Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post Reply
Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by Someone »

Ξεκινώ αυτό το θέμα για όσους θέλουν να μοιραστούν τα στέκια τους όταν πάνε για ψαρεμα με καλάμι, και τί τεχνικές χρησιμοποιούν.

Προσωπικά κινούμαι μεταξύ Βασιλικού και Νέου Λιμανιού Λεμεσού, κυρίως με αντένα ή εγγλέζικο. Έχω τζιαι ένα ελαφρύ καλάμι με μηχανούα για μούρμουρους ή πολυάγκιστρο, αναλόγως καιρού.

Και στο βραχίονα του Holiday inn στον παραλιακό επέτυχα ψαριές, αλλά με νοτιάδες, μόλις "σπάσει" η θάλασσα. Αλλιώς παρετάτε.

Αλλά εννα δοκιμάσω σύντομα τζιαι την περιοχή κοντά στο ψαρολίμανο στο Ακρωτήρι. Πάει κανένας εκεί?

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

Η παραλία στην Ακτή Κυβερνήτη (κάτω απο τα κέντρα) , για casting πάντα , με γαρίδα , κρατά σαργούς .Προσοχή ο βυθός έχει πολλά σκαλώματα , να είστε προετοιμασμένοι.
Η παραλία της ορόκλινης μικρές μουρμούρες δράκαινες και γενικά της άμμου θηράματα , δόλωμα ακροβάτης(και γενικά σκουλήκι ζωντανό).
Α να μήν ξεχάσω , στην ίδια παραλία με καλό καιρό νάχετε μαζί σας και κανένα πολυάγγιστρο ...παίζουν κέφαλοι....
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

?ΣΧΕΤΙΚʼ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΤΉ ΚΥΒΕΡΝΉΤΗ ΜΙΛʼΣ "ΓΙΑΦΤΙΝ" ΤΗΝ ΕΠΟΧΉ Η ΟΛΌΧΡΟΝΑ? :roll:

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

marios wrote:SXETIKA ME TIN AKTH KIVERNITI MILAS GIAFTIN TIN EPOXI I OLOXRONA?? :roll:
Μάριε ολόχρονα , με καλύτερη εποχή αυτή που διανύουμε , και καλοκαίρι ξέχασέ την λόγω των λουόμενων :evil: :lol:
Προσοχή τους βυθούς ...θέλει πολλές έτοιμες αρματωσιές.......
Όπως βλέπουμε θάλασσα τέρμα αριστερά στην παραλία εκεί που αρχίζει ο βράχος.....
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

DLD ΑΝ ΚΑΤʼΛΑΒΑ ΚΑΛʼ ΑΠΌ ΚʼΤΩ ΣΤΟ ΚΈΝΤΡΟ ΑΔʼΜΟΣ "ΌΧΙ"ΕΚΕΊ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΚΈΝΤΡΟ ΜΕΛʼΝΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΑΣΠΡΟΒΡΑΧΟΥΣ".

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

marios wrote:DLD AN KATALAVA KALA APO KATO STO KENTRO ADAMOS "OXI"EKI POU EINAI TO KENTRO MELANI POU PAS GIA TOUS ASPROVRAXOUS.
Σωστός..
Σου προτείνω μονοάγκιστρη συρόμενη αρματωσιά , και άν είσαι και μπελαλής , βάλε και ένα float στο παράμαλλό σου να σου σηκώνει από τόν βυθό το αγκίστρι σου....... :wink:
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

User avatar
GFISH
Posts: 61
Joined: Tue Dec 19, 2006 2:14 pm

SHARE THIS

Post by GFISH »

Εγώ φίλοι μου αρέσκομαι στο να ψαρεύω με σύντροφο τον άνεμο, δηλ όταν είναι ανατολικός αγαπημένος μου ψαρότοπος είναι το ακρωτήρι μπροστά απο τα ιχθυοτροφία με μονάγκισρο για μούρμουρους ή αναλόγος δολώματος και για κανένα τυχερό (τσιπούρα-λίτσα). Ωραίος ψαρότοπος είναι και οι πέτρες μπροστά απο το cafe flo cafe στον ανατολικό για σορκούς. Στον δυτικό ψαρεύω συνήθως μέσα σε κοψίματα δηλ αρχιρόδον-ζαπάλο-αμαθούς τώρα για το τί ψαρεύω εξαρτάται απο την εποχή

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: SHARE THIS

Post by Someone »

GFISH wrote:Εγώ φίλοι μου αρέσκομαι στο να ψαρεύω με σύντροφο τον άνεμο, δηλ όταν είναι ανατολικός αγαπημένος μου ψαρότοπος είναι το ακρωτήρι μπροστά απο τα ιχθυοτροφία με μονάγκισρο για μούρμουρους ή αναλόγος δολώματος και για κανένα τυχερό (τσιπούρα-λίτσα). Ωραίος ψαρότοπος είναι και οι πέτρες μπροστά απο το cafe flo cafe στον ανατολικό για σορκούς. Στον δυτικό ψαρεύω συνήθως μέσα σε κοψίματα δηλ αρχιρόδον-ζαπάλο-αμαθούς τώρα για το τί ψαρεύω εξαρτάται απο την εποχή
Απο ποιά πλευρά;
Με ανατολικό, πρέπει να είσαι στη δυτική πλευρά του βραχίονα; Ή κάθεσαι στη μούττη προς τον κυματοθραύστη;
Πήγα 2-3 φορές εκεί παλιά, αλλά η θάλασσα ήταν γυαλί και δεν έκαμα πολλά πράματα. Σάλιαρους και κάτι σορκούθκια.
Θέλω να δοκιμάσω όμως απο την άλλη πλευρά, στα δεξιά του flo cafe όπως βλέπεις θάλασσα, κοντά στον αγωγό που φέρνει νερό, κάποια μέρα που θα βρέξει.

iacovos
Posts: 50
Joined: Tue Feb 13, 2007 11:51 am
Location: larnaca

Post by iacovos »

κανένα καλο στέκι στην λάρνακα έχει?οξά είσαστε ούλοι λεμεσιανοί?
piranxas

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

:ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΟΝΤʼ ΣΤΗΝ ΛʼΡΝΑΚΑ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΜʼΝΙ ΤΟΥ ΜΟΥΣΚΊΤΑ ΑΛΑΜΙΝΌ,ΚΑΤʼ ΠΕΡΙΌΔΟΥΣ ΠΙʼΝΕΙ ΜΕΓʼΛΟΥΣ MOURMOUROUS,ΛΑΒΡʼΚΙΑ ΚΑΙ ΚΈΦΑΛΟΥΣ,ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΠΟΎΡΕΣ!ΕΙΔΙΚʼ MOURMOUROUS ΌΜΩΣ ΕΊΝΑΙ ΑΠΌ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΜΕΓʼΛΟΥΣ ΠΟΥ ΨʼΡΕΨΑ ΕΚΕΊ!! :wink

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

marios wrote:FILE MOU KONTA STIN LARNAKA EINAI TO LIMANI TOU MUSKITA ALAMINO,KATA PERIODOUS PIANH MEGALOUS MOURMOUROUS,LAVRAKIA KAI KEFALOUS,PIO SPANIA KAI TSIPOURES!IDIKA MOURMOUROUS OMOS EINAI APO TOUS PIO MEGALOUS POU PSAREPSA EKI!! :wink:
Μάριε μέσα στο λιμάνι?
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

User avatar
GFISH
Posts: 61
Joined: Tue Dec 19, 2006 2:14 pm

Δεκέλια εν ωραίος τόπος

Post by GFISH »

Στην Δεκέλια με πήρε ένα φίλος ψάρεμα πέρσι τον Μάρτη και πίασαμε ωραία ψάρια αριστερα του σταθμού, και στο αεροδρόμιο Λάρνακας πίασαμε πριν κανένα μήνα Λαύράκια άγρια.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

pros lalouk: NAI μέσα, από την μεριά που είναι ο φάρος ακριβώς στην γωνίτσα,εκεί που συνορεύει ο διάδρομος του λιμανιού με εκεί που ξεκινούν να δένουν τις βάρκ

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

someone εκει στο λιμανακι στο ακρωτηρι ειδα πολλους να ψαρευουν με αντενα. περπατουν μεσα στο νερο πανω στους βραχους και πανε στα ποστα τους και αποτι ειδα πιανουν κανενα καλο κοματι, εγω ψαρεψα για πρωτη φορα δεξια που το λιμανι πριν κανενα μηνα με 6-7 μποφορ αερα, πολλα κυματα ,επιασα ενα 400ρι σορκο στο πρωτο μισαωρο, μετα γυρισε βορκας και δεν ξανατσιμπισε τιποτε, ο βυθος ειναι αμμος με βραχους, πιστευω οτι η περιοχη κατα καιρους πρεπει να εχει ψαρι, θα δηξη.

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Στον ΚΟΤ Λάρνακας βγάζει πελαγίσιους κέφαλους κυρίος το Μάρτη απο 1kg και πάνω.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”