ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ FORUM ?

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ FORUM ?

Post by rockfishing »

admin wrote:
rockfishing wrote:Τι ψαρια πιάνει ο κυπριος ψαρας που την ακτή που εν να καμαρώσει;
Το fb εν φταίει σε τίποτε.
αμαν παεις 40 φορες και εν ποιασεις κατι που πρεπει να το κρατισεις............
εν θελεις με φορομ με fb με τιποται που να σου το θυμιζει.
Μα ακριβώς επειδή τα ψάρια εν λίγα κάποιοι πιάνουν μεγάλα μικρά οτι κάτσι και τα ποστάρουν ανεξέλεκτα να κάμουν το κομμάτι τους. Προχθές κάποιος επαγγελματίας πόσταρε κάτι ψαράκια μέγεθος κουτί τσιγάρων για να δείξει τις ευεργητικές ιδιότητες ενός προϊόντος !!! :snooty: :snooty: :snooty:

Κυριοι στρουφοκαμιλιζεται. Εν να αστηνομευφκουμε το facebook ξα τις ακτες;
Εν εναι μονο ότι δεν εχει ψαρι εχει τοσους που καμνουν παρανομιες, μπενουν μες
τα ποδια σου που δεν θελεις να παεις να ψαρέψεις.
Υποτίθεται ότι αντιληφτήκατε τα προβλήματα και εκαμεται το συνδεσμο
Τι έγινε τίποτε.
Εγω και εγω μεγαλο παραπονο γιατι εν εκαμνε τιποτε ο Κωστας και εδικαιολογας τον.
τνινο τον καιρο ηταν πολλα ευκολο να βρεθουν αντικαταστατες.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ FORUM ?

Post by inglese.fishing »

Ρε παιδιά δεν είναι δουλεία του Αρίστου για του οποιουδήποτε συνδέσμου να αστυνομεύει. Εν δουλεία του τμήματος αλιείας – λιμενικής. Αν δεν θέλουν εν θα κάμουν τίποτε όποιος και να τους πει.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ FORUM ?

Post by admin »

rockfishing wrote:
admin wrote:
rockfishing wrote:Τι ψαρια πιάνει ο κυπριος ψαρας που την ακτή που εν να καμαρώσει;
Το fb εν φταίει σε τίποτε.
αμαν παεις 40 φορες και εν ποιασεις κατι που πρεπει να το κρατισεις............
εν θελεις με φορομ με fb με τιποται που να σου το θυμιζει.
Μα ακριβώς επειδή τα ψάρια εν λίγα κάποιοι πιάνουν μεγάλα μικρά οτι κάτσι και τα ποστάρουν ανεξέλεκτα να κάμουν το κομμάτι τους. Προχθές κάποιος επαγγελματίας πόσταρε κάτι ψαράκια μέγεθος κουτί τσιγάρων για να δείξει τις ευεργητικές ιδιότητες ενός προϊόντος !!! :snooty: :snooty: :snooty:

Κυριοι στρουφοκαμιλιζεται. Εν να αστηνομευφκουμε το facebook ξα τις ακτες;
Εν εναι μονο ότι δεν εχει ψαρι εχει τοσους που καμνουν παρανομιες, μπενουν μες
τα ποδια σου που δεν θελεις να παεις να ψαρέψεις.
Υποτίθεται ότι αντιληφτήκατε τα προβλήματα και εκαμεται το συνδεσμο
Τι έγινε τίποτε.
Εγω και εγω μεγαλο παραπονο γιατι εν εκαμνε τιποτε ο Κωστας και εδικαιολογας τον.
τνινο τον καιρο ηταν πολλα ευκολο να βρεθουν αντικαταστατες.


Φίλε εν πολλές φορές που είπαμε όποιος ενδιαφέρεται να έρθει κοντά αλλά κανείς. Εδικαιολόγουντον γιατί ξέρω τι σημαίνει να τραβάς το σκόρσο απο ένα σύνδεσμο σχεδόν μόνος, να βάζεις συνέχεια λεφτά απο την τσέπη, να αφήνεις την δουλεια΄σου και να τρέχεις σε συναντήσεις και να δέχεσαι και κριτική ενώ κανεις δέν βοηθάει πρακτικά. Πηγαίναμε να κάνουμε διαδήλωση έξω απο την βουλή 5 άτομα , πηγαίναμε έξω απο το συνεδριακό κέντρο 5 άτομα, λέγαμε να μαζευτούμε να μπεί νεά επιτροπή κανένας, Ο σύνδεσμος όσο καιρό δούλεψε διαπραγματεύτηκε με το τμήμα αλιεάις και πέτυχε αρκετά πράγματα αλλά δυστηχώς η ευκολία του LIKE και της πολυθρόνας εδιαλύσαν όχι μόνο τον σύνδεσμο αλλά όλη κοινωνία. όλοι φωνάζουν μέσα απο το facebook αλλά στην τελική παραμένουμε ΑΡΝΙΑ. Όταν όμως ως καλός Κυπραίος θέλεις να χουμιστείς τα κατορθώματα σου έστω και εάν αυτά είναι πράξεις λαθραλιείας τότε ο τόπος που μπορεις να το κάνεις έιναι το facebook ενώ μέσα στο φόρουμ έβαλε καποιος ένα ψάρι μικρό ετρώαν τον με τα ρούχα. Αν νομίζεις ότι η λύση είανι ο σύνδεσμος μπορείς νβα βρείς ακόμη 20 άτομα και άυριο γράφετε σύνδεσμο ...Να βάλετε καμιά 300-400 ευρώ και να γραφτείτε υπάρχουν ακόμη 15 συνδέσμοι με τον πιο ενεργό να έχεις 80-100 μέλη που είανι οι χιλιάδες ψαράδες??? που είναι η αντίδραση ?? εν αλλού το πρόβλημα μας φίλε....

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ FORUM ?

Post by fanis93 »

Γειά σας και από εμένα, εγώ πρόσφατα άρχισα τούτο το χόμπυ, το ψαροντούφεκο και μπήκα στο θέμα με τα ψάρια, την θάλασσα κλπ... και ανακάλυψα και αυτό το φόρουμ που στην αρχή μόλις το ανακάλυψα επέτουν στα σύννεφα σκεφτόμενος ότι έχει η Κύπρος έτσι φόρουμ και ειδικά για ψαροντούφεκο και να μάθω πράγματα, να ρωτήσω, να γνωρίσω άλλους που τους αρέσκει τούτο το χόμπυ, και γενικά να διαβάσω τα όσα έχει μέσα. Αλλά μεγάλη απογοήτευση ήρθε όταν παρατήρησα ότι τα παραπάνω πόστς ήταν που το 2010 άλλα που το 08 άλλα που το 12 και πάει, πολλά λία ήταν που φέτος και από τα ίδια άτομα και συγκεκριμμένα από τον admin του φόρουμ.

Το κύριο πρόβλημα είναι η νοοτροπία των Κυπραίων, ούλλα αρχίζουν που το πώς εμεγάλωσε κάποιος, τι έμαθε, και τι χαρακτήρα έκαμε. Το φβ εν νομίζω να φταίει και τόσο, εν αναμενόμενο άμα δημιουργηθεί ένας ιστότοπος όπως το φβ που κάμνεις φίλους χωρίς να τους ξέρεις, βάλλεις φωτογραφίες για να πάρεις likes και γενικά βάλλεις πράματα για την ζωή σου που μπορεί να είναι είτε ψεύτικα είτε αυτά που θέλεις να δείξεις στους άλλους ότι είσαι για να φανείς ωραίος να υπάρχουν και οι παράνομοι που θέλουν να δείξουν στον κόσμο τι επιάσαν, τι κάμνουν, τα κατορθώματα τους. Και μιλώντας για το φβ είμαι και γω ένας από αυτούς που έχω φβ και έκανα και ένα άλμπουμ συγκεκριμμένα για το ψαροντούφεκο με τα ψάρια που πιάνω σιγά σιγά και παραδέχομαι ότι μπορεί πολλά από αυτά να είναι και μικρά για κάποιους άλλα επιτρεπόμενου μεγέθους κλπ... καθώς τώρα άρχισα λογικό είναι να χτυπώ μικρά αλλά σιγά σιγά έμαθα να είμαι πιο επιλεκτικός γενικά και μέσα από αυτό το άλμπουμ θέλω να βλέπω την πρόοδο μου και να την μοιράζομαι με φίλους... Απλά τα είπα αυτά για να μην πει κάποιος ότι κρίνω τους άλλους αλλά ταυτόχρονα κάμνω τα ίδια με αυτούς... Ο λόγος που δεν κάνω πόστ εδώ δεν είναι επειδή φοβάμαι μην με κράξουν αν κάποια από αυτά είναι μικρά επειδή ως νέος που είμαι φυσικά και θέλω κάποια άποψη και συμβουλή από κάποιον πιο έμπειρο αλλά αφού κανένας σχεδόν δεν ασχολείτε με το φόρουμ τότε γιατί να κάνω κάποιο πόστ σε σχέση με αυτό το θέμα; Ήδη έχω κάνει μερικά πόστς και έχω πάρει ανταπόκριση κυρίως μόνο από τον admin του φόρουμ, άρα πιστεύω με την ίδια λογική θα σκέφτονται και οι άλλοι που μπορεί απλά να βλέπουν μόνο χωρίς να ποστάρουν αφού κανένας δεν το κάνει γιατί να το κάνω εγώ; και με αυτή την λογική πιστεύω χάθηκε η ζωή στο φόρουμ.

Όσο για το θέμα με τα λίγα ψάρια στον τόπο μας φταίμε σίγουρα όλοι μας, και αυτοί που κάνουν παρανομίες που δεν σκέφτονται κανένα παρά μόνο τον εαυτό τους αλλά και οι άλλοι που το ανέχονται ή και που αδιαφορούν αφού δεν ασχολούνται με το θέμα αλλά κυρίως πιστεύω φταίει το σύστημα γενικά... όταν το ίδιο το σύστημα που είναι ο πυρήνας είτε του κυνηγιού είτε του ψαρέματος είτε της οικονομίας είτε της παιδείας είναι άχρηστο τότε λογικό έιναι να ακολουθούν και οι άλλοι τομείς και ο τομέας το ψαρέματος... και γενικά το πρόβλημα στην Κύπρο είναι ότι πολλοί απλά βολεύονται και προσπαθούν να διατηρήσουν αυτό το βόλεμα είτε είναι πολιτικοί είτε είναι άτομα του τμήματος αλιείας και σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους αντί το καλό γενικά του τόπου μας...άρα λίγο πολύ όλα φταίνε...

Κάπου έχω διαβάσει στο φόρουμ ή στις αρθρογραφίες ότι στην Ελλάδα όσοι παρανομούν τους παίρνουν τον εξοπλισμό τους και πληρώνουν και πρόστιμο 4000 ευρώ, δεν ξέρω αν αληθεύει ή όχι αλλά ακούγεται πολύ καλή ιδέα για μείωση των παρανόμων και δεν ξέρω γιατί κανείς δεν το σκέφτηκε αυτό για να το βγάλουν σαν νόμο...

Επίσης θα ήθελα να σας προτείνω κάτι, αφού όλοι μπαίνουν τώρα στο φβ πλέον δεν θα ήταν καλό να κάνατε και μια σελίδα που να αφορά το φόρουμ αυτό ή κάτι παρόμοιο; Ο περισσότερος κόσμος στις μέρες μας ανοίγει το κομπιούτερ και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να μπει στο φβ είτε για να δει νεα τον φίλων του είτε για να μιλήσει με φίλους κλπ... άρα δεν θα ήταν καλό να κάνατε κάποια σελίδα ή ένα γκρούπ για να τραβήξετε χαμένα μέλη;;
Σίγουρα όποιος αγαπάει αυτό το άθλημα θα ρθεί πίσω στα παλιά λιμέρια του που είναι και το φόρουμ αλλά και από εμπειρία δική μου με το φβ εν πιο εύκολο να τραβήσεις κάποιον παρά που ένα φόρουμ σε άλλη σελίδα. Οι σελίδες στο φβ όταν βάζουν κάτι νέο ή τα γκρούπ εμφανίζονται στο news feed του χρήστη, ο χρήστης αφού μπορεί να είναι απασχολημένος με κάτι άλλο στο φβ καθώς βλέπει τα news feed που εμφανίζονται σίγουρα εννα πιάσει το μάτι του και κάτι που την σελίδα αν κάνετε και σίγουρα θα εμφανιστούν και νέα μέλη τα οποία δεν είχαν ιδέα για το φόρουμ αυτό αλλά και παλιά μέλη τα οποία ξεχάστηκαν μέσα από την καθημερινότητα και την ρουτίνα...

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ FORUM ?

Post by admin »

Πολύ σωστά τα λές Φάνο μου αλλά θέλουμε ακόμη λίγο καιρό μέχρι να ξυπνήσουμε και να απαρνηθούμε την δόξα του FB και τα Likes. Επίσης ο Κυπραίος την μια μέρα πιάνει ψαροντούφεκο την επόμενη μέρα νομίζει ότι είναι ο γκράντε ψαροτνουφεκας...Για το fb έχουμε και εμείς τις σελίδες μας και τα γκρούπ αλλά όπως ξέρεις στο fb ο κόσμος απλα΄κουτσομπολεύει

https://www.facebook.com/groups/20487977452/

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ FORUM ?

Post by pavlos_agianapitis »

Ελπίζω τώρα που επέθανεν το facebook να ζωντανέψει το φόρουμ ξανά. Αν αρχίσετε το παλαιά μέλη τα posts είμαι σίγουρος θα ακολουθήσει κόσμος.

Επίσης ελπίζω να υπάρξει κινητικότητα στο σύνδεσμο παράκτιων ερασιτεχνών, γιατί έχουμε 2021 όπου:
οι λεγόμενοι “επαγγελματίες Γ” συνεχίζουν να ξεκληρίζουν κοπάδια ψαριών και οδηγούν το ψάρεμα της Κύπρου σε αφανισμό,
δίχτυα 200-300 μέτρων σε απόσταση αναπνοής από την ακτή,
κανένας έλεγχος και καμία αστυνόμευση για μεγέθη ψαριών,
γρι γρι,
απαγορεύσεις περιοχών σε ερασιτέχνες αλλά όχι σε επαγγελματίες.

Εγώ είμαι στο φόρουμ από το 2010/2011 όταν ήμουν ακόμα παιδάκι γυμνασίου και η ψαρευτική μου παιδία διαμορφώθηκε από εδώ. Δεν μπορούσα να κάνω πολλά τότε άλλα τώρα μπορώ να συνεισφέρω κάπως. Τώρα που ωρίμασε σε αρκετού Κύπριους η έννοια του angler πιστεύω θα έχει διαφορετική κατάληξη το εγχείρημα του συνδέσμου. Άριστε αν υπάρχει ακόμα ο σύνδεσμος θέλω να γίνω μέλος.

Καλή ψαρευτική χρονιά, και όπως έλεγε ένα παλιό μέλος tight lines. Ας αποτελέσει ο covid την αφορμή να γίνουμε η κοινότητα που είμασταν κάποτε.
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”