Flipping and Pitching

Post Reply
User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Flipping and Pitching

Post by MariosK »

Αρχικά να πω ότι όταν πρωτό άκουσα για Flipping and Pitching επίρεν μου αρκετό καιρό να συνειδητοποιήσω ότι εν δύο διαφορετικές τεχνικές :P. Anyway αφού εδιάβασα κάποια πράματα τους τελευταίους μήνες αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτές τις δύο τεχνικές τζε τζιαμέ που ήμουν έτοιμος να πάω να παραγγείλω μερικά tubes και jigs (ευκαιρία εγύρευκα να φέρω τζε την Suffix) ξαφνικά θωρώ ότι εκτός που καλάμια για flipping έχει τζε μηχανούες με flipping switch!!!

Επίρεν μου κάμποσο τζερό να καταλάβω ότι χρειάζεσαι ένα καλάμι πιο μακρύ τζε heavy action για να έχεις καλύτερη ακρίβεια αλλά το flippin switch τι στο καλό είναι πάλε?

Τελικά χρειάζεσαι τόσο εξειδικευμένο εξοπλισμό ή μπορείς να φέρεις την τεχνική στα μέτρα σου τζε να έχεις αρκετά καλά αποτελέσματα με ένα σχετικά καλό καλάμι για baitcasting και για δόλομα ότιδήποτε softbait?

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Flipping and Pitching

Post by PrEdAtΩR »

2 apo tis agapimenes mou texnikes alla ...

mia simbouli

min 3odeutis idika tora

flipping ke pitching texnikes 8a xriastis otan gemousoun oi fraktes pali (an gemosan 3ana pali) ,isos exi pou to 2006 na tis xrisimopoiiso toutes tis texnikes , den 8imame kala

tora psareuoume se open water ke ena spinning kalami kanis tin doulia sou telia.

oso gia to flipping switch den xriazete . aplos xriazese mia baitcasting mixani ke poli e3askisi me ton antixira sou

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Flipping and Pitching

Post by C&R »

Φιλε μην ανακατωθείς τώρα με έτσι πράματα. Είναι χαμένα λεφτά όπως είναι οι φράκτες μας τώρα. Ο predator ξέρει πολύ καλά αυτές τις τεχνικές και sinfono με αυτά που λέει.

Μια μονο sinvoulh , μην ακολουθείς κατά γράμμα αυτά που λένε οι αμερικανοι, δεν είναι απαραίτητο ότι για παράδειγμα τα tubes πιάνουν ψαρια μονο με flipping/pitching.Η δικη μου η "φιλισοφια" πάνω στο bass fishing είναι ότι υπάρχουν πράγματι κάποι βασικοί κανόνες allla από εκεί και πέρα είναι στο καθένα να δημιουργήσει το δικό του στιλ ψαρέματος. Αν παρακολουθήσεις λίγο τους αμερικανους basspro θα δεις ποσο διαφορετική φιλοσοφία χρησιμοποιά ο καθένας και όμως όλοι είναι κορυφή!
Last edited by C&R on Tue Jun 24, 2008 7:52 am, edited 2 times in total.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Flipping and Pitching

Post by admin »

Παίδες υπενθυμίζω Ελληνικά παρακαλώ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Flipping and Pitching

Post by MariosK »

Και 'γω αυτή την άποψη άρχισα να σχηματίζω, ότι δηλαδή ο καθένας προσαρμόζει την τεχνική στα μέτρα του αλλά όταν είδα μετά και το Flipping switch έπεξα τα :oops:.

Τα tubes και jigs θα τα παράγγελνα επειδή θέλω οπωσδήποτε να φέρω το Suffix τόσο για θάλασσα αλλά και για τα φράγματα και είπα να μην βάλω μια παραγγελία μόνο για 40 δολάρια

Thanks για τις πληροφορίες. Παρόλο που τα φράγματα δεν έχουν αρκετό νερό μέσα άρχισα προπόνηση στο Pitching σε περίπτωση που ξαναγεμίσουν :D να είμαι έτοιμος!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Flipping and Pitching

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Και 'γω αυτή την άποψη άρχισα να σχηματίζω, ότι δηλαδή ο καθένας προσαρμόζει την τεχνική στα μέτρα του αλλά όταν είδα μετά και το Flipping switch έπεξα τα :oops:.

Τα tubes και jigs θα τα παράγγελνα επειδή θέλω οπωσδήποτε να φέρω το Suffix τόσο για θάλασσα αλλά και για τα φράγματα και είπα να μην βάλω μια παραγγελία μόνο για 40 δολάρια

Thanks για τις πληροφορίες. Παρόλο που τα φράγματα δεν έχουν αρκετό νερό μέσα άρχισα προπόνηση στο Pitching σε περίπτωση που ξαναγεμίσουν :D να είμαι έτοιμος!!!
Μάριε!
Το "flipping switch" αγνόα το. Δεν είναι παρά μια ακόμη δικαιολογία να βάλουν κάτι έξτρα σε μια baitcasting μηχανή για να φαίνεται πιο εξελιγμένη. Σε πρακτική χρήση δεν θα κάνει καθόλου διαφορά.
Last edited by (CyBasser) on Wed Jun 25, 2008 11:49 am, edited 1 time in total.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Flipping and Pitching

Post by MariosK »

Ναι όντος στην Ταμασσό κάνω εξάσκηση :). Ξέρεις το αγαπημένο μου σημείο στην Ταμασσό :mrgreen:, περιμένω πως και πως να ανέβει λίο το νερό να το καλύψει και να δοκιμάσω τις τεχνικές. Επίσης νομίζω και η Ευρέτου έχει κάποια καλά σημεία για τις τεχνικές αυτές.

Το καλάμι μου είναι 2.40m 10-30g. Νομίζω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω για εξάσκηση, σωστά? Για τα εξολοκλήρου flipping καλάμια είμαι λίγο επιφυλακτικός. Νομίζω ότι με λίγη παραπάνω εξάσκηση μπορείς και να το κάνεις και με ένα κανονικό καλάμι με flipping χαρακτηριστικά. Κατά την γνώμη μου αν εξοικειωθείς με ένα καλάμι και προσαρμόσεις πολλές τεχνικές στα μέτρα του νομίζω γίνεσαι πιο αποτελεσματικός παρά να κουβαλάς 3-4 καλάμια μαζί σου και να πρέπει να αλλάζεις. Σίγουρα εν θα είσαι τόσο αποτελεσματικός όσο με το καθένα ξεχωριστά αλλά αν το δείς συνολικά τότε νομίζω βολεύκει καλύτερα.

Διόρθωσε με αν κάμνω λάθος αλλά από την λίγη εμπειρία που έχω τούτο το συμπέρασμα έφκαλα. Ίσως να παραβλέπω κάποια ιδιότητα του flipping whip λόγο του ότι εν χρησιμοποίησα ποττέ.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Flipping and Pitching

Post by (CyBasser) »

Για τα διάφορα καλάμια, έχει θετικά και αρνητικά. Σε περιπτώσεις που πάω σε δύσβατες περιοχές παίρνω δύο καλάμια που να ανταποκρίνονται όσο γίνεται στις τεχνικές που αναμένω να χρειαστώ. Αν όμως δεν θα "ταλαιπωρηθώ", τότε προτιμώ να έχω περισσότερα καλάμια ώστε και να έχω για την κάθε τεχνική ένα κατάλληλο καλάμι και να μην χρειάζεται συνέχεια να αλλάζω την τεχνική μου για να την προσαρμόζω στο κάθε καλάμι.... Αν κάποτε φυσικά μας επιτρέψουν ψάρεμα από πλωτά μέσα.... :roll: :roll: :roll: :roll:
Last edited by (CyBasser) on Wed Jun 25, 2008 11:51 am, edited 1 time in total.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Flipping and Pitching

Post by MariosK »

CyBasser wrote: Χρειάζεται να είναι με αυτά τα χαρακτηριστικά όχι τόσο για το "σημάδεμα" όσο για το ότι χρειάζεσαι άμεσο κάρφωμα και να πάρεις αμέσως πάνω το κεφάλι του λαβρακιού που είναι χωσμένο εκεί που σημάδεψες.
ΟΚ αυτό το σημείο το έχασα :mrgreen:. Τώρα μου ακούγετε πιο λογικό.
CyBasser wrote: Αν κάποτε φυσικά μας επιτρέψουν ψάρεμα από πλωτά μέσα.... :roll: :roll: :roll: :roll:
Μόλις ξαναπιάσουν νερό οι φράχτες εν να σίρουμε το tanker μέσα για trolling με το ψαρούι που σου ήβρεν ο Greg ρε :D. Τζιαμέ εν να έχεις αρκετό τόπο να φέρεις ούλλην την αποθήκη μαζί σου :P.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Flipping and Pitching

Post by Greg »

MariosK wrote: Μόλις ξαναπιάσουν νερό οι φράχτες εν να σίρουμε το tanker μέσα για trolling με το ψαρούι που σου ήβρεν ο Greg ρε :D. Τζιαμέ εν να έχεις αρκετό τόπο να φέρεις ούλλην την αποθήκη μαζί σου :P.
Μα εννα πιασουν ξανα νερο οι φρακτες ρε φιλε? Και αν πιασουν τι θα εχουν μεσα εκτος απο σκουπιδια και ποκαιθκια? Η συμβουλη μου εμενα ειναι να μεν ξωθκιαστης αλλο πανω σε τουτο το θεμα διοτι το παναιρι εν που καιρο τελιομενο.
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Flipping and Pitching

Post by PrEdAtΩR »

ditto!!!!

φιλε ακούεται άσχημο αλλα τούτη είναι η πραγματικότητα

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Flipping and Pitching

Post by MariosK »

Greg wrote: Μα εννα πιασουν ξανα νερο οι φρακτες ρε φιλε? Και αν πιασουν τι θα εχουν μεσα εκτος απο σκουπιδια και ποκαιθκια?
Φίλε έχεις δίκιο αλλά έχει ακόμα φράχτες που έχουν αρκετό νερό για ψάρεμα τζε με την ελπίδα ότι εν να βρέξει του χρόνου νομίζω κάτι εν να σωθεί.

Μακάρι να βρέξει του χρόνου :( ...
Greg wrote: Η συμβουλη μου εμενα ειναι να μεν ξωθκιαστης αλλο πανω σε τουτο το θεμα διοτι το παναιρι εν που καιρο τελιομενο.
Τον εξοπλισμό έχω τον, απλά μερικά tubes και jigs εν να πιάσω τζε το νήμα anyway εν να το χρησιμοποιώ τζε στην θάλασσα.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Flipping and Pitching

Post by Greg »

αν θελεις τυβες, πεμου τι χρωμα θελεις να σου στιλω... εμενα απλα καταλλιουν μου χωρο στο σπιτι και θελω να τα δοκω να πασιν. ΒΤW..εν εισαι ο μονος που ξερει οτι υπαρχει νερο, αλλα και το τμημα υδατων..απλα περιμενε λλιο και εννα δεις που θα παει το νερο (στρατηγικα αποθεματα)
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Flipping and Pitching

Post by MariosK »

Greg wrote:αν θελεις τυβες, πεμου τι χρωμα θελεις να σου στιλω... εμενα απλα καταλλιουν μου χωρο στο σπιτι και θελω να τα δοκω να πασιν. ΒΤW..εν εισαι ο μονος που ξερει οτι υπαρχει νερο, αλλα και το τμημα υδατων..απλα περιμενε λλιο και εννα δεις που θα παει το νερο (στρατηγικα αποθεματα)
Φίλε excuse my ignorance, εσύ εισαι παραπάνο τζερό μες τα πράματα τζε σίουρα ξέρεις καλύτερα...

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Flipping and Pitching

Post by C&R »

Τούτον το "στρατηγικα αποθεματα" εν νέο σύνθημα. Έχει που τα εψές που το ακούω στις ειδήσεις. Παιδιά μην ανησυχείτε εχουμεν "στρατηγικα αποθεματα" . Πίνετε νερό αφοa...

Post Reply

Return to “BASS FISHING”