Τσιππούρες

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Τσιππούρες

Post by Δημήτρης »

Ε παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά...

Έχει 4-5 μέρες που έσπασαν τα κλουβιά με τις τσιππούρες και επερίμενα να δω αν κανένας ανοίξει τούτο το θέμα στο περιοδικό.
Εν τόσο μεγάλο μυστικό ρε παιδιά, που εν πρεπει να ειπωθεί???
Κανένας όμως εν είπε τίποτε, γιατί έτσι όμως??? Ούλλος ο κόσμος εφκίκε να τες ψαρέψει, ακόμα τζαι η κουτσή Μαρία ξέρει το, τζαι εν λιο λυπηρό το γεγονός ότι δαμέ στο site, που εν αφιερωμένο στο ψάρεμα (χωρίς να θέλω να θείξω το site,ή τον όποιονδήποτε), εν ειπώθηκε τίποτε.

Ούτε αν εν κακο γεγονός το ότι εφίαν τους τσιππούρες, ούτε αν εν καλό που μπορούμε να ψαρέψουμε τζαι κάτι στες υποβαθμισμένες θάλασσες μας, έστω μια φωτογραφία ρε παιδιά.

Εν θα έπρεπε ίσως να είχαμε καλύτερη ενημέρωση και πιο έγκαιρη σε τούντο site έστω???

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Τσιππούρες

Post by sea-hunter »

εν απλος ο λογος, τουτη η κατασταση δεν θεωρειται ψαρεμα αλλα απλη κρεατοσυλλογη που μονο ζημιες προκαλει, τοσο η ψαροτροφη που πεφτει στη θαλασσα οσο και τα σκουπιδια που αφηνουν πισω οι ασυνιδητοι η ακομα πετουν μεσα στο νερο.
Keep Walking...Keep Fishing!!

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Τσιππούρες

Post by Δημήτρης »

Φίλε συμφωνώ πάνω σε τούτο που λαλείς...
Δυστυχώς οι ασυνείδητοι εν πολλοί, τζαι εκτός τούτου ρε φίλε τσακώνουνται τζαι πολλές φορές ο ένας με τον άλλο γιατι ο ένας έπιασε τον τόπο του άλλου...
Εγώ προσωπικά ρε φίλε εν επάτησα που την ημέρα που το έμαθα, γιατι εκτός που το κρύο τα ψάρκα εν τόσο παλαβά (όχι από την φύση τους) αλλά από τον τρόπο εκτροφής τους, που ενας γνωστός μου είπε πως ετσιμπούσαν χώρις καν δόλωμα στο αγκίστρι τζαι πως σε αρκετες περιπτώσεις τις ημέρεσ που είχε κακοκαιρία εξέβραζε τες έξω πάνω στην παραλία.
Άρα γιατί να πάω??? Για να πιάνω τσιππούρες των 300-500 γρ. τζαι να γεμώνω καλάθους τζαι ψάρεμα να μεν χαρώ??? Ενώ αν τες αφήκεις ήσυχες φίλε μου να αγριέψουν να γινούν του κιλού τζαι άνω, τζαι να γεννοβολήσουν άλλη φάση τζιαμέ, τζιαμέ χαίρεσαι το ψάρεμα....

Ίσως να έπρεπε να γινεί κάτι που τις αρμόδιες αρχές, τζαι τους ενδιαφέροντες για τούντο θέμα. π.χ να απαγορεύσουν το ψάρεμα τους για κάποιους μήνες μέχρι να αγριέψει το ψάρι τζαι μετά...
Αλλά εννα μου πείτε τωρα ρε φιλε μα που ζιεις, εν στην Κύπρο που είσαι, έτσι πραματα ξίαστα... απου πιάσει περιτου εν ο καλλύτερος... τζαι εκτός τουτου έν ξερω αν δημιουργούνται άλλα προβλήματα με την απελευθέρωση τόσων μεγάλων τόνων ψαριών στα υπόλοιπα είδη...
Τούτο εν κάτι που πρέπει να μας απαντήσουν οι αρμόδιοι...
Αλλά κάτι πρέπει να γινεί με τουντην κατάσταση νομίζω...

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Τσιππούρες

Post by sea-hunter »

Ακριβος :evil:
Keep Walking...Keep Fishing!!

elcos
Posts: 45
Joined: Wed Mar 09, 2011 3:23 pm

Re: Τσιππούρες

Post by elcos »

Δημήτρης wrote:Ε παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά...

Έχει 4-5 μέρες που έσπασαν τα κλουβιά με τις τσιππούρες και επερίμενα να δω αν κανένας ανοίξει τούτο το θέμα στο περιοδικό.
Εν τόσο μεγάλο μυστικό ρε παιδιά, που εν πρεπει να ειπωθεί???
Κανένας όμως εν είπε τίποτε, γιατί έτσι όμως??? Ούλλος ο κόσμος εφκίκε να τες ψαρέψει, ακόμα τζαι η κουτσή Μαρία ξέρει το, τζαι εν λιο λυπηρό το γεγονός ότι δαμέ στο site, που εν αφιερωμένο στο ψάρεμα (χωρίς να θέλω να θείξω το site,ή τον όποιονδήποτε), εν ειπώθηκε τίποτε.

Ούτε αν εν κακο γεγονός το ότι εφίαν τους τσιππούρες, ούτε αν εν καλό που μπορούμε να ψαρέψουμε τζαι κάτι στες υποβαθμισμένες θάλασσες μας, έστω μια φωτογραφία ρε παιδιά.

Εν θα έπρεπε ίσως να είχαμε καλύτερη ενημέρωση και πιο έγκαιρη σε τούντο site έστω???
ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΟΣΟΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΚΟΝΤΕΨΑΜΕΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΟΙ ΜΑΣ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΠΙΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΤΣΙΠΠΟΥΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΣΙΠΠΟΥΡΕΣ ΤΟΥ ΚΛΟΥΒΙΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΨΑΡΑΓΟΡΑ!!!!!
ΠΕΡΣΥ ΟΤΑΝ ΠΑΛΕ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΕΓΙΝΕΤΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΑΝΑΥΡΙΝ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΕΠΙΑΣΑ ΔΥΟ ΤΣΙΠΠΟΥΡΕΣ ΣΤΟ ΚΕΡΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΤΣΙΠΠΟΥΡΑ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΗ ΧΑΡΑ ΕΚΑΜΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΠΑΛΕΨΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΚΑΛΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ.
ΑΝ ΤΙΣ ΑΦΗΚΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΡΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣΠΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΨΑΡΕΜΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΟ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΜΙΑΝ ΤΖΙΑΙ ΝΑ ΜΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΚΑΛΩ ΠΑΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΟΨΕΙ ΤΖΙΑΙ ΝΑ ΦΥΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΠΑΝΑΥΡΙΝ.
"Η ηρεμια του ΤΤΑΠΠΟΥ"..............

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Τσιππούρες

Post by Δημήτρης »

Σωστό :clap: :clap: :clap:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Τσιππούρες

Post by admin »

Φίλε Δημήτρη όποιος φορεί παντελόνια δέν θεωρείτε Άντρας , όποιος κρατάει καλάμι δεν θεωρείτε ψαράς

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Τσιππούρες

Post by Δημήτρης »

Να ρωτήσω κάτι άλλο επι του θέματος...

Μπόρει να γίνει κάτι σχετικά με τούντο θέμα ρε παιδιά??? Δηλαδή σαν οργανωμένα σύνολα?
1.Ασπούμε αυστηρός έλεγχος μεγεθών?
2. Απαγόρευση ψαρέματος για κάποιους μήνες, έστω σε συγκεκριμένες περιοχές..
κ.α.

Ούτως ώστε να δώκουμε ένα chance στα ψάρια να μεγαλώσουν, να αγριέψουν, να γεννοβολήσουν...
Εν ξέρω, περιμένω απόψεις υπάρχει κάποια πρωτοβουλία? μπορούμε να πετύχουμε κάτι?

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Τσιππούρες

Post by MARIOSE »

Γειά σου φίλε Δημήτρη,

Καλά όλα αυτά που λες φίλε αλλά η αρμοδιότητα είναι στο Τμήμα Αλιείας και δυστυχώς ο ύπνος τους εν πολλά βαθύς...

Να πιέσουμε σαν οργανωμένα σύνολα είναι σωστό και καλό αλλά η συμμετοχή, όσες φορές έγινε προσπάθεια, είναι πάρα πολλά μικρή...

Φίλε μου οι σωστά σκεφτόμενοι είναι πιο λίγοι από το 10% του συνόλου...

Όσον αφορά τα κλουβίσια, αν θέλεις να φάεις κανένα κιλό δώσε το γυρώ σου αν όμως θέλεις να πάεις ψάρεμα κόπιασε να σε πάρουμε, σε 1 ώρα ξεκινούμε. 8)
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Τσιππούρες

Post by Δημήτρης »

Καλά να μας κάμετε ρε Μάριε :cry: :cry: :cry: , εχει και καιρό να πάω ψαάρεμα που το καλοκαίρι...
Αλλά δυστυχώς εννά πάω δουλειά ρε φιλε...
Καλά ψαρέματα και καλά να περάσετε φίλε μου, να ανανεώσουμε την εξόρμηση για άλλη φορά αν είναι.

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”