NEW WORLD RECORD BASS!!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by caveman »

(CyBasser) wrote: Δεν είναι έτσι Χαραλάμπη μου, αλλά δεν πειράζει. Δεν θα επιμείνω στο θέμα. Απλά να σε θυμίσω ότι στην ηλικία σου ήμουν όπως εσύ τωρά. Έκανα πολλά και προσπαθούσα να μάθω τα πάντα. Το livebait Χαραλάμπη μου δεν το επινόησα. Το έμαθα διαβάζοντας μάστρους στην χρήση της τεχνικής στες τούρνες και στες λουτσιόπερκες. Είδα τις διαφορές που είχαν από χώρα σε χώρα. Είδα την διαφορά που έκαναν οι διάφορες αρματωσιές, είδα την διαφορά που έκανε το αγκίστρωμα του δολώματος, και μου έμαθε πως να βρίσκω τις σωστές περιοχές νκαι να εντοπίζω το δικό μου θήραμα. Ξέρω ότι στα δυό χρόνια που γνωριζόμαστε καλά δεν με έχεις ακούσει να μιλώ για αυτή την φάση της ζωής μου (1995-2002). Είναι αλήθεια ότι δεν ασχολούμαι πιά. Για τον ίδιο λόγο που δεν ασχολούμαι με πολλές άλλες τεχνικές. Σε εμένα, σαν άτομο ΔΕΝ μου προσφέρει την ίδια χαρά και αγωνία που μου προσφέρει η χρήση ψεύτικου. Έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν "εμβάθυνα", ούτε ότι "ψευτοκατέχω", και φυσικά δεν σημαίνει επίσης ότι είμαι "μάστρος". Κάποτε το προτιμούσα, τώρα όμως εάν έχω την επιλογή, ναι θα προτιμήσω το ψεύτικο, ειδικά για τον αυτοκράτορα. Και ότι και να μου πεις, έχει την τέχνη του και την μαεστρία του το να δώσεις ΖΩΗ σε ένα άψυχο πλαστικό.... Άντε ρε, πάμε παρακάτω φίλε και ο καθένας μας έχει τις απόψεις του για την κάθε τεχνική :wink: 8-) :dance:
ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΥΤΟ ΛΕΩ.... το πιο συμαντικό ΔΕΝ το έμαθες και πολύ πιθανόν να μην το σκεύτικες καν (δεν πρόκειτε να πω πιο είναι φυσικά :lol: )!!!
Το συγκεκριμένο που σου διέφιγε είναι το Α και το Ω στο ψάρεμα με ζωντανό, είναι αυτό που το κάμμει 1000000000000000000000000 φορές πιο ενδιαφέρων, ΑΓΩΝΙΌΔΕΣ και σιναρπαστικό από το ψάρεμα με ψεύτικο...
Είμαι σχεδόν σίγουρος, πως άμα κάτσεις να το σκευτείς τωρά που σου έδοσα το έναυσμα... σίγουρα θα βρεις το βασικό στοιχείο που σου διέφευγε τόσα χρόνια :wink: αλλά ΜΕΝ το γράψεις πούποτε, κράτα το για σένα.
Any way... αυτά εντελώς πληροφοριακά για να μην υποτιμάτε (δεν μιλώ για σένα) και το ρεκόρ... αν πιανόταν με ψεύτικο θα γεινόταν χαμός με χίλιες-δυο ερωτίσεις, μπράβο και μλκιες, και τι καλάμι, τι το ένα τι το άλλο κτλ κλτ κτλ δαμέ κόμα λλίο ούτε το όνομα του ανθρώπου χαζίρι να μεν ακουστεί τζαι γιατί? Επειδί επιάστηκε με ζωντανό....
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

Τουλάχιστον απο ότι διάβασα, το ψάρι πιάστηκε απο το πλευρό (εκτός κεφαλιού) με ένα άσπρο jig. Οι κύριοι αυτοί ήξεραν ότι η dottie ήταν εκεί και είχε φωλιά. Μάλιστα πήγαν και είδαν το ψάρι στη φωλιά του μαζί με το αρσενικό. Ήξεραν ότι ήταν το ίδιο ψάρι που έπιασε ο σύντροφος τους πιο παλιά. Όταν ξαναπήγαν για να ψαρέψουν, ήταν κάποιος άλλος εκεί και προσπαθούσε να το πιάσει, και ο Weakley του πρόσφερε $1000 για να τον αφήσει να δοκιμάσει για μισή ώρα. Αυτό και έγινε. Ο Weakley προσπάθησε 5 φορές για να το αγκιστρώσει αλλά δεν το έβλεπε (καλά ή καθόλου δεν ξέρω) επειδή έχει αστιγματισμό.
Όπως και να έχει, δεν είναι και η καλύτερη ιστορία για ψάρεμα.
I'd rather be fishing!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

Ρε caveman, να είσαι σίγουρος ότι αν πιανόταν στην Αμερική με ζωντανό δόλωμα,θα του έδιναν τεράστια δημοσιότητα. Μην ξεχνάς οτι οι αμερικάνοι νοιώθουν "απογοήτευση" και "ρεζίλεμα" που πιάστηκε σε άλλη χώρα από "κατώτερους" ανθρώπους (και εξηγώ! Μη αμερικάνους). :lol:
Δεν πειράζει όμως, θα τους περάσει. Ελπίζω να πιαστεί ακόμα ένα πιο μεγάλο εκτός Αμερικής για να μην μπορούν να το αμφιβάλλουν ή να έχουν ισοπαλία και πελλάρες.
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:Ρε caveman, να είσαι σίγουρος ότι αν πιανόταν στην Αμερική με ζωντανό δόλωμα,θα του έδιναν τεράστια δημοσιότητα. Μην ξεχνάς οτι οι αμερικάνοι νοιώθουν "απογοήτευση" και "ρεζίλεμα" που πιάστηκε σε άλλη χώρα από "κατώτερους" ανθρώπους (και εξηγώ! Μη αμερικάνους). :lol:
Δεν πειράζει όμως, θα τους περάσει. Ελπίζω να πιαστεί ακόμα ένα πιο μεγάλο εκτός Αμερικής για να μην μπορούν να το αμφιβάλλουν ή να έχουν ισοπαλία και πελλάρες.
Σίγουρα έτσι είναι. Δεν είναι θέμα δολώματος, αυτό είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός. Η χλιαρή αντίδραση οφείλεται απόλυτα στο ότι οι Αμερικανοί "got bitch-slapped οn their own fish!" για να χρησιμοποιήσω μια παραφθορά έκφρασης που χρησιμοποιήται από το Big Bass Mafia της νοτίου Καλιφόρνιας!

Χαραλάμπη μου, είπαμε: Ο καθε ένας μας έχει τις απόψεις του στο θέμα (lb vs lures) :wink: Ας το αφήσουμε ως εδώ, το ξανασυζητάμε άλλη στιγμή μετά μπύρας και μεζέδων :dance:
ΥΓ: Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις φωτό του τύπου που λέγαμε, δοκίμασα επανηλλειμένα να στις στείλω σήμερα αλλά δεν πέτυχε, θα ξαναδοκιμάσω αύριο...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

Το σημαντικό για μένα είναι ότι τα λαβράκια μπορούν να φτάσουν σε τέτοια μεγέθη (είτε μόνα τους είτε πομπαρισμένα με πέστροφες :lol: ). Επίσης να μην ξεχνούμε ότι κάποια λαβράκια δεν πιάνονται ποτέ και αυτό είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά. Άρα κάπου σίγουρα θα υπάρχει ένα τέρας που όμως δεν θα το πιάσουν. Εδώ να αναφέρω και τη σημασία του catch & release. Μετά απο έρευνες βρέθηκε ότι "η θέληση ή όχι" ενός λαβρακιού να πιάσει ένα δόλωμα είναι κληρονομική. Δηλαδή αν αφαιρούμε τα λαβράκια που πιάνουμε από μια λίμνη (αυτά δηλαδή που χτυπούν) τότε στο τέλος θα μείνουν μέσα αυτά που δεν κτυπούν και οι απόγονοι τους θα έχουν τα ίδια γονίδια. Άρα όσο αφαιρούνται ψάρια, τόσο δυσκολεύει το ψάρεμα. Ίσως είναι και η άμυνα της φύσης για διατήρηση του ειδους.

Τελικά τούτοι οι αμερικάνοι μόνο έρευνες κάμνουν. :D
I'd rather be fishing!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by Giorkos »

κοπέλια να ρωτήσω κάτι γιατί εγεννήθηκε μου η απορία και επειδή δεν είμαι του σπορ σας δεν γνωρίζω....

πάω ψάρεμα...πιάνω τον λάβρακο ρεκόρ αλλά όι στο στόμα...απότι διάβασα δεν μετρά το ρεκόρ...

πονώ το σιέρι μου α τον ξιαντζιστρώσω τζια να του το βάλω βούκκω ???

το τι θέλω να ρωτήσω είναι, πέραν της πιστοποίησης του ζυγίσματος κτλ, πως μπορεί κάποιος να πιστοποιήσει ότι πράγματι, το ψάρι επιάστηκε που το στόμα, και πως μπορεί κάποιος να εγγυηθεί ότι όλοι οι παράγοντες ήταν στα πλαίσια των κανονισμών του ρεκόρ ????


:think: :think: :think:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Giorkos wrote:κοπέλια να ρωτήσω κάτι γιατί εγεννήθηκε μου η απορία και επειδή δεν είμαι του σπορ σας δεν γνωρίζω....
Μεν ανησυχείς τζαι εννά σε κάμουμε του σπορ μας. Ετοιμάστου ψυχολογικά :twisted: :twisted: :twisted:
Giorkos wrote:πάω ψάρεμα...πιάνω τον λάβρακο ρεκόρ αλλά όι στο στόμα...απότι διάβασα δεν μετρά το ρεκόρ...
πονώ το σιέρι μου α τον ξιαντζιστρώσω τζια να του το βάλω βούκκω ????
Όι Γιώρκο μου. Εν πονείς. Έχει πολλούς, μα πάααααρα πολλους που εννά σκεφτουν να το κάμουν. Τα λεφτά εν πολλά...
Giorkos wrote:το τι θέλω να ρωτήσω είναι, πέραν της πιστοποίησης του ζυγίσματος κτλ, πως μπορεί κάποιος να πιστοποιήσει ότι πράγματι, το ψάρι επιάστηκε που το στόμα, και πως μπορεί κάποιος να εγγυηθεί ότι όλοι οι παράγοντες ήταν στα πλαίσια των κανονισμών του ρεκόρ ????
Είναι εξαιρετικά δύσκολο. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχουν μάρτυρες που να είδαν τι πραγματικά έγινε. Αν όμως οι μάρτυρες είναι συνδεδεμένοι μαζί σου δεν θα μετρήσει η μαρτυρία τους. Το πιο πιθανόν είναι κάποιος που θα το πιάσει να είναι μόνος του. Δεν υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί τι ακριβώς έγινε στο νερό. Και επειδή ο κίνδυνος διαφάνηκε νωρίς (ψάρια πιασμένα νύκτα που τα φύλαγαν, βαρίδια σε στομάχια, κλπ) ο Ray Scott ιδρυτής και ακόμη με μεγάλη επιρροή στο B.A.S.S. (Βass Anglers Sportsman Society, ο μεγαλύτερος παγκόσμια αλιευτικός σύλλογος) υποχρέωσε στο τέλος την IGFA (International Game Fish Association) να επιβάλει τον όρο για να περνού όσοι υποβάλλουν αιτήσεις για παγκόσμιο ρεκόρ μεγαλόστομου από ανιχνευτή ψεύδους. Σίγουρα, ούτε αυτό μπορεί να θεωρηθεί 100% βέβαιο ότι θα πιάσει όλους τους "ψεύτες" αλλά τουλάχιστον αποτελεί μια μορφή δικλείδας ασφαλείας...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

Και φυσικά η ύπαρξη πληγής με αγκίστρι(α) σε άλλο μέρος του σώματος του ψαριού θα προκαλέσει σίγουρα ερωτιματικά και αμφιβολίες. :angry-nono:
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Προς Predatwr: Περιμένω τες ερωτήσεις που ..."δεν περιμένω" :mrgreen: :mrgreen:

Διαφορετικά έχω και γω κάποιες άλλες σκέψεις και προβληματισμούς σχετικά με την κατάσταση όπως διαμορφώνεται... (όσον αφορά την υπόθεση "παγκόσμιο ρεκόρ") :think: :think: :think: .
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:Προς Predatwr: Περιμένω τες ερωτήσεις που ..."δεν περιμένω" :mrgreen: :mrgreen:

Διαφορετικά έχω και γω κάποιες άλλες σκέψεις και προβληματισμούς σχετικά με την κατάσταση όπως διαμορφώνεται... (όσον αφορά την υπόθεση "παγκόσμιο ρεκόρ") :think: :think: :think: .

Ρολανδο , για να μην σε εχω σε αγωνια , συνεχισε με τους προβληματισμους σου, εχω πιο σοβαρα πραματα να κανω τουτο το διαστημα.

Get back to the forums later.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
(CyBasser) wrote:Προς Predatwr: Περιμένω τες ερωτήσεις που ..."δεν περιμένω" :mrgreen: :mrgreen:

Διαφορετικά έχω και γω κάποιες άλλες σκέψεις και προβληματισμούς σχετικά με την κατάσταση όπως διαμορφώνεται... (όσον αφορά την υπόθεση "παγκόσμιο ρεκόρ") :think: :think: :think: .

Ρολανδο , για να μην σε εχω σε αγωνια , συνεχισε με τους προβληματισμους σου, εχω πιο σοβαρα πραματα να κανω τουτο το διαστημα.

Get back to the forums later.
Περιμένω ακόμα.. Έχω υπομονή :D
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Συνέντευξη από την ICAST...

http://espn.go.com/video/clip?id=433034 ... id=2999329

Υπ'όψιν, περιμένοντας τον Predatwr να τελιώσει από τα σοβαρά πράγματα (δεν μου αρέσει να αφήνω δουλειές μισοτέλειωτες :mrgreen: ), να αναφέρω ότι εμφανίστηκαν κάποια σύννεφα σχετικά με το υποψήφιο ρεκόρ του Kurita από τις αρχές του μηνός. Υπάρχουν ενδείξεις ότι το έπιασε σε απαγορευμένη περιοχή της λίμνης... Δεν ξέρω κατά πόσον αληθεύει ή όχι, ή κατά πόσον θα αρνηθεί η IGFA να το δεκτεί εάν ισχύει αυτό, πάντως αίτηση επίσημη έχει υποβληθεί.

Θα ήταν απίστευτο πάντως και αυτό το ψάρι να μην έχει τους αμφισβητίες του...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!


User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

Για τον φίλoν μου τον Cybasser. Cheers!!

http://assets.espn.go.com/winnercomm/ou ... _Jan10.pdf

Και μετά λέμε ότι εμείς είμαστε άρρωστοι. O άνθρωπος ετροε submerged grass για να μάθει γιατί ελκύουν τα ψαρια :o

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

C&R wrote:Για τον φίλoν μου τον Cybasser. Cheers!!

http://assets.espn.go.com/winnercomm/ou ... _Jan10.pdf

Και μετά λέμε ότι εμείς είμαστε άρρωστοι. O άνθρωπος ετροε submerged grass για να μάθει γιατί ελκύουν τα ψαρια :o
Interesting read :D :D

Post Reply

Return to “BASS FISHING”