ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by konstantinos kalogir »

Τα DYNABAIT βρίσκονται από σήμερα στα ακόλουθα καταστήματα:

ΛΕΥΚΩΣΙΑ:
--> PM OUTDOORS (Πόλυς Μιχαηλίδης)

ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ:
--> P.TH. SURVIVAL SHOP

ΛΑΡΝΑΚΑ:
--> TECHNOFISH (Κωνσταντίνος Δημητρίου) - κοντά στο Carrefour
--> ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ (Μιχάλης) - περιοχή Αραδίππου

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ:
--> COSTAS CHR. KYRIACOU AND SONS LTD (SHIMANO)

ΛΕΜΕΣΟ:
--> GONE FISHING (Σταύρος Βασιλειάδης) - κοντά στην εκκλησία του Αγ.Ιωάννη
--> SPORT FISHING STORE (Γιώργος Δημητρίου)

ΖΥΓΙ:
--> ΣΩΤΗΡΟΥΛΛΑ KIOSK

ΠΑΦΟ:
--> FISH HUNTER (Χριστόφορος Κόκκινος)

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by nicolas theocharous »

παιδια γεια σας να εισηγηθω κατι που ξεχασα να προαναφερω σχετικα με το μουλιασμα των σκουλικιων.

προτεινω να αποφυγετε να τα μουλιασετε σε νερο της βρυσης γιατι ως γνωστον το νερο της βρυσης περιεχει μια μικρη δοση χλωριου και οπως ξερουμε το χλωριο απωθει τα ψαρια. απλα μια μικρη επισημανση η εισηγηση αν θελετε

αν θα τα μουλιασετε σε νερο προτειματε θαλασσινο. καλες ψαριες να εχετε

mathaios mathaiou
Posts: 6
Joined: Wed Aug 24, 2011 6:19 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by mathaios mathaiou »

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΜΠΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΦΩΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΕΛΥΠΗΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΝΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ 20 ΠΑΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΝΝΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!! ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΕΙΚΟΣΑΔΑ ΕΝΝΕΝ?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΕΠΛΑΓΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ. ΕΜΕΙΝΑ ΑΦΩΝΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ

ΠΡΩΤΟ ΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΨΑΡΑ ΣΤΟ ΔΟΛΩΜΑ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Η ΜΥΡΩΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ. ΕΓΩ ΠΠΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΟΥΛΙΑΣΑ ΤΑ ΣΕ ΛΑΔΙ ΣΑΡΔΕΛΑΣ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΑΔΥ SURF CASTING ΣΤΟ ΜΑΖΩΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3 ΜΟΥΡΜΟΥΡΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ 300-450ΓΡ, 1 ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΥΛΟΚΟΠΙ ΜΙΣΟΚΙΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΑΣΤΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΟΛΑ ΣΤΟ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ ΟΙ ΜΟΥΡΜΟΥΡΟΙ ΣΤΟΝ ΑΚΡΟΒΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΛΟΚΟΠΙ ΚΑΙ Η ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΣΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ!!!

ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΠΙΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕΤΗ. ΕΠΙΑΣΑΜΕ ΣΠΑΡΟΥΣ, ΠΟΝΤΙΚΟΥΣ, ΣΚΑΡΟΥΣ, ΧΑΝΝΟΥΣ, ΧΑΡΑΤΖΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5 ΚΙΛΑ. ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΔΟΛΩΜΑ ΕΠΙΑΣΑ 3,4 ΨΑΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΛΩΝΩ. ΣΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΤΑ ΚΟΥΝΕΛΟΨΑΡΑ. ΟΠΟΥ ΕΠΙΕΝΝΑΜΕ ΗΤΑΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ. ΑΛΛΑΣΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΨΑΡΕΥΑΜΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΠΟ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΡΗΣΚΑΝ ΜΑΣ.

ΤΑ ΕΥΣΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ. ΕΞΕΡΕΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΡΕΙΑΖΟΥΜΑΣΤΑΝ ΤΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΝΝΑ ΚΑΜΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΝΕΧΗΣΤΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΑΣ. ΑΚΟΥΣΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ 2 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΚΑΙ ΝΙΚΟΛΑ :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΠΑΦΟ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ DYNABAIT ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΛΕΙΦΤΟΥΜΕΝ ΤΑ?? ΒΑΣΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ??

legendguards

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by legendguards »

εμενα παντως οπως το ευαλα εφκαλα το
ουτε εγυρισαν πανω του

mathaios mathaiou
Posts: 6
Joined: Wed Aug 24, 2011 6:19 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by mathaios mathaiou »

legendguards wrote:εμενα παντως οπως το ευαλα εφκαλα το
ουτε εγυρισαν πανω του
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΕΝ ΕΙΧΕ ΨΑΡΙΑ Η ΠΕΡΙΟΧΗ Η ΝΑ ΜΕΝ ΕΤΣΙΜΠΟΥΣΑΝ. ΕΧΩ ΕΙΧΑ 4 ΚΑΛΑΜΙΑ ΣΤΗΜΕΝΑ 2 ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ 2 ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑ ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ. ΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝΝΕΝ ΤΥΧΑΙΟ ΠΑΝΤΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΔΟΥΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ SURF ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕΤΗ. ΤΟΥΤΟ ΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ. ΔΟΥΛΕΦΚΕΙ!!!

ΤΙ ΨΑΡΕΜΑ ΕΚΑΜΕΣ? ΚΑΙ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΙ ΝΥΧΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΕ ΤΣΙΜΠΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ??

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΚΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΨΑΡΙΑ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΤΣΙΠΜΟΥΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΛΛΑ ΔΟΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΕΤΣΙΠΗΣΑΝ ΕΚΕΙ. ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΝ ΗΤΑΝ Η ΝΥΧΤΑ ΣΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝ ΠΙΑΝΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΣΙΜΠΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΔΟΛΩΜΑΤΑ? ΕΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΕΝΝΕΝ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ. ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΤΑ

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΣΥΝΕΧΗΣΕ ΚΑΙ ΕΝΝΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by Κώστας »

legendguards wrote:εμενα παντως οπως το ευαλα εφκαλα το
ουτε εγυρισαν πανω του
Τζε εγω με τον κουμπαρο μου απογοητευτικα εν ηθελα να πω πω τιποται πριν γραψει άλλος.
4 νυχτες που τις 19 ως τις 21 ψαρεμα μονο με Dyna dry bloodworms ουτε τσιμπια. Την Δευτερα υβραμε ζωντανο αμερικανο. Την νυχτα της Δευτερας βαλλαμε και που τα δυο και επιασαμε δυο μισοκιλους σορκους πας τον αμερικανο.
Ειχεν πολλα καλον τζερον για ψαρεμα που την ακτην ουλες τουντες νυχτες
Η αληθια στεκουν καλα πας το αγγιστρι αλλα κατι λειπει.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by marios »

Κώστας wrote: Η αληθια στεκουν καλα πας το αγγιστρι αλλα κατι λειπει.
το ψάρι μήπως :?: :lol:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

legendguards

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by legendguards »

Λειπει το γαιμα
και μεν φοασε να λαλεις την αποψη σου

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by admin »

Η αλήθκια είναι ότι το ζωντανό εν ζωντανό όπως και να το κάνεις αλλά εν χάνεις τίποτα να έχεις μές τα πράματα σου και 2-3 πακέτα αποξηραμμένο για την ώρα που θέλεις να πάεις ψάρεμα και εν βρίσκεις δολώματα. Το συγκεκριμένο δόλωμα δέν το δοκίμασα ακόμη αλλά παλια΄είχα δοκιμάσει κάτι άλλα αποξημαμμένα που έφερνε ο μακαρίτης ο κος Ανδρέας fisherman φέρνει τα νομίζω ακόμη η κυρία Νάτια που ανάλαβε την επιχείρηση. Εκείνο το διάστημα δοκίμασα 5-6 φορές αλλά δέν πήρα τσίμπημα ούτε σε αποξημαμμένα ούτε σε κανονικά άρα δέν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Αν θέλουν τα παιδιά που εμπορεύονται τα δολώματα να μας στείλουν 2-3 πακέτα και να πάμε να τα δοκιμάσουμε και να γράψουμε μια αναφοπρά στο περιοδικό. Με το ίδιο παράμαλλο στην ίδια περιοχή και ίδια ώρα να βάζουμε σε ένα καλάμι αποξηραμμένο και σε ένα κανονικό του ιδίου είδους να δούμε εάν παίζει διαφορά.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by konstantinos kalogir »

Άριστε φυσικά να σου στείλω κάποια δείγματα για δοκιμή!
Γενικά με τα αποξηραμένα δολώματα υπάρχουν τόσο πλεονεκτήματα όσο και μειονεκτήματα. Σίγουρα δεν υπάρχει η κίνηση. Όσο για το αίμα που 'λείπει' ακριβώς δαμέ είναι το μυστικό. ΕΝΥΔΑΤΩΣΤΕ ΤΑ ΣΕ ΑΙΜΑ!! Κατακρατούν το αίμα και για κάποιο χρονικό διάστημα το απελευθερώνουν σιγά σιγά κάνοντας το ίσως και πιο ελκυστικό από τα ζωνταντά που μετά από ένα τσίμπημα από κάποιο μικρόψαρο χάνει όλο του το αίμα! Ένα μικρό τεστ που μπορείτε να κάμετε για να πειστείται είναι το εξής:
Πίαστε ένα σκουλίκι και ενηδατώστε το σε λάδι σαρδέλας (υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο).
Μετά από 5-10 λεπτά ρίξετε το σκουλίκι σε ένα ποτήρι νερό. Παρατηρείστε τους κύκλους που δημιουργούνται στο νερό από το λάδι που αφήνει το σκουλίκι. Το ίδιο συμβαίνει και στην θάλασσα όταν αφήσετε το δόλωμα στο νερό.
PS Το λάδι σαρδέλας είναι καλύτερο για το 'πείραμα' που θα κάμετε γιατί αφήνει ευδιάκριτα σημάδια στο νερό - κύκλους λαδιού στην επιφάνεια

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by COTSIOS80 »

admin wrote:Η αλήθκια είναι ότι το ζωντανό εν ζωντανό όπως και να το κάνεις αλλά εν χάνεις τίποτα να έχεις μές τα πράματα σου και 2-3 πακέτα αποξηραμμένο για την ώρα που θέλεις να πάεις ψάρεμα και εν βρίσκεις δολώματα. Το συγκεκριμένο δόλωμα δέν το δοκίμασα ακόμη αλλά παλια΄είχα δοκιμάσει κάτι άλλα αποξημαμμένα που έφερνε ο μακαρίτης ο κος Ανδρέας fisherman φέρνει τα νομίζω ακόμη η κυρία Νάτια που ανάλαβε την επιχείρηση. Εκείνο το διάστημα δοκίμασα 5-6 φορές αλλά δέν πήρα τσίμπημα ούτε σε αποξημαμμένα ούτε σε κανονικά άρα δέν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Αν θέλουν τα παιδιά που εμπορεύονται τα δολώματα να μας στείλουν 2-3 πακέτα και να πάμε να τα δοκιμάσουμε και να γράψουμε μια αναφοπρά στο περιοδικό. Με το ίδιο παράμαλλο στην ίδια περιοχή και ίδια ώρα να βάζουμε σε ένα καλάμι αποξηραμμένο και σε ένα κανονικό του ιδίου είδους να δούμε εάν παίζει διαφορά.
Αριστε καλυτερα να τα βαλεις στο ιδιο καλαμι σε διαφορετικα παραμαλλα.
Ετσι η συγκριση θα ειναι πιο αξιοπιστη αφου το ψαρι θα απεχει το πολυ 1μ και απο τα δυο δολωματα αντι 50μ αν τα βαζαμε σε διαφορετικα καλαμια. Ετσι θα ειναι θεμα επιλογης του ψαριου πιο θα τσιμπησει.


Φιλε Κωνσταντινο, δουλεψετε λιο το θεμα ειτε τιμης ειτε αποδοσης για να ειναι πιο ανταγωνιστικο το προιον στην αγορα συγκριτικα με τα ζωντανα.

Παντα φιλικα,
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by konstantinos kalogir »

:D :D
COTSIOS80 wrote:
admin wrote:Η αλήθκια είναι ότι το ζωντανό εν ζωντανό όπως και να το κάνεις αλλά εν χάνεις τίποτα να έχεις μές τα πράματα σου και 2-3 πακέτα αποξηραμμένο για την ώρα που θέλεις να πάεις ψάρεμα και εν βρίσκεις δολώματα. Το συγκεκριμένο δόλωμα δέν το δοκίμασα ακόμη αλλά παλια΄είχα δοκιμάσει κάτι άλλα αποξημαμμένα που έφερνε ο μακαρίτης ο κος Ανδρέας fisherman φέρνει τα νομίζω ακόμη η κυρία Νάτια που ανάλαβε την επιχείρηση. Εκείνο το διάστημα δοκίμασα 5-6 φορές αλλά δέν πήρα τσίμπημα ούτε σε αποξημαμμένα ούτε σε κανονικά άρα δέν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Αν θέλουν τα παιδιά που εμπορεύονται τα δολώματα να μας στείλουν 2-3 πακέτα και να πάμε να τα δοκιμάσουμε και να γράψουμε μια αναφοπρά στο περιοδικό. Με το ίδιο παράμαλλο στην ίδια περιοχή και ίδια ώρα να βάζουμε σε ένα καλάμι αποξηραμμένο και σε ένα κανονικό του ιδίου είδους να δούμε εάν παίζει διαφορά.
Αριστε καλυτερα να τα βαλεις στο ιδιο καλαμι σε διαφορετικα παραμαλλα.
Ετσι η συγκριση θα ειναι πιο αξιοπιστη αφου το ψαρι θα απεχει το πολυ 1μ και απο τα δυο δολωματα αντι 50μ αν τα βαζαμε σε διαφορετικα καλαμια. Ετσι θα ειναι θεμα επιλογης του ψαριου πιο θα τσιμπησει.


Φιλε Κωνσταντινο, δουλεψετε λιο το θεμα ειτε τιμης ειτε αποδοσης για να ειναι πιο ανταγωνιστικο το προιον στην αγορα συγκριτικα με τα ζωντανα.

Παντα φιλικα,
Απλά μια παρένθεση φίλε COTSIOS80. Λόγω μυρωδιάς το σκουλίκι αυτό μπορεί πιο εύκολα να γίνει αντιληπτό από τα ψάρια. Αν δολωθεί σε διπλό παράμμαλο δίπλα από ζωντανό, το πιο πιθανό να τραβήξει το ψάρι από απόσταση το αποξηραμένο, αλλά όταν κοντέψει στα δολώματα μπορεί να τσιμπήσει σε οποιοδήποτε από τα δύο. Θα δουλέψει σαν μαλαγρωτής. Θα ήταν πιο σωστό να δούλευε σε διαφορετικά καλάμια κατά την προσοπική μου γνώμη.
Ευχαριστούμε για την επισύμανση! :D

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by inglese.fishing »

Και εγώ το έχω ψαρέψει αρκετά το bloodworm μες τον δεκαπενταύγουστο (4 ψαρέματα μέχρι τις 17 που επέστρεψα στην ρουτίνα). Το bigattini εν το βρίσκεις τούτον τον μήνα, έτσι θέλησα να βολευτώ με κάτι εναλλακτικό.
konstantinos kalogir wrote:ΕΝΥΔΑΤΩΣΤΕ ΤΑ ΣΕ ΑΙΜΑ!!
το έκαμα μετά το πρώτο βράδυ με σύριγγα, και μετέπιπτα με αμινοξέα. Μαλάγρα με κομμένα bloodworms (αρκετά) και μαλάγρα σε σκόνη). Εν είχα πιάσει τίποτε ούτε μπόρεσα να καταλάβω αν τσιμπούσαν στο δόλωμα. Ψάρια βρήκα στο μέρος που ψαρεύω, (έχω ένα καλό portable fishfinder)

Όντος μένει καλά πάνω στο αγκίστρι εν χάνει το σχήμα του και αν και ψάρεψα και τη ημέρα εν μου το χάλασαν ούτε οι παπαδιές. Το αποθαρρυντικό εν τσίμπησε ούτε γύλος. Πάντως εν τω προτιμούν οι σκάροι γιατί έπιασα αρκετούς σε γαρίδα.
konstantinos kalogir wrote: ενηδατώστε το σε λάδι σαρδέλας
εν θα το συνιστούσα γιατί θα κάνει πιο διακριτό το παράμαλλο.

Για το θέμα της τιμής εν θα με ενοχλούσαν τα €5 αλλά μετά από 6 πακετάκια θα ήθελα καλύτερα αποτελέσματα.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by nicolas theocharous »

Παιδια γεια σας και απο εμενα. εν πολλα σημαντικα τα σχολια που ακουμε αφου ανταποκρινουντε αμεσα στις αποψεις που εσχηματισετε για το συγγεκρημμενο δολωμα.

Οπως ειπε και ο φιλος μου ο Αριστος το ζωντανο εν ζωντανο κανενας εν αμφιβαλλει για τουτο αλλα και το συγγεκρημμενο δολωμα της DYNABAIT ειναι αποδεδηγμενα κατι το οποιο δουλευει χωρις καμια απολυτως αμφιβολια. Οταν οι γυρω χωρες το χρησιμοποιουν πλεον με εξαιρετικα αποτελεσματα, δεν θελω να μιλησω για χωρες εκτος Μεσογειου, τοτε εν μπορω να πιστεψω οτι το συγγεκρημμενο δολωμα εν δουλευει. Πρωτου εισαχθει το συγγεκρημμενο δολωμα εγιναν παρα πολλες μελετες οχι μονο απο εμας αλλα και απο ατομα πιο εμπειρα σε θεματα ψαρεματος με τεραστιες γνωσεις και εμεπιριες γιατι και εμεις οπως και εσεις τωρα ειχαμε λιγο τους ενδιασμους μας ως προς την αποτελεσματικοτητα του και εγω προσωπικα ισως να ειμουν και λιγο προκατελειμμενος παραδεχουμε το οπως πολλοι απο εσας ειστε.

Επεισης, η εισαγωγη των δολωματων της DYNABAIT στην Κυπρο δεν εγινε για να παρουσιαστει ως ο Μεσσιας που θα σωσει τους ψαραδες απο αποτυχημενες εξορμησεις. Το συγγεκρημμενο δολωμα ηρθε για να ψαρευτει στα νερα μας, για καποιους να γεινει πρωτευον και για καποιους αλλους δευτερευον και σε καποους αλλους ισως να μην αρεσει καθολου δεκτο και αυτο.

Αλλα σας το τονιζω πως το συγγεκρημμενο δολωμα δεν ηρθε σαν ο Μεσσιας των ψαραδων και τωρα εννα αρκεψουν ολοι να φορτωνουντε ψαρια. Αν παμε πισω στα ποστς εξορμησεις και αποτελεσματα, τα 80% των ποστς που εγραφαν μελη του φορουμ εδω και αναμισι περιπου χρονο!! λενε παλε επιαμε και εν επιασαμε ουτε τσιμπια, ποσες εκατονταδες δημοσιευσεις εγιναν ετσι και συνεχομενα. Σημαινει και καλα πως εν δουλευει το δολωμα?? και οι παραπανω ηταν πανω σε ζωντανο. Τα προβληματα τα σοβαρα που οδηγουν σε αυτα τα απογοητευτικα αποτελεσματα ολοι πανω κατω τα ξερουμε!!! Οποτε εν μπορουμε με ενα δυο ψαρεματα να βγαλουμε συμπερασμα αν το δολωμα δουλευει η οχι και να το σκαρταρουμε γι αυτο σας προτρεπω να το δοκιμασετε αρκετα και ν μην βιαζεστε να βγαζετε συμπερασματα απο τη μια μερα στην αλλη. Εγω σας το λεω αυτο γιατι ειμαι σιγουρος για την λειτουργηκοτητα του συγγεκρημενου δολωματος. Η Ιταλια εννεν μεσογειος?? Η Ελλαδα, Πορτογαλια, Γαλλια, Μαλτα εννεν Μεσογειος?? Γιατι εκει καμνουν μπαμ και ο κοσμος αγαπησε το τοσο πολλα που λενε τα καλυτερα λογια?? Εννα μου πειτε εκεινες οι χωρεσ εν γεματεσ ψαρι?? Εγω εννα σας πω εννεν το θεμα εν γεματες ψαρι εν το θεμα οτι δουλευουν και εχουν εξερετικα αποτελεσματα!!

Επεισης ενας αλλος λογος που αυτο το δολωμα εισαχθηκε στην Κυπρο ειναι γιατι πολλα ατομα, καποτε και εμεις εν εμπορουσαμε να παμε ψαρεμα οποτε εθελαμε γιατι δεν υπηρχαν δολωματα σε καταστηματα καποιες μερες της εβδομαδας. Και αυτο αποτελει ισως μια λυση σε αυτο το προβλημα που πανω κατω ολοι μας θα εχουμε αντιμετωπησει στο παρελθον. Επεισης δεν υπαρχει ρισκο να ερθουν σκουλικια αρρωστα η μισοπεθαμενα που κατα καιρους μπορει να βρουμε και να μεν εχουμε αλλη επιλογη. Το ξεκαθαριζω πως εν ειμαι εναντιον του ζωντανου αλλα και ουτε κατηγορω το ζωντανο απλα εν μπορουν να φκουν ασφαλες συμπερασματα και αποψεις για ενα νεο προιον στην αγορα που στο εξωτερικο καμνει μπαμ επειδη 2-3 ψαρεματα εν εφκηκε τιποτε η επειδη μπορει να τσιπμησε στο καλαμι με το ζωντανο που εν 30-40-50 μετρα παρακατω. Και επαναλαμβανω πως αν παμε πισω στις εξορμησεις και αποτελεσματα θα δουμε πως τον τελευταιο χρονο και τα ψαρια που ποσταριστικαν αν δεν ειναι μετρημενα στην παλαμη μπορουμε να πουμε πως τουλαχιστον ειναι απογοητευτικα.

Εγω προσωπικα εψαρεψα το ως τωρα καθετη και ενθουσιαστηκα με την αποτελεσματικοτητα του surf casting δεν πηγα. Ο αδερφοτεκνος μου ο μικρος ειχε και καλα αποτελεσματα στο surf casting επιε 2 φορες την μια ουτε τσιμπια και την αλλη επιασε καποια αξιολογα ψαρια. Γι αυτο σας συνηστω να μεν χανετε την υπομονη σας και να μεν κρινετε ενα προιον της κατηγοριας των αναλωσιμων παντα, που μια δυο εξορμησεις που τη στιγμη που υπαρχουν και τοσοι παραγοντες που μπορει να επηρεασουν το ψαρεμα γενικα.

Παντα φιλικα Νικολας

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ DYNABAIT

Post by admin »

Πολύ ωραία έχουμε ένα δυνατό θέμα για το αποξηραμμένο το οποίο θα το κάνει το περιοδικό και θα το παρουσιάση το επόμενο τεύχος. όσοι θέλουν την μέρα της δοκιμής είναι ευπρόσδεκτοι να έρθουν για να υπάρχουν και μάρτυρες και αληθοφάνεια

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”