ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
labraxcy
Posts: 126
Joined: Mon Feb 25, 2013 8:11 pm

ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by labraxcy »

Για ακόμη μία φορά αποδειξαμε ότι δεν μας αξίζει τίποτα! Και αν είχαμε το ίδιο πάθος και θέληση για το καλό και το σωστό, τότε θα είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα, οχι μόνο ψαρευτικα..αλλά και σαν κοινωνία γενικότερα... Δεν λέω να μην πάμε να πιάσουμε μερικά ψάρια που δικαιούμαστε άλλωστε, όμως ολοι λίγο πολύ το μέτρο το γνωρίζουμε, και λίγος σεβασμός χρειάζεται, και τα σκουπίδια σας στο σπίτι σας να τα ρίχνετε οπου θέλετε "κύριοι "οχι όμως έξω στη φύση και στις παραλίες! Ντροπή και μόνο ντροπή.. Τίποτε άλλο! Πραγματικά δεν μας αξίζει τίποτε!

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by inglese.fishing »

labraxcy wrote:Για ακόμη μία φορά αποδειξαμε ότι δεν μας αξίζει τίποτα! Και αν είχαμε το ίδιο πάθος και θέληση για το καλό και το σωστό, τότε θα είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα, οχι μόνο ψαρευτικα..αλλά και σαν κοινωνία γενικότερα... Δεν λέω να μην πάμε να πιάσουμε μερικά ψάρια που δικαιούμαστε άλλωστε, όμως ολοι λίγο πολύ το μέτρο το γνωρίζουμε, και λίγος σεβασμός χρειάζεται, και τα σκουπίδια σας στο σπίτι σας να τα ρίχνετε οπου θέλετε "κύριοι "οχι όμως έξω στη φύση και στις παραλίες! Ντροπή και μόνο ντροπή.. Τίποτε άλλο! Πραγματικά δεν μας αξίζει τίποτε!
Εγώ νομίζω έπρεπε να γίνει απαγόρευση ψαρέματος από όλους για ένα μήνα και γιατί όχι και έλεγχος για τα μεγέθη.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by admin »


goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by goldsargus »

Σταμάτησε ο πανικός με τους πολλούς να πάω κανένα ψάρεμα με την ησυχία μου;
Έπιασε κανένας τίποτε αξιόλογο;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by admin »

Κανένα νυχτερινό νομίζω αξίζει τον κόπο για casting μιλώ

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by I_AM_BLUE »

Καλημέρα.
Αν θέλετε την γνώμη μου, αν τζαι δεν έλαβα μέρος στο παναϋρι με τα ψάρια που εφύαν που τα κλουφκιά, θα ήταν χειρότερο να εμέναν τόσες ποσόστητες μέσα στην θάλασσα.
Δεν είναι φυσιολογικό και χαλούν την ισορροπία του οικοσυστήματος...
Ενώ έτσι, θα μείνουν μόνο κάποιες ποσότητες που θα είναι και πιο πιθανόν να επιβιώσουν χωρίς να ανταγωνιστούν άλλα του είδους τους, ή άλλων ειδών.
Ενώ αν κάμουν πάρτι ας πούμε οι κούνελοι, πιθανόν να έχουμε τζαι έξαρση σε τούτους... :evil:
:think:
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by admin »

Είναι και αυτό μια σοβαρή παράμετρος αλλά χωρίς να υπάρχει σοβαρή μελέτη εξακολουθεί να παραμένει μαι θεωρία. Αν για παράδειγμα έμεναν όλα αυτά τα ψάρια ή τα περισσότερα μσα στην θάλασσαα πιο θα ήταν το αποτέλαισμα σε 2-3 χρόνια ??? Θα πλύθαιναν τα λαυράκια και οι τσιπούρες? θα μειόνονταν άλλα είδη. Μια παρατήρηση πάντος είναι ότι φίλςο που πήγε προχθές συρτή δέν έφαγε τσίμπημα απο κούνελλο όπως συνέβαινε τις τελευταίες εξορμήσεις. ίσως τα κουνέλια χόρτασαν με ψάρια ιχθυοκαλλιέργειας. Μαζεύτηκαν επίσης και αρκετοί κυνηγοί -μινέρια ακόμη και δελφίνια σε ρηχές περιοχές.. Η άποψη μου είανι ότι μια μικρή ποσότητα ψαριών (τα ποιό ποιοτικά) θα επιβιώσουν!!

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by MARIOSE »

Με τζίνα που μου είπε φίλος για εχθές εν νομίζω να μείνει ρουθούνι...

Ο μόνος τόπος που εν είχε δύχτια ήταν έξω πας τις παραλίες... :roll:
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

letsgofishing
Posts: 55
Joined: Mon Apr 14, 2014 4:20 pm

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by letsgofishing »

Μην το πεις, στο λιμανάκι του Αλαμινού την Κυριακή ένας έβαζε δίχτυα με τον τροχό και οι βάρκες όταν βγήκαν έξω άδειαζαν τα δίχτυα και ξαναμπαιναν μεσα να τα ρίξουν πάλι.

Εγω πάντως επιασα μόνο δυο μούρμουρους!

Κατι παιδιά δίπλα μου έπιασαν 3 τσιπούρες και λέει ο πατέρα στον μικρό του:
"Ατε γιε μου 3 εν καλες πάμε σπίτι"
Μπράβο του

Πάντως ήταν περίπου 40-50 "ψαράδες" και δεν ειδα κάποιον να πιασει κατι

Η δικαιολογία των βαρκάριδων - "να προλάβουμε τωρά που έχει"
Η δικαιλογία του τροχού - "εκκοτσιαννιάσουν σου την παραλία τζιαι εν το ξερα;"

elcos
Posts: 45
Joined: Wed Mar 09, 2011 3:23 pm

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by elcos »

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΙΧΘΥΟΚΑΛΥΕΡΓΙΑΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΕΥΝΑ?
ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ
"Η ηρεμια του ΤΤΑΠΠΟΥ"..............

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by Δημήτρης »

Εχτές την νύχτα ρε κοπέλια ένας κύριος, με την βαρκούα του σε γνωστότατη παραλία της Λάρνακας με σβηστά τα φώτα πάνω στην βάρκα του έριξε κάπου στα 2 km δίχτυ 30 μέτρα που την άμμο σε νερό βάθους μόλις ώς το γόνατο, αρκέψαμε τζαι εσφυρούσαμεν του τζαι εφωνάζαμεν του, όσοι είμασταν έξω τζαι εψαρεύκαμε surf αλλά ο κύριος εσυνέχιζε απρόσκοπτα το έγκλημα του μέχρι που έφτασεν κοντά στο αεροδρόμιο για να καταλάβετε, χωρίς να δρώσει καν το αυτί του.

Καλούμε το τμήμα αλιείας- Κανένας εν απαντα :evil:
καλούμε την λιμενική -κανενας εν απαντα :evil:
καλούμε την αστυνομία- ενεν δικό μας θέμα κύριε, μείνεται στην γραμμή να σας ενώσω με την λιμενική :evil:
Λιμενική- Μείνετε τζιαμέ που είσται, τζαι το αργότερο σε 15 λεπτά εναν το περιπολικό μας τζιαμέ

Άτε λαλούμε καρτεράτε δαμέ λαλώ των παιδιών να δούμε τι εννα γινεί αν έρτει η λιμενική.
Παιρνουν 15λεπτα, παιρνουν 30 λεπτα, παιρνά 1 ωρα, παιρνουν 2 ωρες παρακαλώ, ούτε φωνή ούτε ακρόαση ούτε ένα τηλέφωνο ρε παιδιά, ούτε να μας πιαν να μας πουν ρε κοπελλια "εν θα ερτουμε βράζει πολλά μες το γραφιούι μας που να χαμνούμε το nescafe μας τωρά να κρυώσει θέμας, για να πιάω το περιπολικό τζαι να βουρώ μες την σhiονια. Ιντα εννα χάσω τζαι το mprousko"....

Πάμε πολλά καλά όπου σηκώσεις πέτρα μες τουντον τόπο βρωμεί, είμαστεν ένας λαός καταδικασμένος ένεν τωρά εν σε λίο.

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by MARIOSE »

Φίλε μου έπρεπε να φκάλετε το δύχτι έξω τζιαί να το αφήκετε βουνάρι πας την παραλία.. :evil:
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by Δημήτρης »

Ε φιλε εσκεφτήκαμε το αλλά λαλούμε ποιος να μπει μες το νερό το σhoni να τα τραβήσει έξω?
Παρόλο που ήταν τόσο κοντά που εφαίνουνταν τζαι τα βαρέλια του διχτυου.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by admin »

Δυστηχώς όμως φίλοι μου όσο και να μην θέλουμε να το δεχθούμε η νομοθεσία του καλύπτει πλήρως. Δικαιούνται να βάζουν δίκτυα σε οποιοδήποτε βάθος απο την 31 Σεπτεβρίου μέχρι την 31 Μαϊου αν δέν κάνω λάθος. ήταν ένα απο τα θέματα που προσπαθούσαμε με τον c.a.b.a.c να παλέψουμε την απομάκρυσνη των δικτύων 300 μέτρα παο την ακτή.

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: ΣΠΆΣΙΜΟ ΚΛΟΥΒΙΩΝ

Post by Δημήτρης »

Όντως εν μεγάλο λάθος τούτο, μα καλά τούτοι ούλλοι οι κύριοι με τις βάρκες ονομάζονται επαγγελματίες ψαράδες????
Ρε παιδιά εν έχουμε έλεος, έχουν βάρκες τούτοι οι άνθρωποι, δηλαδή στην ουσία έχουν ολόκληρη την θάλασσα να την ψαρέψουν και έρχονται τζαι ξαπολούν τα δίκτυα τους ρε παιδιά σε παραλία που εν βρίσκεις καν τόπο να πλώσεις το τόρο σου το καλοκαίρι τζαι γεμώνουν την που την μια άκρη ώς την άλλη δίκτυα μέσα σε 50 πόντους νερό?.
Τι εννά γινεί μες τουντο τόπο επιτέλους, δηλαδή ως τζαι η νομοθεσία καλύφκει τους, τζαι ακόμα χειρότερα κανένας εν συγκηνήτε να κάμει κανενα έλεγχο τζαι θεωρούντε δήθεν τμήμα αλιειας και Λιμενική???? Ας τα βαόσουν καλλύτερα να μεν τους πληρώνει με ο φορολογούμενος πολίτης, αφού εν κάμνουν την δουλεία τους.... Τζαι να μας περιπαίζουν τζαι τηλεφωνικός... Του πάτσου τζαι του κλώτσου δαμέσα ούλλοι τους, μόνο να θέλουν....τζαι μεν μου πείτε τωρά ότι αδικό τους που τους κατηγορώ.... Γιατί οι κύριοι τζαι οι μεν (τμήμα αλιείας, λιμενική) και οι δεν (δήθεν επαγγελματίες ψαράδες) το :violin: τους...

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”