JEEP 4X4

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

JEEP 4X4

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Θα ηθελα τες αποψεις ατομων που εχουν γνωσεις σε OFF ROAD καταστασεις για ενα "μικρο" αυτοκινητο τετρακινησης.
Εχω το TOYOTA Land Cruiser 30αρι ντηζελ και αρχισα να σκεφτομαι να παρω κατι πιο μικρο, πιο ευελικτο και κυριως πιο οικονομικο. Το μεγαλο κανει 9,2 λιτρα τα 100 χλμ. Σημειωνω οτι το μεγαλο θα το κρατησω.
Ειδα στη Εκθεση στην Αθηνα καποια Suzuki Jimny "μοτιφαρισμενα" και ενθουσιαστηκα.
Ακουσα οτι τα περισσοτερα αυτοκινητα στην αγορα σημερα δεν ειναι καθαροαιμα 4Χ4 αλλα ειναι SUV με πολυ περιορισμενες δυνατοτητες.
Οι δικες μου αναγκες απαιτουν ενα αυτοκινητο που να μπορω να πηγαιννω ανετα απο Αυγορου Καλαβασο και να μπορει να αντεπεξελθη στους χωματοδρομους με ευκολια. Να μην "κολωννει" στα ανηφορα στον υπεραστικο, και να μην με βριζουν οι πισω οταν ανεβαιννω προς Καλοπαναγιωτη.
Βασικα πηγαιννω μονος, το πολλυ να ελθει και ακομα ενας μαζι μου. Παλαιοτερα ειχα διθεσιο ΝΙΣΣΑΝ για την δουλεια αυτη.
Προτιμω καινουργιο.
Αν δεν θελει καποιος να μου απαντησει στο Φορουμ ας μου στειλει ΠΜ.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

JEEP 4X4

Post by belluga »

Δεν νομιζω με το jimny να καμεις την δουλεια σου κ. Ευανθη αλλα εν μας ειπες τι budget διαθετεις για να ξερουμε τι να σου προτεινουμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: JEEP 4X4

Post by apsavvas »

Suzuki Vitara like Doros car, or the new one.
The only source of knowledge is experience

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: JEEP 4X4

Post by PrEdAtΩR »

Το νεο Vitara καφκει 9.3 τα 100 και οι βοηθητικες του ενεν σπουδαιες.

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: JEEP 4X4

Post by sea-hunter »

Μια χαρα εν το jimny, ειδικα off road δεν καταλαβει τιποτε!! Οσο για το highway.. δοκιμασμενο με 4 ατομα μεσα και ε3οπλισμο για ψ/τ εφτασε ανετα 110-120 αλλα ως τζιαμε. για τα ανηφορα δεν 3ερω :oops: εγω παντως 8α το επιανα με κλειστα ματια :D κ. Ευανθη ψα3ε λιγο :arrow: http://www.jimnyclub.gr/forum/
εγω βρηκα αρκετες χρησημεσ πληροφοριες :ugeek:
Keep Walking...Keep Fishing!!

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: JEEP 4X4

Post by leshi cy »

για σας κοπελια !
k. ευάνθη τζίμι έχούν 2 φίλοi μου !
το αυτοκίνητο σε σύκριση με αλλα 13 aria είναι πολύ μπροστά !
τραβα αρκετά καλά για 13 ari και εν κωλώνει εύκολα !
ειδικά αν δεν είναι γεμάτο!
έχει 4 ανεξάρτητες και οι boh8itkes του πολύ δυνατές για 13 ari !!
έχουν το oi παρέες έκαμα τούτα ούλα !
όμως για 13 ari τρώει !
σχεδόν 35 l κάμνει 420 km από ότι μου είπαν !
εν κωλώνει εύκολα και στέκεται πολλά καλά στο δρόμο!
ότι και αν πιάσεις σε αυτή την κατηγορια μεν παής σε αυτόματο γιατί ένα θέλεις να το "δοκις" πριν το πιάσεις !
οδήγησα και το toyota 13 ari έφερα το που την πάφο και ήθελα να κλαίω 5 χιλιάδες στροφές τα 110 έκαμε μου την κελλέ μου καζάνι !
με το τζίμνι που έπειαμε εν το νιώθεις να κωλώνει τζίε "τζιαμε" που κωλώνει πολλά λία αυτοκίνητα πάσιν "πναστα"!
a μετά τα 110 νιώθεις το αυτοκίνητο να "πιεννι" γεμάτο !
πάντως που μιλούν με φίλους "εσιστισαμου" το yeti τις skoda !
είναι 12 ari με περισσότερη δύναμη από το suzuki και πολλά πιο οικονομικό !ειναι στιν εκ8εση τορα αμεν καμνο λαθος! ενα τεστ τραιβ εννα σε πιση :D
πάντως ότι και αν πιάσεις σηκώνει πολλή ερευνα το θέμα γιατί στο τέλος οι ασφάλειες και οι "πεζινες" και τα σέρβις του ένα σου κάθουνται παραπάνω που το prado !
αυτα απο τα λιγα που 3ερο
μαριος

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: JEEP 4X4

Post by EVANTHIS LOIZOU »

1. Unlimited budget ΑΛΛΑ για μικρο 4Χ4, καινουργιο.
2. Μου ειπαν οτι το νεο Vitara το δεν ειναι καθαροαιμο 4X4. Μου εβαλαν την ιδεα οτι μαλλον προκειται για suburban, χωρις chasis. Την δεκαετια του 80 ειχα παρει ενα Suzuki SJ410 με αρ. εγγρ. ΝΑ693. Με εκεινο το αυτοκινητο μπορουσα να παω εκει που το αλλο μου αυτοκινητο, Pajero ΝΥ 455 κοντης βασης 23 αλογων ντηζελ δεν ειχε υποθεση.
Παντως ειμαι συγχυσμενος αρκετα με τα Σουζουκι.
3. Στην Αθηνα εχουν σε μεγαλη εκτιμηση και τα Lada Niva :o :o :o

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: JEEP 4X4

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τες απαντησεις :clap: :clap: :clap:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: JEEP 4X4

Post by apsavvas »

το skoda yeti 12 TSI ειναι πολυ καλό και βγαίνει και σε 4χ4 οικονομικό πάρα πολύ. αδεία κηκλοφορίας πολύ λίγη, και ασφάλεια το ίδιο.
εγώ προσωπικά έχω το Suzuki Vitara το newone και είμαι μια χαρά. με βάση το car(Suzuki swift sport) που είχα πριν ξοδεύω σχεδόν τα ίδια λεφτα. εννωίτε ότι αν πελλο βουράς όλα τα cars καταπίνουν την βεζίνη
The only source of knowledge is experience

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: JEEP 4X4

Post by sea-hunter »

οντως το νεο grand vitara δεν ειναι κα8αροαιμο 4χ4 λογο ελλειψης του αργου βοη8ητικου κιβοτιου. η συμπεριφορα του στο δρομο αψογη (για την κατηγορια του) και οι επιδοσεις του σε χωματοδρομο αρκετα καλες νοουμενου οτι δεν παμε για αναβασεις κτλ :D ως κατοχος του νεου gv μπορω να πω οτι μονο μια φορα εμεινα σε λασπη που μονο monster truck επερνουσε. τι 8ελω να πω.. αν μιλουμε για νορμαλ χωματοδρομους μια χαρα παει και το νεο gv για τα πιο extreme jimny κ παλι jimny :!:
Keep Walking...Keep Fishing!!

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: JEEP 4X4

Post by leshi cy »

πάντως πότζι στις γειτονιές σου k ευάνθη έτυχε μου 2 κοπελια ένας με τζίμνι στημένο και ένα κοράντο που θεωρείτε δύναμη ...τελικά τα κοπελια "ινταλος" τα "καταφερνα" "εβολαν" το "κοrαντο" και "ευκαλετο" το τζίμνι !
ήταν πας την παραλια πότζι στην ξυλοφάγου και τα "εκοπελια" έπαιζαν με στις λάσπες :lol: :lol:

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: JEEP 4X4

Post by gptochos »

Mr. Ευανθη για τους τόπους που λαλείς δεν νομίζω να θέλεις 4Χ4. H νέα μόδα τώρα με τα SUV μπορεί να μην είναι 4Χ4 αλλά εκεί που θα χρειαστείς τη βοηθητική κλειδώνουν οι τροχοί για να μην ξερογυρίζει το αυτοκίνητό. Στην ουσία εσύ θέλεις ένα αυτοκίνητό ψηλό να πηγαίνεις χωματόδρομους. Τωρά για το να τραβά με 2 άτομα μέσα και κλιματισμό το καλοκαίρι και να βκαίνεις καλοπαναγιώτη ή να πηαίνεις πάνω στες ανηφόρες με αξιοπρέπια θέλεις τουλάχιστον 16αρι αυτοκίνητο νέας τεχνολογίας. 13άρι και 12άρι δεν σου κάμνει η γνώμη η δική μου. Ωραίο το Yedi ωραίο και το Jimni αλλά ως τζιαμέ αν τους κόφκεις και χιλιόμετρα πολλά ώς πόσον εννα σε πάρει.

Το Vitara το 16 έχει πολλά ψηλή κατανάλωση, ωραίο αυτοκίνητο. Yedi, Jimni, ωραία αλλά την δουλεία σου δεν θα την κάμεις η γνώμη η δική μου. :wink:

Εγώ έχω ενα RAV4 20αρι δίπορτο μάνιουαλ ταχύτητες, τραβώ βάρκα με 4 άτομα μέσα και ο εξοπλισμός πάνω στη βάρκα και εν όπως την πόμπα. Κατανάλωση την τελευταία φορα που το εμέτρησα 8 λτ/100 χιλιόμετρα ως τες 3000 - 3200 στροφές. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αν ήταν γάρος ήταν να κορτόσει νούρο ως τωρά με τα βάσανα και τα χιλιόμετρα που το έκοψα.

Η γνώμη μου αν δεν σε πειράζουν τα τέλη κυκλοφορίας πήαινε πιάσε ενα μεταχειρισμένο RAV4 Πετρέλαιο (2007 και άνω) δίπορτο τζαι θα έχεις τη κκελε σου ήσυχη.

Οι άλλες επιλογές που αξίζει να δεις είναι το Toyota Rush (έχει ο Αριστός αν δεν κάμνω λάθος), το Mitsubish to ASX το Pegueot το 3008. Είναι αυτοκίνητα ψηλά για χωματόδρομους. :wink:

Απ ότι εκατάλαβες ο καθένας εννα σου πει τη γνώμη του οπόταν στην τελική εννα πρέπει να βάλεις τα πράματα κάτω και να αποφασίσεις μόνος σου! :wink:

Μια είναι λυση..... ένα διπλοκάμπινο (όπως τα εκάμαν τωρά εν έχουν λάθος έχουν παραπάνω πολυτέλεια και από τα Saloon αυτοκίνητα)
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: JEEP 4X4

Post by gptochos »

leshi cy wrote:πάντως πότζι στις γειτονιές σου k ευάνθη έτυχε μου 2 κοπελια ένας με τζίμνι στημένο και ένα κοράντο που θεωρείτε δύναμη ...τελικά τα κοπελια "ινταλος" τα "καταφερνα" "εβολαν" το "κοrαντο" και "ευκαλετο" το τζίμνι !
ήταν πας την παραλια πότζι στην ξυλοφάγου και τα "εκοπελια" έπαιζαν με στις λάσπες :lol: :lol:
Ε όχι και δύναμη το κοραντο :hand: Τα Suzuki και ειδικά τα Samurai έχουν και είχαν τες καλύτερες βοηθητικές μετά τα Land Rover Defender :!:

Στες λάσπες θέλεις τέχνη πολλή να ξεβωλλήσεις! Βολλά Βολλα με τες παραλίες και τες θάλασσες με τη βάρκα κοτσαρισμένη εμάθαμε! :lol:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: JEEP 4X4

Post by fISHANDCHIPS »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Στην Αθηνα εχουν σε μεγαλη εκτιμηση και τα Lada Niva :o :o :o
Τα δασονομία στην Βουλγαρία έχουν αρκετά ποτούτα ... εν καταλάβουν θεό ... σε λασπομένους ανόμαλους δασικούς δρόμους δεν συγκινούνται καθόλου... εχουν πολλή κατανάλωση ,μέσα δεν έχουν ίχνος πολυτέλιας και τέλος ειναι ένα ρωσικής κατασκευής κομμάτι σίδερο που μπορεί να δεχτεί πολλή κακομεταχείηση 8-)
Προσωπικά αν δεν είχε πολλή κατανάλωση μπορεί και να επιαννα ένα ... αποκλειστικά για χωραφοψαρεματοκυνηγομανιταροκαππαροδουλιές :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: JEEP 4X4

Post by leshi cy »

gptochos wrote:
leshi cy wrote:πάντως πότζι στις γειτονιές σου k ευάνθη έτυχε μου 2 κοπελια ένας με τζίμνι στημένο και ένα κοράντο που θεωρείτε δύναμη ...τελικά τα κοπελια "ινταλος" τα "καταφερνα" "εβολαν" το "κοrαντο" και "ευκαλετο" το τζίμνι !
ήταν πας την παραλια πότζι στην ξυλοφάγου και τα "εκοπελια" έπαιζαν με στις λάσπες :lol: :lol:
Ε όχι και δύναμη το κοραντο :hand: Τα Suzuki και ειδικά τα Samurai έχουν και είχαν τες καλύτερες βοηθητικές μετά τα Land Rover Defender :!:

Στες λάσπες θέλεις τέχνη πολλή να ξεβωλλήσεις! Βολλά Βολλα με τες παραλίες και τες θάλασσες με τη βάρκα κοτσαρισμένη εμάθαμε! :lol:

παντος εχει το παρεας και τραβα οπωσ το γαρο :lol: :lol:
φορτομενο τιν βαρκα και η βαρκα φορτομενη ( 6 μ)
..τωρα οσο για οφφ ροουτ πουλαλουμε εν πολλη η τεχνη συμφονω :D
...πανω σε αμμο τα βαρετα βολλουν πιο ευκολα ,
παντως αν παης σε διπλοκαμπινο φιλε μου το πιο οικονομικο με διαφορα που ειδα το τογιοτα 25 d4d κυπριακο!
λαρνακα ακαμα (αμουι αν 3ερισ) λιο πιο τζη που το πλοιο!
φορτομενο στα μπουνια και πισω λιο πιο πανω που το μισο !
ειδα το και εν πιστευκα
για μενα το τοπ 4χ4 με την καλυτερη οικονομια !!
ετυχε και το πηρα μεχρι την παφο απλα εν καταλαβη το αυτοκινητο , πασ τα ανηφορα πριν για πολη εμεινε στο πρωτο ενα αλλο αυτοκινητο που ετραβα βαρκα και εφορτοσαμεν του την τζινη !! :D...ετραβαν κανονηκα χωρισ προβλημα !!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”