αναμένουμε ότι η ανάπλαση του Παλιού Λιμανιού της Λεμεσού θα αντικατοπτρίζει την τιμητική της θέση.

Βάσει των πιο πάνω σημείων, ζητούμε άμεση αναστολή των εργασιών ή ανάκληση της Πολεοδομικής Άδειας μέχρις ότου γίνει επανεξέταση της υφιστάμενης κατάστασης και παρθούν οι αποφάσεις που θα διασφαλίσουν το μέλλον του Παλιού Λιμανιού , την συνέπεια προς τους Πολίτες και την συνέχεια της ιστορίας της πόλης μας.

Με εκτίμηση,

Κίνηση Αρχιτεκτόνων Λεμεσού
I live my life a breath at a time

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by caveman »

C&R wrote:Πάντως έχω τις ανφιβολιες μου αν τα λαβράκια μας έχουν βάλει για τα καλά στην δίαιτα τους τα pumpkinseed. Οι παρατηρήσεις λένε είναι ότι κυνηγούν ακόμα ως επί το πλείστον κοκκινοφτερες ειδικά όταν είναι κοπάδια. Είναι δύσκολο να αλλάξουν συνήθειες χρονων
Από ουσιαστική, ενδελεχή παρατήρηση που έκαμα μέσα στα ενυδρεία μου, το κοτζινόφτερο ΠΑΝΤΑ θα είναι η νούμερο ένα επιλογή, διότι πιάνει το και καταπίνει το πολλά πιο εύκολα. Το ηλιόψαρο έρχεται δεύτερο, τρίτος ο κυπρίνος και τέταρτος-τελευταία επιλογή ο κανιβαλισμός. Με καραβίδες ή βλίκες εν έκαμα πείραμα.

Το θέμα με το ηλιόψαρο όμως, είναι ότι άμα πιάσει τα 150γρ και πάνω, πολλά δύσκολα μπορεί να το καταπιεί το λαβράκι.................................... γι αυτό, για να ισορροπήσει το οικοσύστημα όπως λέει και ο Ρολάνδος, και να ξαναφανούν οι καραβίδες.... χρειαζόμαστε το ΡΙΚΕ!!!!!!!! :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by mikrosa »

caveman wrote:γι αυτό, για να ισορροπήσει το οικοσύστημα όπως λέει και ο Ρολάνδος, και να ξαναφανούν οι καραβίδες.... χρειαζόμαστε το ΡΙΚΕ!!!!!!!! :lol:
Περα απ΄την πλακα...πιστευεις πως με τις τουρνες θα ανακαμψει ο πληθυσμος των καραβιδων????

Οταν τελειωσουν τα αποθεμα τα τους σε φαη(που θα γινει γρηγορα) πιτσευεις πωs θα αφισουν καραβιδα να κυκλοφορει ανενοχλιτη μεσα στο νερο παρα στο στομαχι τους???
Απλα να προβληματιστουμε και να σκεφτουμε λιγο περα απ΄την πλακα τις επιπτωσεις των τουρνων στο οικοσυστημα

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by caveman »

mikrosa wrote:
caveman wrote:γι αυτό, για να ισορροπήσει το οικοσύστημα όπως λέει και ο Ρολάνδος, και να ξαναφανούν οι καραβίδες.... χρειαζόμαστε το ΡΙΚΕ!!!!!!!! :lol:
Περα απ΄την πλακα...πιστευεις πως με τις τουρνες θα ανακαμψει ο πληθυσμος των καραβιδων????

Οταν τελειωσουν τα αποθεμα τα τους σε φαη(που θα γινει γρηγορα) πιτσευεις πωs θα αφισουν καραβιδα να κυκλοφορει ανενοχλιτη μεσα στο νερο παρα στο στομαχι τους???
Απλα να προβληματιστουμε και να σκεφτουμε λιγο περα απ΄την πλακα τις επιπτωσεις των τουρνων στο οικοσυστημα
Να μας πει ο ρολανδος... 8-)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by (CyBasser) »

caveman wrote: Να μας πει ο ρολανδος... 8-)
Απλά και όμορφα, για να μαθαίνουν και οι νέοι μας φίλοι όπως τον Αντρέα, όσο λιγότερο πειράξεις κάποιο οικοσύστημα τόσο το καλύτερο και τόσο πιο εύκολα επέρχεται ισορροπία.

Υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που δεν μπορούμε να επηρεάσουμε (πχ θερμοκρασίες), παράγοντες που μπορούμε έμμεσα να πειράξουμε (όγκος νερού, εισροή οργανικών ουσιών / ευτροφισμός) και παράγοντες που επηρεάζουμε άμεσα όπως η εισαγωγή νέων ειδών για τα οποία δεν είμαστε ποτέ βέβαιοι πως θα επιδράσουν. Η προσωπική μου άποψη είναι γνωστή, δεν διαφωνώ μόνο με την εισαγωγή pike, αλλά αυτή την στιγμή διαφωνώ με την εισαγωγή όποιουδήποτε είδους, είτε είναι pike, είτε είναι ayu, είτε threadfin shad ή bluegill, είτε αλλιγάτορες!

Τα φράγματα μας ήδη στην πλειοψηφία τους έχουν πολλά είδη και η κατανομή των ειδών σχετικά λογική. Σαν βιολόγος και άτομο με αρκετές γνώσεις fishery management πιστεύω ότι δεν πρέπει να υπάρξει τοποθέτηση οποιουδήποτε νέου είδους χωρίς πρώτα να γίνουν σοβαρές μελέτες (ανάλυση βιομάζας, συνθηκών, αλληλεπιδράσεων, διεξοδική ανάλυση με εξισώσεις Lotka–Volterra για ζευγάρια ειδών και για όλα τα είδη), μετά να ακολουθήσει πιλοτική τοποθέτηση, και μετά να διοχετευτεί στα υπόλοιπα φράγματα. Αυτή την στιγμή στην Κύπρο δεν γνωρίζω να μπορεί κανένας να κάνει τις απαραίτητες μελέτες (ούτε καν το ΤΑΘΕ), και σίγουρα η έλλειψη αστυνόμευσης και η πανταχού παρανομία αποτρέπει την πιθανότητα τοποθέτησης νέου είδους πιλοτικά σε ένα μόνο φράγμα (σοβαρή πιθανότητα διασκορπισμού του νέου είδους χωρίς κανένα έλεγχο)...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by caveman »

Πολλά σωστός Ρολάνδο!! Αλλά, εν του είπες του μιτσί, εν να τες φαν ούλλες τες καραβίδες τα ΡΙΚΕ ή όχι :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by bassman »

caveman wrote:
C&R wrote:Πάντως έχω τις ανφιβολιες μου αν τα λαβράκια μας έχουν βάλει για τα καλά στην δίαιτα τους τα pumpkinseed. Οι παρατηρήσεις λένε είναι ότι κυνηγούν ακόμα ως επί το πλείστον κοκκινοφτερες ειδικά όταν είναι κοπάδια. Είναι δύσκολο να αλλάξουν συνήθειες χρονων
Από ουσιαστική, ενδελεχή παρατήρηση που έκαμα μέσα στα ενυδρεία μου, το κοτζινόφτερο ΠΑΝΤΑ θα είναι η νούμερο ένα επιλογή, διότι πιάνει το και καταπίνει το πολλά πιο εύκολα. Το ηλιόψαρο έρχεται δεύτερο, τρίτος ο κυπρίνος και τέταρτος-τελευταία επιλογή ο κανιβαλισμός. Με καραβίδες ή βλίκες εν έκαμα πείραμα.

Το θέμα με το ηλιόψαρο όμως, είναι ότι άμα πιάσει τα 150γρ και πάνω, πολλά δύσκολα μπορεί να το καταπιεί το λαβράκι.................................... γι αυτό, για να ισορροπήσει το οικοσύστημα όπως λέει και ο Ρολάνδος, και να ξαναφανούν οι καραβίδες.... χρειαζόμαστε το ΡΙΚΕ!!!!!!!! :lol:
Υπάρχει pike που να τρώει μόνο pumpkinseed? :o
Σοβαρά τώρα, όταν τα ηλιόψαρα πολλαπλασιαστούν σε μεγάλο αριθμό παθαίνουν νανισμό και έτσι μπορούν τα λαυράκια ή και τα άλλα αρπαχτικά να ελέξουν και πάλι τον αριθμό τους. Φαίνεται ότι η φύση ξέρει καλύτερα από εμάς! :D
I'd rather be fishing!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by caveman »

bassman wrote:Υπάρχει pike που να τρώει μόνο pumpkinseed? :o
:lol: :lol: Αστειεύκεις, αλλά που να ξερες!

Προσωπικά, έχω ψάξει τα στομάχια μόνο 3ων τουρνών μέχρι σήμερα, όλα τα ψάρια ήτανκάτω που 2 κιλά, και τα στομάχια τους ήταν άδεια.
Έχω πάρει όμως, πολλές αναφορές που φίλους μου στην Βουλγαρία που εκρατούσαν τα ψάρια, και η διαφορά στην αναλογία ηλιόψαρου / κοτζινόφτερου ήταν τεράστια! 3κιλη τούρνα 10/3, πεντάκιλη 15/7 κτλ κτλ
Έχω συλλέξει πολλύ ηλυκό και πληροφορίες μέχρι σήμερα Δημήτρη :wink: Που όλα δείχνουν την τούρνα να προτειμά περισσότερο πέρκα είτε ηλιόψαρο παρά τα ασιμόψαρα... γι αυτό άλλοστε τα πιο δημοφιλές δολώματα για τούρνα είναι ομοιόματα πέρκας και μικρής τούρνας.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by Nikolas Nklou »

Παιδες καλησπερα σας.....δηλωνω τζαι εγω πλεον ως πορωμενος του largemouth bass στα φραγματα μας....μετα απο 1 ψαρεμα σε κοντινο φραγμα και εφοσων πιαστηκαν 2 'μικρα' αναλογως λαυρακια αρεσε μου το ψαρεμα τους αλλα και η μαχη που δινουν πριν παραδοθουν..... :)
Θα ηθελα πληροφοριες εαν καποιος ξερει για τα φραγματα Αργακας,Αγιας Μαρινας(Γιαλιας) και του Πωμου σε σχεση οσων αφορα στην περιεκτηκοτητα τους σε λαυρακια και τα μεγεθη τους! :)
Never back down

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by belluga »

ImageUploadedByTapatalk1353303218.482671.jpg
ImageUploadedByTapatalk1353303218.482671.jpg (206.72 KiB) Viewed 5240 times
ImageUploadedByTapatalk1353303243.812048.jpg
ImageUploadedByTapatalk1353303243.812048.jpg (269.82 KiB) Viewed 5250 times
ImageUploadedByTapatalk1353303265.645732.jpg
ImageUploadedByTapatalk1353303265.645732.jpg (246.71 KiB) Viewed 5243 times

Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by caveman »

Μπράβο σου Νικόλα! 8-)

Τα φράγματα της Αγίας Μαρίνας και Πομού έχουν χιλιάδες λαβράκια του μεγάθους που έπιασες! Έχει και αρκετά πιο μεγάλα αλλά στις 15 εξορμήσεις που έκαμα σε αυτά τα δύο φράγματα, δεν είδα τίποτε εντυποσιακό.

Η Αρκάκα-Μακούντα ως πριν 3 χρόνια δεν είχε λαβράκι... τωρά νομίζω έχει, αλλά δεν ξέρω σε τι μεγέθη ή αριθμούς.

Προτίμα να παέννεις Ευρέτου!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by Nikolas Nklou »

caveman wrote:Μπράβο σου Νικόλα! 8-)

Τα φράγματα της Αγίας Μαρίνας και Πομού έχουν χιλιάδες λαβράκια του μεγάθους που έπιασες! Έχει και αρκετά πιο μεγάλα αλλά στις 15 εξορμήσεις που έκαμα σε αυτά τα δύο φράγματα, δεν είδα τίποτε εντυποσιακό.

Η Αρκάκα-Μακούντα ως πριν 3 χρόνια δεν είχε λαβράκι... τωρά νομίζω έχει, αλλά δεν ξέρω σε τι μεγέθη ή αριθμούς.

Προτίμα να παέννεις Ευρέτου!!!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες caveman!! Προς το παρων οι εξορμησεις μου θα περιοριστουν στην γυρω περιοχη...κυριως Αργακα που εν το χωρκο μου τζαι το πιο κοντινο φραγμα ,θα δω αν υπαρχουν λαυρακια και μετα αν οχι θα προχωρησω και σε αλλα φραγματα (αμαν με το καλο φκαλω αδεια του αυτοκινητου) :D
Never back down

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by caveman »

Να έχεις υπόψη σου οτι οι εν λόγο φράχτες εν πατουρομένοι καττόψαρα! Αξίζει τον κόπο να τα δοκιμάσεις(με dead bait)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by Nikolas Nklou »

Θα το εχω υποψη μου! :)
Never back down

Post Reply

Return to “BASS FISHING”