NEW WORLD RECORD BASS!!!!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by sifu-nas »

ναι ειπα το τζιαι του μαριου αλλα τζινο ήβρα στα σερτσ

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

sifu-nas wrote:ναι ειπα το τζιαι του μαριου αλλα τζινο ήβρα στα σερτσ
Δοκίμασε για...

Fintail Shiner

:wink:
8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by andrea5 »

ρε παιδια οντως εν εχω υποθεση στην κουβεντα σας για λαβρακια ,πολλα που λαλειται εν τα πολλοκαταλαβο ,τελοσπαντων ηθελα να θειξο ενα θεμα- το οποιο ανακαλιψα κανοντας αναζητιση στο διαδικτυο για να μαθο τζιαι εγο κατι λιγα για τουτους τους ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ -...τα τεραστια λαβρακια στα νερα μας που μπορει και να υπαρχουν ....εδιεβαζα ενα κειμενο το οποιο το εγραψε καπιος δοκτορ ταχα με τρεις υποθεσης για λαβρακια γιγαντες που εβγαλαν για τα λαβρακια μετα απο μελετες και πειραματα.... μια πουτζινες ελεγε οτι καποια ψαρια μετα που μαθαινουν να τρων ενα ειδος φαγητου το οποιο δεν μοιαζει με τα δολωματα των ψαραδων η οτιδηποτε αλλο το οποιο τρωει τα :evil: ,παραμενουν .μεγαλονουν και γινονται τα μεγαλα ψαρια της λιμνης-φρακτη τελοσπαντων ,μπορει ασπουμαι να τρων καραβιδες μονο σε καποια φραγματα η ακομα τα μεγαλα να γινονται κανιβαλοι ....βαβαια που την αλλη εν τζαι εχουμε και την βιοποικιλοτητα στα φραγμτα μας .... ακουω γνωμες που σας που ασχολεισται ... :D :D

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by caveman »

Χάρην του λόγου τζαι της συζήτησης :D επειδή τέθηκε ξανά το ίδιο θέμα με το ¨live baiting¨ θέλω να πω και εγώ κάτι μιας τζαι είμαι ο ένας από τους μόνους 2 (ο άλλος εν ο σειράς φυσικά) κυπρέους που γνωρίζουν πραγματικά πως γίνεται σωστά το live-baiting για λαβράκια.
Τζαι μεν με ρωτήσει κανένας πως γίνετε διότι εννοείται... πως εν θα του πω τίποτε! :wink: :lol:

Το livebait έχει πολλά πιο μεγάλες δυνατότητες από το ψεύτικο, μπορεί να σου δώσει πολλά πιο μεγάλα ψάρια αλλά ο χειρισμός του είναι πολλά πιο δύσκολος από ένα swimbait ή οποιοδήποτε άλλο ψεύτικο!!!!!!!

Η τεχνική του ζωντανού είναι πολλά πολλά πιο δύσκολη που το ψεύτικο!!! Τζαι ακριβός για τούντον λόγο εγώ υποκλείνομε μπροστά στον άθρωπο που έκαμε παγκόσμιο με το ζωντανό!!!

Αναπολώντας τες "παλιές καλές μέρες" της Γερμασόγειας πάντα ένα πράμα θυμούμαι... το ψάρεμα με ζωντανές βλίκες του μισού κιλού!!! Εν επέρναν μέρα που να μεν κτυπήσει διομισάρι ο σειράς τζαι εχάσαμε και πολλά τρίκιλα +
Το τι διαδικασία είναι να πιάσεις το λαβράκι στο ζωντανό είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Χάρην του λόγου τζαι της συζήτησης :D επειδή τέθηκε ξανά το ίδιο θέμα με το ¨live baiting¨ θέλω να πω και εγώ κάτι μιας τζαι είμαι ο ένας από τους μόνους 2 (ο άλλος εν ο σειράς φυσικά) κυπρέους που γνωρίζουν πραγματικά πως γίνεται σωστά το live-baiting για λαβράκια.
Τζαι μεν με ρωτήσει κανένας πως γίνετε διότι εννοείται... πως εν θα του πω τίποτε! :wink: :lol:
Το livebait έχει πολλά πιο μεγάλες δυνατότητες από το ψεύτικο, μπορεί να σου δώσει πολλά πιο μεγάλα ψάρια αλλά ο χειρισμός του είναι πολλά πιο δύσκολος από ένα swimbait ή οποιοδήποτε άλλο ψεύτικο!!!!!!!
Η τεχνική του ζωντανού είναι πολλά πολλά πιο δύσκολη που το ψεύτικο!!! Τζαι ακριβός για τούντον λόγο εγώ υποκλείνομε μπροστά στον άθρωπο που έκαμε παγκόσμιο με το ζωντανό!!!
Αναπολώντας τες "παλιές καλές μέρες" της Γερμασόγειας πάντα ένα πράμα θυμούμαι... το ψάρεμα με ζωντανές βλίκες του μισού κιλού!!! Εν επέρναν μέρα που να μεν κτυπήσει διομισάρι ο σειράς τζαι εχάσαμε και πολλά τρίκιλα +
Το τι διαδικασία είναι να πιάσεις το λαβράκι στο ζωντανό είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!
Επέτρεψε μου Χαραλάμπη να σου πώ ότι δεν είναι μόνο οι δυό σας που ασχοληθήκατε με livebait στο ψάρεμα του μεγαλόστομου. Ακόμη και μισόκιλοι κέφαλοι ταξίδεψαν από Λένιο για Γερμασόγεια γι' αυτό τον σκοπό (και ναι, και τεράστιες βλίκες, κοκκινοφτέρες, κυπρίνοι, και. βατράχια). Δεν έχεις δει τους παλαιότερους να ψαρεύουν με livebait, έτσι δεν μπορείς να κρίνεις ότι μόνο εσείς ξέρετε την "σωστή τεχνική". Και το τι λαβράκι βγήκε από Άχνα (ναι, Άχνα), Γερμασόγεια, και Ασπρόκρεμμο δεν το φαντάζεσαι! Δυστυχώς τότε δεν έκανα c&r, ευτυχώς άλλαξα. Διαφωνώ σε κάποια σημεία που έγραψες αλλά αυτό είναι το ωραίο του φόρουμ.
Προσωπικά όμως δεν μπορώ να πώ ποτέ ότι με το lb ένιωσα ποτέ τον ενθουσιασμό και την αδρεναλίνη του ψεύτικου. Άσε αν θες να ανοίξουμε μια άλλη ενότητα για να συζητήσουμε ειδικά το θέμα αυτό!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Γιατι εδωσαν λαθος πληροφοριες για το δολωμα που πιαστηκε? (again promotion of another lure they wanted to sell?)


Αφού πέρασε η Κυριακή και κάναμε μια μικρή ανάπαυλα στην συζήτηση, ας δούμε κι αυτή την απορία.

Το θέμα του δολώματος που χρησιμοποιήθηκε αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες «συνομωσίες» σε αυτή την υπόθεση. Μέχρι το 2005, όλοι σχεδόν ήξεραν ότι ο Perry έπιασε το ρεκόρ με ένα Wiggle Fish (yellow perch pattern) της Creek Chub Bait Co (CCBC). Ακόμη και το μνημείο που στήθηκε εκεί στην περιοχή αυτό γράφει, και σ’ όλα τα σχετικά άρθρα αυτό αναφερόταν. Η CCBC το ξαναέβαλε στην παραγωγή γύρω στο 1968 χρησιμοποιώντας μάλιστα μια ζωγραφιά του Perry με το ρεκόρ, και το ίδιο έκανε και η PRADCO το 1993 με ένα limited edition (10,000 run production) του Wiggle Fish (yellow perch pattern).

Στην συνέντευξη του Perry που πήρε ο Terry Drace για το Bassmaster (και δημοσιεύτηκε Φεβρουάριο του 1974) αναφέρθηκε ρητά η απάντηση του Perry στην ερώτηση του δολώματος: Wiggle Fish (yellow perch pattern). Η εταιρεία (CCBC) από την δεκαετία του 1960 αναφέρει το ίδιο. Όλες οι κατοπινές αναφορές αναφέρουν...το ίδιο.

Και όμως! Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική!

Όταν το 2003 ο Monte Burke άρχισε να διερευνά το θέμα για το πρώτο του άρθρο για το περιοδικό Forbes, συνεργάστηκε τόσο με τον Ken Duke (Senior Editor, Bassmaster) όσο και με τον Bill Baab (που όπως αναφέρθηκε διατηρεί τεράστιο αρχείο στο θέμα). Οι τρεις άνδρες, τυχαία ανακάλυψαν στα αρχεία του B.A.S.S. την original μαγνητοταινία όπου καταγράφηκε η προαναφερθείσα συνέντευξη του George Perry στον Terry Drace. Και προς μεγάλη κατάπληξη όλων, ο Perry αναφέρει ΞΕΚΑΘΑΡΑ: “It was caught on a FinTail Shiner”.

Γιατί όμως να έχει πει άλλα ο Perry, και τόσο η κατασκευάστρια εταιρεία όσο και ο Drace στην συνέντευξη που δημοσίευσε στο Bassmaster να διαστρεβλώνoyn την απάντηση του Perry και να μιλούν για το Wiggle Fish???

Δυστυχώς τα ίχνη των τότε ιθυνόντων της CCBC έχουν πια χαθεί. Υπάρχει όμως μια επιστολή στην οποία ο τότε αντιπρόεδρος της εταιρείας αναφέρει στους διαφημιστές της εταιρείας ότι «Ήταν το No2401 jointed perch Wiggle Fish και ότι είχε μιλήσει (με τον μακαρίτη?) Perry για το θέμα!

Όμως είναι εν ζωή ο Terry Drace. Αυτός μπορούσε να προσεγγιστεί και να αναφέρει γιατί διαστρέβλωσε την συνέντευξη του Perry…

Η συνέχεια σε λίγο...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by MariosK »

bassman wrote:
(CyBasser) wrote:Οι 15 λίβρες είναι καλές, αλλά εάν μπορούνμε να έχουμε WR γιατί όχι? :roll: :roll: :mrgreen: :mrgreen:
Με ποιό κόστος? Και δεν μιλώ για χρηματικό.

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες εκτός από τη θέση και το κλίμα. Και άλλοι τόσοι που ίσως δεν ξέρουμε. :shock:
Έχω τζε γω τις ανησυχίες μου για το Φλόριδα :roll:. Μόνο αν μπορούσε να απομονωθεί τζε να δοκιμαστεί σε ελεγχόμενο περιβάλλον για αρκετό χρονικό διάστημα (3-4 χρόνια), μόνο του αλλά τζε μαζί με το "Κυπριακό" πλέον λαβράκι :wink:, αλλιώς νομίζω το ρίσκο εν μεγάλο.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

(CyBasser) wrote:Γιατι εδωσαν λαθος πληροφοριες για το δολωμα που πιαστηκε? (again promotion of another lure they wanted to sell?)


Αφού πέρασε η Κυριακή και κάναμε μια μικρή ανάπαυλα στην συζήτηση, ας δούμε κι αυτή την απορία.

Το θέμα του δολώματος που χρησιμοποιήθηκε αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες «συνομωσίες» σε αυτή την υπόθεση. Μέχρι το 2005, όλοι σχεδόν ήξεραν ότι ο Perry έπιασε το ρεκόρ με ένα Wiggle Fish (yellow perch pattern) της Creek Chub Bait Co (CCBC). Ακόμη και το μνημείο που στήθηκε εκεί στην περιοχή αυτό γράφει, και σ’ όλα τα σχετικά άρθρα αυτό αναφερόταν. Η CCBC το ξαναέβαλε στην παραγωγή γύρω στο 1968 χρησιμοποιώντας μάλιστα μια ζωγραφιά του Perry με το ρεκόρ, και το ίδιο έκανε και η PRADCO το 1993 με ένα limited edition (10,000 run production) του Wiggle Fish (yellow perch pattern).

Στην συνέντευξη του Perry που πήρε ο Terry Drace για το Bassmaster (και δημοσιεύτηκε Φεβρουάριο του 1974) αναφέρθηκε ρητά η απάντηση του Perry στην ερώτηση του δολώματος: Wiggle Fish (yellow perch pattern). Η εταιρεία (CCBC) από την δεκαετία του 1960 αναφέρει το ίδιο. Όλες οι κατοπινές αναφορές αναφέρουν...το ίδιο.

Και όμως! Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική!

Όταν το 2003 ο Monte Burke άρχισε να διερευνά το θέμα για το πρώτο του άρθρο για το περιοδικό Forbes, συνεργάστηκε τόσο με τον Ken Duke (Senior Editor, Bassmaster) όσο και με τον Bill Baab (που όπως αναφέρθηκε διατηρεί τεράστιο αρχείο στο θέμα). Οι τρεις άνδρες, τυχαία ανακάλυψαν στα αρχεία του B.A.S.S. την original μαγνητοταινία όπου καταγράφηκε η προαναφερθείσα συνέντευξη του George Perry στον Terry Drace. Και προς μεγάλη κατάπληξη όλων, ο Perry αναφέρει ΞΕΚΑΘΑΡΑ: “It was caught on a FinTail Shiner”.

Γιατί όμως να έχει πει άλλα ο Perry, και τόσο η κατασκευάστρια εταιρεία όσο και ο Drace στην συνέντευξη που δημοσίευσε στο Bassmaster να διαστρεβλώνoyn την απάντηση του Perry και να μιλούν για το Wiggle Fish???

Δυστυχώς τα ίχνη των τότε ιθυνόντων της CCBC έχουν πια χαθεί. Υπάρχει όμως μια επιστολή στην οποία ο τότε αντιπρόεδρος της εταιρείας αναφέρει στους διαφημιστές της εταιρείας ότι «Ήταν το No2401 jointed perch Wiggle Fish και ότι είχε μιλήσει (με τον μακαρίτη?) Perry για το θέμα!

Όμως είναι εν ζωή ο Terry Drace. Αυτός μπορούσε να προσεγγιστεί και να αναφέρει γιατί διαστρέβλωσε την συνέντευξη του Perry…

Η συνέχεια σε λίγο...
...

...Οι Ken Duke και Bill Baab προσέγγισαν τον Drace, τον οποίο όπως προαναφέραμε είχε απολύσει από το B.A.S.S. ο Ray Scott λόγω άλλων ατασθαλιών σε σχέση με την συνέντευξη που πήρε από τον Perry (άρνηση του να ζητήσει από τον Perry να περάσει από ανιχνευτή ψεύδους και αμέλεια του να ρωτήσει για τον Jack Page). O Drace όταν του παρουσίασαν την original (δική του!) συνέντευξη προσπάθησε με διάφορους τρόπους να τα μπαλώσει. Προέβαλε ως κύριο επιχείρημα του το γεγονός ότι όταν,μόλις λίγες μέρες μετά την πρόσληψη του ως συντάκτης στο Bassmaster, ο Ray Scott του ανάθεσε να διερευνήσει την ιστορία του (ζωντανού τότε) George Perry. Στην προσπάθεια συγκέντρωσης υλικού για την συνέντευξη ο Drace ισχυρίστηκε ότι ήρθε σε επαφή με την CCBC και αυτοί επέμεναν ότι το δόλωμα του Perry ήταν το 2401 Wiggle Fish (perch scale pattern). Mάλιστα, του έστειλαν κι ένα δείγμα. Ο Drace όταν πήγε στην συνέντευξη με τον Perry πήρε το δείγμα μαζί του αλλά το ξέχασε στο ξενοδοχείο. Στην φάση αυτή ρώτησε τον Perry που του είπε ότι ήταν το FinTail Shiner. Την επομένη ξανασυναντήθηκαν με τον Perry για γεύμα και του έδειξε το δείγμα του Wiggle Fish. Ο Perry βλέποντας το είπε “Yeah, something like that but not so dark, with a natural looking tail-fin in it”. Αυτό δυστυχώς δεν είναι ηχογραφημένο, αλλά έτσι το είπε ο Drace στους Duke και Baab. Στην πολύ φυσιολογική ερώτηση γιατί δεν παρουσίασε την απάντηση του Perry στην συνέντευξη και επέμενε στο Wiggle Fish, ο Drace απάντησε ότι ήταν «λίγο αμελής και προϊδεασμένος από τις πληροφορίες που είχε» και ότι «As I hope you will see, there was no error on commission, but only an omission on my part when I did my final editing of the old reel to reel tape of the interview”. Η ιστορία αυτή υπάρχει σήμερα σε αρκετές ιστοσελίδες και δημοσιεύτηκε στο Bassmaster, September 2005.

Εδώ, θα μπώ για πρώτη φορά από τότε που αρχίσαμε την συζήτηση στο στρατόπεδο αυτών που «μυρίζονται» συνομωσίες. Όχι όμως από τον Perry, αλλά από την Creek Chub Bait Co. Το Wiggle Fish παρέμεινε σε παραγωγή για αρκετά χρόνια (ως την δεκαετία του 1950), μετά ξαναμπήκε σε παραγωγή το 1968, μετά το 1974, και μετά το 1993. Αντίθετα, το Fintail Shiner δεν μπήκε ποτέ σε παραγωγή μετά το 1950. Από την δεκαετία του 1960 η CCBC αντιμετώπιζε άλλοτε ήπια και άλλοτε έντονα οικονομικά προβλήματα. Φαίνεται η εταιρεία στην προσπάθεια της να αυξήσει τις πωλήσεις της άρχισε να διαδίδει ότι το δόλωμα που έπιασε το ρεκόρ ήταν το Wiggle Fish που το είχε στην παραγωγή. Ταυτόχρονα, όταν ο Drace ήρθε σε επαφή με την εταιρεία, φαίνεται προσεγγίστηκε ώστε να συνεχίσει αυτή την ιστορία παρά το ότι ο ίδιος ο Perry του είπε κάτι διαφορετικό. Ίσως μάλιστα να είχε και οικονομικά ανταλλάγματα από την CCBC. Αυτό φυσικά είναι καθαρά δική μου υπόθεση. Όμως, οι τόσες «ατσαλοσύνες» του Drace στο θέμα δείχνουν ότι έχει «την φωλιά του λερωμένη».

Αξίζει να σημειωθεί, ότι τα δολώματα αυτά είχαν αποκτήσει τα τελευταία 10 χρόνια συλλεκτική αξία, η οποία όμως καταποντίστηκε μετά την αποκάλυψη ότι ο Perry χρησιμοποίησε άλλο δόλωμα.

Πιστεύω ότι και σ’ αυτό το θέμα ο George Perry δεν είχε εμπλοκή, ούτε γνώριζε ότι η Creek Chub Bait Co προσπαθούσε να τον εκμεταλλευτεί διαφημίζοντας τον σε ένα δόλωμα με το οποίο δεν είχε σχέση! Άλλωστε, είδαμε από πριν ότι στην εταιρεία των ειρωνεύονταν! Πρέπει πάντως εδώ να σημειωθεί ότι στις δύο επιστολές που ο Perry έστειλε στην CCBC ζητώντας δολώματα (που δεν του δόθηκαν ποτέ!) ως αντάλλαγμα για τις εξαφανισμένες φωτογραφίες, δεν ζήτησε ποτέ Wiggle Fish! Ζήτησε όμως Fintail shiners και Pikie 700 (στα οποία είχε πιάσει τα δύο λαβράκια του που ψαρεύτηκαν)...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by caveman »

Ρολάνδο... δεν είπα πως είμαστε οι μόνοι που εκάμαμε αλλά οι μόνοι δύο που εντριφίσαμε στο θέμα, μελετίσαμε τζαι ασχολιθήκαμε πολλά εντατικά και ΣΟΒΑΡΑ!
Όπως ο οπιοσδήποτε μπορεί τωρά να πιάσει ένα ψεύτικο τζαι να πάει να το σίρνει τζαι να λέει πως "ξέρει" να κάμμει σπινιγκ, ακριβός το ίδιο έκαμες και εσύ όπως και τόσος άλλος κόσμος... εδωλόσατε μια-δυο-δεκαπέντε (εκατόν δεκαπέντε... πάλε το ίδιο πράμα είναι) κοτζινόφτερες τζαι "ξερεις-ξέρετε" τι είναι το live-baiting :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: τούτα τωρά ανάγκασες με τζίπα σου τα!!!!!
Όπως αρκετοί που τους ψαράδες μπορεί να κάμμουν σπιν μια ζωή αλλά να είναι ακόμα στην "βάση", το ίδιο αλλά σε μαγαλήτερη κλίμακα γείνετε και με το ζωντανό.

Προφανώς κατέχεις μεν αλλά δεν ξέρεις δε μέχρι "που" μπορείς να ανεβάσεις αυτή την τέχνη! Για αυτό επαναλαμβάνω πως είναι τρομερά πιο δύσκολο που το ψεύτικο.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by CASTING »

MariosK wrote:
CASTING wrote:
Greg wrote:το παγκοσμιο ρεκορ του perry υπαρχει μονο λογο της IGFA, που με τα χρονια εδυναμωσε και αποκτησε authoritah στο ψαρεμα.. το μεγαλυτερο ποσοστο των λαυρακαδων ξερουν και γνωριζουν οτι το παγκοσμιο ρεκορ εσπασε αρκετες φορες μεχρι τωρα. και αν δεν ηταν η IGFA να κανει certified τα ρεκορ των λαυρακιων και ηταν καποιος αλλος οργανισμος (οπως Β.A.S.S, CFAA πχ..), τοτε πιστεψε με ρολανδο το ρεκορ θα το ειχε καποιος αλλος ;)..

Πιστευω οτι το 'ρεκορ΄(ασχετο αν στεκει που και γω το αμφισβητω), προστατευεται απο την igfa για να μην χασει απο την αξιοπιστια/φημη της, καθαρα εμπορικους λογους δηλαδη και αλλα ισως σεναρια/ιστοριες/καταστασεις..ΜΟΝΟ αν πιασει καποιος ενα 27λιβρο λαυρακι και παει να τους το κατσει πανω στα γραφια τους ισως να σπασει αυτο το ΄'ρεκορ΄΄ απολιθωμα/μυθος.

Για μενα το ρεκορ εσπασε το 2006 απο τον mac weakly (με το τερας των 25.1 lb), o μοναδικος που πραγματικα του αξιζε να εχει το τιτλο..the rest is just history



Τζαι γιατι ενε τουτο το παγκασμιο ρεκορ :?: Επειδη εγινε Release :?:
Όχι, επειδή πιάστηκε έξω από το στόμα.
:o :o :o
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by Greg »

απο την εξωτερικη μερια των χειλιων του...μλκιες..
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Ρολάνδο... δεν είπα πως είμαστε οι μόνοι που εκάμαμε αλλά οι μόνοι δύο που εντριφίσαμε στο θέμα, μελετίσαμε τζαι ασχολιθήκαμε πολλά εντατικά και ΣΟΒΑΡΑ!
Όπως ο οπιοσδήποτε μπορεί τωρά να πιάσει ένα ψεύτικο τζαι να πάει να το σίρνει τζαι να λέει πως "ξέρει" να κάμμει σπινιγκ, ακριβός το ίδιο έκαμες και εσύ όπως και τόσος άλλος κόσμος... εδωλόσατε μια-δυο-δεκαπέντε (εκατόν δεκαπέντε... πάλε το ίδιο πράμα είναι) κοτζινόφτερες τζαι "ξερεις-ξέρετε" τι είναι το live-baiting :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: τούτα τωρά ανάγκασες με τζίπα σου τα!!!!!
Όπως αρκετοί που τους ψαράδες μπορεί να κάμμουν σπιν μια ζωή αλλά να είναι ακόμα στην "βάση", το ίδιο αλλά σε μαγαλήτερη κλίμακα γείνετε και με το ζωντανό.
Προφανώς κατέχεις μεν αλλά δεν ξέρεις δε μέχρι "που" μπορείς να ανεβάσεις αυτή την τέχνη! Για αυτό επαναλαμβάνω πως είναι τρομερά πιο δύσκολο που το ψεύτικο.
Δεν είναι έτσι Χαραλάμπη μου, αλλά δεν πειράζει. Δεν θα επιμείνω στο θέμα. Απλά να σε θυμίσω ότι στην ηλικία σου ήμουν όπως εσύ τωρά. Έκανα πολλά και προσπαθούσα να μάθω τα πάντα. Το livebait Χαραλάμπη μου δεν το επινόησα. Το έμαθα διαβάζοντας μάστρους στην χρήση της τεχνικής στες τούρνες και στες λουτσιόπερκες. Είδα τις διαφορές που είχαν από χώρα σε χώρα. Είδα την διαφορά που έκαναν οι διάφορες αρματωσιές, είδα την διαφορά που έκανε το αγκίστρωμα του δολώματος, και μου έμαθε πως να βρίσκω τις σωστές περιοχές νκαι να εντοπίζω το δικό μου θήραμα. Ξέρω ότι στα δυό χρόνια που γνωριζόμαστε καλά δεν με έχεις ακούσει να μιλώ για αυτή την φάση της ζωής μου (1995-2002). Είναι αλήθεια ότι δεν ασχολούμαι πιά. Για τον ίδιο λόγο που δεν ασχολούμαι με πολλές άλλες τεχνικές. Σε εμένα, σαν άτομο ΔΕΝ μου προσφέρει την ίδια χαρά και αγωνία που μου προσφέρει η χρήση ψεύτικου. Έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν "εμβάθυνα", ούτε ότι "ψευτοκατέχω", και φυσικά δεν σημαίνει επίσης ότι είμαι "μάστρος". Κάποτε το προτιμούσα, τώρα όμως εάν έχω την επιλογή, ναι θα προτιμήσω το ψεύτικο, ειδικά για τον αυτοκράτορα. Και ότι και να μου πεις, έχει την τέχνη του και την μαεστρία του το να δώσεις ΖΩΗ σε ένα άψυχο πλαστικό.... Άντε ρε, πάμε παρακάτω φίλε και ο καθένας μας έχει τις απόψεις του για την κάθε τεχνική :wink: 8-) :dance:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:απο την εξωτερικη μερια των χειλιων του...μλκιες..
Γιατί μλκιες? Εκτός του ότι το συγκεκριμμένο ήταν αρκετά έξω απ'το στόμα.

Δεν βρίσκω παράλογο Γρηγόρη το να απαιτείται το δόλωμα να είναι στο στόμα του ψαριού. Αν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός θα υπήρχαν πολύ περισσότερες "αιτήσεις" για ρεκόρ και πιστεύω ότι οι περισσότερες (αν όχι όλες) θα ήταν ψεύτικές γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις μιλούμε για sight fishing και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο snagging θα υπήρχε. Είναι στον χαρακτήρα των περισσοτέρων, το χρήμα είναι πολύ, ότι έβλεπαν θα προσπαθούσαν να το έκαναν snag αντί να το ψαρέψουν. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει αποδεκτό θα ήταν να επιτρέπεται το αγκίστρωμα στην εξωτερική πλευρά μόνο των χειλιών του ψαριού...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by Greg »

(CyBasser) wrote:
Greg wrote:απο την εξωτερικη μερια των χειλιων του...μλκιες..
Γιατί μλκιες? Εκτός του ότι το συγκεκριμμένο ήταν αρκετά έξω απ'το στόμα.......
.....
.....aυτό που θα μπορούσε να γίνει αποδεκτό θα ήταν να επιτρέπεται το αγκίστρωμα στην εξωτερική πλευρά μόνο των χειλιών του ψαριού...
Το τερας ΔΕΝ το επιασε με sight snagging..το ενιωσε, το κτυπησε και το καρφωσε.. αν κτυπουσε μερικα κλασματα του δευτερολεπτου πιο γρηγορα τοτε το ψαρι θα ηταν πιασμενο μεσα απο το στομα... Και οι 2 λιτσες που επιασα (8kg kai 5kg) καμια δεν πιαστηκε μεσα απο το στομα....εξαλου κατα την παλη με το ψαρι πολλες φορες φευγει το αγκιστρι απο το στομα του και πιανετε σε καποιο αλλο σημειο.. θεωρειτε snagging αυτο?? αρα οπως ειπα...μλκιες

ε ρολανδο...μα φασκεις και αντιφασκεις τζιε εννα μας πελλανεις! Δε καλα τι εγραψες :lol: ... Την μια γραφεις οτι ορθα πρεπει να ειναι μεσα στο στομα και διαφωνεις μαζι μου και μετα λες οτι πρεπει να ειναι αποδεκτο το αγκιστρωμα στην εξωτερικη πλευρα.. αποφασισε :twisted:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Το τερας ΔΕΝ το επιασε με sight snagging..το ενιωσε, το κτυπησε και το καρφωσε.. αν κτυπουσε μερικα κλασματα του δευτερολεπτου πιο γρηγορα τοτε το ψαρι θα ηταν πιασμενο μεσα απο το στομα... Και οι 2 λιτσες που επιασα (8kg kai 5kg) καμια δεν πιαστηκε μεσα απο το στομα....εξαλου κατα την παλη με το ψαρι πολλες φορες φευγει το αγκιστρι απο το στομα του και πιανετε σε καποιο αλλο σημειο.. θεωρειτε snagging αυτο?? αρα οπως ειπα...μλκιες

ε ρολανδο...μα φασκεις και αντιφασκεις τζιε εννα μας πελλανεις! Δε καλα τι εγραψες :lol: ... Την μια γραφεις οτι ορθα πρεπει να ειναι μεσα στο στομα και διαφωνεις μαζι μου και μετα λες οτι πρεπει να ειναι αποδεκτο το αγκιστρωμα στην εξωτερικη πλευρα.. αποφασισε :twisted:
Συμφωνώ ρε Γρηγόρη ότι στην περίπτωση του Mac Weasley η όλη φάση ήταν μλκια. Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν το έκανε snag. Νομίζεις όμως ότι αυτό θα ήταν αποδεκτό με τόση αμφισβήτηση που υπάρχει? Έχω και γω πιάσει ουκ ολίγα ψάρια από την έξω πλευρά, και αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό με μεγάλα τεχνητά δολώματα όπως swimbaits. Όμως αν είδες έγραψα ότι είναι ο μόνος τρόπος να αποφευχθούν οι πολλοί μ...ες που στην προσπάθεια τους να κερδίσουν δόξα και (κυρίως) χρήμα θα κατέφευγαν στην εύκολη λύση του snagging.

Aυτό που είπα είναι ότι θα μπορούσε να γίνουν αποδεκτά τα εξωτερικά χείλια του στόματος (που είναι μέρος του καθεαυτό στόματος), όχι όμως το αγκίστρωμα πχ κάτω από το στόμα ή κοντά στα σπάραχνα ή κάτω απ'τα σπάραχνα. Προσωπικές απόψεις πάντα buddy! :mrgreen: :mrgreen:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “BASS FISHING”