ψαροτουφεκο και πειραματισμός

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Giorkos »

omersub wrote:η αληθεια ειναι οτι εν πειράματα που καμνω σε ενα παλιό ψαροτουφεκο που εχω περκει το γλιτώσω να μεν το πετάξω.

ειναι ενα απατσι τζαι αμαν βαλω την βερκα μεσα στην κεφαλη τζαι εν μεσα η πετονια παει τζαι μπαινει που κατω που την βερκα η πετονια τζαι σηκώνει την πανω τζαι λοξώς αριστερά γιαυτο ε σκέφτηκα να το κανω τουτο περκει καλυτερέψει η κατάσταση.

τωρα που μου ειπες ομως ρε Γιωργο οτι μπορει να αδυνατίσει εν θα το καμω.
εν κανει που παω να το ξυοπλισω τζαι αντι να φιουν τα λάστιχα που την βερκα φεφκει ολοκλιρη η βερκα που τον μηχανισμο :shock: αν ειναι ετσι στο τελος θα πεχτω μονος μου

εν νομίζω να αδυνατίσει..καθόλου κιόλας.... :wink:
το μόνο που εηυπηρετεί το πλαστικούιν που έκοψες ήταν να κρατά την βέρκα ...την αντοχή τους τα πάσα την έχουν επειδή είναι κομμάτι 'μονοκόμματο' από την κεφαλή..δηλ η βάση των πάσων είναι η κεφαλή...το κομματούιν πουπάνω ουδέποτε έδωσε περισσότερη αντοχή στα πάσα για να μεν 'ξεκωλλήσουν' και να έρτουν να σε έβρουν...τουλάχιστον τούτη εν η γνώμη μου (τωρά μα νου πεις ότι το κομματούιν που πάνω εκρατούσεν τα πάσα μαζί να μεν ανοίξουν σαν τα πόθκια της πο@...ν@ς , να σου πώ Ορθώς...αλλά έλα που τα λάστια τραβούν προς τα πίσω και όι δεξιά-αριστερά της κεφαλής...εκτός και αν στρέφεις το όπλο με τέτοια ταχύτητα που αναπτύσσεις G-force παραπάνω που το F-16 :lol: :lol: ).... σκέφτου το λίον και πες μου τι νομίζεις....

έσιη τρύπα για περαστό σωστά ??? εάν έχεις αμφιβολίες για το αν θα αδυνατίσει η κεφαλή (δεν το νομίζω) τότε κόψε τα πάσα τέλια και κάμε την ανοιχτή αφήνοντας ακκανορούθκια για να περνάς το σχοινί να κρατά την βέρκα...βάλεις ένα περαστό 19αρι...μία 6.3 .... βάλλεις και ένα οδηγό αυτοκόλλητο της ΟΜΕΡ (γιατί στο απάτσι μου το έκενα και κάθετε 100% τέλεια τα ύψη οδηγού-κεφαλή-λαβής και ξενοιάζεις....


εντιτ: τωρά είδα τι έγραψες για τη πετονιά λαβή-σήκωμα..αν ενονείς ότι η πετονιά περνά που τον κόλο της βέρκας και όταν μπαίνει μέσα στον μηχανισμό νεκατώνει σου τα, δείσε την πιο μπροστά...τώρα όσο αφορά το μηχανισμό που 'ξαπολά' τη βέρκα που μόνος του (εφόσον τον σοθξουλίσεις με το ξεόπλισμα) ή παρέτα τον να μεν έσιης ένοιεσ ή μπορεί και να φταίς εσύ που τον σουξουλάς την στιγμή που δεν κάθεται ίσια η βέρκα λόγο πετονιάς...αν κατάλαβα καλά...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by gptochos »

Giorkos wrote:[
εν νομίζω να αδυνατίσει..καθόλου κιόλας.... :wink:
[/quote]


Ρε Γιώρκο εν εσιεις υπόθεση!!! Σάστα Computer της Κυβέρνησης και παρέτα μας :D . Που ξέρεις ρε τράουλε εσύ που αντοχές υλικών και δυνάμεις? Εγίνηκες μου ο παντογνώστης.... Ουστ :mrgreen:

Χαχαχαχα Θώρε μου το Γιωρκούι! Άτε ρε πήαινε δουλεψέ τζαι εν με τα ευρώπουλα μας εμάς που πιερώνεσε κάθε τέλος του μήνα :lol:

Σοβαρά εγώ πάντως φοούμε τούτη την ιδιοκατασκευή ρε φίλε!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

omonoia

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by omonoia »

an itan na dertoumen itan na sou po na pamen tsie psarema ....en tsie egrapsa etsi epidi epikrepsa....oute gia na xoumisto....men foase tsie na se i3era en ime tipos pou mallonei gia etsi pramata....as voi8isoumen to kopeloui gia to 8ema pou mas egrapse tsias sfikoumen tes pellares tes dikes m.......

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Giorkos »

gptochos wrote:
Giorkos wrote:[
εν νομίζω να αδυνατίσει..καθόλου κιόλας.... :wink:

Ρε Γιώρκο εν εσιεις υπόθεση!!! Σάστα Computer της Κυβέρνησης και παρέτα μας :D . Που ξέρεις ρε τράουλε εσύ που αντοχές υλικών και δυνάμεις? Εγίνηκες μου ο παντογνώστης.... Ουστ :mrgreen:

Χαχαχαχα Θώρε μου το Γιωρκούι! Άτε ρε πήαινε δουλεψέ τζαι εν με τα ευρώπουλα μας εμάς που πιερώνεσε κάθε τέλος του μήνα :lol:

Σοβαρά εγώ πάντως φοούμε τούτη την ιδιοκατασκευή ρε φίλε!

χαχαχαχ...εν ο πτωχόπουλος που εν πνιμένος στη δουλειά...Επιμένω...αν δεις τη κεφαλή του απάτσι θα δεις πόσο κρατά το κομματούιν που ακρωτηρίασεν ο ομερσαπ... Ομερσαπ...εσύ που έχεις την κεφαλή και ξέρεις τι έκοψες από πάνω..πως το βλέπεις...

έκατσα και έσασα και τα quote γιατί έκαμε τον πίτα ο πτωχός...


εν τζαιρός του γιώρκου να φάει καμιά πατητή που τον Τσιούτσιο.....κάμνει προβοκάτσια εναντίον μου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Υ.γ πάω μια παρουσίαση τωρά..μεν με πιάεις τηλ γιατί έκατσε και η παταρία...θα σε πάρω το απόγευμα.... Ουσσστ
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by gptochos »

χαχαχα ο Chuchos ρε αφού ο κάττος τζίνοσ είναι όλη μέρα απλούμενος πάνω στο Fiat σιγά να μεν μου κάμει πατητή. Πατητή εννα σου κάμω εγώ την ώρα που εννα κάμνεις καρτέρι την κυριακή :mrgreen: Εννα σε κάμω πούλλα :mrgreen:

Πνάσε Γιώρκο που εννα κάμεις παρουσίαση. Εννα παέις να κάτσεις μέσα στο δωμάτιο να κάμεις Hibernate όσπου να σκολάσεις :mrgreen:

Άσε να έρτω το απόγευμα να το δώ από κοντά και θα σου πω. Ρε Αντρέα μεν κάμεις τίποτε. Ανέμενε στο τηλέφωνο :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Giorkos »

ήρτα..τελικά οι παρουσιαστές εν επαρουσιαστήκαν !!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by hdemetris »

Giorkos wrote:ήρτα..τελικά οι παρουσιαστές εν επαρουσιαστήκαν !!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Αχχχχχχχχ ρε κυβερνητικοί. Κυφήνες :lol:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Giorkos »

hdemetris wrote:
Giorkos wrote:ήρτα..τελικά οι παρουσιαστές εν επαρουσιαστήκαν !!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Αχχχχχχχχ ρε κυβερνητικοί. Κυφήνες :lol:

προσπαθούμε και εισ ανώτερα...θέλουμενα γίνουμε καθηγητές :wink: :wink: :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Antreas »

Καταρχην δεν το εκωψα ακομα ειπα να ρωτησω τζαι μετα να καμω οτιδιποτε.

το οπλο ειναι 65ρι δεν τηθεται θεμα να βαλο οδηγο.

λοιπον. που ειπα πριν για την πετονια, δεν ειναι στην λαβη το προβλημα αλλα στην κεφαλη.
οταν περασει η βεργα με την πετονια που την κεφαλη τζαι ασφαλισει η βεργα στον μηχανισμο, η πετονια με καποιο τροπο παει τζαι μπαινει κατω που την βεργα στην κεφαλη τζαι ετσι σηκωνει την λιο προς τα πανω τζαι προς τα δεξια.
Γιωργο εσυ εν ε παρατηρισες ετσι πραμα στο κρεσσι σου ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Giorkos »

εν θυμούμαι ρε Αντρέα...αν εκατάλαβα καλά κάμε κανένα αυλακούι ίσια ίσια να φορεί την πετονιά...όταν την τεντώνεις να μπαίνει μέσα στο αυλάκι να μεν κοντεύκει καθόλου της βέρκας...

όσο για τη ημιανοιχτή κεφαλή εξανάγινε ποστ παλιά στο σφ νομίζω ...ενιγφουεις..τούτη εν φωτό του λειχερ αν δεν κάνω λάθος...βλέπεις καμία μοτίφα να γίνει πιο "στερεά" η κεφαλή..όχι..απλώς το κομματούιν πουπάνω το 'αφαίρεσαν' από την παραγωγή... :wink: εσύ τι νομίζεις...βγάλε μία φωτό να μεν λαλούμε κουβέντες του αέρα... αλλα΄απότι θυμούμε ίσια ίσια που ίσιε το παλλουκούιν πουπάνω για ομορφκιάν !!!! :mrgreen:

εδώ υπάρχει καμία μοτίφα???μεν μου πείτε ότι ο κατασκευαστής την έκανε πιο ανθεκτική..... :x
http://www.medfish.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=3336
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Demetris Antoniou
Posts: 27
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:17 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Demetris Antoniou »

Ρε φίλε omersub έκαμα κε εγώ τουτιν την πατέντα. θα πρέπει να κόψεις τις θέσεις που βιδώνουν τα λάστιχα κε με ένα σμυρίλιο να τα τροχίσεις μετά όσο χρειάζονται για ισιώσουν. Με έμα σιγατσακι να κάμεις κάθετη τομή στιν μια πλευρά της κεφαλής για να πιάνει η πετονιά. Θα χρειαστεί να την τριψεις την σχισμή με ψιλό γυαλόχαρτογια να μεν σου τρώει την πετονιά. Τωρά για να πιάνεις την βέργα με την πετονιά θα πρέπει να ανοίξεις μια πολλά λεπτή τρύπα δεξιά ή αριστερά του οδηγού (αναλόγως που θα κάμεις την σχισμή) και θα 'φυτέψεις' ένα πυράκι. Αν θέλεις στείλε μου το e-mail σου να σου στείλω φωτογραφίες.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Giorkos »

Demetris Antoniou wrote:Ρε φίλε omersub έκαμα κε εγώ τουτιν την πατέντα. θα πρέπει να κόψεις τις θέσεις που βιδώνουν τα λάστιχα κε με ένα σμυρίλιο να τα τροχίσεις μετά όσο χρειάζονται για ισιώσουν. Με έμα σιγατσακι να κάμεις κάθετη τομή στιν μια πλευρά της κεφαλής για να πιάνει η πετονιά. Θα χρειαστεί να την τριψεις την σχισμή με ψιλό γυαλόχαρτογια να μεν σου τρώει την πετονιά. Τωρά για να πιάνεις την βέργα με την πετονιά θα πρέπει να ανοίξεις μια πολλά λεπτή τρύπα δεξιά ή αριστερά του οδηγού (αναλόγως που θα κάμεις την σχισμή) και θα 'φυτέψεις' ένα πυράκι. Αν θέλεις στείλε μου το e-mail σου να σου στείλω φωτογραφίες.

Δημήτρη,


εννοάς ότι έκοψες την 'γεφυρα' που ενώνει τα πάσα (που κρατά την βέρκα) ή έκοωες τα πάσα τελίως ?


Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Demetris Antoniou
Posts: 27
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:17 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Demetris Antoniou »

Έκοψα τα πάσα εντελώς και μετα με λίμα ίσιωσα τα μέχρι το ύψος του οδηγού (κεφαλή sporasub viper). Μετά στα πλευρά με λίμα ημιστρόγγυλη έφερα τα πρόσωπο με το σωλήνα στο πλευρό για να μην τρώει τα λάστιχα. Αν προλάβω θα βάλω φώτο πιο μετά

Demetris Antoniou
Posts: 27
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:17 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Demetris Antoniou »

Γιώργο πώς να κάμω upload μια φώτο?

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by sea-hunter »

Keep Walking...Keep Fishing!!

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”