Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post Reply
User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by Στάθης »

Παίδες, τα φώτα σας.
Πώς επηρρεάζεται ένα θυληκό όταν ωοτοκεί, πιαστεί και αφεθεί;
Επηρρεάζει την ωοτοκία;

Πρόσεξα ότι τα λαυράκια πρέπει να είναι αυγωμένα αυτό τον καιρό.

Image

Μήπως κάνουμε ζημιά με το να τα ψαρεύουμε πριν να γεννήσουν;
Πότε τελειώνει η ωοτοκία;
no whey no gain

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by Greg »

φιλε

που την στιγμη που μονο μια χουφτα 15-20 ατομα ψαρευουν με C&R απο τους υπολοιπους 3000-5000 που οτι πιασουν το μαζευουν, δεν το θεωρω καθολου ζημιο-γονο σε προσωπικο επιπεδο.

απο κει και περα ναι κανει ζημια στο ψαρι οταν ειναι στις τελευταιες μερες πριν γενησει, διοτι οσα ψαρια επιασα αυγομενα ειτε θυλικα ειτε αρσενικα αφηναν απο το στρες τους αυγα και σπερμα πανω στην ακτη

το ποτε και ποσες φορες γενουν κανεις δεν ξερει
Esox Lucius

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by Στάθης »

Greg wrote:το ποτε και ποσες φορες γενουν κανεις δεν ξερει
Γρηγόρη, κάτι άλλο που με ξένισε, είναι ότι έβλεπα ψάρια να πηδάνε πάνω από το νερό για να πιάσουν έντομα.
Όταν είδα κάποια από κοντά, μου φάνηκαν σαν μικρά λαβράκια, με μέγεθος περίπου 7-8 εκ.
Μπορεί και να κάνω λάθος και να ήταν π.χ. ηλιόψαρα, αλλά αμφιβάλλω γιατί η σιλουέτα τους δεν παρέπεμπε σε ηλιόψαρο, αλλά και ο στικτός χρωματισμός είναι χαρακτηριστικός νεαρού λαβρακιου.

Είναι δυνατόν να ήταν λαβράκια;
Αυτό υπαινίσσεται ότι έιχαν γεννήσει κάποιους μήνες πριν. :?

Επίσης κάτι άλλο για τους γνώστες.
Έστω ότι πιάνω ένα θηλυκό που ωοτοκεί. Η περιοχή που το πιάνω είναι η περιοχή που έχει επιλέξει για να γεννήσει;
Τι γίνεται όταν το αφήσω, παραμένει στην περιοχή, ή μετατοπίζεται;
no whey no gain

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by C&R »

Φιλε αυτό δεν πρέπει να σε απασχολεί. Το ποιο σημαντικό είναι να μην αφαιρούνται τα μεγάλα θηλυκά από την λίμνη. Είναι τα σημαντικότερα ψαρια και αν δεν γεννήσουν φέτος θα γεννήσουν του χρόνο.

Φέτος λόγο του πολύ καλού καιρού το prespawing period ξεκινise στις αρχές του Φεβράρη και αυτό το αποδεικνύουν οι πολύ καλές ψαριές που είχαμε σε όλο τον Φεβράρη. Τα ψαρια θα γεννήσουν ποιο γρήγορα φέτος αλλα σίγουρα δεν είναι σε φωλιές ακόμα. Δεν ξέρω για τα ψαρια που είδες αλλα νομίζω ότι δεν είναι φετινά.

Φυσικά όλοι περιμένουμε την εκτενή ανάλυσης του καθηγητή Ροναλντίνιο!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by Greg »

sωστα οσα ειπαμε σταθη...αλλα αν δεν γραψει ο guru :pray: , ποτε δεν θα μαθουμε τι γινεται με αυτη την περιπτωση που αναφερες
Esox Lucius

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by psarakas »

Έτσι είναι φίλε Στάθη όπως στα είπανε οι πιο πάνω. Μακάρι να γλυτώνουν οι μεγάλες μάνες από τους χιλιάδες κρεατοσυλλέκτες και όλα πάνε καλά. Πληροφοριακά βγήκε λαβράκι 22 Ιανουαρίου αυγωμένο.
catch and release

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by MariosK »

Εγώ διαφωνώ με το ψάρεμα την περίοδο ζευγαρώματος. Σίγουρα δεν είναι η μεγαλύτερη ζημιά αλλά ζημιά γίνεται...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by (CyBasser) »

Λοιπόν...

Με το θέμα μεγαλόστομο κ ψάρεμα κατά το ζευγάρωμα, ήδη είναι αντιληπτό ότι οι απόψεις διίστανται. Δεν είμαι έξπερτ για να ξέρω επακριβώς εάν έχει ή όχι συνέπειες. Έχοντας πει αυτό όμως:
α. Στις ΗΠΑ έχουν γίνει πάμπολλες μελέτες για την επίδραση του ψαρέματος (έννοείται με c&r) κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής. Κάποια είδη ψαριών είναι πολύ ευαίσθητα, κάποια (στα οποία ανήκουν και τα πλείστα που έχουμε στην Κύπρο, συμπεριλαμβανομένου του μεγαλόστομου) όχι.

Εάν μπείτε σε σελίδες που έχουν τέτοιες μελέτες (έχω πολλές αποθηκευμένες στο παλιό μου desktop στην Λευκωσία, δεν τις έχω τώρα), θα δείτε ότι στις περισσότερες μελέτες (συντριπτική πλειοψηφία!) διαφαίνεται ότι το ψάρεμα ΔΕΝ επηρεάζει καθόλου την αναπαραγωγή του μεγαλόστομου, νοουμένου ότι υπάρχει c&r και τα ψάρια επιστρέφονται σε καλή κατάσταση. Είναι ακριβώς πάνω στα δεδομένα αυτά που επί ιδιοκτησίας ESPN το B.A.S.S. μετακίνησε την διεξαγωγή του Classic από τον Ιούλιο στα τέλη Φεβρουαρίου, δηλαδή ακριβώς εκεί όπου ξεκινά ο κύριος όγκος του spawning στις νότιες ΗΠΑ. Αξίζει να σημειωθεί ότι υπήρξαν αρκετές αντιδράσεις και από κάποιους pro για την απόφαση αυτή, όμως έρευνες me tagging που ακολούθησαν τα πρώτα δύο classics που έγιναν Φεβράρη έδειξαν θνησιμότητα κάτω του 1% (αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να βρώ τα δεδομένα), που πάντως ήταν πολύ εντός των αποδεκτών ορίων.

Για να καταλάβουμε γιατί δεν επηρεάζεται η αναπαραγωγή, πρέπει να δούμε πως γίνεται η αναπαραγωγή. Τα πρώτα ψάρια που κινούνται στα spawning grounds είναι τα αρσενικά (πάντα είναι σχετικά μικρά, στην Κύπρο δεν ξεπερνούν τα 2 κιλά), τα οποία διαλέγουν τα σημεία όπου θα φωλιάσουν. Αυτό μπορεί να γίνει μέρες πριν κινηθούν στις ίδιες περιοχές θηλυκά. Τα θηλυκά, όταν είναι έτοιμα, κινούνται στα spawning grounds, παιρνούν από μια φωλιά, αφήνουν ένα μέρος των αυγών τους, φεύγουν, πάνε σε άλλη φωλιά, και αυτό επαναλαμβάνεται 3 - 4 φορές. Υπάρχουν επίσης ενδείξεις ότι ένα θυληκό μπορεί να αφήσει αυγά και σε δεύτερο γύρο 3-4 βδομάδες μετά. Με το που αφήνει αυγά το θυληκό δεν έχει πια καμμιά ευθύνη - την ευθύνη την έχει ο μπαμπάς ο οποίος προσέχει τα αυγά για τις λίγες μέρες ως να ξεπουλιάσουν, και μόλις τα νεογνά φτάσουν τα 2 εκ τα διώχνει να ζήσουν μόνα τους.

Αυτή η διαδικασία διαρκεί μήνες. Συνήθως τα μεγαλύτερα θυληκά αναπαράγονται πρώτα, πχ τον Φεβράρη, και τα μικρότερα τελιώνουν τον Απρίλη ή Μάη.

Είναι τώρα αντιληπτό ότι και να πιάσει κάποιος ένα θηλυκό στην περίοδο της αναπαραγωγής αν το επιστρέψει αμέσως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αφού δεν έχει να επιστρέψει σε φωλιά. Ναι, μπορεί (λόγω άγχους) να αφήσει κάποια αυγά όπως το κρατάτε (συνήθως μικρή ποσότητα) τα οποία φυσικά δεν μπαίνουν στην αναπαραγωγή, όμως η απώλεια είναι ασήμαντη (το έζησα την Τρίτη!). Τώρα, με τα αρσενικά που είναι σε φωλιές, υπάρχει πιθανότητα να πιάσετε αρσενικό που φρουρούσε αυγά. Αυτό εάν το επιστρέψετε (εκεί που το πιάσατε) θα πάει κατευθείαν πίσω στην φωλιά του, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Με ψάρεμα από βάρκα, ειδικά σε τουρνουά υπάρχει κάποιο θέμα γιατί το αρσενικό συνήθως επιστρέφεται μακριά απ΄την φωλιά, η οποία καταστρέφεται. Όμως, το αρσενικό θα ετοιμάσει αμέσως νέα φωλιά και έτσι θα ξαναγίνει μπαμπάς. Θεωρείται αμελητέα ζημιά η καταστροφή μερικών φωλιών κατά το τουρνουά αφού τα αρσενικά αμέσως ετοιμάζουν άλλες.
΄
Τώρα, υπάρχει ένα ακόμη θέμα. Έχει διαπιστωθεί ότι σε περιοχές όπου ή θερμοκρασία του νερού σπάνια ή καθόλου πέφτει κάτω από τους 14 Κελσίου τα λαβράκια μπορεί να αρχίσουν αναπαραγωγή από την φάση που η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 22 βαθμούς και να συνεχίσουν ως το επόμενο καλοκαίρι. Αυτό συμβαίνει σε Φλώριντα, Λουιζιάνα, νότια Γεωργία, Μισσισιπή, νότιο Τέξας, μερικές λίμνες Ν. Καλιφόρνια, Ζιμπάμπουε, κάποιες περιοχές Ν. Αφρικής, και τουλάχιστον σε Ασπρόκρεμμο, Ευρέτου, και Γερμασόγεια στην Κύπρο! Άρα μπορεί να πιάσετε φουλ αυγωμένο θηλυκό Οκώβρη - κάτι που μου έχει τύχει επανειλημμένα σε Άσπρο και Γερμασόγεια, και επεξηγεί γιατί τέτοια εποχή έχει λαβράκια 10 εκατοστά.

Εγώ προσωπικά δεν είμαι εναντίον του ψαρέματος λαβρακιού αυτή την εποχή, φτάνει να υπάρχει c&r. Με όσα έγραψα πιο πάνω αντιλαμβάνεστε και τους λόγους.

Τέλος, να πώ ότι σε διαγωνισμό RBL έτυχε να δώ το ΙΔΙΟ λαβράκι να πιάνεται δύο φορές (μια σε popper, μια σε spinnerbait) μέσα σε 90 λεπτά - άρα αντιλαμβάνεστε ότι με προσεκτικό χειρισμό δεν υπάρχει πρόβλημα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by Στάθης »

(CyBasser) wrote:Τώρα, υπάρχει ένα ακόμη θέμα. Έχει διαπιστωθεί ότι σε περιοχές όπου ή θερμοκρασία του νερού σπάνια ή καθόλου πέφτει κάτω από τους 14 Κελσίου τα λαβράκια μπορεί να αρχίσουν αναπαραγωγή από την φάση που η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 22 βαθμούς και να συνεχίσουν ως το επόμενο καλοκαίρι. Αυτό συμβαίνει σε ......... και τουλάχιστον σε Ασπρόκρεμμο, Ευρέτου, και Γερμασόγεια στην Κύπρο!
Και Ταμασσό απ' ότι φάνηκε.
Ευχαριστώ πολύ Ρολάνδο.
Όταν διαπίστωσα ότι τα θηλυκά ήταν αυγωμένα, ένιωσα "βρώμικος". :roll:
no whey no gain

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πως επηρρεάζει το C&R την ωοτοκία;

Post by caveman »

Και Καλαβασό επίσεις, είδα σήμερα λαβράκι 10εκ να βουρά το δόλωμα! Μάλλων εν παντού στην Κύπρο έτσι, με μόνη εξέρεση τον Κούρη νομίζω :think:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “BASS FISHING”