Bass fishing απορίες!!!!!!

Post Reply
kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by kostas728 »

Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος στο forum καταρχάς μου αρέσει πολύ το forum συγχαρητήρια!!! επίσης είμαι ταχτικός αναγνώστης του περιοδικού!! δεν "εψαρεψα" ποτε στα φράγματα τις κύπρου!! είμαι φοιτητής στην αμερική όπου psaureuw τα λαβράκια στις ελεύθερες μου ώρες το προσωπικό m record είναι 2.563 κιλά σε large mouth και 3.128 σε small mouth !!! οι απορίες μου είναι οι εξής! (1) μπορώ να χρησιμοποιήσω bass boat στα φράγματα μας η οποιο δήποτε άλλο είδος βάρκας??? (2) αξίζει το κόπο να πληρώσω g την μεταφορά του εξοπλισμού μου πχ (βάρκα κτλ) γιατί "ετελιωσα" τες σπουδές μου? η να τα πουλήσω??
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Bass fishing apories!!!!!!

Post by apsavvas »

καλιμερα φιλε.

Απαγορευεται η οποια διποτε βαρκα στα Κυπριακα φραγματα.
The only source of knowledge is experience

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Bass fishing apories!!!!!!

Post by MariosK »

Καλημέρα Κώστα! Είσαι απίστευτα τυχερός που έζησες έστω τζε για λίο την εμπειρία του bass fishing από βάρκα. Για τους περισσότερους από εμάς είναι απλά ένα όνειρο που ίσως κάποτε να γίνει πραγματικότητα και στην Κύπρο στο πολύ μακρινό μέλλον :( . Δυστυχώς όπως σου είπε και ο Σάββας η βάρκα απαγορεύεται στα φράγματα μας αλλά αν θέλεις φέρτην και γω θα πληρώνω ενοίκιο να την στήνω στην ακτή τζε να φκένω πάνω να ψαρεύκω :lol:.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Bass fishing apories!!!!!!

Post by PrEdAtΩR »

kostas728 wrote:Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος στο forum καταρχάς μου αρέσει πολύ το forum συγχαρητήρια!!! επίσης είμαι ταχτικός αναγνώστης του περιοδικού!! δεν "εψαρεψα" ποτε στα φράγματα τις κύπρου!! είμαι φοιτητής στην αμερική όπου psaureuw τα λαβράκια στις ελεύθερες μου ώρες το προσωπικό m record είναι 2.563 κιλά σε large mouth και 3.128 σε small mouth !!! οι απορίες μου είναι οι εξής! (1) μπορώ να χρησιμοποιήσω bass boat στα φράγματα μας η οποιο δήποτε άλλο είδος βάρκας??? (2) αξίζει το κόπο να πληρώσω g την μεταφορά του εξοπλισμού μου πχ (βάρκα κτλ) γιατί "ετελιωσα" τες σπουδές μου? η να τα πουλήσω??
welcome to the forums Kosta. Συμβουλη μου , μεινε κεικατο και δαμεσα δεν εχουμε υποθεση :mrgreen: .

Αν ερθεις πισω τελικα,την βαρκα πουλα την αλλα τον εξοπλισμο σου (ειδικα καλαμια) φερε τον. Το PR σου παντως σε lmb μπορεις να το σπασεις δαμεσα. Smallmouth δεν εχουμε δυστηχως.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Bass fishing apories!!!!!!

Post by C&R »

Φιλε Κώστα καλωσόρισες!

Μα τώρα είσαι φοιτητής Aμερική και έχεις και bassboat και θέλεις να ερτεις πίσω Κύπρο. You must be kidding

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by caveman »

Σωστός ο predator Κώστα!! Προσπάθα να μήνεις τζι μέσα!!! :)

Καλώς όρισες στο φόρουμ! :)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by MariosK »

caveman wrote:Σωστός ο predator Κώστα!! Προσπάθα να μήνεις τζι μέσα!!! :)

Καλώς όρισες στο φόρουμ! :)
Αίστε ρε τον άνθρωπο να έρτει πίσω πέρκει πολύνουμεν να δούμεν χαίριν :D. Για καλό τζε για κακό όμως ρε Κώστα την βάρκα με την πουλήσεις ούτε το σπίτι σου στην Αμερική γιατί στον μήνα μπορεί να θέλεις να στραφείς πίσω :lol: :lol: :lol:.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by admin »

ίπεν ο άνθρωπος να έρτει τσαι ενιώσετε ούλοι απειλή :lol: :lol: Φίλε έλλα δαμέσα τσαι εν σχιλιάαααες τα largemouth τρίκιλα-τετράκιλα-πεντάκιλα τέεεερατα. Φέρε και τον εξοπλισμό σου γιατί δακάτω έν έχουμε αρκετά δυνατά καλάμια να τα φκάλουμε :)

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by sifu-nas »

Φίλε φέρτα πράματα σου, τζιαι μεν ακούεις, εν που σένα που εξαρτατε..
Πέρνα τζιαι που κανένα μπαςς προ σσιοπ, εξοπλίστου για καμία δυετία με καλά πραματα.
:D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by (CyBasser) »

Φίλε Κώστα, πρώτα απ'όλα καλωσόρισες στο φόρουμ και την παρέα!

Λοιπόν, συγχαρητήρια για τα δυό σου ρεκόρ. Δεν ξέρω που μένεις, αλλά φαντάζομαι κάπου βόρεια / βορειανατολικά για να έχεις μεγαλύτερο το ρεκόρ του μικρόστομου. Ίσως να είμαι το μοναδικό άλλο άτομο στο φόρουμ που να έζησε το μικρόστομο, αν και το δικό μου ρεκόρ (απ'τον ποταμό Winooski, VT) ήταν μόλις 4 1/2 λίβρες.

Λοιπόν, θα σου πώ κάτι. Σίγουρα τα πράγματα στην Κύπρο απέχουν ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ από αυτά που έζησες στην Αμερική. Όμως, δεν είναι τόσο μαύρα και πενιχρά όσο κάποια άτομα θέλουν να τα παρουσιάζουν. Δεν πρέπει να ξεχνούμε τι εστι ΗΠΑ με 100 χρόνια κουλτούρας στο αληθινό αθλητικό ψάρεμα και τι εστί Κύπρος, όπου ακόμη τωρά κάνουμε δειλά δειλά τα πρώτα μας μπουσουλήματα.

Είναι αλήθεια ότι δεν επιτρέπεται η χρήση πλωτών μέσων στα κυπριακά φράγματα. Και αυτή την στιγμή, αν και είμαι ίσως ο πιο φανατικός απ'όλους στο να επιτραπεί η χρήση βάρκας, λέω ότι καλά κάνει το κράτος και το απαγορεύει, αφού ο κάθε παράνομος θα μπορούσε να θερίζει πολύ πιο ανενόχλητος. Όμως τα πράγματα θα αλλάξουν σε μερικά χρόνια. Ξέρω ότι κάποιοι θα πουν ότι ονειροβατώ, όμως είμαι πιο ρεαλιστής απ'ότι φαντάζονται. Δεν σου λέω φέρε την βάρκα μαζί σου. Αν μπορείς όμως να την αφήσεις κάπου ασφαλισμένα να στην φυλάξουν και δεν έχεις ανάγκη να την πουλήσεις τότε μην την δώσεις. Θα έρθει η μέρα που θα είσαι μπροστά από όλους μας. (Παρεπιπτόντως, τι βάρκα και τι μηχανή είναι?)

Δολώματα φέρε τα ΟΛΑ. Δεν έχει δόλωμα που δεν δουλεύει εδώ. Από το ultra-finesse στο big swimbaits, όλα θα σου αποδώσουν καρπούς. Όρεξη να'χεις. Καλάμια και μηχανές, ειδικά σε baitcasting, εάν μπορείς φέρε τα μαζί σου. Ελάχιστα θα βρεις εδώ που να μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες ενός σοβαρού bass fisherman. Αν χρησιμοποιάς baitcasters φέρε τα και μην πιστέψεις αυτούς που θα σου πούν ότι τα baitcasters δεν δουλεύουν στην Κύπρο, μάλλον παραδουλεύουν (συνήθως είναι η περίπτωση "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμμαστάρια"). Όπως σου έγραψε ένας εκκολαπτόμενος και πολλά υποσχόμενος bass angler πιο πάνω, φέρε δολώματα για καμμιά διετία.

Αν είσαι διαθετειμένος να εξερευνήσεις τα κύρια κυπριακά φράγματα και να ασχοληθείς σοβαρά, θα σου αποδώσουν καρπούς. Είναι γεγονός ότι θα φρίξεις από αυτά που θα δεις με τις παρανομίες, και θα νιώσεις την αγωνία να δεις την στάθμη του νερού να κατεβαίνει επικύνδυνα - μια ζωή η βροχόπτωση είναι κυκλική, και μια ζωή θα είναι μεταβαλλόμενη η στάθμη. Θα μάθεις να ζεις με αυτό.

Ότι αργά ή γρήγορα θα το νιώσεις αυτό που σου έγραψαν κάποια παιδιά πιο πάνω (δηλαδή ότι έκαμες πελλάρα που ήρθες) θα το νιώσεις. Όμως, θα το ξεπεράσεις, και με τις εμπειρίες σου θα βοηθήσεις στο να φέρουμε νωρίτερα τις απαραίτητες αλλαγές για να ανεβάσουμε το κυπριακό ψάρεμα λαβρακιού εκεί που του αξίζει!

Τελιώνοντας, αν θέλεις πες μας τι καλάμια / μηχανές χρησιμοποιείς!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Κωστα!
Και γω με την σειρα μου σε καλωσοριζω στο ΦΟΡΟΥΜ :dance: :dance: :dance:
Αν θα ελθης η οχι πισω στην Κυπρο να το αποφασισης με την οικογενεια σου. Εγω το μονο που μπορω να σου πω, διοτι εχω και εγω παιδια φοιτητες στο εξωτερικο, ειναι αν επιστρεψεις εδω να αφησεις μια πορτα ανοικτη εκει που εισαι καλου κακου!
Απο εξοπλισμο προσεξε λιγο τα καλαμια σου. Εδω προτιμουμε μοντελλα Salmon/Steelhead 8-9 ποδια. Τα κοντα που χρησιμοποιουνται απο βαρκα θα βρης οτι δεν βολευουν τοσο για μας. Συμφωνω οτι οι τρεις μαρκες που ειπες ειναι οι καλυτερες.
Για βαρκα καλυτερα να φερεις μια ΜΑΚΟ 18 ποδια για την θαλασσα με το τρολλευ της ΑΛΛΑ οτι και να φερεις ΠΡΟΣΕΞΕ να εχει CE Certification.
Εφερα μια Glacier Bay Catamaran πριν 3 χρονια και ο Θεος ξερει τι τραβησα.
Anyway, εδω ειμαστε και μην διστασης να ρωτησης οτιδηποτε
Βαλε καμμια φωτο απο κει να πορωθουμε :lol: :lol: :lol:

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Bass fishing apories!!!!!!

Post by kostas728 »

C&R wrote:Φιλε Κώστα καλωσόρισες!

Μα τώρα είσαι φοιτητής Aμερική και έχεις και bassboat και θέλεις να ερτεις πίσω Κύπρο. You must be kidding
δούλευα 2 χρονια για να τα καταφέρω!!!! και την αγόρασα από ένα συνταξιούχο ο οποιος μετακόμιζε στην ελλάδα μόνιμa:D :D !! την αγόρασα $5.300
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by kostas728 »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε Κωστα!
Και γω με την σειρα μου σε καλωσοριζω στο ΦΟΡΟΥΜ :dance: :dance: :dance:
Αν θα ελθης η οχι πισω στην Κυπρο να το αποφασισης με την οικογενεια σου. Εγω το μονο που μπορω να σου πω, διοτι εχω και εγω παιδια φοιτητες στο εξωτερικο, ειναι αν επιστρεψεις εδω να αφησεις μια πορτα ανοικτη εκει που εισαι καλου κακου!
Απο εξοπλισμο προσεξε λιγο τα καλαμια σου. Εδω προτιμουμε μοντελλα Salmon/Steelhead 8-9 ποδια. Τα κοντα που χρησιμοποιουνται απο βαρκα θα βρης οτι δεν βολευουν τοσο για μας. Συμφωνω οτι οι τρεις μαρκες που ειπες ειναι οι καλυτερες.
Για βαρκα καλυτερα να φερεις μια ΜΑΚΟ 18 ποδια για την θαλασσα με το τρολλευ της ΑΛΛΑ οτι και να φερεις ΠΡΟΣΕΞΕ να εχει CE Certification.
Εφερα μια Glacier Bay Catamaran πριν 3 χρονια και ο Θεος ξερει τι τραβησα.
Anyway, εδω ειμαστε και μην διστασης να ρωτησης οτιδηποτε
Βαλε καμμια φωτο απο κει να πορωθουμε :lol: :lol: :lol:
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Ευάνθη για τις συμβουλές σας!! μου είναι πολύ χρήσιμες προς το παρόν θέλω να επιστρέψω κύπρο γιατί ΌΠΩΣ ΤΗΝ ΚΎΠΡΟ ΜΑΣ ΕΝ ΈΧΕΙ!!! το ξέρω ότι το ψάρεμα και πολλά αλλα πράγματα στη κύπρο δεν θα είναι τa ίδια με εδώ. αλλα θέλω να πιστεύω πως στη κύπρο μια μέρα θα αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο!!! :) :) την βάρκα θα την αφήσω σπίτι του ξαδέρφου μου γιατί είναι και αυτός λάτρης του bass fishing :) και θα την χρησιμοποιώ όταν έρχομαι για διακοπές :):):)!!! θα βάλω photo σε κανένα δυο μήνες που θα ξεπαγώσουν οι λίμνες gt τώρα δεν μπορw να ψαρέψw !!!
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by kostas728 »

admin wrote:ίπεν ο άνθρωπος να έρτει τσαι ενιώσετε ούλοι απειλή :lol: :lol: Φίλε έλλα δαμέσα τσαι εν σχιλιάαααες τα largemouth τρίκιλα-τετράκιλα-πεντάκιλα τέεεερατα. Φέρε και τον εξοπλισμό σου γιατί δακάτω έν έχουμε αρκετά δυνατά καλάμια να τα φκάλουμε :)
"πεντακιλα"!!!! wow! :dance: :clap: !!
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Bass fishing απορίες!!!!!!

Post by kostas728 »

(CyBasser) wrote:Φίλε Κώστα, πρώτα απ'όλα καλωσόρισες στο φόρουμ και την παρέα!

Λοιπόν, συγχαρητήρια για τα δυό σου ρεκόρ. Δεν ξέρω που μένεις, αλλά φαντάζομαι κάπου βόρεια / βορειανατολικά για να έχεις μεγαλύτερο το ρεκόρ του μικρόστομου. Ίσως να είμαι το μοναδικό άλλο άτομο στο φόρουμ που να έζησε το μικρόστομο, αν και το δικό μου ρεκόρ (απ'τον ποταμό Winooski, VT) ήταν μόλις 4 1/2 λίβρες.

Λοιπόν, θα σου πώ κάτι. Σίγουρα τα πράγματα στην Κύπρο απέχουν ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ από αυτά που έζησες στην Αμερική. Όμως, δεν είναι τόσο μαύρα και πενιχρά όσο κάποια άτομα θέλουν να τα παρουσιάζουν. Δεν πρέπει να ξεχνούμε τι εστι ΗΠΑ με 100 χρόνια κουλτούρας στο αληθινό αθλητικό ψάρεμα και τι εστί Κύπρος, όπου ακόμη τωρά κάνουμε δειλά δειλά τα πρώτα μας μπουσουλήματα.

Είναι αλήθεια ότι δεν επιτρέπεται η χρήση πλωτών μέσων στα κυπριακά φράγματα. Και αυτή την στιγμή, αν και είμαι ίσως ο πιο φανατικός απ'όλους στο να επιτραπεί η χρήση βάρκας, λέω ότι καλά κάνει το κράτος και το απαγορεύει, αφού ο κάθε παράνομος θα μπορούσε να θερίζει πολύ πιο ανενόχλητος. Όμως τα πράγματα θα αλλάξουν σε μερικά χρόνια. Ξέρω ότι κάποιοι θα πουν ότι ονειροβατώ, όμως είμαι πιο ρεαλιστής απ'ότι φαντάζονται. Δεν σου λέω φέρε την βάρκα μαζί σου. Αν μπορείς όμως να την αφήσεις κάπου ασφαλισμένα να στην φυλάξουν και δεν έχεις ανάγκη να την πουλήσεις τότε μην την δώσεις. Θα έρθει η μέρα που θα είσαι μπροστά από όλους μας. (Παρεπιπτόντως, τι βάρκα και τι μηχανή είναι?)

Δολώματα φέρε τα ΟΛΑ. Δεν έχει δόλωμα που δεν δουλεύει εδώ. Από το ultra-finesse στο big swimbaits, όλα θα σου αποδώσουν καρπούς. Όρεξη να'χεις. Καλάμια και μηχανές, ειδικά σε baitcasting, εάν μπορείς φέρε τα μαζί σου. Ελάχιστα θα βρεις εδώ που να μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες ενός σοβαρού bass fisherman. Αν χρησιμοποιάς baitcasters φέρε τα και μην πιστέψεις αυτούς που θα σου πούν ότι τα baitcasters δεν δουλεύουν στην Κύπρο, μάλλον παραδουλεύουν (συνήθως είναι η περίπτωση "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμμαστάρια"). Όπως σου έγραψε ένας εκκολαπτόμενος και πολλά υποσχόμενος bass angler πιο πάνω, φέρε δολώματα για καμμιά διετία.

Αν είσαι διαθετειμένος να εξερευνήσεις τα κύρια κυπριακά φράγματα και να ασχοληθείς σοβαρά, θα σου αποδώσουν καρπούς. Είναι γεγονός ότι θα φρίξεις από αυτά που θα δεις με τις παρανομίες, και θα νιώσεις την αγωνία να δεις την στάθμη του νερού να κατεβαίνει επικύνδυνα - μια ζωή η βροχόπτωση είναι κυκλική, και μια ζωή θα είναι μεταβαλλόμενη η στάθμη. Θα μάθεις να ζεις με αυτό.

Ότι αργά ή γρήγορα θα το νιώσεις αυτό που σου έγραψαν κάποια παιδιά πιο πάνω (δηλαδή ότι έκαμες πελλάρα που ήρθες) θα το νιώσεις. Όμως, θα το ξεπεράσεις, και με τις εμπειρίες σου θα βοηθήσεις στο να φέρουμε νωρίτερα τις απαραίτητες αλλαγές για να ανεβάσουμε το κυπριακό ψάρεμα λαβρακιού εκεί που του αξίζει!

Τελιώνοντας, αν θέλεις πες μας τι καλάμια / μηχανές χρησιμοποιείς!
CyBasser σε ευχαριστώ !! μένω στο νέο jersay South!!Εδώ τα small mouth γίνονται ανάλογος μεγάλα το record του state είναι 10 λίβρες αλλα πιστεύω ότι υπάρχουν και ποιο μεγάλα!! ήδη αγόρασα δολώματα για την άνοιξη γιατί θα επιστρέψω κύπρο τον μάιο προσπαθώ να κάνω όσο ποιο πολλές εξορμήσεις γίνετε αλλα οι καιρικές συνθήκες εν μου το επιτρέπουν :( προς το παρόν :wink: !! η βάρκα μου είναι bass tracker 2006 17 πόδια και η μηχανή είναι mercury 25Hp βαλβίδα!!! ευελπιστώ ρε φιλε ότι θα αλλάξουν τα πράγματα στη κύπρο δεν είδα τι γίνετε στα φράγματα αλλα φαντάζουμε !!! gt στην θάλασσα είναι τραγική η κατάσταση!! καλαμια αυτά που χρησιμοποιώ συχνά είναι STCROIX "legand" και mixanoua την Shimano "strατιc" ci4 , STCROIX AVID (casting) me mixanoua Quantum KVD sighnature reel( Baitcasting)
Skeet and Reasee micro guides casting rod kai mixanoua Skeet and reasee(baitcasting) kai ena Gloomis swimbait series me mixani okuma trio
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

Post Reply

Return to “BASS FISHING”