Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by chrisostomos »

Περί τιμών

Φίλοι μου.
Γραφώ αυτό το post με αφορμή την ανάγκη μου για αγορά νέου εξοπλισμού ψαρέματος.
Δύστυχος οι περισσότεροι μας έχουμε διαπιστώσει την ( τιμολογιακή αναρχία ) που επικρατεί στο παζάρι γενικότερα άλλα και ποιο συγκεκριμένα στο θέμα που μας απασχολεί ( τα είδη αλιείας ). Ουτοσι άλλως η έννοια της χονδρικής και της λιανικής πώλησης στην Κύπρο δεν υφίσταται. Ο κάθε ένας αγοράζει και πούλα όσο θέλει όλοι είναι χονδρέμποροι και λιανεμποροι και στο τέλος του φταίει ο καταναλωτής που ψωνίζει από το Internet. Αν είναι δυνατόν !! Ζούμε στην χωρά με το πιο χαμηλό v.a.t , με τις ποιο χαμηλές εταιρικές φορολογίες, με ένα λειτουργικό κόστος κατώτερο του μέσου ορού της ευρωζώνης, σε μια χωρά οπού οι μισθοί είναι στο μέσο επίπεδο της ευρωζώνης. Και όμως αντί αυτό να το εκμεταλλευτούνε οι καταστηματάρχες προς όφελος τους προσφέροντας χαμηλές ανταγωνιστικές τιμές κερδίζοντας τον Κύπριο καταναλωτή άλλα και τον ξένο που θα ψωνίσει μέσο διαδικτύου κάνουν ακριβός το αντίθετο.
Δεν χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να δούμε π.χ. ότι ένα καλάμι που στην Κύπρο πωλείτε προς 170 εύρω μπορεί στην Ιταλία να πωλείτε προς 120 εύρω συμπεριλαμβανόμενων και το κόστος μεταφορικων!!
Γιατί τόση κλεψιά ; Γιατί τόση αδικία ;
Καπού εδώ μέσα στο φόρουμ διάβασα ότι ένας μεταπωλητής πούλα φθηνότερα από τον αντιπρόσωπο !! Σωστό και Λάθος μαζί, Ο αντιπρόσωπος καθορίζει τιμές λιανικής προς τους μεταπωλητές με βάση την ποσοτική αγορά και τους δίνει ενδεικτικές τιμές λιανικής ανώτατες και κατώτατες. Ο αντιπρόσωπος πρέπει να κράτα το ποιον του αν κάνει και λιανική (ΛΑΘΟΣ) παράλληλα με την χονδρική του σε μια σταθερή τιμή χωρίς να απειλεί τους πελάτες του (μεταπωλητές). Σώστη εμπορική συμπεριφορά από τον αντιπρόσωπο στον μεταπωλητή και από αυτούς προς τον πελάτη μονό όφελος έχει να δώσει σε όλους.
Τα είδη αλιείας σε σχέση με άλλες επιχειρήσεις outdoor δραστηριοτήτων (π.χ. κυνήγι) είναι ολοχρονίς η δραστηριότητα και όχι εποχιακή. Ο αριθμός των καταστημάτων στην Κύπρο είναι ανάλογος και ίσος λίγο παραπάνω από την ζήτηση, ο ανταγωνισμός στο συγκεκριμένο είδος είναι ακόμα σε χαμηλά επίπεδα σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες οπού κάθε γειτονία έχει και από ένα κατάστημα. Ο Κύπριος καταναλωτής έχει ακόμα την δυνατότητα να αγοράσει κάτι ποιοτικότερο και ακριβότερο σε σχέση με τους υπόλοιπους ευρωπαίους.
Ας δώσουνε λοιπόν οι εταιρίες και τα καταστήματα στον Κύπριο καταναλωτή που θέλει πάρα πολύ να ψωνίσει από τον τόπο του καλύτερες και ανταγωνιστικότερες τιμές και ας μην τον υποχρεώνουν να αγοράζει από το εξωτερικό. Σίγουρα μια καλή εξυπηρέτηση ένα χαμόγελο και το κάλο service δεν είναι αρκετά πλέον σήμερα για να ανταγωνιστούνε την τιμή που πάντα είναι το πρώτο ζητούμενο.

Σας ευχαριστώ Χρυσόστομος.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by maratheftis »

Φιλε


Συμφωνω και επαυξανω! Φταιμε ομως και εμεις που δυστηχως εχουμε την κουλτουρα που μας βολευει, δηλαδη ο κυπραιος (μερικοι...) δεν θα παει σε 3 καταστηματα, και στο ιντερνετ να συγκρινει τιμες πριν αγορασει..θα παει σε ενα καταστημα που ειναι κοντα του...και θα κανει την αγορα....στην αγγλια πχ ειναι πολυ διαφορετικα..οι αγγλοι θα πανε σε διαφορετικα καταστηματα να συγκρινυν τιμες και μετα να αγορασουν φυσικα...ειναι και διαφορετικη η αγορα εκει περρισσοτεροσ κοσμος..περισσοτερος ανταγωνισμος κτλ....

εχουν ολα να κανουν με τη κουλτουρα μας γενικα...καπου νομιζω ομως οτι αλλασει...οσα ατομα πασιν εξω να σπουδασουν...να ζησουν..να δουλεψουν..ερκουνται πισω με νεεες νοοτροπιες..και σιγα σιγα νομιζω εννα αλλαξουν τα πραματα....

που την αλλη ομως...καποτε βρισκο πραματα στην αγγλια και στο διαδυκτιο..που ειναι πιο ακριβα που δαμεσα...αρα εν ξερω αν καπου παλανσαρετε το πραμα...
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Χρυσοστομε :) Καλησπεριζω.
Αν θελεις και την δικη μου αποψη στο θεμα αυτο ειναι κατ'αρχη οτι οι πιο πολλοι που ασχολουνται στην Κυπρο με το εμποριο ειδων αλιειας ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ με το θεμα ΨΑΡΕΜΑ. Η κατασταση τα τελευταια χρονια, με την εισοδο νεων παιδιων στο εμποριο, αρχιζει και αλλαζει δραματικα προς το καλυτερο :clap: :clap:
Μπορω να σου δωσω παραδειγματα οπως ο Νικολας, ο Ντινος, ο Τρυφωνας, ο Πολυς και αλλοι.
Τωρα :!: :!: Στο θεμα των τιμων η δικη μου βαση συγκρισης ειναι η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ αγορα που ειναι η πιο φτηνη στον κοσμο και μετα η ΙΣΠΑΝΙΚΗ.
ΝΑΙ :o :o :o Υπαρχουν καταστηματα που πουλουν ΤΟ ΙΔΙΟ η και ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ απο την Αμερικη. Και θα δωσω τρανο παραδειγμα τα αγγιστρια της OWNER, και τα ψαρακια της SEBILE.
Υπαρχουν ομως και καταστηματα που ΚΑΡΦΩΝΝΟΥΝ :evil: :evil: :evil:
Δεν θελω να επεκταθω με παραδειγματα διοτι καποιοι Εμποροι ισως ενοχληθουν και την πληρωσει τελικα ο Αριστος.
Η συμβουλη που θα σου δωσω ειναι να γινεις SMART BUYER. Οπως σου ειπε και ο Μαραθευτης, μην πηγαινεις σαν το θυμα και οτι βγη.
Η χειροτεροι απο ολους ειναι οι Ελλαδιτες. Πριν λιγες μερες εφερα απο την Πολωνια καποιο νημα με 19 Ευρω. Ο καλαμαρας το εχει στο Ιντερνετ το δικο του για 50 :evil: :evil:

Christoscy
Posts: 46
Joined: Sat Oct 23, 2010 10:21 am

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by Christoscy »

Ξερεις καμια σελιδα φτηνη που στελνη στιν Κυπρο?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by Στάθης »

EVANTHIS LOIZOU wrote: Και θα δωσω τρανο παραδειγμα τα αγγιστρια της OWNER
Ποιος τα φέρνει κύριε Ευάνθη; Έχει και σαλαγγιές και snaps ?
PM εαν δεν είναι θεμιτή η αναφορά καταστημάτων στο φόρουμ.
Ευχαριστώ πολύ!
no whey no gain

Christoscy
Posts: 46
Joined: Sat Oct 23, 2010 10:21 am

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by Christoscy »

Ναι αν μπορειτε στιλτε κανενα π.μ καμια ιστοσελιδα.

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by stathis 1821 »

οχι πμ ρε κοπελια να μας πειτε και εμας να παραγγελουμε πιο φτηνα οχι να μας πετσοκοβουν

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by chrisostomos »

Φίλοι μου

Το κακό είναι γενικότερο όσον άφορα το λιανεμπόριο. Το χάλι στην Κύπρο είναι ότι δεν υπάρχει λιανική και χονδρική, όλα είναι ένας αχταρμάς και ανάλογα με το ποσό γνωστός είσαι αγοράζεις.
Η μεγάλη αμαρτία είναι ότι έχουμε μόλις 15% Φ.Π.Α και πουλάμε ακριβότερα από άλλους που έχουν 18%,19%,23%. Αδικαιολόγητο.
Η μεγάλη αδικία είναι όμως για τον τόπο βρε παιδιά Γιατί ενώ έχω την πρόθεση να πληρώσω και να στηρίξω τα καταστήματα μας αυτοί με διώχνουν σε ξένες αγορές. Λογικά με 15% Φ.Π.Α και με λειτουργικό κόστος χαμηλότερο του μέσου ορού της Ευρωπαϊκής ένωσης θα έπρεπε οι ξένοι να αγοράζουν από εμάς και όχι εμείς από αυτούς.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Χρυσοστομε συμφωνω μαζι σου μεν ΑΛΛΑ και επιμενω οτι υπαρχουν πλεον και ΣΩΣΤΟΙ εμποροι.
Για παραδειγμα. Το ψαρακι της SEBILE Magic Swimmer 165 πωλειται απο τον Cabela's στην Αμερικη $25.00 συν 40% ναυλο για Κυπρο.
Εδω θα το βρης Ευρω 16.99.
Προσωπικα αγοραζω πααααααααααρα πολλα πραγματα απο Αμερικη ΑΛΛΑ σε διαβεβαιω οτι, αμα το ψαξης λιγο, υπαρχουν και εδω ευκαιρειες.
Δεν θα επεκταθω διοτι δυστυχως καποιοι ενοχλουνται και ηδη με εχουν απειληση και με αγωγες :evil: :evil: :evil:

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by inglese.fishing »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Δεν θα επεκταθω διοτι δυστυχως καποιοι ενοχλουνται και ηδη με εχουν απειληση και με αγωγες :evil: :evil: :evil:
Εν έχεις να φοβηθείς τίποτε, το πολύ να μεν ξαναγοράσουμε ποτέ τίποτε που τέτοιους «κύριους»

Σίγουρα υπάρχουν και καλοί και κακοί, έμποροι, αυτό που με χαλά περισσότερο είναι ότι όταν ζητάς κάτι σε κάποιο θέμα όλοι είναι EXPERT άσχετος αν ασχολήθηκαν ποτέ με το συγκεκριμένο θέμα. Μόνο οι εμπειρία μας σώζει και δυστυχώς θα τι πάθουμε αρκετές φορές.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by chrisostomos »

Να προτείνω λοιπόν την δημιουργία μιας ενότητας με το όνομα (έρευνα αγοράς) κάτι σαν παρατηρητήριο τιμών Οπού όταν κάποιος θέλει να μάθει την τιμή από κάποιο προϊόν να μπορούμε να δίνουμε πληροφορίες για τιμές εντός και έκτος.
Φυσικά εκπροσδευτοι και οι έμποροι και ακόμα καλύτερα να δώσει το site την ευκαιρία στους έμπορους του τόπου μας να έχουν μια κοινή ενότητα οπού θα μπορούν να μας ενημερώνουν για τις πρόσφορες τους.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

MarinePlus
Posts: 79
Joined: Mon Sep 08, 2008 10:39 am

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by MarinePlus »

Παιδιά,

Θα ήθελα να σας πώ και εγώ την άποψη μου σαν ''καταστηματάρχης'' (αν και δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ αυτην την λέξη και υποσυνείδητα να μπάινω σε κατηγορία) και ας δεν αρέσει σε μερικούς μερικούς αυτά που θα πώ. Το θέμα τοπικών μαγαζιών ενάντια στο ίντενετ σίγουρα αργήσαμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να το θίξουμε. Σίγουρα, βλέπουμε καθημερινώς διάφορα προϊόντα στο ίντερνετ να έχουν τιμή πώλησης πολύ πιο κάτω από τις λιανικές στην Κύπρο που ακόμα και μαζί με τα μεταφορικά έχουν μια σεβαστή διαφορά παρά να αγοραστούν από Κύπρο. Αυτό πιστέυω πως έχει να κάνει πρωτίστως με το γεγονός ότι τα μαγαζιά ίντερνετ δεν εχουν το στοκ που απαιτεί ενα μαγαζί. Με αυτό τον τρόπο μειώνουν και τα λειτουργικά έξοδα και στοχεύουν σε ελάχιστο κέρδος αφού με αυτό τον τρόπο δεν έχουν χιλιάδες ευρώ να κάθονται σε σε στόκ και στοχέυουν στο να βγάζουν κέρδος με το να προμηθεύονται άμεσα από τους αντιπροσώπους τα προϊόντα που έχουν λάβει σαν παραγγελία. Τεσπα, δεν είναι δικαιολογία αυτό. Προσωπικά σαν άτομο που έχει μαγαζί και από το πρωϊ μέχρι το βράδυ το τρέχω, αυτό που έχω να πώ (και είναι αυτό που προσπαθώ να κάνω) είναι οτι δεν χρειάζεται να προσδοκάς σε πώληση 10 αντικειμένων με υπέρογκο κέρδος αλλά στην πώληση 100 αντικειμένων στην συμβατή τιμή που πρέπει με το ανάλογο κέρδος φυσικά που θα σε βοηθήσει και σένα να επιβιώσεις. Χρειάζετε πιστεύω και από τους καταστηματάρχες, ενας ελεγχος αγοράς (ιντερνετ) στο να βλέπουν και τις ανάλογες τιμές και να αυξομειώνουν τις τιμές αναλόγως με φυσικά λιγότερο κέρδος, κάτι το οποίο όμως θα ωθήσει και τον Κύπριο αγοραστή να τον προτιμήσει. Στην τελική σαν καταναλωτής, γιατί να πληρώσω 100 ευρώ στον Πάρη για τις ΧΧΟΝΕ και να μην τις πάρω από www.whatever με 80 ευρώ? Στην αντιπέρα όχθη όμως, γνωρίζω πως το να συντήρείς ενα μαγαζί με ενοικιο, λειτουργικά έξοδα, διαφημίσεις, στοκ κτλ απαιτουνται αρκετά μεγάλα ποσά. Σόρρυ ρε παιδιά αλλά όταν αγοράζω ένα προϊόν από ΄΄ταχα΄΄ χονδρέμπορα στην Κύπρο για 4 ευρώ + ΦΠΑ (που είναι ήδη υπερτιμημένο) και έχω να το πωλήσω 5 ευρώ με το ΦΠΑ, και πρέπει επίσης να έχω και αρκετό στόκ, ε τότε δεν γωνιάζει και δεν βγαίνει. Αρα πρεπει και τα καταστήματα που κάνουν χονδρική να το ψάξουν λίγο. Και εμεις κάνουμε χονδρική αλλά με την σκέψη πάντα ότι και το μαγαζί που θα πάρει κάποιο προιόν από εμας πρέπει να βγάλει το σωστό κέρδος του και να επιβιώσει, χωρίς να χρειαστεί και αυτός με την σειρά του να αυξήση την τιμή. Άρα πρέπει και τα καταστήματα χονδρικής να μειώσουν κέρδος τους στην χονδρική και συνάμμα να δώσουν και ενα ποσοστό στο κατάστημα για να επιβιώσει. Είναι μια αλυσιδωτή αντίδραση που όμως ανεβάζει τις τιμές στα ύψη. Συμφωνώ με τον κ. Ευάνθη περί σωστών επαγγελματιών στον χώρο που είναι σχετικά νεαρά παιδιά με διαφορετικές αντιλήψεις. Ελπιζω τα πράγματα να συνεχίσουν να αλλάζουν, επειδή όντως αυτή η αλλαγή, αν και αργή, έχει ξεκινήσει.

Ευχαριστώ,
Πάρης

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by admin »

chrisostomos wrote:Να προτείνω λοιπόν την δημιουργία μιας ενότητας με το όνομα (έρευνα αγοράς) κάτι σαν παρατηρητήριο τιμών Οπού όταν κάποιος θέλει να μάθει την τιμή από κάποιο προϊόν να μπορούμε να δίνουμε πληροφορίες για τιμές εντός και έκτος.
Φυσικά εκπροσδευτοι και οι έμποροι και ακόμα καλύτερα να δώσει το site την ευκαιρία στους έμπορους του τόπου μας να έχουν μια κοινή ενότητα οπού θα μπορούν να μας ενημερώνουν για τις πρόσφορες τους.
Φίλε το site το οποίο αποτελεί μέρος του περιοδικού το οποίο απασχολεί 5 μόνιμους υπαλήλους έχει ενοίκια έχει ρεύματα έχει γενικά έξοδα δίδει την ευκαιρεία στοπυς εμπόρους να προτίνουν να διαφημίζουν και να παρουσιάζουν τα νέα τους προϊόντα μέσα απο τις διαφημίσεις που για μας είανι η κύρια πηγής εισοδημάτων. Εάν ξεκινήσουν να διαφημίζουν ή να παρουσιάζουν οι έμποροί μέσα απο το φόρουμ τότε ποιά η αναγκη να πληρώνουν γιοα διαφήμιση???? Εναντιθέτος πιστέυω ότι οι καταστηματάρχες πρέπει να επειχηρούν στοχευμένη προσέγγιση στους καταναλωτές με σεβασμό και ηλικρίνια. Εξηγούμε. Ορισμένοι πελάτες για 5-6 τεύχη τώρα και ενώ οι εταιρείες τους έχουν φέρει νέα προϊόντα (και πολύ ωραία μάλιστα) δέν τα διαφημίζουν μέσο του περιοδικού και αφήνουν την ίδια διαφήμιση για περαν του ενός χρόνου. Εμείς σαν περιοδικό τους δίδουμε δωρεάν 1/3 σελίδας στα νέα της αγοράς για να παρουσιάσουν νέα προϊόντα αλλά δυστηχώς μόνο ορισμένοι μετρημένοι στο ένα χέρι κοπιάζουν για αυτό. Ακόμη χειρότερο το γεγονός ότι αρκετοί αντί να επιλέξουν ένα επαγγελματικό τρόπο να στήσουν μια διαφήμιση πετάνε 5-6 φωτογραφίες κακής ποιότητας και η διαφήμιση περνάει στο ντούκου. Φυσικά εδώ να ρίξω και κάποιαν ευθύνη στους αναγνώστες. Πολλές φορές αρκετοί φίλοι, ακόμη και συνεργάτες με πέρνουν τηλέφωνο και με ρωτούν, ρε φίλε θέλω ένα καλό καλάμι για καλαμάρια απο πού να πιάσω....? ενώ την ίδια στιγμή στο τρέχον τεύχος υπάρχει καλάμι για καλαμάρια σε εξευτελιστική τιμή προσφοράς απο κατάστημα (παράδειγμα) με λίγα λόγια για κάποιους λόγους επειδή πιο παλιά αρκετοί καταστηματάρχες ήταν απρόθυμοι να βοηθήσουν να εξηγήσουν να κουραστούν τελοσπάντων ο κόσμος φοβάτε να πιάσει ένα τηλεφωνο να ρωτήσει ή να πάει ένα περίπατο να δεί. Και εγώ όπου η θέση μου είναι δύσκολο όταν κάποιος με ρωτάει απλά θα απαντήσω έχει αρκετά με΄σα στο περιοδικό δές τα.Άρα χρειάζεται και ποιό επαγγελματική παρουσίαση απο μέρος των καταστημάτων και περισσότερη προσοχή απο πλευράς αναγνωστών.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Αριστε ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα με αυτα που λεεις :clap: :clap: :clap:
Με ευγενεια και αγαπη θελω με την σειρα μου να θιξω και ισως να προσβαλω λιγο μερικα απο τα παιδια, τους φιλους μου, που εισαγουν ειδη αλιειας.
Δεν γινεται βρε Ντινο να βουρας στην Ελλαδα να κανεις παρουσιασεις με Γαλλους και εδω ο κοσμος να μην εχει χαπαρι.
Δεν γινεται ρε Μαριαννο να εχεις τα καλυτερα νηματα και να μην το ξερει κανενας.
Δεν γινεται βρε Γιωγο μου να εχουμε την καλυτερη μαρκα στον κοσμο και να μην την βρισκουμε παντου.
Με ρωτουσε πριν μερικες μερες καποιος αν εφερα EGI Rods απο την Ιαπωνια. Του απαντησα οτι εχει και εδω και σοκαριστηκε :o :o :o Τιμες? Μια χαρα του ειπα. Αν δεν μου αρεσει η τιμη ειτε δεν θα παρω ειτε θα τον βαλω στην θεση του απαιτωντας να μου δωση ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ τιμη.
Πιστευω οτι οι Εμποροι και οι Καταστηματαρχες εχουν υποχρεωση να κανουν συχνες παρουσιασεις των προιοντων τους ενω εμεις εχουμε υποχρεωση να ειμαστε απαιτητικοι πελατες και κυριως ψαγμενοι.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Περί τιμών καταστημάτων τοπικών και internet

Post by chrisostomos »

Σίγουρα ο ADMIN έχεις απολυτά δικαίο Το site αυτό δεν είναι " φιλανθρωπικό ίδρυμα ". Υπάρχει κάποιο κόστος που κάποιος το επωμίζεται υπάρχει και το περιοδικό που είναι μια επιχείρηση και έχει λειτουργικά έξοδα
Φυσικά θα μπορούσε το περιοδικό να κάνει κάτι παραπάνω άλλα δεν είμαι εγώ ο marketing manager :) ιδέες όμως έχω πολλές.

1) παροτρύνετε τους πελάτες σας με ένα επιπλέον κόστος να έχουν μια πολύ απλή σελίδα (π.χ. ένα φύλλο publisher σε μορφή web) οπού θα προβάλει την διαφήμιση του μέσα από ένα site το οποίο αριθμεί πάνω από 2000 μελή Στοιχούμενη διαφήμιση σε συγκεκριμένο χώρο και συγκριμένο κοινό , τι ποιο αποτελεσματικό?

2) On Line παρουσίαση ( internet video presentation μέσα από το κατάστημα ) με δυνατότητα on line chat με το κατάστημα .

3) Διαγωνισμοί - mini ζωντανές εκθέσεις. π.χ. 4-5 καταστήματα βάζουν από ένα τυπικό δώρο για έπαθλο Το site ενημερώνει τα μελή του μέσο μηνυμάτων για διαγωνισμό ψαρέματος, πάνε όλοι σε μια παράλια εκεί οι καταστηματάρχες έχουν στημένο από ένα τραπέζι με τα " καλούδια τους ¨ και όλοι περνάμε κάλα

5) συνεργασία με Καπίο ραδιοφωνικό σταθμό για δημιουργία μιας εκπομπής με θέμα ( ψάρεμα, κατάδυση , σκάφος , κυνήγι , outdoor ) που αν και η μίση χωρά κυνήγα και η άλλη μίση ψαρεύει δεν υπάρχει καθόλου μα καθόλου προβολή από το ραδιόφωνο η την τηλεόραση (πολύ περίεργο ???)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”